Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Himage DVD5151 kapcsoló üzemű táp feszültség - utánállítása
Lapozás: OK   3 / 3
(#) lapose válasza szucsip hozzászólására (») Szept 25, 2008 /
 
Ne változtass az 5V-on! Annak a pontos értéke a fontosabb!
Mivel a tápod az 5V-ról kapja a vissza csatolást, mindig ezt állítja be pontosra. Terheletlenül persze hogy a 12V kisebb lesz.
Mért nem akarod leterhelni az 5V-ot? Pedig készülj rá: egy DVD író kb. 1.5-2A-t vesz fel 5V-ról, és 1-1.5A-t 12V-ról!
(#) proli007 válasza szucsip hozzászólására (») Szept 25, 2008 /
 
Hello!

Idézet:
„Az IC az adatlapja szerint 4V alatti feszültséggel müxik.”


Szerintem az adatlap nem ezt mondja: 'Input Voltage VIN 2.75 7 V" Csak a Te tápodban kap az 5V-ról fesz a diódán keresztül. De jelentősége nincs.

Bocs, hogy tolmácsolok!
A fejtegetésed azért nem érthető, mert
- a digit cuccok nem olyan érzékenyek a tápfeszre, mint gondolod.
- csak próbára mondtam, hogy terheld meg a tápot.
- Ha a CD ROM terhelni fogja az 5V-ot, akkor várhatóan beáll a 12V-is. Hameg nem, akkor meg nem lenne probléma, ha elállítod az 5V-ot.

A puffer kondi után, már csak egy zavarszűrő fokozat van. Annak tekercsellenállása kicsi, lehet, nem számít, hogy melyik oldalárol van a visszacsatolás.(De ha már megterhelted volna, kiderült volna az is.)

Kicsit sokat töpizel a dolgokon. "Tudom, most azt fogod mondani, hogy szeretnéd megérteni! olyan nagy baj az?" Nem! Csak alig tettél valamit az aggódáson kívül. Nem akarlak bántani egy szóval sem csak valamit tenni is kéne már.

üdv! proli007
(#) szucsip válasza lapose hozzászólására (») Okt 1, 2008 /
 
Azért nem akarom leterhelni, mert kb 14W az egész tápnak a teljesítményfelvétele, és 90% os hatásfokot feltételezve ebből12.6W ot lehetne kiszedni maximum.
Egyébként nem DVD írásra fogom használni, hanem CD olvasásra. A CD ROM teljesítményfelvétele:
12V, 1.5A max
5V, 0.9A max
Igen, ez összeszorozva 22.5W lenne. De gondolom ezek a felső határértékek az 52X sebességű olvasáshoz tartoznak. AUDIO CD hallgatásánál szerintem ennek még a felét sem veszi fel a szerkezet (12Volton biztos hogy nem)

Egyedül a READING ciklustól kell tartani, ott ugyancsak felpörög a fordulatszám.

(#) szucsip válasza proli007 hozzászólására (») Okt 1, 2008 /
 
ELNÉZÉST KÉREK a segítőimtől, tényleg elég tunya vagyok. Lehet kicsit hálátlannak is tűnök.

Nem tudom, hogy kinek van igaza abban, hogy az 5V-ra mennyire érzékenyek a digitális áramkörök. (azt tudom hogy alatta szoktak működni, de hogy pár tized töbletet kibírnak-e arról fogalmam sincs )

Eredetileg 4,9V -ot mértem az 5V* kimeneten, és 10.4 -et a 12V* kimeneten.
(Nem tudom hogy az 5V*-os ágát mennyire terheli le a CD ROM, mindenesetre nem eléggé ahhoz, hogy a 12V is előálljon!!!)
Az R205 (ami 2.4kOhm) értékét megváltoztattam (párhuzamosan beforrasztottam egy 22kOhm értékű ellenállást)
Ekkor megmértem újra a kimeneteket, az eredmény: 4,9 -->5.24V , 10.4 -->11.06V. Nem próbáltam ki, hogy elindul-e a CD ROM, feltételeztem, hogy nem! Az 5V* os kimenetet 47Ohm -val terhelve az új feszültségek a következő képen alakultak: 5.24 -->5.22V, 11.06 -->11.4V.

Tehát kb 0.6W (111mA*5.22V) terhelés melett már csökkent a terhelt ág kimeneti feszültsége. Ezt azért tartom rossz dolognak, mert igaz, hogy a 12V*-os ág feszültsége nőtt, de még így sem érte el a 12V-ot. És mivel a táplált áramkör 12V* -on 1.5A -t, 5V-on pedig 0.9A -t vesz fel maximum lehet hogy az a 11.4 Volt nagyon leesne.

(Persze az sem biztos, hogy stabil 11.4V elég lenne a CD meghajtónak.)

Holnap kipróbálom a dolgot élesben. Ha nem működik, akkor mindenkép tovább fogom terhelni az 5V* -os ágat, annak reményében, hogy a táp ezt bírni fogja.

Az említett ellenállás (R205) helye és szoros környezetének kapcsolása a 3. oldalon van feltöltve egy kisebb kép formájában)
(#) lapose válasza szucsip hozzászólására (») Okt 1, 2008 /
 
Nem kell megijedni! Nekem van olyan ATX-es tápom amiben a 12V alig haladja meg a 11V-ot, és az egész gép megy róla DVD-sről HDD-stől együtt!
De még igy is tudod növelni a 12V értékét, ha az 5V-os diódával sorbakötsz még egy ugyanolyat vagy hasonlót. Így az 5V nem változik, de a 12V-os ág feszültsége nő.
(#) szucsip válasza lapose hozzászólására (») Okt 1, 2008 /
 
Köszönöm, ez nagyon jó ötlet! Nekem eszembe sem jutott. Csak az a gond, hogy a trafóról egy 5A -es diódán keresztül jön az áram, ami ráadásul nagyfrekvenciás. Nem tudom, hogy mi lenne, ha betennék még 1 ugyan olyan diódát.

Avagy... mi lenne ha az 5V -os puffer után tennék egy "hagyományos" diódát?
(#) lapose válasza szucsip hozzászólására (») Okt 1, 2008 /
 
Ide csak gyors diódát lehet tenni, amit rossz kapcsolóüzemű tápból, AT, ATX-es tápból is ki tudsz termelni!
Ha az 5Vos puffer urán teszed a diódát, a dióda után kell még egy puffer, és át kell ide kötni a visszacsatolást, tehát bonyisabb!
(#) szucsip válasza lapose hozzászólására (») Okt 1, 2008 /
 
Miért kell átkötni a visszacsatolást? (a visszacsatolás NEM tekercs után, hanem előtt van!) Én ezzel a lépéssel csak az 5V ot akarom csökkenteni.

(Kitermelés felejtős, nincs miből, inkább vennék boltit, de nem tudok konkrét típust, hogy milyet lehetne oda tenni.)
(#) lapose válasza szucsip hozzászólására (») Okt 1, 2008 /
 
Azért, mert így az 5V-ot stabil marad, de a két dióda miatt több a feszültségesés az 5V-os körben a táp "nagyobb fokozaton pörög", így nagyobb lesz a 12V-od is!
De ha az eredeti dióda helyére teszel kettőt, nem kell átkötni a visszacsatolást.
(#) Inhouse válasza szucsip hozzászólására (») Okt 2, 2008 /
 
Nem kell semmit csinálnod, működnie kell...
4.9-5.24V mind jó.
A 12V olyan amilyen, rendes 5V terhelésnél több is lesz, mint 12V. Dugd rá és hadd szóljon!

Üdv
Inhouse
(#) szucsip válasza Inhouse hozzászólására (») Okt 2, 2008 /
 
Igen Inhouse, igazad van! És működik is! :yes:
Egyébként tudtam, hogy ez lesz; a CD ROM üzem közben a 11.4V-ot legyúrja 10.65-re, miközben az 5.22 -ből lesz 5.12V.
Szóval hiába terheli a lejátszó az 5V -os ágat, ha a 12 Voltost jobban terheli. Sajnos a 12V -os rész "kimeneti ellenállása" jóval nagyobb lehet, mint az 5V -os kimeneté. (tessék elképzelni őket úgy, mint két feszültséggenerátor) Ezt onnan következtettem ki, hogy az 5V-os rész 5A -es diódával van egyenrángatva, a 12V -os pedig 1A -essel.

Hab a tortán, hogy a CD ROM természetesen a 12V-os ágból vehet fel nagyobb áramot.

Végülis nem nagyon izgat, lényeg, hogy működik.




Köszönöm szépen a segítségeteket! SZÉP VOLT FIUK
(#) Inhouse válasza szucsip hozzászólására (») Okt 2, 2008 /
 
Hip-hip hurrá!

Üdv
Inhouse
(#) proli007 válasza szucsip hozzászólására (») Okt 2, 2008 /
 
Hello!

Na végre, hogy a tettek mezejére léptél.

Idézet:
„Egyébként tudtam, hogy ez lesz”

Szóval, csak szivattál minket!

Idézet:
„(tessék elképzelni őket úgy, mint két feszültséggenerátor)”

És tessék mondani ideális, vagy valóságos feszültség generátorként? (Még szép, hogy egy tápegység feszültség generátor, legalább is míg az áramhatárolása be nem lép.)

Idézet:
„Az a gondom, hogy nem tudom meghatározni egy vasmagos tekercs helyettesítőképének értékeit.”

Hogy miből lesz a cserebogár?


Üdv! proli007
Következő: »»   3 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem