Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Ethernet
 
Témaindító: Vacok, idő: Ápr 17, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 2
(#) Vacok hozzászólása Ápr 17, 2008 /
 
Sziasztok!

Ethernet kábeleknél létezik 3 fajta bekötés, van a T-568A szabványos egyenes bekötés, van a T-568B szabványos egyenes bekötés, ami semmiben nem különbözik az elsőtől, akkor miért létezik mind a kettő? És az utolsó, RJ-45 kereszt bekötés, ahol 2-2 vezetéket felcserélnek. A kérdésem pedig az lenne, hogy miért jó az utóbbi vagy az előbbi bekötés, és mitől függ, hogy mikor milyet kell használni? Nekem pl. a net megy akkor is, ha egyenes bekötésű kábelt használok a modem és a router között, és megy akkor is, ha kereszt bekötésűt használok.
(#) Moderátor hozzászólása Vacok hozzászólására (») Ápr 17, 2008
 
Még mindig nem számítástechnikai fórum vagyunk..............................
(#) Vacok válasza (») Ápr 17, 2008 /
 
Ok, csak gondoltam, ha regisztrálva vagyok ezen a fórumon felteszem ezt a kérdést, hátha tud rá valaki válaszolni.
(#) Szebence válasza Vacok hozzászólására (») Ápr 17, 2008 /
 
A keresztet akkor használod, amikor két gépet kötsz össze switch nélkü, tehát gép_1 - keresztkábel - gép_2

Ez azért van mert így jönnek ki jól a csatlakozók...
Ha pedig switch-csel kötsz össze két gépet, akkor meg sima, nem a cross kell, mert akkor a switch oldja meg a "keresztezést"
(#) Vacok válasza Szebence hozzászólására (») Ápr 17, 2008 /
 
És az mondjuk probléma, ha a modem, és a router között keresztkötött kábel van?
(#) AtomCity válasza Vacok hozzászólására (») Ápr 17, 2008 /
 
Szia!
Remélem tudtam segíteni!
Üdv!
(#) AtomCity válasza Vacok hozzászólására (») Ápr 17, 2008 /
 
Itt az 5. kép.

5.JPG
    
(#) potyo válasza Vacok hozzászólására (») Ápr 17, 2008 /
 
Vannak switchek és routerek, amik felismerik hogy milyen kábel van oda dugva, és így működnek mindkettővel. Ha működik, akkor nem probléma.
(#) AtomCity válasza potyo hozzászólására (») Ápr 17, 2008 /
 
Ez így igaz, de a régi berendezések nem mindig!
Viszont egy kis infó: egyeneskötésű kábel akkor kell, ha 1 szintet ugrunk a berendezések között. (kapcsoló(switch)-forgalomirányító(router)), (switch-PC vagy kiszolgáló), (hub-PC vagy kiszolgáló)
Keresztkötésű, ha azonos szinten maradunk, vagy legalább 2 szintet urgunk.
(switch-switch), (switch-hub), (hub-hub), (router-router), (PC-PC), (router-PC)
(#) valve válasza Vacok hozzászólására (») Ápr 17, 2008 / 4
 
Szia,

A kereszt bekötés helyesebben Crosslink. A kettő közti különbség a lenti linkeken van dokumentálva. Lehet, hogy megy neked így-is úgy-is a hálózat, mert már vannak olyan hálózati eszközök melyek automatikusan konfigurálják saját magukat, s felismerik, hogy Normal vagy Crosslink -et kell(e) használjanak,..

Bővebben: Link1
Bővebben: Link2
Bővebben: Link3
(#) tod válasza Vacok hozzászólására (») Ápr 18, 2008 /
 
Szia! A T-568A és T-568B teljesen megegyezik (egyenes mindkettő), csak manapság már inkább a T-568A-t használják.
(#) Vacok válasza valve hozzászólására (») Ápr 18, 2008 /
 
Köszönöm a válaszokat!
(#) Inhouse hozzászólása Ápr 18, 2008 /
 
A maradék 4 eret a gigabites hálózat használja, régen érdekes módon alapból nem úgy kötötték az akkor még nem használt ereket, hogy jó legyen a további szabványnak. Ezért lehet 3. fajta bekötés...
Az, hogy a narancsot és zöldet cserélgetik, mindegy...

Üdv
Inhouse
(#) valve válasza Vacok hozzászólására (») Ápr 18, 2008 /
 
TIA/EIA szabványok:

Ugyan számos szabvány és kiegészítés létezik, a kábelrendszerek telepítői a leggyakrabban a kövekezőkben felsoroltakat használják:

• TIA/EIA-568-A – Az üzleti felhasználású épületek telekommunikációs kábelezésére vonatkozó korábbi szabvány a kábelrendszerre vonatkozó minimumfeltételeket, a javasolt topológiát és a távolságkorlátokat adta meg, továbbá meghatározta az átviteli közeg és a csatlakozóeszközök teljesítményére vonatkozó elvárásokat és a csatlakozó- és érintkezőkiosztásokat.

• TIA/EIA-568-B – A jelenlegi kábelezési szabvány a telekommunikációs átviteli rendszerek összetevőire és átviteli jellemzőire vonatkozó előírásokat tartalmazza. A TIA/EIA-568-B szabvány három részből áll: 568-B.1, 568-B.2 és 568-B.3.

 TIA/EIA-568-B.1 – Általános, többféle gyártó többféle termékét is támogató telekommunikációs kábelrendszert ír le üzleti felhasználású épületek számára.

 TIA/EIA-568-B.1.1 – A négy érpáras UTP és az árnyékolt, négy érpáras ScTP toldókábelek hajlítási sugarát meghatározó függelék.

 TIA/EIA-568-B.2 – A kábelrendszer elemeit, az; átvitelt, a rendszermodelleket és a csavart érpáras rendszerek ellenőrzéséhez használt mérési eljárásokat határozza meg.

 TIA/EIA-568-B.2.1 – A 6-os kategóriájú kábelrendszerekre vonatkozó követelményeket tartalmazó függelék.

 TIA/EIA-568-B.3 – Az optikai kábelrendszerek elemeit és a vonatkozó átviteli követelményeket tartalmazza.

• TIA/EIA-569-A – Az üzleti felhasználású épületek kábelútjaira és helyiségeire vonatkozik, a telekommunikációs átviteli közegeket és berendezéseket tartalmazó épületeken belüli és azok közötti kábelrendszerekre érvényes tervezési és építési előírásokat foglalja össze.

• TIA/EIA-606-A – Az üzleti felhasználású épületek telekommunikációs infrastruktúrájának felügyeletére vonatkozó szabvány, amely a kábelek jelöléseire is kitér. A szabvány szerint minden végzáró eszköznek egyedi azonosítóval kell rendelkeznie. Megadja a hálózatok dokumentációinak elkészítésére és karbantartására vonatkozó elvárásokat is.

• TIA/EIA-607-A – Az üzleti felhasználású épületek telekommunikációs rendszerében használt potenciálkiegyenlítő megoldásokra és földelésekre vonatkozó szabvány. A többféle gyártó többféle termékét is tartalmazó környezeteket is támogatja, továbbá a különféle, az előfizetői oldalon üzembe helyezett berendezések földelésének módját is tárgyalja. A szabvány pontosan körülírja a csatlakozási felületeket az épület földelőrendszerei között és a telekommunikációs berendezések földelésének módját. A szabvány megadja azokat a földelési és potenciálkiegyenlítési módokat is, amelyeket az épület infrastruktúrájának a berendezések üzemeltetéséhez támogatnia kell.

A vezetékek bekötésekor mindig vagy a T568A, vagy a T568B szabványt kell követni. Új bekötési sémát nem szabad kidolgozni, mert minden vezetéknek meghatározott szerepe van. Ha a bekötés helytelen, a hálózati készülékek vagy képtelenek lesznek egymással kommunikálni, vagy erősen lecsökkent teljesítményt fognak nyújtani.

(Ez egy kicsitt hosszúra sikeredett. De akit érdekel annak elküldöm a Magyar nyelvű doksit, 3Mb

Köszönöm a pontot!
(#) sztiksz hozzászólása Júl 20, 2008 /
 
sziasztok egy pic es webservert szeretnék létrehozni

már találtam is egy kapcsolást, altiumba el is kezdtem megtervezni

de az rj45 csatlakozohoz kellene egy kis info, ami a kapcsoláson van az pontosan milyen lehet? az ethernet csatlakozoknal mire jo hogy van egy csomo kulonbozo amik mind mashogy vannak tekercselve meg tok mas mindegyik belul, olyan ethernetes csatlakozot ami nekem kell ehhez a kapcsoláshoz hol tudok beszerezni?

ha valaki tud egy magyar nyelvű leírást h mire jók a különböző ethernet csatlakozók azt megkoszonném

http://www.olimex.com/dev/images/PIC/PIC-MICRO-WEB-sch.gif

Bővebben: Link

Bővebben: Link
(#) tibi0531 válasza sztiksz hozzászólására (») Júl 20, 2008 /
 
Üdv.

Én a Chipcadnél vettem ehhez hasonló, beépített trafós csatlakozót (L829-1X1T-91 10/100Base-TX MagJack), de állítólag lehet kapni több helyen is.
(#) Xenen Mo válasza sztiksz hozzászólására (») Júl 20, 2008 /
 
L1es ferrithez milyen kell? Adatlapban is csak az áram van meghatározva. Pontosan mit kell kérni boltba oda
(#) tibi0531 válasza Xenen Mo hozzászólására (») Júl 21, 2008 /
 
A ferritet gyakorlatilag el lehet hagyni, ha nem használod ipari környezetben. Chipcadnél kapható ilyen ferrit SMD kivitelben, csak az a gond vele, hogy nagyon pici, és nagyon körülményes a forrasztása. Vagy használhatsz ferritgyűrűt pár menettel.
(#) sztiksz válasza tibi0531 hozzászólására (») Júl 23, 2008 /
 
hali, megtaláltam chipcad en ezt a ferritet, de sehol egy adatlap hozzá, annyi van moge irva hogy 0603 na most altiumdesignerbe ket 0603 as footprintvan egyik l0603 masik meg sima 0603 melyik lehet a frankó?

masik kerdesem h a 49.9 ohm az nagyon fontos? 50ohm os is jo? vagy miert ennyire speciális?
(#) potyo válasza sztiksz hozzászólására (») Júl 23, 2008 /
 
Az 50 ohm jó lesz. A másikat nemtudom.
(#) tibi0531 válasza sztiksz hozzászólására (») Júl 23, 2008 /
 
A Ferrit mérete kb. 1x2mm, sajnos nem tudom megmondani, hogy neked melyik footprint lesz jó.
(#) univerzum hozzászólása Máj 31, 2013 /
 
Üdv, szeretnék csinálni olyat, hogy nem 1 hálózat hanem 2 fügetlen hálózat fusson 1 kábelen.
ugye csak 4 drót van ami hasznos jelnek van használva. Régen még volt szerencsém kipróbálni valahol ezt a módszert, azóta már sajnos nincs rá módom, hogy rekonstruáljam ez alapján. az lenne a lényeg, hogy valaki meg tudná mondani mely az a 4 szűl ahová a hasznos jel megy be? Sima T-568B kábelt akarok csinálni.
(#) _vl_ válasza univerzum hozzászólására (») Jún 1, 2013 /
 
Bővebben: Link
Alulról az 1-es és a 2-es egy érpár, ill. a 3-as és a 6-os egy másik érpár. A többit nem kell bekötni.
(#) univerzum válasza _vl_ hozzászólására (») Jún 1, 2013 /
 
Köszönöm szépen, egyébként tényleg lehet 100 mbit alatt használni, ezt még írták is valahol.
(#) univerzum válasza univerzum hozzászólására (») Jún 4, 2013 /
 
Na pont most csináltam meg, működik a módszer néllam is, véletlen a zöldek et vágtam el a kék helyet de visszaforrasztottam a csatlakozót, még így is viszi a 25 mbitet.
(#) univerzum válasza _vl_ hozzászólására (») Jún 4, 2013 /
 
Működik, majd csinálok ide egy összefoglaló leírást, aki ily módon akar spórolni.
(#) Pioneer94 hozzászólása Szept 24, 2017 /
 
Sziasztok!
Kicsit kihaltnak látszik ez a téma, de azért felteszem a kérdésemet.
Ugye a 10/100-as ethernet csak 2 érpárat használ az adatátvitelre, külön a küldésre és külön a fogadásra.
Na de az lenne a kérdésem, hogy lehetséges-e kapcsolatot létrehozni mindössze csak 1 érpárral és ha igen, akkor mivel és hogyan?
Neten utána néztem és lehet kapni erre átalakítót ETS Balun néven. Van rajta 1 RJ45 csati, meg 1 RJ11-es. Kettő kell belőle, közéjük meg sima 2 eres telefon vagy UTP kábel és így képes kapcsolatot létrehozni a 2 végpont közt. A nevében benne van, hogy balun, de gondolom valami hybrid trafós megoldás lehet. Próbálkoztam alaplapokból kitermelt LAN trafókkal, de nem járt sikerrel. A saját jelét "vette" a HUB és ütköztek a csomagok. A másik megoldás még egy Wheatstone bridge volt a csatolt kapcsolás szerint összerakva, 3-3 db 100 ohmos ellenállással, de ez csak 2 HUB-al ment, a 3-ikkal amivel próbáltam már nem, meg csak egy 1m hosszú telefonvezetékkel volt jó. Elvileg kábelimpedanciával megegyező ellenállások kellenek bele, ezért használtam 100ohmot. Próbáltam 10m UTP-vel is, de úgy nem volt kapcsolat, csak 1-2 csomag ment át. Van erre valami, otthoni alkatrészekből is kivitelezhető megoldás?
(#) pucuka válasza Pioneer94 hozzászólására (») Szept 24, 2017 /
 
Az ethernet alapsávi jeleket használ. Ahhoz hogy egyidőben adni, és venni is lehessen, a két irányt fizikailag el kell különíteni, ezért kell a négyhuzalos összekötés (duplex üzem). Ha egy érpáron szeretnéd bonyolítani, akkor irányvezérlőt kéne használnod (szimplex üzem), ami Az ethernetben nincs.
Lehetne még egyidőben adni és venni is kéthuzalos rendszerben, de akkor az érpárok végeire hibridet kell tenni, ennek a kivitelezése a szükséges széles sávban gazdaságosan, elfogadható méretben nem lehetséges.
a balun a kábel érpárjainak szimmetrikus meghajtását szolgálja, a megfelelő zavarvédelmet biztosítja.
A szélessávú átvitel miatt fontos az érpárok pontos hullámimpedanciával történő lezárása, ha ez nem pontos, állóhullámok keletkeznek, és lesznek olyan kábelhosszúságok, ahol a kábel végén nem lesz kimenőjel. Ha pontosan lezárod, akkor csak a kábel hosszából származó csillapítás számít.
(#) pipi válasza Pioneer94 hozzászólására (») Szept 25, 2017 /
 
Hali!
Biztos hogy amit láttál az ethernet háló átvitelre való?
Szerintem ez inkább egyéb (video/audio/akármi) jelek átvitelére való az UTP sodrott érpáron,
és az "igazi" ethernet hálózathoz nincs semmi köze
(#) Pioneer94 válasza pipi hozzászólására (») Szept 26, 2017 /
 
Erről az ETS EBS-10Base-T monoline balunnak nevezett cuccról lenne szó. Itt az adatlapja Bővebben: Link. Elvileg ez képes duplex kapcsolatot átvinni 2 szál dróton, ami lehet UTP, vagy telefon kábel, ami már itt érdekes, mert a kettőnek, ha jól tudom, közel se egyforma az impedanciája. Egy kell belőle a HUB-hoz, meg még egy a géphez, közte meg ott az 1 érpáros kábel.
pucuka, végre egy érthető leírás, hogy mért kell a kábel végeire a lezárás, ami BNC-s hálóknál alap dolog volt.
Egyébként eddig ez az ellenállásos dolog volt egyedül működőképes, de ez is csak rövid 1m-es kábellel. Valószínű, hogy a lezárás hiánya miatt, vagy más értékű ellenállások kellenének hozzá.
A 2 eres kábel végeit próbáltam lezárni 100, 600, meg 1k ohmmal, de egyikkel se volt jó.
Gondolom valami trafó se ártana hozzá, ami meg nekem eleve nincs is.
De mindegy, kísérletezgetésnek jó volt.
Köszönöm a segítséget!
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem