Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kerti tavak elektromos rendszerei
 
Témaindító: Andrew3, idő: Jún 9, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 4
(#) Andrew3 hozzászólása Jún 9, 2008 /
 
Üdvözlet!
Mostanában nagy divat lett a kerti tavak készitése...ezek elektomos kiegészitőit eléggé borsos áron kinálja a kereskedelem...Tapasztalat hogy pl. a szűrő-szökőkut tápláló szivattyút nem nagyon lehet másként megoldani...lévén vagy 220ról megy és jobb a biztonság vagy 12V-ról,de annak nulla a teljesitménye...ha valakinek erre lenne ötlete azért örülnék.Másik a viz alatti megvilágitás elkészitése...ez ugye 12V lehet csak...jobb esetben halogén lámpa...kérdés hogy és miből lehet olyan foglalatot késziteni ami vizbiztos, birja a halogén hőjét, de mégis cserélhető benne az izzó kiégés esetén...esetleg fehér leddel?
Hármadik UV fénnyel sterilizáljuka tó vizét...egy ilyen lámpa is 15rugó min...el lehet e késziteni egyszerű bnkjegyvizsgáló lámpából (max.3rugó) vagy más hasonló uv fénycsőből?
Remélem lesznek ötletek!
Előre is köszi!
András
(#) Kovidivi válasza Andrew3 hozzászólására (») Jún 9, 2008 /
 
chipcad-ban lehet venni 1W-os UV CREE LED-et ,ez a bacik ellen jó lehet!
(#) joko1313 válasza Andrew3 hozzászólására (») Jún 10, 2008 /
 
Udv.
nekem otthon van egy 12 kobméteres tavam.
minden elektromos izé saját készitésu vagy nevetséges áron megvalosithato,kivitelezheto.
a vizkeringeto pumpa,az UV sterilizálo meg miegymás.
du irok rola tobbet is.
(#) Andrew3 válasza joko1313 hozzászólására (») Jún 10, 2008 /
 
Örülnék neki nagyon! Ennyire nem népszerű ez a téma,vagy ennyire kevés az ötlet? Főleg az UV megoldás érdekelne,most kezd majd zöldülni a tavam...(algavirágzás)
(#) Andrew3 válasza Kovidivi hozzászólására (») Jún 10, 2008 /
 
köszi az ötletet! Utánna nézek mennyi lehet egy ilyen led...kellene 6-8W -nyi uv fény...
(#) Kovidivi válasza Andrew3 hozzászólására (») Jún 10, 2008 /
 
ekkora teljesítménynél már lehet, hogy jobban járnál UV csővel.
(#) joko1313 válasza Andrew3 hozzászólására (») Jún 11, 2008 / 4
 
Az UV cso nagysága fugg a kerti to viz mennyiségével.

Eloszoris az UV cso egy speciális UV-C germicid fénycso
sima folytotekercs + gyujtás vagy egy oregebb kompakt fénycso elektronikája + a cso.nekem mindketto van.
a tavam 12000l es és ehhez az ajánlott UVC teljesítmény min 20W!
ezért esett a választásom egy 30Wos csore amit a Philips gyárt és konnyen beszerezheto és az ára se volt tul huzos átszámítva 4800HUF.
de még figyelembe kell veni a vizszivattyu teljesítményét is ,azt is dimenzálni kell na meg ami a legfontosabb a filtrácio.Ha nincs rendes filtrácio az egész nem fog érni semmit sem.Startolo bacikat is kel bele venni meg miegymás.de talán a képek magukért beszélnek.
(#) Joci77 válasza joko1313 hozzászólására (») Jún 11, 2008 /
 
finom... jól nézki gondolkodom én is ,hogy ások 1et
(#) Andrew3 válasza joko1313 hozzászólására (») Jún 12, 2008 /
 
Ötletes az UV megoldásod...esetleg részletfotókat,kapcsolási rajzot (akár hevenyészettet) be tudnál tenni?Mitől lesz vizbisztos?Sziloplast?
Csak külföldről szerezhető be a cső? Bocsi a kérdésekért,de szivesen látnánk a tapasztalataid....
(#) Andrew3 válasza Joci77 hozzászólására (») Jún 12, 2008 /
 
Érdemes,hajrá! Mióta megvan gyakrabban járunk a kert azon részén)
(#) joko1313 válasza Andrew3 hozzászólására (») Jún 12, 2008 /
 
UV-C
az egész valami sima pvc csobol készult.a lefolyo rendszereket is ezekbol készítik.
a végein 2 T elágazo.az egészet ugy kell méretezni mármint a hosszát ,hogy a cso kivezetései,kontaktusai az egész hosszal egyszintben legyenek.akkor a szimmering is be fog férni.
az elektronika egy roszz kompakt fénycso elektronika.
a roszz cso kiforrasztva és a helyére megy a germicid cso.
az én csovem 16Wos volt és találtam hozzá egy 15Wos széttort fénycsovet és meg is volt oldva.
A 16Wos elegendo egy 10000l es to tisztántartására.
a tavam legmélyebb pontja 1,7m ;na a fenekére lelátok, olyan tiszta.
de min.3 hét mire kitisztul az egész to.TURELEM!!!
szerintem a cso nálatok is megvásárolhato.csak rá kell kérdezni ,UV-C csovet szeretnék.a korházakban a fertozo osztályokon használják sterilizálásra.

!!BELENEZNI SZIGORUAN TILOS!!

csakis valami uveglapon keresztul mert az kiszuri az UVC-t.
roviden ennyi.szivesem válaszolok.
a tavam a sok hobbim egyike.de még nincs kész teljesen sok minden hiányzik.
TTJozsi

Image.JPG
    
(#) Iszkakof István hozzászólása Jún 12, 2008 /
 
Arra egyikőtök sem gondolt, hogy épitsen egy kerti tóba egy mini tengeralattjárót? Én már gondoltam. 20 cm víz alattad, 20 cm feletted, a halakkal szembe nézel.
(#) Andrew3 válasza joko1313 hozzászólására (») Jún 13, 2008 /
 
Köszönöm az ötletet! Azért lenne még pár kérdésem ha lehet...a szimering miből készült?
Szétnéztem a neten,ahol találtam germicid kompakt fénycsövet...talán azt egyszerűbb lenne egy csőbe ragasztani...
http://bolthely.hu/tungsram/kereso/germicid

A viz alatti világitás megoldására nincs esetleg tipped?
(#) Andrew3 válasza Andrew3 hozzászólására (») Jún 13, 2008 /
 
jó ötletDe előbb legyen meg a kék tó a fák alatt...
és lehetnek egyéb elektornikák is a tó körül..pl.rovarriasztó,hangulatvilágitás,stb...
(#) joko1313 válasza Andrew3 hozzászólására (») Jún 14, 2008 /
 
a germicid cso egy csobe van illesztve , ragasztva tomítve plussz szilikonnal.
felteszek majd egy linket ahonnét én is csináltam.
szimmering - gufero- tomítogyuru??
sajna nem tudom magyarul
a bolthelyet néztem és a T8as sorozatrol van szo
(#) joko1313 válasza joko1313 hozzászólására (») Jún 14, 2008 /
 
(#) Andrew3 válasza joko1313 hozzászólására (») Jún 14, 2008 /
 
A szimering teljesen érthető,nyugalom....ha jól láttam vizvezeték PE csőbe ragasztottad be vele...és a két végén van a tömités...annak a mérete nem mindegy,ezért kérdeztem miből lehet!?De végül is mindegy csak stabil legyen és tömitsen...
Köszönöm a tippet!
(#) Andrew3 válasza Andrew3 hozzászólására (») Jún 18, 2008 /
 
ennyire ne lennének ötletek erre a témára? Az uv megoldva...vizalatti világitás esetleg?
(#) Andrew3 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 18, 2008 /
 
ezt értem...de az elektromos csatlakozást öberfaxabiztosan kell megoldani...igy is sikoltoznak fi-relé után...az meg nem lenne jó ha belenyal a kutya és ott marad...ne adj Isten más...12Vos fényforrás okosabb lenne...csak azt meg miből hogy birja a halogén hőjét és viztbiztos is legyen....
(#) AAA21 hozzászólása Jún 18, 2008 /
 
Háááát én spekulálok már egy ideje a kertivilágításon és LED-ekkel oldom meg. 12V, ha belefolyik hát belefolyik. Vettem a piacon kerékpárvilágítást tettem bele fehér LEDeket (50 candella / 75 mA / 100 forint) 3-3 db. +47 Ohm, olyan jó lett hogy elég fél hangerővel hajtani. Miért nem jó ez víz alá? Kiöntöm muruttyával oszt jónapot. 1000 forintból kijön, nem ráz, kell még egy trafó a fiókból.
(#) Andrew3 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 18, 2008 /
 
akkor már csak az elektromos kapcsolási rajz kellene...meg nyákrajz esetleg?
(#) Andrew3 válasza AAA21 hozzászólására (») Jún 18, 2008 /
 
ez szuper ötlet,bicaj lámpatestre nem gondoltam ott a pont!
Eszembe jutott egy napelemes keri lámpa ledjét a viz alá tenni némi spagóval...csak nem tudom mennyi fényt adna!?
(#) AAA21 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 19, 2008 /
 
Ha az UV csöves megoldás megoldás, akkor nem fognak az algák a fehér fényre menni, mert nincsenek algák. A konstrukcióba az is belefér, hogy sárga kék zöld stb. LED-eket építtünk be. Ettől a fény színe meg fog változni!

Más:
12V ról a fénycső nem világít, ehhez nagyfesz kell, tehát kell egy átalakító ami újta megcsinálja amitől eddig menekültünk. A helyzet azért egy kicsit jobb lesz mert az átalakító nem fog akkora teljesítményt leadni mint a közvetlen hálózati csatlakozó, de vizes orrú kutya azért felmegy 1 méter magasra. Tulajdonképpen nehezen fog ez is megvalósulni, mert a nagyfesz egyik vége sincs gyárilag földpotenciálon.
Az átalakító helyett megteszi egy 1:1 es biztonsági leválasztó trafó, az adott teljesítményre méretezve, beszerezni azonban nem is olyan könnyű!
(#) idlob válasza AAA21 hozzászólására (») Jún 20, 2008 /
 
1:1 trafó helyett jó két szembekapcsolt kétkamrás trafó is. Mivel kis teljesítményről van szó nem is olyan nehéz kivitelezni.
Kísérlet gyanánt próbáltam már szigeteletlenül is működtetni lámpát vízben*, nem föltétlen követendő példa, de szolgál tanulságokkal. 12V váltóáram nem okoz semmi problémát, 21W-os autó lámpa gyönyörűen világított, a halaknak pedig nem lett semmi bajuk, a kutyáinknak meg még talán jobban is ízlett . A LED-ekkel már más a helyzet. Mivel egyenirányítanank, a kivezetéseik között elkezdi a vizet bontani. Amelett, hogy nem hiszem, hogy egészséges, széteszi a LED anódját. Halogén izzók is mehetnek, akár műanyag közelében is, nálam elégnek bizonyult a víz hőelvezető képessége.

*Nem, nem szándékosan akartam tesztelni az állatok túlélőképességét, csupán a "sziloplasztharang" amit az izzó köré helyeztem megsérült, de nem lett gond és ez adta az ötletet.
(#) AAA21 válasza idlob hozzászólására (») Jún 20, 2008 /
 
Hm. A váltóáram is bontja a vizet, a vízen áthaladó áram, (ha kellően alacsony frekvenciájú) akkor bontja. Ugyan azon az elektródán megjelenik az O és a H is, tehát duurranógázt kapunk.
Természetesen a LED - eket is megpróbálnám a víztől ahogy csak lehet elszigetelni, de ha ez meghibásodik, nem sikerült tökéletesen, akkor sem lesz nagy baj, legfeljebb hamarabb tönkremegy. Ez 220 esetében bonyolultabb, jobban oda kell figyelni és a hálózati áram sokkal jobban bontja a vizet, ja és ráz!
A LED anódja benne van a műanyag kapszulában és az eléggé jól ki van találva, oda nem folyik be a víz, a kivezetések egyforma anyagból készülnek, ónozott vörösréz.
(#) Andrew3 válasza AAA21 hozzászólására (») Jún 24, 2008 /
 
nem vagyok kicsit és rögtön leül a téma
Maradjunk a lednél ami biztonságos a viz alatt....vajon a kerékpárvilágitás lámpatestét eléggé vizbiztossá lehet e tenni? Vagy más ötlet lámpatest kialakitására?A halogén lámpatestet sem adtam még fel....12V...
(#) Iszkakof István hozzászólása Jún 25, 2008 /
 
Az én tengeralattjáró ötletemet nem véleményezi senki ?
(#) Andrew3 válasza Iszkakof István hozzászólására (») Jún 25, 2008 /
 
bocsi,de szerintem az inkább a modellezés katagoriájába tartozik...itt inkább a tavak berendezéseiről lenne szó,ami látványosabbá teszi vagy kisegiti a biológiai egyensúly kialakulását....
(#) Iszkakof István válasza Andrew3 hozzászólására (») Jún 25, 2008 /
 
Nem modellt akarok építeni, hanem egy akkorát, amelyikbe 2-3 személy befér, alámerül a vízszint alá kb. 20-50 cm –re és nem marad lenn örökre. Minden paramétert elektronikus készülékek ellenőriznek.
(#) Andrew3 válasza Iszkakof István hozzászólására (») Jún 25, 2008 /
 
hmm...láttál már átlagos ember átlagos kerti tavát?20-30Nm a felülete...ebbe szeretnél egy mondjuk fél köbméter vizet kiszoritó több embert befogadó szerkentyűt beleengedni? Akkor egyszerűbb ha a tó egyik oldala üvegfal..de az sem az olcsó kategória
Következő: »»   1 / 4
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem