Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   513 / 959
(#) kadarist válasza Signal hozzászólására (») Feb 28, 2017 /
 
BC182, de akármilyen más típust is tesztelhetsz.
(#) Signal válasza kadarist hozzászólására (») Feb 28, 2017 /
 
Akármilyet?

BC547
BC337
BC640
BF240
79L12
TL431
PE7058

Egyik sem mágneses. Kipróbáltad egyáltalán?
(#) Signal válasza sany hozzászólására (») Feb 28, 2017 /
 
És? Ezt úgy írod, mintha állítottam volna az ellenkezőjét. Van olyan is. Amiket én néztem ellenállásokat, esetleg a tövénél fogta a mágnes, de magát a huzalt nem. Porcelán teljesítményellenállások, lapos kivezetéssel: mágneses. Különféle (nem elkó) kondenzátorok: nem látok most mágnesest. De nem zárom ki, hogy lehetséges.

Viszont te (is) megfogalmazol egy állítást, mintha 100 %-ban igaz lenne, pedig nem. A másik fórumozó kijelentésével is ez volt a gondom.

Mintha más nyelvet beszélnénk.
(#) kadarist válasza Signal hozzászólására (») Feb 28, 2017 /
 
Erős mágnes kell, nem mágneses csavarhúzó. Majd holnap újra átnézem a készletemet és levideózom.
(#) elektroncso válasza kadarist hozzászólására (») Feb 28, 2017 /
 
Én ma vettem észre, hogy a 1N4148 dióda és a legtöbb ellenállás levágott lábát a pillanatpáka a hurok alakú hegyébe berántja, akár több centi távolságból.
(#) kadarist válasza elektroncso hozzászólására (») Feb 28, 2017 /
 
A mechanikai szilárdság és a rossz hővezetőképesség a vas előnyére válik hőérzékeny alkatrészeknél, ezért alkalmazzák is.
(#) Bakman válasza elektroncso hozzászólására (») Feb 28, 2017 /
 
A pillanatpáka nem kis mágneses mezőt generál, az alkatrészlábban keletkező örvényáram is beleszólhat a dologba.
(#) Signal válasza elektroncso hozzászólására (») Feb 28, 2017 /
 
Üvegtokos alkatrészekre utaltam én is már az elején, hogy miért kell a vasötvözet:

http://www.kislexikon.hu/dumet.html
(#) kadarist válasza Bakman hozzászólására (») Feb 28, 2017 /
 
A vasat berezgeti, de a rezet nem, ezt tapasztaltam a cseh pillanatpákám esetében.
(#) Signal válasza kadarist hozzászólására (») Feb 28, 2017 /
 
DIP IC-tokok vékony lábainál jó a vasötvözet, mert rugalmasabb, nehezebben törik, de hővezetés szempontjából hátrány. Vannak TV-processzorok például, ami erősen melegszik, a lábain vezeti el a hőt a panel felé. Vagy más hasonló IC-k is vannak, aminél a rézfólia a tervezett hűtést képezi.

De vannak IC-k, vastagabb lábakkal (végfokok stb.), amit már nem fog a mágnes.

Amit a másik fórumozó írt:

...hogy forrasztáskor nehezen vezesse a meleget az alkatrész felé

Szerintem nem kellene alapul venni, inkább nevetséges.
(#) sany válasza Signal hozzászólására (») Feb 28, 2017 /
 
Csak érdekességnek írtam.
(#) proba válasza elektroncso hozzászólására (») Feb 28, 2017 /
 
És a csavarhúzót lassan a csúcs közé dugva majd elvéve lemágnesezi. ( ha nem mágneses fajta)
(#) Kokany82 hozzászólása Márc 4, 2017 /
 
Sziasztok. Szeretnék tanácsot kérni, olyas valakitől, aki kimondottan villanyszerelő, vagy áramszolgáltatónál dolgozik.
A kérdésem az lenne, hogy az udvaron lévő kerti mérőóra szekrényből, milyen kábellel lehet rákötni a ház főelosztó szekrényére. Új házról lenne szó és egy fázis 32A, föld alatt vezetve. Symalen csőben.
(#) gyuszo válasza Kokany82 hozzászólására (») Márc 4, 2017 /
 
A ccsövet a talajba 3 fázisra kell kialakítani, tehát 50-es. A SYmalen cső 1.100 Ft/m.
Helyette van más duplafalu védőcső 250 Ft/m áron. Bővebben: Link
A vezetéknek sodrott réz 10 mm2-nek kell lennie, mindkét végén négyzetprofilra préselve.
Ennél olcsóbban jösz ki, ha 4x16 mm2 alu földkábelt veszel, annak csak 500 Ft/m az ára és ha jó a talaj nem kell védőcső sem. Ez megfelelő 1 és 3 fázisra is.
Az épületnél helyi földelést kelll leütni .
A hozzászólás módosítva: Márc 4, 2017
(#) Barni87 válasza Kokany82 hozzászólására (») Márc 4, 2017 /
 
Szia!
Nagyban függ attól is, hogy mekkora távolság van a mérőhely és a főelosztód között. 3x10mm2-től felfele. Én viszont a helyedben a későbbi bővítés lehetőségét meghagyva 5eres kábelt húznék be (3 fázis).
A hozzászólás módosítva: Márc 4, 2017
(#) gyuszo válasza Barni87 hozzászólására (») Márc 4, 2017 /
 
A 6 mm2 kábelt már nem veszi át egyik szolgáltató sem.
(#) Barni87 válasza gyuszo hozzászólására (») Márc 4, 2017 /
 
Tudom, mikor elküldtem a hozzászólást, akkor vettem eszre az elírást. Köszönöm a figyelmeztetést!
A hozzászólás módosítva: Márc 4, 2017
(#) gyuszo válasza Barni87 hozzászólására (») Márc 4, 2017 /
 
Így van ez az új előírás. A védőföldelésnél meg 16 mm2 , sodrott réz, ezeken érvéghüvely, négyzetprofilra préselve.
Fontos, hogy milyen az anyaga és a szerkezete a vezetéknek. ( réz, illetve alumínium , tömör, sodrott. )
A hozzászólás módosítva: Márc 4, 2017
(#) Kokany82 válasza Barni87 hozzászólására (») Márc 4, 2017 /
 
30 méter a teljes távolság. Alu-ból gondoltam én is,ha lehetséges, gondolom megvan a módszer a rézzel való kötéshez. Gondolok itt arra, hogy a lakáselosztótól már minden réz
(#) gyuszo válasza Kokany82 hozzászólására (») Márc 4, 2017 /
 
A módszer : kábelfogadót kell közbeiktatni a földkábel csatlakozáshoz.
A földkábel 4x16 mm2 Alu, de a kábelfogadó és az a lakáselosztó közözz már 10 mm2 sodrott réz, érvéghüvellyel ellátva.
30 m-es távolságra és már nem 1x32 A-ben, hanem inkább 3 fázisban ( 10A, 10A, 16A) gondolkoznék a vezeték terhelés miatt.
De hosszabb távon jobb a 3x16A .
A hozzászólás módosítva: Márc 4, 2017
(#) Kokany82 válasza gyuszo hozzászólására (») Márc 4, 2017 /
 
1x32A van a kerti óraszekrényben,azt tudom csak vinni a házba.
(#) gyuszo válasza Kokany82 hozzászólására (») Márc 4, 2017 /
 
Az is ki lehet könnyen cseréni .
De a lényeg, hogy a 30 m-es hosszt 3 fázisra alakítsd ki, a többit meg tudod a szolgáltatónál kérdezni, egyeztetni.
A hozzászólás módosítva: Márc 4, 2017
(#) Pulyka válasza kadarist hozzászólására (») Márc 5, 2017 /
 
Ha szakszerű, de ha valakinek nem olyan erősek az újjai, arra is rá lehet fogni, hogy össze van tekerve. Az én házamban biztos nem lesz se tekerés, se forrasztás, wago se túl jó megoldás, de azt jobban elfogadom, mert az legalább rászorul az érre, a nagy fogyasztóknál pedig lemezes sorkapocs lesz. Az utóbbiakban jobban bízom.

..már bocsi, hogy megint felhoztam a témát, visszalapoztam, láttam, hogy nagy "lavinát" indítottam el.
A hozzászólás módosítva: Márc 5, 2017
(#) gyuszo válasza Pulyka hozzászólására (») Márc 5, 2017 / 4
 
A nagyfogyasztókhoz én nem használok semmilyen kötést ( villanytűzhely, sütő, vízmelegítő, mosógép, szárító ) így fel sem merül ilyen kérdés.
A vezeték egyik vége a kismegszakítóba másik vége a készülékbe, ( fix bekötés ) vagy a konnektorba van bekötve. A dobozok csak a vezeték behúzás könnyítése miatt vannak.
Ezeken csak áthalad a vezeték.
Én a több áramkör, nagyobb biztonság elvben jobban bízok.
Korábban is nem véletlenül javasoltam legalább 18, vagy 24 modulos lakáselosztók kialakítását, hiszen ebből is az következik, hogy sokkal kevesebb kötésre lesz szükség.
És ez a lényeg, minél kevesebb kötés, annál kisebb a hibalehetőség, így nagyobb a biztonság.
(#) sany hozzászólása Márc 9, 2017 /
 
Tudom, hogy nem pont ehhez a fórumhoz tartozik, de hátha tudja valaki. Azt szeretném megkérdezni, hogy az áramszolgáltatói alapdíjat havonta kell fizetni vagy évenként? A házban a fogyasztás szinte nincs, évek óta üresen áll, de nincs kikötve az áram. A válasz jó PÜ -ben is. Köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Márc 9, 2017
(#) mraulajos hozzászólása Márc 9, 2017 /
 
Hali!
Egy olyan táblázatot/leírást keresnék, ahol a relék - mágneskapcsolók, bemenet/kimenet, záró/bontó érintkezők, ki-be gombok, visszajelzők stb. kötés pontjai, szabvány szerinti számozásai le vannak írva.
(#) granpa válasza sany hozzászólására (») Márc 9, 2017 /
 
Én évente egyszer fizetek (külterület). Jönnek (1×) leolvasni, küldik a számlát. Amúgy szemét rablás az alapdíj, semmit nem kapsz érte!
A hozzászólás módosítva: Márc 9, 2017
(#) sany válasza granpa hozzászólására (») Márc 9, 2017 /
 
Akkor csak azért kell fizetni, hogy ne kössék le a házat a hálózatról?
(#) proli007 válasza sany hozzászólására (») Márc 9, 2017 /
 
Hello! Kár ezen morfondírozni megfejteni nem fogjátok. Az egész elszámolás egy varázslat.
De azért az alapdíj érthető, hiszen a hálózat fenntartásának rád eső részét meg kell fizetni akkor is, ha nincs fogyasztás..
(#) Bakman válasza sany hozzászólására (») Márc 9, 2017 /
 
A lekötés még csak-csak, a bünti többe fáj. Egyébként igaz van proli007-nek. Ilyen a szolgáltató. Vagy váltasz, ha van rá lehetőség, vagy nem kérsz belőle.
Következő: »»   513 / 959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem