Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szilárdtest relé
 
Témaindító: zolee, idő: Feb 20, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   4 / 30
(#) Peticilin hozzászólása Dec 21, 2008 /
 
Egy kicsit jobban utánnanéztem.
Szóval nekem ugye 3 fázist kellene kapcsolgatni.Nézegettem 3 fázisos szilárdtest reléket és úgy nézem elvileg működne ha 3 moc vezérelne 3 tirisztort.Jól gondolkodom?
(#) deguss válasza Peticilin hozzászólására (») Dec 21, 2008 /
 
Nem tudom pontosan hogyan képzeled el, de a tirisztorokat egy bizonyos árammal be kell gyújtani, egy optocsatoló kevés ehhez. Én egy RC tagot fogok tenni, ha megérkeznek a rendelt tirisztorok, összedobom a kapcsolást, és teszek fel rajzot.
(#) Peticilin válasza deguss hozzászólására (») Dec 22, 2008 /
 
Szia!

Köszi a rajzot előre is,csak annyibanm változott a dolog,hogy nem az előbb említett tirisztorok lesznek berakva,mert nagyon drágák és macerás lett volna a kötése. Helyettük vettem 3 db BTA 40A 700V-os triakot RD91-es tokozással.Az eladó szerint bírni fogja a lehetséges 40A-t.Továbbá vettem hozzá 3db MOC3041-et is,a triacok hajtására.Szerinted a moc direktbe megtudja majd hajtani a triakokat?
Ha csinálsz rajzot,légyszi ezekhez az alkatrészekhez készítsd.

Üdv. Peti
(#) deguss válasza Peticilin hozzászólására (») Dec 23, 2008 /
 
Egy triak két antiparallel tirisztorból áll, szóval ekvivalensek. Amire itt figyelni kell, az a sok számadatból az 50mA-es gateáram, ezt nem szabad túllépni. Ha megjönnek az enyéim is, akkor nekiállok a kapcsolásnak, mert sajnos nem írtam fel, hogy milyet rendeltem, és most hiába állnék neki számolni...
(#) Peticilin válasza deguss hozzászólására (») Dec 24, 2008 /
 
Hali!

OK! Várom a rajzot. Előre is köszi.
(#) Peticilin válasza deguss hozzászólására (») Dec 24, 2008 /
 
Hali!

Csak egy kérdés.
Kapcsolásokkor a hegesztőtrafó visszarúgásai ellen nem kellene valami védelmet betenni a triakoknak? Esetleg ha igen,beletudnád nekem tervezni az áramkörbe.
Amúgy lemértem az egyik fázis áramát. Kb. 240-260A-os hegesztési áramnál a primer kör egyik fázisa 10-12A körül vesz fel.A gép többet is tudna,csak a huzalelőtolóm nem tudja gyorsabban nyomni a huzalt.


Kellemes ünnepeket és boldog karácsonyt neked és mindenki másnak!

Üdv. Peti
(#) deguss válasza Peticilin hozzászólására (») Dec 26, 2008 / 4
 
Szóval, kísérletezés a tudás anyja. Meglepő tapasztalatokra tettem szert a karácsonyi kísérleteim alatt, egy 25A névleges áramú triakot nem egészen 16A-el terheltem, és kis működés után észrevettem, hogy nem tudom lekapcsolni, majd még egy kis idő eltelte után elkezdett melegedni. Persze a hőmérsékletet csak kikapcsolt állapotban mértem, de nagyon meglepődtem, mikor már alig bírtam megérinteni, annyira felhevült. A terhelés két villanykályha volt, szóval teljesem ohmikus fogyasztó. Egy egyszerű RC taggal vezéreltem meg, ahogy arra sok kapcsolást látni interneten. A triak nagy anódáramnál meglehetősen későn gyújt ezért gondolom, hogy elkezdett melegedni. Belegondolni is rossz, hogy mi van, ha nem érzem meg a szagot, akár ki is gyullad, vagy fel is robban.

Szóval én kiváltottam nálam egy tisztességes 40A-es mágneskapcsolóval a kapcsolási feladatot, aki félvezetőt épít be, annak csak azt tudom tanácsolni, hogy vagy kipróbált, bevizsgált, tesztelt cuccot használjon, vagy válassza a biztosabb megoldást, mint én.
(#) Peticilin válasza deguss hozzászólására (») Dec 27, 2008 /
 
Hali!

Akkor ezek szerint csöcsrefutottam az egész tervemmel,meg a megvásárolt cumókkal együtt...

Na mindegy,hamár megvettem a cuccokat,akkor én is összeraknám a kapcsolást és a kísérleteimről majd beszámolok.
Az lenne a kérésem ,hogy el tudnád küldeni a kapcsolásod,az én triakaimhoz?

Előre is köszi.
(#) _JANI_ válasza deguss hozzászólására (») Dec 27, 2008 /
 
A kísérlet körülményeiről meg tudhatnánk kicsit többet!?
PL:

Volt kellő hűtése a triac-nak?
Ha nemvolt, akkor egy tipikus HŐMEGFUTÁSSAL találkoztál!
Sok katalógusban van egy hőmérséklet diagram is,
ami megmutatja, hogy egy adott hőmérsékleten az
eszközt menyire lehet terhelni. Rendszerint a nagyobb
hőmérsékleten, egyre kevesebb terhelőáramot bír
üzemszerűen kapcsolni !!!

Mekkora vezérlőáramot adtál a GATE bemenetre?
( Érdemes az adatlap értékeit betartani. )

Ezekszerint nem MOCxxxx optotriakkal vezérelted a teljesítmény triakot?
(#) Peticilin válasza _JANI_ hozzászólására (») Dec 27, 2008 /
 
Szia Jani!

Látom bekapcsolódtál a buliba.Visszaolvasnál légyszi engem is és valami kapcsirajzot tudnál nekem csinálni?

Akkor a moc és a triakaim közé még kellene valami közvetítő elem?

Előre is köszi a segítséget.
Amúgy én a triakokhoz vettem 90 x 55-ös hűtőbordákat is.
(#) _JANI_ válasza Peticilin hozzászólására (») Dec 27, 2008 /
 
Ha az első oldalról kezdted volna az olvasást akkor biztosan ráakadtál volna < erre > a kapcsolási rajzra. S < erre > a beültetési rajzra is. Persze < erre > az adatlapra kattintva megtalált minden gyári információt a MOC3020-ról. S megkerestem az általam készítetteket is... < katt IDE. >

De megkeresem a te kérdésedet is...
(#) Peticilin válasza _JANI_ hozzászólására (») Dec 27, 2008 /
 
Hali!

Igen végigolvastam ;Igen megnéztem ;Igen letöltöttem!

Csak azért kértem még ezek ellenére is ki a te véleményedet,mert nem vagyok valami nagy elektronikai guru,s mivel a te kapcsolásodban más alkatrészeket használsz mint én,ezért kicsit bizonytalan vagyok.
Nehogy az legyen hogy megépítem,s nem működik!
Ezért kértem ki a te véleményed mégegyszer.



Üdv. Peti
(#) _JANI_ válasza Peticilin hozzászólására (») Dec 27, 2008 /
 
Mivel ekkora teljesítménnyel még nem volt dolgom ezért csak a megépítésben tudok segíteni. A választott tirisztort a MOC még meg tudja hajtani, ahogy néztem az adatlapokat. Ja! Mindenképp az INDUKTÍV terhelésre ajánlott kapcsolást kell megépíteni! Mert mégis csak egy 3F-es transzformátor fog a végén lógni. (Bár már az is jó lenne ha egy is működne.) Ha az nincs feltéve akkor megkeresem és feltöltöm. De az adatlap is tartalmazza...
(#) Peticilin hozzászólása Dec 28, 2008 /
 
Hali!

Nézegettem a moc adatlapját,de nekem nem egyértemmű hogy akkor melyiket is kellene megépítenem.Mindegyik írás 115 vagy 240-re van.
Ha feltenél egy rajzot nekem,megköszönném.
(#) Sebi válasza Peticilin hozzászólására (») Dec 28, 2008 /
 
Nekem az jön itt le, hogy tirisztorral szeretnél 3 fázisú trafót ki-be kapcsolni. Az induktív terhelés miatt ez jó választás, de - gondolom tudod - fázisonként kettő db SCR szükéges. Én motorokat kapcsolgatok az alábbi elrendezésel (persze 3 db van belőle és az optók LED-jei sorba vannak kötve).

2scr.GIF
    
(#) Sebi válasza deguss hozzászólására (») Dec 28, 2008 /
 
JANI írásához kiegészítésképpen: nagyobb terhelésekhez nagyobb gate áram kell, ráadásul sokkal jobban szereti, ha a negatív félperiódusban negatív a gyújtás.Csak pozitív gyújtásnál előfordul, hogy egy bizonyos terhelés felett csak a pozitív félhullámokban gyújt be. Triac-nál a disszipációt én 2V rajta eső fesszel szoktam számolni. Az SCR némileg jobb, mert kevesebb a P-N átmenet, így 1,4V körül esik rajta.
(#) Peticilin válasza Sebi hozzászólására (») Dec 28, 2008 /
 
Hali!

Igen,eredetileg nagyáramú tirisztorokat akartam,de ugye abból 6 db kellett volna és azok a tirisztorok,amiket kinéztem túlzés lett volna.Ezért inkább vettem nagyáramú triakokat (BTA40A 700V),ígyezekből csak 3 kellett.
A te kapcsolásod ezekszerint bírja a 380-at is?Mert ugye 220 csak fázis 0 között van,nálam meg 380 lessz.

Bocs ha sok alapvető baromságot kérdezek,csak biztosra szeretnék menni.
(#) _JANI_ válasza Peticilin hozzászólására (») Dec 28, 2008 /
 
Én ezt építettem meg.
S feltétlen a 230V- os kell!
Ezt ajánlja az adatlap az induktív fogyasztókhoz....
(#) Sebi válasza Peticilin hozzászólására (») Dec 28, 2008 /
 
380V (illetve ma már 400V) csak a fázisok közt mérhető vonalfeszültség, nem ez veszi igénybe a kapcsolóeszközt. Ettől függetlenül én a 230V-ra sem használok 800V-osnál kisebb félvezetőt. Ezenkívül az általam tervezett cuccokban mindig relével/mágneskapcsolóval indul a betáp, amit az akciók előtt 1mp-el behúzat a processzor, ezután kapcsolgatnak a félvezetők. Ez azért jó, mert bármilyen végzetes hiba esetén a proci a mágneskapcsolóval még be tud avatkozni, megvédve a motort, szelepeket és nem utolsó sorban azt a munkafolyamatot,árut amit a berendezés kezel.
(#) Peticilin válasza _JANI_ hozzászólására (») Dec 30, 2008 /
 
Hali!

Megépítettem az ajánlott kapcsolást,azzal a különbséggel,hogy kihagytam belőle a BF-et.A triak része működik is rendesen,csak a moc-ot berakva nem csinál semmit.A led amit sorbatettem a moccal az szépen világít,az áramát 7mA-ra állítottam be.Ha az ic-t kivéve a 6-4-es lábakat öszezárom,szépen kapcsol a triak 1,5mA-es gateáramot felvéve.Próbáltam növelni a gate áramot,úgy hogy kihagyom a 390Ohm-os ellemállást,de akkor is 1,5mA-t vesz fel.Amúgy most még csak 220-al próbáltam,egy fűtőtestel,ami 5A vett fel.Ezt melegedés nélkül szépen kapcsolgatta.Holnap megnézem 380-al is.Szerinted mi lehet a baja hogy nem működik az ic-vel?
Az lehet baj hogy 3020 helyett 3041-et használok?
(#) _JANI_ válasza Peticilin hozzászólására (») Dec 30, 2008 /
 
A BT139-et mind két MOC típus vezérelte ezzel a kapcsolással..
Állítsd be a MOC bemeneti LED-jének az áramát 10-15mA-ra.
Bár ha jó, akkor 7mA is elég kellene hogy legyen...

Talán még a "C2" kondenzátor értékén lehetne kicsit emelni. Mivel kevésnek tűnik a MOC által biztosított gyújtóáram...

De először emeld a LED áramát 10-15mA-ra!
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Dec 30, 2008 /
 
A 15mA a katalógus szerint már határadat!!! Szóval 10-13mA legyen... :felkialtas:
(#) Peticilin válasza _JANI_ hozzászólására (») Dec 31, 2008 /
 
Led áramát 12,7mA-ra növelve,semmi.
C2 értékét 100nF-ra növelve,semmi.
Fázisfordításra (fázis;0),semmi.
Moc csere,semmi.
A rajzon C2 R1 ésR2 közé van kötve.Nem lehet,hogy C2-t a 4-es lábra kellene kötni?
Lehet hogy a gate-n keresztül nem záródik a kör,hogy gyujtson a mocba lévő triak.
Egyéb ötlet?
(#) Peticilin válasza Peticilin hozzászólására (») Dec 31, 2008 /
 
Kipróbáltam amit az előbb írtam a kondival kapcsolatba.
És működik!
A kondit lecseréltem 22nF-ra és így a gate áram 1,5-ről lement 1mA-ra.
Megvolt a 380-as teszt is,10A kapcsolgatva szépen melegedés nélkül dolgozik.A köv próba 380 15A lesz.
Ja és 6mA-os led áramnál is működik.
(#) Peticilin válasza Peticilin hozzászólására (») Dec 31, 2008 /
 
Na megvolt a nagyáramú teszt is.Tettem fel pár képet a tesztről,hátha valakit érdekel.Csatoltam az általam megépített kapcsi rajzot is.
A teszt amúgy kb fél óráig tartott és közben sokszor ki-be kapcsolgatva sem ment a triak hőfoka 36 fok főlé,ugyhogy szerintem ez így bevált.

Ha meglessz a trafóba a kompett kapcsolás,arról is teszek majd fel képeket.

BUÉK MINDENKINEK!!!
(#) _JANI_ válasza Peticilin hozzászólására (») Dec 31, 2008 /
 
S így, akkor lényegében lejutottunk < ehhez > a kapcsoláshoz... Sokszor találkoztam azzal az elrendezéssel, hogy az M1-GATE söntellenállását elhagyták. Nem épít be az R1-et. Viszont a MOC és az M2 közé kötött R2 ellenállást 1K körülire emelik.

S nem utolsó szempont, hogy induktív fogyasztó lesz rákapcsolva.
S annak a feszültség - áram viszonya kicsit mások...
(#) Peticilin válasza _JANI_ hozzászólására (») Jan 1, 2009 /
 
BUÉK!

Akkor szerinted a kapcsolásom alkalmas lesz a trafó kapcsolgatására,vagy még valami védelmet be kellene rakni a triaknak?
Viszont ha C2-t nem rakom be,nem gyujt be a moc.
(#) _JANI_ válasza Peticilin hozzászólására (») Jan 1, 2009 /
 
Ha a triak bírja, akkor csak a megfelelő begyújtást kell biztosítani neki.
Egyenlőre mintha ezzel lenne még egy kis gond.

Folytót lehetne sorosan bekötni...
Hogy mekkorát azt :nemtudom: ...
Egyedűl a tekercs névleges árama ismert.

A GATE-bemenettel párhuzamosan kötött kondenzátor még nekem is új...
Csak MOC3041-el próbáltad?
(#) Peticilin válasza _JANI_ hozzászólására (») Jan 1, 2009 /
 
Igen csak 41-el próbáltam,mert csak azt vettem.
A folytó szerepe az lenne,hogy a trafó visszarúgásait szüntetné meg ki és bekapcsoláskor?
Akkor akkora folytót kellene betegyek,a triakokkal sorba,ami bírja a 10-15A-t?
(#) _JANI_ válasza Peticilin hozzászólására (») Jan 1, 2009 /
 
A tesztkapcsolásban ezt összekötötted!? (Lásd melléklet. ) Nem kellett volna!
Mert az eredeti rajzon ott nincs csatlakozás!!! > Link <
Következő: »»   4 / 30
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem