Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Keringető szivattyú
 
Témaindító: csatur, idő: Nov 11, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 18
(#) csatur hozzászólása Nov 11, 2008 /
 
Sziasztok hobbielektronikusok!

Segítségeteket kérném.
Én egy,keringetőszivattyút működtető invertert ,szeretnék építeni (min 300w-os)és a hozzávaló kapcsolót amely áramszünet esetén kapcsolja az invertert.
Olvasgattam a topikokban de nem találtam csak az olcsó 500w-osat.De mivel én nagyon amatőr vagyok, csak úgy tudom megépíteni,ha van hozzá számomra olvashatóbb,kapcsolási rajz ,NYÁK terv,alkatrész lista stb.Ilyen volt a 160W-os,de az jelen esetben kevés.Vagy nagyobb trafó kell bele?Na és persze a relés átkapcsoló.
Valaha építgettem egysmást akkor tintával rajzoltam s úgy marattam a lapokat,van már más módszer is?
(#) Dudus válasza csatur hozzászólására (») Nov 11, 2008 /
 
Szerintem vegyél egy használt üzemképes UPS-t és ne kezdj bele, ha nincs rutinod. Ha színuszos kimenetűt veszel, akkor a motor még extra melegedéssel sem tiltakozik.

Pl APC SMART sorozat. Szerintem egy 750VA-es elég lenne neked.
(#) kendre256 válasza csatur hozzászólására (») Nov 11, 2008 /
 
Szerintem is venni kell egy szünetmentes tápot, sokkal egyszerűbb és biztonságosabb mint csinálni egyet. Egy jól működő, biztonságos, túlterhelésvédett, akku mélykisütés ellen védett invertert jó szakembereknek is hetekig tart megcsinálni. Ha veszel egyet, tegyél rá egy jóval nagyobb akkut, olyat, amit még elbír a belső töltője. Lehet, hogy a legújabb típusok nem lesznek neked jók, mert azok a "túlzott intelligencia" miatt hibának érzékelik a nagyobb kapacitású akkut. Nagyobb akku mindenképpen kell, anélkül egy szokásos szünetmentes 50-100W terheléssel max. 1-2 órát ha kibír (az akku kapacitás és a terhelés határozza meg).
(#) csatur válasza kendre256 hozzászólására (») Nov 11, 2008 /
 
Köszi az ötleteket!

Itt van,hogy napokig nincs áram.A UPS működtethető autó akksiról?

De azért továbbra is várom ,z inverteres megoldási javaslatokat is.

Köszönettel
(#) kissanyi válasza csatur hozzászólására (») Nov 11, 2008 /
 
Ha, napokig nincsen áram, jobban jársz egy benzines áramfejlesztővel. Semmivel nem drágább, mint egy szünetmenetes.
Ellenkezőleg!

Ráadásul, nem kell gyertyánál nézned a tévét.
Attól, még érdekelhet az inverter. Éjszaka, jól jön, amikor csak a keringetőnek, meg a risztónak kell az áram
Tapasztalatból mondom, hogy jobban jössz ki.
(#) kendre256 válasza csatur hozzászólására (») Nov 11, 2008 /
 
Működtethető, csak akkor valószínűleg külső töltővel kell töltened. Egy szünetmentesben 1 vagy 2 db 12V 7Ah-s (vagy 12Ah-s) aksi szokott lenni. A töltőjét arra méretezik, ami benne van. Ha viszont 7Ah helyett rákötsz egy 55Ah-at, akkor azt vagy nagyon sok idő alatt tölti fel (a sajátjához is kell némelyiknek 10 óra), vagy ha olyan, akkor hibát jelez. Ha viszont egy feltöltöttet rákötsz, és csak az aksiról bekapcsolható (nem mindegyik tud ilyet!), akkor arról sokáig elmegy (annyiszor több ideig, mint ahányszorosa az autóakksi kapacitása az eredetinek).
Ha napokig nincs áram, akkor szerintem is meggondolandó egy benzines aggregátor.
(#) _JANI_ válasza csatur hozzászólására (») Nov 11, 2008 /
 
Az UPS-nél van jobb megoldás is! Nembiztos hogy olcsóbb!!! De megy autóaksiról is. S akár napelemes és vagy szélkerekes tőltéssel is rá lehet segíteni az aksira...

Elsőoldal... Második oldal... Harmadik oldal
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Nov 11, 2008 /
 
[off]A első link nem egészen tökéletese. De mindent meg lehet találni...
(#) kissanyi hozzászólása Nov 11, 2008 / 1
 
Figyelembe kell venni, hogy egy tekintélyes teljesítményű inverterhez, igen combos aksi is kell.
Mondjuk, 200-250-ből kijön. De, kutyagumit nem ér, ha az aksit nem tudjuk tölteni.
(#) csatur válasza kissanyi hozzászólására (») Nov 12, 2008 /
 
És ehhez mit szóltok?

www.plaza.unas.hu/plaza_artdet.php?art=2179,unas_896982,INVERTER_12V230V_300W
(#) kissanyi válasza csatur hozzászólására (») Nov 12, 2008 / 4
 
A terméket, egyáltalán nem ismerem.
Amit, itt írnak róla, szinte tökéletes az általad leírt feladatra. Mármint, keringető szivattyút hajtanai áramszünet esetére.
(#) csatur válasza kissanyi hozzászólására (») Dec 2, 2008 /
 
Üdv!
De azt sajnálom,hogy senki sem küldött kapcsolási rajzot....
(#) louis73 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jan 14, 2009 /
 
Üdv
Az idén költöztünk új házba, ez az első fütési szezonom a kazánnal. Pár hete volt egy hosszabb áramszünet és majdnem "meleg" helyzetet termtett. Olvasgattam itt és úgy tünik egy UPS jó lenne DE: legyen szinuszos, ne legyen túl új, mert ha nagyobb akut tennék rá lehet "tiltakozik"...
Másik megoldás ha épitenék egy lehetőleg egyszerű szinuszos invertert, ez tünik egyelőre jobbnak. Találtam egy elég egyszerű rajzot, okosabbak véleménye jól jönne.
(#) zolika59 válasza louis73 hozzászólására (») Jan 14, 2009 /
 
Szerintem jó, de nem kell ekkora teljesítmény egy szivattyúnak.
(#) louis73 válasza zolika59 hozzászólására (») Jan 14, 2009 /
 
Én is úgy gondoltam hogy 100W bőven elég, kisebb trafó és csak 1-1 IRF... kipróbálom majd.
Gondolkodom még egy PWM-es verzión, még kisebb trafo jobb szinusz, de csak 1 rajzot találtam, és AT89S2051 programozni hozzá...
A PWM-es rajz itt van:
(#) Lacika válasza louis73 hozzászólására (») Jan 14, 2009 /
 
Nem vagyok ugyan vagy legalábbis nem tartom magam okosabbnak másoknál, de: mért kell neked úgy 100W? ?
A feltett rajz túl bonyolult. Nemértem, miért kell mindenbe processzor, miért kell mindent túlbonyolítani?
Ráadásul az analóg kapcsolás általában egyszerűbb és majdnem mindenkinek megvannak otthon az alkatrészek.
Tehát írd ide a motor címkéjén található adatokat (feszültség, a legmagasabb fokozatban az áramfelvétel vagy watt, frekvencia, jelalak.)
Milyen aksiról szeretnéd, hogy szünetmentes tápellátást kapjon? (6,12,24)
(#) louis73 válasza Lacika hozzászólására (») Jan 15, 2009 /
 
Na akkor bövebben:
A motor: "Grundfos UPC-BASIC 25-4" 230v~; 50Hz; 1,5uF; P=35W-0,16A; 45W-0.20A.
Azért 100W mert ha később nagyobbra cserélem a szivattyút birja a táp... Aksi 12V/55A, az autót télen nem inditotta, de melegbe a motort még elkevergeti jó pár órát.
Utánnanéztem pár dolognak a kazánnal kapcsolatban: a vizet jobb 80 fok köröl tartani, igy kevesebb a kondenz benne; hogy a kéményből se csorogjon a "lé" kell legyen megfelelő füstgáz sebesség-hőmérséklet. Mivel a viz 80 fokos a kazánban (szivattyúban) nem akarnám tovább fözni a motort rosz táppal (négyszög, rosz-szinusz), de a procis rajzot én is túlzásnak tartom (csak ezt találtam). Ezért gondoltam ha valaki épitett invertert szivattyúhoz és jól megy, megoszthatná a tapasztalatait.
PWM ügyben még 2 ötleten gondolkodom, a TL494-es IC-t valahogy "rábeszélni" az 50Hz-szinuszra, vagy egy PWM-erősitő(audio) IC-t valami IRF-fetekkel rákötni egy trafóra...
(#) Lacika válasza louis73 hozzászólására (») Jan 15, 2009 /
 
Tehát gázkazán. Elkeserítelek, de hiába fogod tudni a keringetőszivattyút ( van aki pikoló-nak hívja ) működtetni, a kazán áram nélkül akkor sem fog menni.
A szivattyút mindig a visszatérő vezetékbe rakják. A vízhőfok itt soha se több mint 30-40 fok. A fogyasztásuk úgy 3-6W.
Mivel ez kondit tartalmaz, nyugodtan lehet majdnem négyszögjel is. A kondi szinuszosít. Mármint trafó után.
Biztos, hogy nem az egész cucc komplett fogyasztását írtad le?
OK, szombat estélig felteszek ide neked legalább 5 egyszerű kapcsolást. Majd kiválasztod a kedved szerintit.
(#) louis73 válasza Lacika hozzászólására (») Jan 16, 2009 /
 
Nem gázkazán, fával tömöm, de mivel az emelet még nincs kész, csak a földszintet fűtöm, nem hiszem hogy túl nagy hőkülönbség van a visszatérőnél. Később lehet kicsi "feljavitom" a kazánt is, a levegőt szervóval(?) nyitnám-zárnám és a szivattyút is szakaszosan vezérelném, a szoba hőmérséklete szerint. De ez még csak az 5 éves tervben van benne.
A rajzok érdekelnek, egy "sima" négyszögest tavaj elkezdtem megépiteni, de mikor olvastam, hogy szinuszos "kell", abbahagytam, pedig majdnem kész van.
(#) Lacika válasza louis73 hozzászólására (») Jan 16, 2009 /
 
Tehát, amint ígértem itt a rajzok. Lehet választani.
Mellesleg... erősen ajánlom. hogy menj el egy könyvtárba, olvasd át a központi fűtés tervezéséről szóló könyvet, (a könyvtáros biztos segít) jó, tudom hogy nem éppen könnyű olvasmány, tele van képletekkel és számításokkal. Lehetőleg a 70-es, esetleg a 80-as évekből származó könyvvel kezd, meg fogsz lepődni. Egy jól megtervezett rendszernél egyáltalán nincs szükség keringetőszivattyúra. A víz kering benne magától is(fajsúlykülömbség).
sok sikert
(#) Lacika válasza Lacika hozzászólására (») Jan 16, 2009 /
 
meg a többi
(#) nagytibor válasza Lacika hozzászólására (») Jan 17, 2009 /
 
„Egy jól megtervezett rendszernél egyáltalán nincs szükség keringetőszivattyúra.”


Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy ezeknek az „etázs” fűtéseknek 2 colos cső a gerincük, ami igen kellemetlen tud lenni esztétikailag.
Azon kívül a kazánokat jóval a padlószint alá kell leásni.
Valójában tényleg nagyon jó rendszer, ha elfogadja az ember a fenti hátrányokat. Vegyes tüzelésű kazánoknál egyáltalán nincsen szükség elektromosságra.
Huzatszabályozóval bizonyos határok között még vezérelhető is.
Bár, sem begyújtani nem tud automatikusan sem a tűzre nem tud tenni, mint gázos rokona.
(#) barany165 válasza nagytibor hozzászólására (») Jan 17, 2009 /
 
Sziasztok! Sajnos az "etázs" fűtés csak egyszintes épületben alkalmazható,mint említetted nagy csőátmérő,nagy vizmennyiség-nagy hiszterézis.Kivitelezése nehézkes,az előremenő a kazánfelé emelkedő,a visszatérő a kazánfelé lejtő-nek kell lenni.Egyébként a szivattyút megkerülendő "bypas" vezetéket szoktak betenni egy csappal,ill. tolózárral áramszünet esetén kinyitni.
(#) nagytibor válasza barany165 hozzászólására (») Jan 17, 2009 /
 
Igen, ahogy írod.
Tényleg nagyon kötött a „vezetékezése”. Nem lehet ötletszerűen vinni a csöveket. Ez az ára, hogy nem kell hozzá keringető. Bizonyos esetekben mégis választható ez a fűtési mód.
(#) nagytibor válasza Lacika hozzászólására (») Jan 17, 2009 /
 
Köszi a gyűjteményt.
Én is kedvet kaptam az egyik megépítésére.
(#) Lacika válasza Lacika hozzászólására (») Jan 17, 2009 /
 
meg még egy

22W.pdf
    
(#) Lacika válasza Lacika hozzászólására (») Jan 17, 2009 /
 
két ellenütembe kapcsolt hangfrekis végfokkal.

TDA2030.pdf
    
(#) cpumaster hozzászólása Jan 28, 2009 /
 
Hallo!
Énis pont egy pic-es dolgon agyaltam de lehetne pl komparátoron egy sinus és egy fűrész jelet vágni ami folyamatosan a sinus arányában változó négyszöget adna. És én 1×12V/230V os toroiddal agyaltam meg H-híddal. De ezt még nem gondoltam nagyon tovább.
(#) durkonorbi hozzászólása Feb 3, 2009 /
 
Sziasztok!

Szeretnék kérdezni egy dolgot a témával kapcsolatban:

Adott a vegyestüzelésű kazánom rajta a keringetővel, és van egy szünetmentesem is. Nos a helyzet a következő:
- 220-ba dugva a keringető(van egy szép fehér kondi a szivattyú elé kötve) megy szépen, és kb 70w-ot vesz fel
- a szünetmentes (APC 300VA-es nem szinuszos autóaksival) áramkimaradás esetén forgatja, de csak 20W-ot mérek áramfelvételnek (fogyasztásmérő céleszköz)

Kérdés:
- mi okozza ezt pontosan (csak hogy értsem is! )
- mivel lehet kivédeni (további kondi?! - ha igen, milyen pontosan?)

KÖszi előre is!
(#) durkonorbi válasza durkonorbi hozzászólására (») Feb 4, 2009 /
 
Senki ?!
Következő: »»   1 / 18
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem