Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szilárdtest relé
 
Témaindító: zolee, idő: Feb 20, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   21 / 30
(#) Heeh89 válasza Bakman hozzászólására (») Szept 21, 2017 /
 
Az nem lenne baj ha az eggyik állandóan fűtene.
Egy kapcsolási rajzot tudnál nekem küldeni?
(#) Bakman válasza Heeh89 hozzászólására (») Szept 22, 2017 /
 
Parancsolj, melléklet. Nincs olyan programom, amivel tökéletes rajzot lehet készíteni, remélem így is érthető lesz. R1, R2 és R3 a fűtőbetétet jelképezik a többi elvileg érthető.

Shot_172.jpg
    
(#) Heeh89 válasza Bakman hozzászólására (») Szept 22, 2017 /
 
Oké köszi
És szerinted melyik hőfokmérővel csináljam meg?
(#) Bakman válasza Heeh89 hozzászólására (») Szept 22, 2017 /
 
Nem tudom. A feladatról/célról nem lehet tudni semmit, a hőmérőkről és a fűtőbetét(ek)ről sem. Valószínűleg azzal lenne egyszerűbb, amelyik alkalmas a feladatra és/vagy tudod kezelni.
(#) Heeh89 válasza Bakman hozzászólására (») Szept 22, 2017 /
 
A cél egy brikettáló présfej fűtése. Ami 3db 1.5kw-osak, hőmérséklettartomány pedid 170-300 celsius között van.
És én személy szerint ezt szeretném be iktatni.
(#) Bakman válasza Heeh89 hozzászólására (») Szept 22, 2017 /
 
Ezt a szabályzót nem ismerem de az adatlap alapján úgy tűnik, hogy a kimenetek (5, 6, 7, 8) programozhatóak, neked a hatos és hetes csatlakozási pontok fognak kelleni. A többire (programozásra) nem vállalkoznék ismeretek hiányában.
(#) Heeh89 válasza Bakman hozzászólására (») Szept 23, 2017 /
 
Oké köszi
(#) enree hozzászólása Dec 17, 2017 /
 
Sziasztok!
Véleményetek szerint lehetséges házilag olyan SSR építése, amire nyugodt szívvel bízhatom egy családi ház komplett fűtőrendszerét? 2000W-os fűtőpaneleket kellene kapcsolgatom egy mikrokontroller 5V-os kijáratáról. Rengeteget olvasgattam a napokban, amit leszűrtem belőle; a kínai csiri-biri 25-40-60A-es ötöt egy százasért eBay móka kizárva! Találtam olyat, amit kifejezetten Ohmikus fogyasztóhoz, fűtéshez ajánlanak, de finoman szólva nagyon drága!
Tehát a kérdés, van valakinek olyan bevált kapcsolása, ami jó lehet erre a célra? Egy ArduinoMega kimenete hajtaná az SSR optóját, eddig ennyi biztos! Más semmi
Ha pontosan tudjuk, hogy mekkora fesz hajtja, nem tudom érdemes e áramgenerátort is tervezni bele. Papíron kb 8,7A-t kell kapcsolni ugye, de szeretném ezt jóval túlméretezni.
Minden ötletet, tanácsot szívesen veszek.
(#) Skori válasza enree hozzászólására (») Dec 17, 2017 / 1
 
MOC3063 Az adatlapon szereplő kapcsolás teljesen megfelel a célnak, kell hozzá egy túlméretezett triak, jó nagy hűtőbordával. A bemenetet simán kapcsolhatja akár az arduino is előtét ellenálláson keresztül. Persze szigetelési távolságokat, érintésvédelmi előírásokat illik betartani.
(#) enree válasza Skori hozzászólására (») Dec 17, 2017 /
 
Köszönöm a gyors választ. Ohmikus terhelésnél is szükséges a kimeneten az RC-tag? Tudnál ajánlani konkrét triakot, amit mondjuk te mernél használni erre a célra? Természetesen minden biztonsági előírást betartok!!
(#) erbe válasza enree hozzászólására (») Dec 17, 2017 /
 
Ellenállásos fűtéshez nem kell erősen túlméretezett triak. Nincs kapacitív áramlökés vagy induktív feszültséglökés. Nyitott állapotban esik rajta ~2 V, 9 A-nél 18 Watt. Nem egy elképesztő teljesítmény. Több triak adatlapján ennél alacsonyabb nyitófeszültség szerepel. 2000 W-os sarokköszörűk lágyindítójában is 15 A-es triakok szoktak lenni. Pedig a kefés soros motor komoly indítóáramokat tud felvenni.
Fűtésnél nem finomszabályzás kell, csupán ki-be kapcsolás. Bármilyen bolti SSR-rel kapcsolható. 2 kW-ra nem tennék 15 A-nél nagyobbat. Nem tudom, mennyiért adnak egy SSR-t, de alkatrészáron nem hiszem, hogy kihoznám annyiból. A megbízhatóságról nem is beszélve.
(#) enree válasza erbe hozzászólására (») Dec 17, 2017 /
 
Hát.... itt is olvastam több helyen, hogy 2000W-os olajradiátor kinyírta a 25-ös, majd a 40-es gyári csodát is... :S Most nem tudom mit higgyek...
(#) erbe válasza enree hozzászólására (») Dec 17, 2017 /
 
Mi köze az olajradiátornak az SSR-hez? Abban van egy mechanikus termosztát és kész.
Ha a kettő egymásra dolgozik, az okozhat gondot. Egy "levegőben lógó" SSR kap egy kapcsoló jelet, de nincs rajta terhelés, majd utána rákapcsol a termosztát. A lebegő, jelet kapott, de öntartó áramot nem kialakított triakra rákapcsolódik a terhelés és megsüti.
De ez inkább szándékos tönkretételnek minősül.
(#) Sebi válasza enree hozzászólására (») Dec 17, 2017 / 1
 
A magam részéről előnyben részesítem az antiparalel tirisztor párt, főként, mert kisebb feszültség esik rajta. Én ugyan szívesebben rakom össze diszkrét alkatrészekből, de sokszor kényelmesebb a gyári tokozottat felszerelni, bár sokkal nagyobb helyet foglal.

Adatlapon erre is van kapcsolás, egy db optotriac hajtja meg a párt.
(#) enree válasza erbe hozzászólására (») Dec 18, 2017 /
 
Én is használtam így olajradiátort, elárulom a titkot; (amit nyilván magad is tudsz...) maxra csavarod a saját bimetálos hőfokszabályzót és vezérled PIC-el, AVR-el, távirattal, szép szóval, vagy amivel akarod... Mielőtt az is kérdés lenne, hogy mi szükség van erre? Például fagymentesítés, a saját szabályzójával nem tudod beállítani, hogy mondjuk 1,5 és 2 fok között tartson egy helyiséget, míg mikrokontrollerrel simán megoldható...
(#) enree válasza Sebi hozzászólására (») Dec 18, 2017 /
 
Köszönöm a válaszod. Akkor gondolom ezen kevesebb a hőveszteség is. Elgondolkozom rajta.
(#) Skori válasza enree hozzászólására (») Dec 18, 2017 / 1
 
BTA41-600 típust gyakran használok. Nem túl drága, 40A-es, és kisebb áramoknál 1V alatti feszültség esik rajta, a TO247(szerű) tok könnyebb hűthetősége, és a nagyobb lábtávolsága meg kifejezetten hasznos. Egy bolti szilárdtestrelénél még ezzel is sokkal olcsóbb.

Az hogy a sarokcsiszolókban kisebb van engem nem hat meg. Az nem folyamatos üzemre készült, és nem sok-sok évre, hanem csak a garancia időt kell kibírnia. A hűtésről hasonlóan vélekedem. Lehet egy félvezetőt 100 fokon is járatni, és valószínűleg bírni fogja, de biztos, hogy hosszabb életű lesz, ha jobb hűtést kap. Az említett 40A-es triak 1 teljes periódusra kibír 400A-es zárlati áramot, persze hidegen, ha forró akkor sokkal kevesebbet.
(#) enree válasza Skori hozzászólására (») Dec 18, 2017 /
 
Köszönöm, szerintem e mellett döntök!
(#) atus1981 hozzászólása Jan 26, 2018 /
 
Sziasztok!
Olyan SSR létezik, ami a kimenete 12VAC-t tud kapcsolgatni? Eddig csak 24VAC-ost találtam.
Köszi.
(#) Sebi válasza atus1981 hozzászólására (») Jan 26, 2018 / 1
 
Ha nullaátmeneti kapcsolás van benne, annak kell némi tápfesz a "szekunder" oldalon.
Ha ezt elő tudja állítani a 12V-os fogyasztón keresztül, akkor működik.
Szerintem jobban jársz, ha fogsz egy optotriac-ot és egy triac-ot és 2db ellenállást - megépíted.
MOC3021 optó adatlapján van példakapcsolás. 200Ft-ól megvan.
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2018

MOC3011-M.pdf
    
(#) atus1981 válasza Sebi hozzászólására (») Feb 2, 2018 /
 
Ha a primert kapcsolgatnám? Ahhoz elég egy kisebb teljesítményű ssr is. Szekunder oldalon egy fűtőszál lenne, 12v 14-15 amperrel.
Szerinted?
(#) erbe válasza atus1981 hozzászólására (») Feb 2, 2018 / 1
 
Mindenképpen jobb, ha a primert kapcsolgatod. A triacos SSR-ek feszültségesése viszonylag magas, ~2V. 12 V-on nagy áramon ez már jelentős veszteség, míg 230-on, jóval kisebb áramon elenyésző.
(#) atus1981 válasza erbe hozzászólására (») Feb 2, 2018 /
 
És az eszközök miként reagálnak a másodpercenként 3-4 ki-bekapcsolásra?
(#) erbe válasza atus1981 hozzászólására (») Feb 2, 2018 / 1
 
SSR-ek működési elvükből eredően minden félperiódusban bekapcsolnak. Azaz másodpercenként 100-szor. A periódus nulla átmeneténél pedig ki.
(#) vd1992 hozzászólása Jún 16, 2018 /
 
Sziasztok!

Rendeltem egy ilyen kínai SSR-t, ami egy 3D nyomtató tálcafűtését kapcsolgatná.
Van valakinek valami tapasztalata az ilyen olcsó SSR-el? Azzal nincs bajom, ha tönkremegy és átmegy szakadásba, viszont ha átmegy zárlatba az elég komoly problémát jelentene, vagy ha kiülne a fázis a hűtőfelületére.

Szerintetek van mitől tartanom és vegyek inkább egy márkás SSR-t, vagy jó lesz ez is? (230VAC 250W-ról van szó mindössze)

Köszi
(#) Bakman válasza vd1992 hozzászólására (») Jún 16, 2018 /
 
Kb. 1 A-t kapcsolgatsz egy 40 A-t bíró eszközzel, bírnia kell. Márkás SSR-ek is el tudnak romlani.
(#) atus1981 válasza vd1992 hozzászólására (») Jún 16, 2018 /
 
Nekem omron van, trafó (vasmagos) primer oldalát kapcsolgatja.
Hűtő nélkül használom, több száz órája. A talpa földre van kötve, előtte bizti.
Ha zárlatba menéstől félsz, akkor tegyél be elé egy termosztátot (nyilván bontó a kontaktot használva), ami az asztalt figyeli.
(#) proli007 válasza atus1981 hozzászólására (») Jún 16, 2018 /
 
" tegyél be elé egy termosztátot" Vagy egy megfelelő hőértékű hőbiztosítékot..
(#) atus1981 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 16, 2018 /
 
A szekunder oldalra, ugye? Jó ötlet.
(#) vd1992 válasza Bakman hozzászólására (») Jún 17, 2018 /
 
Igen, a kínai kamu 40A-ból kiindulva az én 1A-emből csak abban vagyok biztos, hogy nem kell hűteni.
Továbbra is várom hátha valaki használt ilyen kínai SSR-t hosszútávon.
Ha átmegy zárlatba azt ki tudom védeni, hogy ne fűtsőn túl a lap, de továbbra is kérdéses, hogy mennyire jó a szigetelése a hűtőfelület felé
Következő: »»   21 / 30
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem