Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LM1875, LM3875, LM3886, stb. TI végerősítők
Lapozás: OK   35 / 48
(#) bereczk.jans hozzászólása Júl 15, 2017 /
 
Sziasztok! Az LM1875 sztereo testvérével az LM1876 szeretnék készíteni egy egyszerű táplálású erősítőt. Csatolom az adatlap szerinti Q1-el megvalósított tápfeszültség felező kapcsolást és az LM 1875 ellenállásos egyszerű tápfelező megoldását. Szerintetek érdemesebb -e a tranzisztoros tápfelezőt megépíteni hozzá, vagy jó az ellenállásos primitívebb megoldás is? Miben más az előbb? A rajzon nem szerepel a mute, standby kör. (Ezt azt hiszem tudom kezelni.) Orion mini hifi erősítőjében kb. 12 éve már ebből a végfokból készítettem egyet ami kettős táplálású volt a tönkrement Sanken IC kiváltására. Akkor nagyon megvoltam vele elégedve. l
(#) tothbela válasza bereczk.jans hozzászólására (») Júl 15, 2017 /
 
Ezek az IC-k elektromos szempontból műveleti erősítők. Van közös módusú bemeneti feszültség tartományuk, ahol megvalósul a működési feltétel. A sima ellenállásos a negatív táptól indul, a tranzisztoros pedig egy olyan feszültségről, ahol már tud működni a negatív visszacsatolás. Tehát már bekapcsolástól lineáris üzemben van. Amikor a bemenetek a negatív táp közelében vannak, a belső offszet hiba miatt akár a mínusz, akár a plussz tápra is kiülhet a kimenet. Ez egy jó nagy csattanással is járhat. Én ajánlom a tranzisztorosat.
(#) Ge Lee válasza bereczk.jans hozzászólására (») Júl 15, 2017 /
 
Valamikor régen elég sok TDA2030-at kellett építenem szimpla táppal, az ellenállásos megoldással. Amiket még használnak belőlük azok mennek azóta is (sok sok éve).
(#) tothbela válasza bereczk.jans hozzászólására (») Júl 15, 2017 /
 
Úgy benéztem a rajzot, hogy ez miatt hülyeséget írtam. Táblagépen nem tudtam egyszerre a rajzot is nézni, meg írni is. Viszont az adatlapból az látszik, hogy az LM1876 nem egyszerűen a 1875 dupla tokozása. A +/- tápon kívül van GND kivezetése is. Mégpedig mind a két erősítőfélnek külön. Ezt (5, 10)a két lábat is féltápra kell kötni ha egyszeres a tápfesz. Viszont akkor viszonylag nagy áram (mA) folyhat az ellenállásos felező közepére, ami miatt alacsony impedanciát kell biztosítani ennek a pontnak. Ezért az emitterkövető.
(#) bereczk.jans válasza tothbela hozzászólására (») Júl 15, 2017 /
 
Az én figyelmem elkerülte, hogy a gnd kivezetéseket is fél tápra kell hozni. Tévesen az is eszembe jutott nem -e koppanásgátló hatása van. Köszönöm ezt a gyors teljesen logikus választ!
(#) Alkotó hozzászólása Aug 9, 2017 /
 
Az LM3886 kapcsán kérdezem milyen eltéréseket jósolhat a gyártó mássága. Pl. a HEStore-ban állítólag Texas Instruments-et ír gyártónak, de más -szintén megbízható boltokban National Semiconductor a megjelölt gyártó?
Kell erre figyelnem?
(#) Naszrai válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 9, 2017 /
 
Nekem a hidaltban 4db National gyartmanyu van. Ezek hibatlanok. Nyugalmi aramuk 60mA +-2mA
(#) Naszrai hozzászólása Aug 9, 2017 /
 
Ha már 3886:
Eddig az erősítőmben 2x1db TDA 7294 üzemelt +-42Voltról.(kb 2x80Watt)
Ez lett átépítve oldalanként egy pár LM 3886-ra, tehát hidalva van a jobb és bal csatorna is.
A CLIP jelzést kb 196...200W-ra lőttem be, tehát az tudom, amikor oldalanként pillanatra le akarja adni a 200W-ot 8 ohmra.
A jelenlegi EI vasmagos trafónak megvan az utódja egy 600W-os toroid személyében. De nincs már idő átépíteni.
Az EI vasmagos trafó kb 250watt.
Kibír ez egy bulit? Vagy tartanom kell a leégésétől?
Abban bízok, hogy csak összeomlik a tápfesz mielőtt baj lenne...?
(#) Alkotó válasza Naszrai hozzászólására (») Aug 9, 2017 /
 
Megnézhetem pontosan milyen kapcsolásban használod őket?
(#) Naszrai válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 10, 2017 /
 
http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_2080614.html#2080614
http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_2080615.html#2080615

Tulajdonképpen a 7294 adatlapján lévő hídkapcsolás van megvalósítva LM 3886-al.
A visszacsatolás nálam 100k és 1k, az 1k-val sorba kötve 9,2µF-nyi kondi(2x4,7uF).
Bemeneti ellenállás 10k.
A hozzászólás módosítva: Aug 10, 2017
(#) Alkotó válasza Naszrai hozzászólására (») Aug 10, 2017 /
 
Nincs induktivitás a kimeneten (0,7uH+10R párhuzamos tag). Miért?
(#) Naszrai válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 10, 2017 /
 
Én raktam utólag egy külön panelra. A gyártói leírásban is van rá ajánlás, tartottam magam hozzá.
(#) Naszrai hozzászólása Aug 10, 2017 /
 
Itt van a kep:
(#) tothbela válasza Naszrai hozzászólására (») Aug 10, 2017 /
 
A 3886 nagyon spiccen van a +/- 42V tápfesszel. Nagy sírva 8 ohmon lehetne így használni. A hidalt verziónál akkor 16 ohmos sugárzónak kellene lenni, de gondolom az is legfeljebb 8 ohm. Az a baj, hogy ha a vigyázol hogy ne menjen 200W felé a kimeneti teljesítmény, valamint a relatív magas tápfesz miatt még lenne tartalék, az a legrosszabb amit tehetsz a végfok IC-vel. Vagyis van tőle rosszabb, de azt a Quad 405-ben alkalmazták.
(#) Naszrai válasza tothbela hozzászólására (») Aug 10, 2017 /
 
Ezt nem ertem. 7A az aramkorlat minimumja(11.5A a tipikus) tehat 7×8=56, tehat csucstol csucsig 112V lehet a kimeno, az 8 ohmra 196watt. Jelzem ez a legrosszabb eset 7A-el. A 8 ohm nalam bolondbizotsan nem lesz kevesebb mert 8 ohm ohmikus ellenallasa van a melynyomonak+az alulatereszto tekercsnek.
Termikus terheles: jellemzoen -8...-10dB rms a zenei teljesitmenye egy mai zenenenek tehat a tartos kimeno teljesitmeny atlagosan 20-40watt, 200w-os csucs eseten. Az ehhez tartozo veszteseget disszipalja el a vegfok.
A hozzászólás módosítva: Aug 10, 2017
(#) Naszrai válasza tothbela hozzászólására (») Aug 10, 2017 /
 
Mit ertesz a quad 405 peldaja alatt?
(#) tothbela válasza Naszrai hozzászólására (») Aug 10, 2017 /
 
Hídkapcsolásban a 8 ohmos terhelés akkora árammal terheli a két végfok felet, mintha két normál félhidas végfokra tennénk két egyenként 4 ohmos terhelést. Ebből adódóan 7 A 28V feszültségnél lesz.

Nem a kimenő teljesítmény melegíti a végfokot, hanem az, ami bent marad.
A hozzászólás módosítva: Aug 10, 2017
(#) tothbela válasza Naszrai hozzászólására (») Aug 10, 2017 /
 
A Quadnál volt olyan opció, hogy egy teljesítmény limitáló jumper bedugása esetén a beépített műveleti erősítőt kényszerítették , hogy határoljon ha a kimeneti teljesítmény 8 ohmon eléri a 40 W-ot. Ha ennek ellenére torzításba vezérelték az erősítőt, iszonyatos disszipációra kötelezték szegény végtranzisztorokat.
(#) Naszrai válasza tothbela hozzászólására (») Aug 10, 2017 /
 
28+28(mert ugye ez egyszerre lep fel) = 56...
(#) tothbela válasza Naszrai hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
Igen. A hangszóró kapcsain. Nem számolgatunk másképpen, nincs ezzel baj, csak a gyártó ajánlása szerinti határokat érdemes figyelembe venni. Soknak érzem ezt a tápfeszt a hidalt verzióhoz.
(#) Naszrai válasza tothbela hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
A tapfesz terheletlenul 42volt. A 4db ic nyugalmija osszesen 0.25A. Ekkor mar csak 40.11V a tapfesz. Igy talan biztonsagos. Hatha kibirja.
(#) Alkotó válasza Naszrai hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
TDA7294 kapcsán szerzett tapasztalat alapján, a tápfeszültség növelése nem hozott semmilyen érzékelhető hangosság növekedést, de a melegedést mégis növelte. Nincs értelem a gyári ajánlást megnövelni, ami az LM3886-nál +-35V.
(#) tothbela válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
Talán lehetne tenni rá plusz tranyót, arra meg védelmet, csak erre azt írta Reloop, hogy akkor már lehetne full diszkrét is. Bár a lányom szubládája TDA2030-akkal és BD801/802 patkolással megy hídban szimpla 35V-ról 4 ohmos hangszóróval. Én is sokat tököltem, hogy minden cseppet ki lehessen préselni egy erősítőből, de a következőt tapasztaltam. 35V-ról ez a TDA amit említettem egy 60VA körüli trafóval nem szól kevesebbet mint egy mostanában kreált szub híd ami 46V-ról egy 150VA-es trafóval kínozza ugyanazt a reflex dobozt. Vagyis én nagy odafigyeléssel észreveszem, de más nem ujjongott hogy húha. Tehát visszakerült a TDA verzió, ez meg ment a fiókba. Így most van még egy fölösleges erősítőm.

boost.jpg
    
(#) Naszrai válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
Az lm 3886-ot "nehez" kivezerelni, + es - is kb 5V-al kevesebb jon ki mint a tapfesz. A gyari an 1192 leiras +-37 voltot ajanl a hidra(igaz az a bpa200) holnap proba. Igerem beszamolok hogy szol, hogy birja.
(#) Naszrai hozzászólása Aug 11, 2017 /
 
LM 3886 hídba kötve, zajszint, THD és IMD, 190W-nyi kivezérlésen(tehát 8 ohmra 1db LM3886 47.5W-hoz elegendő feszt ad, 4x47.5=190)
(#) Alkotó válasza Naszrai hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
A hídba kötés az 2 db erősítőt jelent. Miért 4-el számolsz?
(#) Naszrai válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
Mert U negyzet. Ha pl 1db lm 3886 8 ohmra 50w, akkor hidba 4x-es telj. Tehat 50x4=200
(#) Alkotó válasza Naszrai hozzászólására (») Aug 11, 2017 / 1
 
Ez nagyon elméleti megközelítés. Az erősítők távolról sem biztos, hogy ennyire ideálisak. Saját méréseim alapján a feltevésed még egyszer sem tudtam igazolni. Részben az áramkörök saját működési sajátosságai, részben a tápfeszültség csökkenése miatt.
A teljesítmény hajszolása ilyen léptékben teljesen értelmetlen, csak a kockázatot növeli, de a hangosságot nem.
A teljesítmény mérésére azt javaslom, mérd meg a tényleges kimeneti feszültséget, és vagy az áramot, vagy a terhelő ellenállást. Ezekből pontosan számítható a teljesítmény. A feszültséget ügyesen kell mérni, mert váltakozó jelről van szó, aminek az effektív értékét keressük. A műszereknek csak egy kis rész képes tényleges effektív értéket mérni.
(#) Naszrai válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 12, 2017 /
 
50Hz-es sinus merojellel hajtom az erositot es a muszer Vrms-t mer. Azert hidba egy sima vegfokhoz kepest 6dB jon ha minden sikerul. De emlitettem hogy 190w-hoz elegendo feszultseg ami kijon. Sajnos jelenleg nincs 190w-os muterhelesem de dolgozok rajta.
A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2017
(#) Naszrai válasza Naszrai hozzászólására (») Aug 12, 2017 /
 
Ezen potositok: terheletlenul +-42V, a 4db 60mA kornyeki nyugalmi arammal +-40V a tapfesz. A 190w onnan van hogy keszitettem egy aramkort ami figyeli a mebeno jelszintet, es osszehasonlitja egy altalam szamolt referencia jellel( ami annyi hogy erosites utan 8 ohmon a hidalt vegfok 190w-ot adna le). A clip ertek ettol kb 2dB-el feljebb van, de kicsi a trafo, ezert mint szintjelzo jelzi nekem hogy 190w-hoz elegendo bemeno jelem van, ne hangositsam fel jobban az erositot. Ez a referencia jel kapcsolhato, 3 ertek allithato be most: 190w(39Vrms) 165 w(36.4Vrms) es 150W(35Vrms). Ez dB-ben kifejezve kerekitve: ha a 190W a 0dB, akkor 165W -1dB, 150W a -2dB.
A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2017
Következő: »»   35 / 48
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem