Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   525 / 960
(#) sany válasza kadarist hozzászólására (») Máj 24, 2017 /
 
Valóban. Sajnos ilyen az amikor villanyszerelő kőműves is.
(#) Kovidivi válasza sany hozzászólására (») Máj 24, 2017 /
 
Ha mindkét szakmát tudná, akkor megfelelően ültette volna be a dobozt. A két drót legalább számozott fekete, vagy sem? Utóbbi esetben az is probléma.
(#) elektroncso válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 24, 2017 /
 
Azt ne mond, hogy Te számozott drótokat húzol be a gégékbe.
(#) Kovidivi válasza elektroncso hozzászólására (») Máj 24, 2017 /
 
Lehet az összes többi ki van csípve Esetleg a kapcsoló alatt/felett van még 4db?
(#) Psynapse hozzászólása Máj 24, 2017 /
 
Sziasztok!

A bejárat melletti kábeldobozban (itt jön be a koax kábel, itt futnak össze a behúzott UTP kábelek stb) ma megláttam, hogy van egy elektromos vezeték is bent.
Ezt milyen célra szokták kiépíteni pont ide?

Valamint most úgy alakult, hogy pont jól jön, hogy van, mert internetszolgáltatót váltok és az már optikai kábeles lesz, így a modemet el tudnám helyezni itt a bejáratnál és nem kellette behúzni egy szinttel fentebbig a kábelt (meg úgysincs hely a kábelcsatornában már).

Viszont ahhoz, hogy a modemet itt tudjam csatlakoztatni, rá kellene szerelni egy dugós csatlakozót. Meg merjem csinálni ezt itthon, vagy mindenképp ajánlott villanyszerelő? Ha villanyszerelő, náluk szokott lenni jó minőségű (!!) dugós csatlakozó, vagy inkább vegyem meg én előre az obiban?

IMG_0265.jpg
    
(#) sany válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 24, 2017 /
 
A kapcsoló mellett egy dugaszolóaljzat van, ott megy a többi vezeték, a dugalj fázisától "vette le" a fázist a lámpatesthez a mester. Friss építés, a szoba a házunk bővítéseként épült tavaly nyáron. Egyébként ő követte el a korábban már itt a fórumon felvetett problémámat is. Bővebben: Link
Lassan kiderülnek a dolgok ...
(#) kowi válasza Psynapse hozzászólására (») Máj 24, 2017 /
 
Hivatalosan gyenge/erős áram Külön nyomvonal külön cső (csatorna.tálca...) De a rack szekrényig is el kell jusson egy dugalj Valószínű egy dugaljnak szánták.
(#) Gafly válasza Psynapse hozzászólására (») Máj 24, 2017 /
 
Normális szerelő természetesen megoldja (optimális esetben jobban mintha te előkészíted)...
Az más kérdés, hogy befér-e az összes cucc a dobozba
Valamint hogy látja-e az asszony az eredményt
A hozzászólás módosítva: Máj 24, 2017
(#) Psynapse válasza kowi hozzászólására (») Máj 24, 2017 /
 
Igen külön csövön jön be a kábeldobozba ez a kábel.
Rack szekrény alatt mire gondoltál? Az utcáról húzza majd be a szerelő az optikai kábelt és a modemet itt helyezném el a kötöződoboz mellett közvetlenül a falra szerelve és a modem áramellátásához gondoltam felhasználni ezt a kábelt ami valamilyen okból itt árválkodik, csak kellene rá egy dugalj ugyebár.

Gafly: köszi, akkor majd telefonban is mondom neki azért, hogy biztos legyen nála.
Ebből a szempontból körülményesebb vagyok mint az asszony de úgy számoltam, hogy a koax elosztók úgyis kikerülnek a dobozból mert nem lesz már rá szükség az optikai kábel miatt és hacsak nem túl vastag dugaljat szerel rá, akkor be kell férnie mindennek a dobozba.
A hozzászólás módosítva: Máj 24, 2017
(#) sany hozzászólása Máj 29, 2017 /
 
Lenne egy kérdésem.
A közvetlenül nem földelt IT rendszerben , ugye a földelést nagy impedancián keresztül választják el a csillagponttól. Ez milyen eszköz lehet fizikailag? Sehol sem találok róla semmit.
(#) elektroncso válasza sany hozzászólására (») Máj 29, 2017 /
 
Legjobb tudomásom szerint szikraköz.
(#) sany válasza elektroncso hozzászólására (») Máj 29, 2017 /
 
Valóban az ábrán annak a jele van,de a valóságban nem vagyok benne biztos, hogy azt alkalmaznak.
(#) ötfelezős válasza sany hozzászólására (») Máj 29, 2017 / 1
 
A szikraköztől nem változik meg az, hogy milyennek tekintjük a rendszert, az "csak" a túlfeszültségek elleni védekezés miatt van - aminek egyébként IT rendszernél értelme van, hiszen a rendszer egy pontjának a potenciálját sok cél miatt földeljük, az egyik a túlfeszültségek korlátozása.

Kisfeszültségen IT rendszernél általában a rendszer egy pontja nem a rendszer üzemeltetési alapja miatt van nagy impedancián át földelve, hanem, hogy úgy mondjam, mellékes funkciók miatt. Például voltmérő vagy állandó szigetelésellenőrző berendezés van a csillagpont és a föld közé kapcsolva.
A hozzászólás módosítva: Máj 29, 2017
(#) elektroncso válasza sany hozzászólására (») Máj 29, 2017 / 1
 
Ahogy ötfelezős is írja, sok minden lehet a szikraközön kívül. Maga a szikraköz villámvédelmi célt szolgál. De lehet varisztor is akár.
De például kórházi műtökben a mellékelt ábrán látható rendszer van kiépítve. Ez elvégzi a szigetelési ellenállás mérést is és riaszt egy bizonyos érték alatt. Érdekesség a rajzon, hogy a IT hálózat konnektorainak védőföld érintkezői a hagyományos hálózati védőföldelésre vannak kötve. Maga a IT hálózat nincs galvanikus kapcsolatban a földel, de a műtőben szintén kötelező EPH miatt az összes berendezés fém váza földelt. Viszont ugyan úgy hiába fogod meg a fázist, nem ér áramütés mint a hagyományos IT hálózaton.
Amúgy IT hálózatot még tipikusan bányákban használnak.
A hozzászólás módosítva: Máj 29, 2017

hakel.JPG
    
(#) kowi válasza Psynapse hozzászólására (») Máj 29, 2017 /
 
Rack szekrényt csak mint példát hoztam fel.
(#) cupika97 válasza elektroncso hozzászólására (») Máj 29, 2017 /
 
Hozzáteszem a vasútnál is IT rendszer van mindenhol.
(#) elektroncso válasza cupika97 hozzászólására (») Máj 29, 2017 /
 
Mit értesz az alatt, hogy a vasútnál?
(#) cupika97 válasza elektroncso hozzászólására (») Máj 29, 2017 /
 
Az összes sorompó, fényjelző, váltó-kitérő megtáplálása például. De ezt csak nálunk SK-ban tudom hogy így van mivel itt dolgozom.
(#) elektroncso válasza cupika97 hozzászólására (») Máj 29, 2017 /
 
Jó tudni. A magyarországi helyzetről nem tudok nyilatkozni én sem, mivel én is Felvidéken élek. Bár így nem nehéz ellopni a vezetékeket. Jobb volna a TN-C.
(#) cupika97 válasza elektroncso hozzászólására (») Máj 29, 2017 /
 
Már most nem lopják a vezetékeket, mert minden a földben van. Ameddig oszlopokon volt, minden napos volt az indiánok munkássága.
A hozzászólás módosítva: Máj 29, 2017
(#) elektroncso válasza cupika97 hozzászólására (») Máj 29, 2017 /
 
Apró OFF, elnézést kérek:
Itt nálunk milyen feszültség van a felső vezetékben? Úgy tudom, hogy a szlovák vasút két áramnemű, vagyis használják a Magyarországon használatos 27kV AC 50Hz egyfázisú rendszert is illetve használják a Csehországban használatos DC rendszert is, de ennek mekkora a feszültségszintje?
(#) cupika97 válasza elektroncso hozzászólására (») Máj 29, 2017 /
 
link 3 kV DC. De én ezekkel nem foglalkozom, szerencsére nálunk délen (Losonc) nincsen. Bár a 80-90 es években akarták egészen a határig, nem lett belőle semmi.
(#) elektroncso válasza cupika97 hozzászólására (») Máj 29, 2017 /
 
Ez nagyon jó térkép, köszönöm!
(#) sany válasza elektroncso hozzászólására (») Máj 29, 2017 /
 
Köszönöm, így már érhető. Gondoltam, hogy az általam belinkelt rajz eléggé leegyszerűsített.
(#) pucuka válasza elektroncso hozzászólására (») Máj 29, 2017 /
 
Ha térképre vágysz:
Bővebben: Link
Bár nem a legfrissebb.
(#) sany hozzászólása Jún 1, 2017 / 7
 
Ma sikerült a villanyszerelő vizsga 5 -ös lett.
(#) szamóca válasza sany hozzászólására (») Jún 1, 2017 /
 
Gratula!
(#) jdani hozzászólása Jún 5, 2017 /
 
Üdv. Van egy olyan 230Vos motor, amibe van kondenzátor, általában 1uf.
Miért is van ez benne?
Kérdésem, lehet az ilyen motorokat fordulatszabályozni?
(#) vargaf válasza jdani hozzászólására (») Jún 5, 2017 /
 
Kevés az információ, ez alapján csak találgatni lehetne. Egy jó minőségű fénykép kellene vagy típus megadása.
(#) Dafni hozzászólása Jún 6, 2017 /
 
Moderátornak(!) Mivel 40 éve villanyszereléssel / vállalkozó/ foglalkozom(,) engedtessék meg nekem egy kiss hozzá ><értést(.)
A hozzászólás módosítva: Jún 6, 2017
Következő: »»   525 / 960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem