Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   527 / 958
(#) hegman válasza taurus hozzászólására (») Jún 15, 2017 /
 
Hurokellenállás mérésnél a fázisvezető és a védővezető hurok ellenállását méred, így a fázisvezetőt kell áthidalni a mérés idejére, de célszerűbb az alábbi módszerekből választani.
- Olyan műszer ami mér hurok ellenállást ÁVK leoldás nélkül. (Nem mellesleg az ÁVK-t is ki kell mérni mennyi idő alatt és milyen áramnál old le, ennek is szerepelni kell a jegyzőkönyvben.)
- Vagy ha sok mérési pont van, akkor „idegen” feszültséggel való hurok ellenállás mérés (ettől még az ÁVK szintén ki kell mérni leoldási áramértékre és időre)
(#) taurus válasza hegman hozzászólására (») Jún 15, 2017 /
 
ÉVÉ-UNIVERZAL műszerrel rendelkezem, ezért is kérdeztem rá, és köszönöm a választ. Jegyzőkönyvet nem kell készíteni, csupán egy "otthoni" biztonsági ellenőrzés célját szolgálná. ÁVK-t ezzel nem tudok mérni, mivel az nálam 30 mA-es, és a műszer csak nagyobb értékek esetén alkalmazható. ÁVK tesztelésére marad a hagyományos mód olyan változata, hogy a védett áramkörök végpontjain kb. 22-25 mA-es hibaáram alkalmazásával az ÁVK "azonnal" leold, ezzel egyben a védővezető folytonossága is tesztelve van. Tisztába vagyok azzal, hogy ez hivatalosan a nem járható útvonal, de végső soron a védelem azért mégis ellenőrizve van.
(#) pont válasza taurus hozzászólására (») Jún 15, 2017 /
 
Nem kiiktatni kell, hanem megkerülni, gyakorlatilag a Fi-be menő fázisra kell csíptetni.
(#) jdani hozzászólása Jún 17, 2017 /
 
Üdv. Mennyezetvilágítás készítek, az égőket milyen vezetékkel kössem össze?
Jobb ha hajlékony-szálas, vagy jobb ha tömör a vezeték?
(#) Bakman válasza jdani hozzászólására (») Jún 17, 2017 /
 
Tömörrel egyszerűbb bánni ilyen esetben, nem kell érvéghüvely.
(#) jdani válasza Bakman hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
Köszi.

FI relével kapcsolatos kérdésem lenne.
Fürdőszobába, és konyhába a munkapad körül természetesen teszek FIrelét.
Mosogatógépre is kell? (kétes számomra, de hajlok felé hogy igen)
A sütő és mikró egy vezetéken lesz, ezekre szerintem nem kell, igaz?
Ezek a relék, ha zárlat, vagy ha nagyobb a terhelés, mint ami van rájuk irva, nem oldanak le mint egy kismegszakító? (akkor mit jelent az ilyen tipusu FInél a ráírt A érték?) Lényegéen sorba kellene kötni az ilyen tipus után egy kismegszakítót?
Tudom hogy van olyan FI, ami működik egyben mint FI, és mint kismegszakító.
(#) Johnycorp válasza jdani hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
Üdv.

Bocs, hogy beleírok ide.
Fi relét azért úgy kell felrakni, hogy nem igazán hagyunk ki semmit. Tehát a készülékek, dugaljak benne szoktak lenni. Esetleg, ha problémás a leoldás, akkor lehet több körben gondolkodni. Jó áramkörök esetén nem szabad leoldania (beázott dugalj, kerti lámpa, elektronikus tápegységek, UPS esetleg problémás lehet, de felül kell vizsgálni).

A FI relén a felírta például: 25A/0,03A. Azaz 0,03A (30mA) a leoldási hibaárama. A 25A pedig az az áramerősség, ami a készülékeket használva folyamatosan átmehet rajta. Nem ajánlott a kismegszakító funkcióval egybe épített, ha csak nem egyetlen készülékhez lesz. De ott meg tudni kell a készülék áramfelvételét, mert utólag költséges a csere. Máshol meg úgyis több áramkör több kismegszakítója van a Fi relé után.
(#) Bakman válasza jdani hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
A bejövő vezetékekre, egy vagy három fázis, teszel egy Fi-relét és kb. minden védve van. Ha van külön bojler, vezérelt áramról (lánykori nevén éjszakai) működtetve, akkor még egy ÁVK annak is.

Sütő és mikró tipikusan azok a készülékek amelyek nem kettős szigeteltek, kell a földelés és nagy biztonságot at a Fi-relé. Ne ezen spórólj!
(#) jdani válasza Bakman hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
Ja, ezen gondolkodtam én is, lebesztéltek róla. Mi van ha valahol gond van, elmegy az egész házban az áram.. (erre kérdés; miért lenne gond?..)
(#) Bakman válasza jdani hozzászólására (») Jún 18, 2017 / 1
 
Tipikus ostoba gondolkodás. Leközelebb kérdezz vissza: Mi van, ha gond van és meghal valaki? Édesapám villanyszerelő, találkozott a szomorúbb esettel. Érdekes módon, a történtek után egy hét alatt kb. 10 Fi-relét szerelt be és minő meglepő, egy másik helyen is gond volt.

Hallottam már olyan érvelést is, hogy a hűtőben tönkremennek az ételek...
A hozzászólás módosítva: Jún 18, 2017
(#) jdani válasza Bakman hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
Többek között azért is csináltam a lakásban új kábelezést, mert minden konektorban 2 vezetés volt csak, akartam hogy az egész ház biztosítva legyen. 8as biztositékszekrényem van, 3 üres hellyel. Oda pont beférne egy 3fázisos FI nem?
(#) Gabó válasza jdani hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
Nem akarlak elszomorítani, de 3 fázisúhoz 4 hely kell.
(#) jdani válasza Gabó hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
Az igaz...
Nappali
Haló
Gyerekszoba
Fürdő
Világítás
Valamelyiket egybevetni?..
(#) Gabó válasza jdani hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
Ha nagyon egybe kell, akkor nappali-háló (gyerekszoba a biztonság kedvéért jó ha külön van )
(#) jdani válasza Gabó hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
Ja, erre gondoltam én is.
Bővebben: Link
25A 30mA, megfelelő lenne nem?
Vagy kell más paramétert is nézni?
(#) elektroncso válasza jdani hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
Mink csak azért ajánlottuk annó, hogy ne egy körre tedd az egész lakást, hogy ha egy beázott kinti konnektor miatt lekapcsol az ÁVK az éjszaka közepén akkor ne maradj sötétben. Gazdaságosság és biztonság szempontjából szerintem a legjobb a két ÁVK, egy a konnektoroknak egy pedig csak a világításnak. Így ha valamelyik körben hiba lép fel és az ÁVK lekapcsol akkor a másik körben marad villany.
A családi házban lévő összes fogyasztót be kell kötni az ÁVK-ba, nincs kivétel.
(#) Gabó válasza jdani hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
Ezt a márkát nem ismerem, meg a szlovák nyelvet se, de adatlapja szerint jó. A bejövőd mekkora?
Csak ennyi hely van? Mert én külön választanám 2 fele.
(#) jdani válasza elektroncso hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
Konyha, spájz, második fürdő, garázs műhely, ezek külön biztositékszekrényen, külön AVK vannak.
Amit eddig irtam, az lenne megint egy külön biztositékszekrénybe, külön ÁVKval. (Ha kimennek az első ÁVK, a ház nagy része áram nélkül lenne)
Az egész ház úgy van megoldva , hogy ha kimegy az áram, egy inverterről bekapcsol az egész házban a LED mennyezet világítása, természetesen csak olyan fényen, hogy ne essünk hasra ha tennénk egy lépést.
(#) jdani válasza Gabó hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
A bejövő kismegszakító is 25A.
(#) Gabó válasza jdani hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
Akkor oda elég. Főleg, hogy írtad, van másik hely is. Úgy már ok. Nem kell ezt tovább bontani, bár a fürdőt én külön tenném.
A hozzászólás módosítva: Jún 18, 2017
(#) jdani válasza Gabó hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
Tehát akkor igy nézne ki az egész..
Milyen értékű kismegszakítók kellenek am?
Ha a nappali és háló egybe, 16A elég?
fürdő 16
világítás 10
gyerekszoba 16
konyhába beépített sütő+mikró 16 elég?
mosogatógép és hűtő 16A?
Munkapadok konektora 16, vagy 20?
Vagy érvényes az a ,,mendemonda,, hogy egy átlagos házban a konektorok 16, a világítás 10A?
A hozzászólás módosítva: Jún 18, 2017

dd.JPG
    
(#) Gabó válasza jdani hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
Nekem jó.
(#) sámli válasza jdani hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
Hogy jó-e az a vezetékek keresztmetszetétől függ.
(#) jdani hozzászólása Jún 18, 2017 /
 
2,5mm2 van minden dugaljon
(#) sámli válasza jdani hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
Munkapadok csak 16 lehet, ha 2,5-es a vezeték. Napali háló csak 2,5-es vezeték, vagy van közte 1,5-es is?
(#) jdani válasza sámli hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
Mindenhol 2,5ös vezeték van, ahol dugalj van. Másfelest a padra a kamerákra, és kazánhoz tettem (UPSról) és a világításra.
(#) sámli válasza jdani hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
Az a bejövő 25A 3x25A?
(#) jdani válasza sámli hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
Igen.
(#) sámli válasza jdani hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
Amiket felsoroltál az 7 kör, a rajzon viszont csak 4 van. Ezt hogy gondoltad?
(#) jdani válasza sámli hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
Az máshol van
Bővebben: Link
Következő: »»   527 / 958
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem