Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Indukciós hevítő készítése

Témaindító: zolee1209, idő: Dec 18, 2008
Lapozás: OK   49 / 49
(#) GPeti1977 válasza nyekk hozzászólására (») Jan 2, 2017 /

Nekem ilyen van, bár még nem sokat használtam,
Ebay hevítő panel
Inverteres hegesztőről megy tápon kondenzátor 6µF illetve kiegészítve FET-es meghajtással 12V segédtáp is van benne meg vízkeringető szivattyú hűtéssel.
Azért jól működik: Kínai hevítő

Bár utólag jobban jártam volna egy olcsó egyes indukciós főzőlappal ha tekercset cserélek meg kap egy leválasztó transzformátort.
A hozzászólás módosítva: Jan 2, 2017
(#) nyekk válasza gulyi88 hozzászólására (») Jan 2, 2017 /

Ma tekeret hozzá egy másik munkatakarcset 6 menettel fi 60mm átmérővel ,nagy változás nem történt.Mivel nálam adott a kapcsolás ,meg fogom mérni a feszültséget.A fojtók 20 uH-ek mint az eredeti rajzon.A két fojtó változtatásával mit nyerek? Olvastam,hogy van aki 40-80uH között javasolja.
(#) ferci válasza GPeti1977 hozzászólására (») Jan 2, 2017 /

A soros diódáról ugyanaz a véleményem, mint a pluszban berakott paralelről.
1., a kettő teljesen kizárja egymást, tudniillik amikor vezetne valamiért a paralel, a soros nem engedi, mert szembekapcsolódnak, katód a katóddal.
Ebből kiindulva semmi szükség a sorosra.
2., ha megnézünk egy hasonló drain kört, ahol nagyobb + fesz ébred, mint a táp, a soros dióda csak a maga nyitóirányú feszültségével csökkenti a drainre jutó pl. 3,x-szeres + irányú feszt.
Meg lehet nézni pl. egy alkalmazott snubber kör esetén is, flyback körnél, persze sokszor nagyobb amplitúdóval..
3., a többszörös drain félszínusz csúcsfesz ugyanígy utolérhető egy ellenütemű trafós hangvégfoknál.
(#) gulyi88 válasza nyekk hozzászólására (») Jan 2, 2017 /

Fojtókkal sorba tegyél be diódákat (pl azt amit az elöbb linkeltél ).
Kisebb fojtó nagyobb teljesítmény, mert a kisebb fojtón ugyanannyi idő alatt nagyobbra nől az áram és WL=0.5L*I^2 (Ez az energia tölti a regőkört félperiódusonként).
A fojtó akkor optimális, ha félperiódus alatt az áram rajta egészen a táp maximális áramáig (illetve a kívánt teljesítmény elérését biztosító értékig) nől.
Ha túl nagy a fojtó akkor kicsi lesz a teljesítmény (amit a fojtó beenged energiát azt közvetíti a rezgőkör a munkadarabba)

Megpróbálom a diódákat.
Köszönöm szépen az eddigi segítséget!

Mérd meg a rezgőköt frekvenciát is.

Mérés lefújva ,valószínű az Amper mérőm is fázik,mert 20 A mutatott,mikor toltam bele egy fi 18 vasat viszont jóval több lehetett,mert az egyik Fet ,újév lévén átment szikrahányóba.Nem hiszem hogy ezek a IRFP 260N -ek elbirnak 50A ,attól meg több nem lehetett.Betáp üresen volt 50V .Jöhet az IGBT,ha jutottam valamire leírom.
(#) GPeti1977 válasza ferci hozzászólására (») Jan 2, 2017 /

Azért erről megkérdeznék egy hozzáértőt is, ja és nem néhány 100W ról beszélünk.

Akkor olyannal értekezz, aki már 1-2 kW-ot is belenyomott...
De ha kirajzolod magadnak csak azt a két diódát ( belső és soros ), nem tudom, milyen megállípításra fogsz jutni...
Érdekes lenne, ha kétszembekapcsoló diódán 20-30 amper is átfolyna 50-100 kHz-en...( ezek nem előfeszített kapcsolódiódák párszáz MHz-en..).
A hozzászólás módosítva: Jan 2, 2017

Tegyél fel képet a jelenlegi kialakításról

Már leszedtem a halott dolgokat,de lefényképezem így.
(#) GPeti1977 válasza ferci hozzászólására (») Jan 2, 2017 /

10-100kW ra gondoltam, az azokhoz gyártott speciális IGBT kről beszélek amiben van a kollektoron soros dióda, az okát én sem tudom;
olvasnivaló: IGBT

erre gondoltam: Bővebben

Jó, hát nekem nem kell ilyen, leálltam 6-700 watt bemenőnél DC 30-ról, ill. kapcsüzemű táp trafó szekunderről direktben a rezgőkörre.
(#) gulyi88 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Jan 2, 2017 /

A linkelt kapcsolási elrendezések 5.oldal FIG2, és 3 esetében Nincs feltűntetve a soros dióda szerintem, akkor kap szerepet a soros dióda , amikor a rezgőkör feszültsége átlépi a tápfeszültség értékét. Ha nem lenne ott a dióda, akkor a tápon keresztül tudna záródni a rezgőkör. tulajdonképpen a táp söntölné a rezgőkört a tápfeszültség értéknél, így az nem tudna attól nagyobb feszültségre felrezegni.
Fig 2 esetében azonnal látható ha a rezgőkör feszültsége a tápfeszültség fölé megy, akkor a negatív rezgőköri feszültség megnyitja az IGBT párhuzamos diódáját, a tápkondin keresztül zárt áramkör jönne létre! De ha be van téve a soros dióda akkor az útját állja ennek.
A Royer kapcsolásban nem jöhet létre hasonló, mivel a rezgőkör "lebeg" a két tranyó között.
(#) ferci válasza gulyi88 hozzászólására (») Jan 2, 2017 /

Annyit hozzátennék az 5./2. ábrához, hogy hasonló kapcsolásban ( alapban..) a két kondin párhuzamban vannak a tápfesz határoló diódák, tehát feten, igbt-n nincs soros dióda.
(#) gulyi88 válasza ferci hozzászólására (») Jan 2, 2017 /

Bocsánat, az elöbb Fig 3mat akartam írni, ott látható könnyen a feszültség probléma.
Mármint tápegység esetében szokott/kell lenni a félhíddal szemközti kondikon dióda.
Rezgőkör esetében nem biztos hogy célszerű, mert ugyanúgy bekorlázotta a rezgőköri feszültséget, és végsősoron a munkatekercs áramát, indukcióját is korlátozza.
Ha a munkafeszültség hevítés közben kisebb, mint a táp, akkor nyugodtan be lehet, be érdemes korlátozni a feszültséget, de ha nagyobb lenne a feszültség, akkor a teljesítmény rovására megy a korlátozás.
(#) ferci válasza gulyi88 hozzászólására (») Jan 2, 2017 /

Oké.. végülis vissza kell térni a délutáni témára, "maradni" a topik megszokott dolgainál és felesleges annyira eltérni olyan irányokba, amik nem idevalók.
(#) bkbfnkm3ps4c7wngu hozzászólása Sze, 8:16 /

Üdv GPeti! Én is vettem egy indukciós hevítőt. Kérdésem az , hogy inverteres hegesztő trafóról közvetlenül működtethető-e a hevítő. 12-48V- ról működik a leírás szerint. Elég ha csak beállítom a megfelelő feszültséget ? Ez is KÍNAI hevítő. Várom válaszod, köszönettel: János
(#) GPeti1977 válasza bkbfnkm3ps4c7wngu hozzászólására (») Sze, 8:21 /

Müködik de a tápra rakj egy olajpapirkondit 10µF körül közel a panelhez, az áramot annyira tekerd fel hogy ne az korlátozzon be, meg rakj rá mutatós árammérőt hogy ne terheld túl.
(#) bkbfnkm3ps4c7wngu válasza GPeti1977 hozzászólására (») Sze, 10:39 /

Csak digitális műszerem van , úgy emlékszem 10 amperig mér az egy kicsit kevés mert 20A ír. Kondit hol lehet venni, mert az sincs.Ha tudok szerezni akkor a bekötés a két bemenetre kell kötni párhuzamosan? Azt a nagy ampermérőt ami a képen van lehet valahol venni?
(#) GPeti1977 válasza bkbfnkm3ps4c7wngu hozzászólására (») Sze, 10:49 /

A tápra kell kötni a kondit, lehet akár 5 10 darab 1µF / 250V os nem elektrolit, digitális műszert nem ajánlom, mutatósat tudsz venni börzéken vagy fórumokon használtan is, ezt is kaptam nem vettem, az áram mérés fontos mert nincs áramkorlátja az áramkörnek ha a hegesztő szabályoz le az meg több okból sem jó.
(#) JZoli válasza bkbfnkm3ps4c7wngu hozzászólására (») Sze, 11:54 /

Be kell tenni egy nagyobb teljesítményű sönt ellenállást és azon feszültséget mérni. Máris megoldódott a nagy árammérés gondja!
(#) bkbfnkm3ps4c7wngu hozzászólása Sze, 12:08 /

Az ampermérő megoldva, már csak kondikat kell beszerezni. Köszönöm a válaszokat.
(#) bkbfnkm3ps4c7wngu válasza GPeti1977 hozzászólására (») Sze, 18:55 /

GPeti! Lehet a kondi 10µF-nál nagyobb értékü? A feszültség az 250 v-os legyen?
(#) GPeti1977 válasza bkbfnkm3ps4c7wngu hozzászólására (») Sze, 18:58 /

Minél több mert nagy áram folyik rajta, egy kondi nem elég inkább több kisebb, az érték nem kritikus.
(#) bkbfnkm3ps4c7wngu hozzászólása Sze, 19:03 /

Köszönöm a válaszod.
(#) bkbfnkm3ps4c7wngu válasza GPeti1977 hozzászólására (») Csü, 17:50 /

Üdv GPeti! 20µF 160V és30µF 160V-ra Ezeket az értékeket találtam. Jók lesznek, vagy 250V -nak kell lenni? Ü.:János
(#) GPeti1977 válasza bkbfnkm3ps4c7wngu hozzászólására (») Csü, 17:52 /

Próbáld ki, elég a feszültség.
Következő: »»   49 / 49
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Frissek
2017. Feb, 21. Kedd
15:13:26
Jelenleg 523 fő olvassa az oldalt
Online tagok:
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu