Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Indukciós hevítő készítése
Lapozás: OK   48 / 62
(#) nyekk válasza ferci hozzászólására (») Dec 28, 2016 /
 
Építettek már ilyet,azt hiszem adri986 -fórumtárs.Mikor a melegítetél vele nem sétált el a frekvencia?
(#) gulyi88 válasza crazybob hozzászólására (») Dec 28, 2016 /
 
Biztos hogy a nyugalmi áram lehet sokkal kevesebb is, oka van annak, hogy ha ekkora áramot felzabál üresjárásban
(feltéve hogy: tekercs nem melegít semmit, a kondik nem melegszenek és megfelelő típusúak, megfelelően vannak elhelyezve, a csövek nem túl hosszúak, és vörösrézből vannak (nincs agyonforrasztva ónnal sehol), a kötöelem a csövön szintén vörösréz (véletlenül se nem sárgaréz, és se nem galvanizált!)).


Először látatlanba az önrezgő kapcsolást két diódával kiegészíteném, (szimulátorban ki kéne próbálni éles teszt elött). Ezesetben a fojtók optimális értékei:
Utáp/(2*f_rezonancia*I_tápmax), természetesen Imax értéken nem szabad betelítenie!
(48V, 30A, 100Khz -> 8uH).
A diódák gyorsdiódák olyan típusúak, amik elviselik a rezgőkörben fellépő feszültséget, és a táp áramának legalább felét, hűteni kell majd. (ki lehetne próbálni pl MUR1560-al vagy jobb diódával).
A hozzászólás módosítva: Dec 28, 2016
(#) ferci válasza nyekk hozzászólására (») Dec 28, 2016 /
 
Nyilván a freki nem mászkált el, mert azt a 2153 szabta meg... úgy kell beállítani, hogy hevítéskor legyen a legjobb.
(#) nyekk válasza gulyi88 hozzászólására (») Dec 28, 2016 /
 
Nálam ennak a kapcsolásnak ,8A -körüli a nyugalmi árama.Azt hiszem ,már elhagzott a kérdés,de már nem emlékszek rá ,válasz volt e ,szerinted ez a kapcsolás müködne IGBT-kel is? Jelenleg azt hiszem IRG4PC50W- IGBT vannak itthon.
(#) nyekk válasza ferci hozzászólására (») Dec 28, 2016 /
 
Esetleg egy kapcsolási rajzot erről, fel tudnál tenni?
Kösz!
(#) ferci válasza nyekk hozzászólására (») Dec 28, 2016 /
 
Nem teszek, mert a 230-as kapcsüzeműben van jó sok, aztán a készletednek megfelelően csináld.
Fet vagy igbt meghajtónak pedig használhatsz npn-pnp-s meghajtót. A gyűrű külső átmérő 5-6 cm elég.
A szekundert elsőben 100 volt körülire tervezd, az L-C részt pedig úgyis tudod, mit kell csinálni.
(#) gulyi88 válasza nyekk hozzászólására (») Dec 28, 2016 /
 
IRG4PC50W elég gyors ahhoz hogy 100-150kHz es rezgőkört meghajtson, tehát ekkora frekiig működne. Viszont kell mellé egy paralell dióda, mert az nincs benne!
(#) GPeti1977 válasza crazybob hozzászólására (») Dec 28, 2016 /
 
Akkor valami nem jó mert nekem a kinai hevitőnek 6A az áramfelvétele.
(#) crazybob válasza GPeti1977 hozzászólására (») Dec 29, 2016 /
 
Hát amikor Én próbálkoztam vele, 24 VAC esetén 11A volt az áramfelvétel. 48VAC esetén már majdnem elérte a 28A nyugalmi áramot. Igen meg kel hagyni, hogy volt egy pár forrasztás a tekercshez vezető csövön, de hogyan másképp tettem volna fel 200 db 33nF-os kondit? Egyébként nem volt baj a nagy áramfelvétel, mert a vasat olvadásig hevítette. Messze a Curie pont felé.
(#) nyekk hozzászólása Jan 2, 2017 /
 
Sziasztok
Pimi9.-el kapcsolatban pár kérdés .Ha oldalanként 1-1 pár IRG4PC50W IGBT kap paralell diódának elég páronként egy-egy RHRP 1560 dióda,vagy jobb ha darabonként építek be egyet,azaz minden IGBT -re egyet? Valamint ez a dióda megfelel ide?

RHRP 1560.pdf
    
(#) GPeti1977 válasza nyekk hozzászólására (») Jan 2, 2017 /
 
Ide nincs értelme IGBT-t rakni, az csak 2-300V felett kezd előnyösebb lenni mint a FET, és még lassúbb is, dióda sem kellene mellé szerintem.
(#) nyekk válasza GPeti1977 hozzászólására (») Jan 2, 2017 /
 
Nálam a betáp 80-100V lenne.Tudtommal, de javíts ki ha tévedek(még nem mértem meg) a fesz. négyszereződik ennél a kapcsolásnál,azért hajtja meg mindenki 50V-ról,200V Fetekkel.
A hozzászólás módosítva: Jan 2, 2017
(#) GPeti1977 válasza nyekk hozzászólására (») Jan 2, 2017 /
 
Így már jobb az IGBT, meg a frekvencia is lehet kevesebb, attól függ mit akarsz hevíteni, elméletileg a tápfeszültség PI szerese a csúcsfeszültség de ráhagyásokkal tényleg számoljunk a 4 szeresével.
(#) ferci válasza nyekk hozzászólására (») Jan 2, 2017 /
 
A 4x-es feszültség jogos, marad egy kis tartalék is. Diódát viszont nincs értelme melléjük tenni..
(#) GPeti1977 válasza ferci hozzászólására (») Jan 2, 2017 /
 
Viszont olvastam olyan gyári hevítőről aminek az IGBT-jével van soros dióda de ennek nem tudom mi értelme van, sőt gyártanak olyan IGBT-t is direkt indukciós hevítőkhöz amibe ez a soros dióda bele van integrálva.
(#) nyekk válasza GPeti1977 hozzászólására (») Jan 2, 2017 /
 
IRFP 206N Feteket használok jelenleg,ezekben van dióda.Akkor öszegezve az eddig elhangzottakat ,mehet dióda nélkül.
(#) gulyi88 válasza nyekk hozzászólására (») Jan 2, 2017 /
 
Csináltam szimulációt még a múlt héten ráérős időmben.
A diódára hivatalból tényleg nincs szükség az áramkörben, normál üzem mellett nincs funkciója.
Ettől én még betennék oda diódát, oldalanként egy elfér.
Nem tudom honnan jön ez a PI szeres feszültség dolog.
A működési elvéből sehol nem jön ki ilyen szélső érték (legalábbis én nem látom lehetőségét).
Minden félperiódusban a tápfojtó energiájával nől a rezgőkör energiája, közben meg a veszteségével csökken. Szóval minden állapotban a veszteség egyensúlyt tart a nőveléssel.
Ha a rezgőkör jósága nagy és nincs terhelve, akkor a feszültség csúcsa 3-4 szeres tápfeszültség főlé is elszaladhat, hiszen jelentéktelen veszteség mellett megy bele a töltőenergia.
(veszteséget jelent:
A legfontosabb vasveszteség (hiszterézis és őrvényáramú), továbbá a rezgőkör soros ohmja (skinhatással), a kondenzátoros dielektromos vesztesége, a kisugárzott elektromágnese energia is, meg a fene tudja még mi..)
Ha gyakorlati megállapítás ez a 3-4szeres feszültség az szerintem leginkább a kivitelezések hasonlósága, megkerülhetetlen tényezők, megoldások miatt van.
Ha tévedek, és valaki esetleg ismeri a pi szeres feszültség elméleti hátterét, szivesen olvasnám.
(#) GPeti1977 válasza nyekk hozzászólására (») Jan 2, 2017 /
 
Nekem ilyen van, bár még nem sokat használtam,
Ebay hevítő panel
Inverteres hegesztőről megy tápon kondenzátor 6µF illetve kiegészítve FET-es meghajtással 12V segédtáp is van benne meg vízkeringető szivattyú hűtéssel.
Azért jól működik: Kínai hevítő

Bár utólag jobban jártam volna egy olcsó egyes indukciós főzőlappal ha tekercset cserélek meg kap egy leválasztó transzformátort.
A hozzászólás módosítva: Jan 2, 2017
(#) nyekk válasza gulyi88 hozzászólására (») Jan 2, 2017 /
 
Ma tekeret hozzá egy másik munkatakarcset 6 menettel fi 60mm átmérővel ,nagy változás nem történt.Mivel nálam adott a kapcsolás ,meg fogom mérni a feszültséget.A fojtók 20 uH-ek mint az eredeti rajzon.A két fojtó változtatásával mit nyerek? Olvastam,hogy van aki 40-80uH között javasolja.
(#) ferci válasza GPeti1977 hozzászólására (») Jan 2, 2017 /
 
A soros diódáról ugyanaz a véleményem, mint a pluszban berakott paralelről.
1., a kettő teljesen kizárja egymást, tudniillik amikor vezetne valamiért a paralel, a soros nem engedi, mert szembekapcsolódnak, katód a katóddal.
Ebből kiindulva semmi szükség a sorosra.
2., ha megnézünk egy hasonló drain kört, ahol nagyobb + fesz ébred, mint a táp, a soros dióda csak a maga nyitóirányú feszültségével csökkenti a drainre jutó pl. 3,x-szeres + irányú feszt.
Meg lehet nézni pl. egy alkalmazott snubber kör esetén is, flyback körnél, persze sokszor nagyobb amplitúdóval..
3., a többszörös drain félszínusz csúcsfesz ugyanígy utolérhető egy ellenütemű trafós hangvégfoknál.
(#) gulyi88 válasza nyekk hozzászólására (») Jan 2, 2017 /
 
Fojtókkal sorba tegyél be diódákat (pl azt amit az elöbb linkeltél ).
Kisebb fojtó nagyobb teljesítmény, mert a kisebb fojtón ugyanannyi idő alatt nagyobbra nől az áram és WL=0.5L*I^2 (Ez az energia tölti a regőkört félperiódusonként).
A fojtó akkor optimális, ha félperiódus alatt az áram rajta egészen a táp maximális áramáig (illetve a kívánt teljesítmény elérését biztosító értékig) nől.
Ha túl nagy a fojtó akkor kicsi lesz a teljesítmény (amit a fojtó beenged energiát azt közvetíti a rezgőkör a munkadarabba)
(#) nyekk válasza gulyi88 hozzászólására (») Jan 2, 2017 /
 
Megpróbálom a diódákat.
Köszönöm szépen az eddigi segítséget!
(#) gulyi88 válasza nyekk hozzászólására (») Jan 2, 2017 /
 
Mérd meg a rezgőköt frekvenciát is.
(#) nyekk válasza gulyi88 hozzászólására (») Jan 2, 2017 /
 
Mérés lefújva ,valószínű az Amper mérőm is fázik,mert 20 A mutatott,mikor toltam bele egy fi 18 vasat viszont jóval több lehetett,mert az egyik Fet ,újév lévén átment szikrahányóba.Nem hiszem hogy ezek a IRFP 260N -ek elbirnak 50A ,attól meg több nem lehetett.Betáp üresen volt 50V .Jöhet az IGBT,ha jutottam valamire leírom.
(#) GPeti1977 válasza ferci hozzászólására (») Jan 2, 2017 /
 
Azért erről megkérdeznék egy hozzáértőt is, ja és nem néhány 100W ról beszélünk.
(#) ferci válasza GPeti1977 hozzászólására (») Jan 2, 2017 /
 
Akkor olyannal értekezz, aki már 1-2 kW-ot is belenyomott...
De ha kirajzolod magadnak csak azt a két diódát ( belső és soros ), nem tudom, milyen megállípításra fogsz jutni...
Érdekes lenne, ha kétszembekapcsoló diódán 20-30 amper is átfolyna 50-100 kHz-en...( ezek nem előfeszített kapcsolódiódák párszáz MHz-en..).
A hozzászólás módosítva: Jan 2, 2017
(#) gulyi88 válasza nyekk hozzászólására (») Jan 2, 2017 /
 
Tegyél fel képet a jelenlegi kialakításról
(#) nyekk válasza gulyi88 hozzászólására (») Jan 2, 2017 /
 
Már leszedtem a halott dolgokat,de lefényképezem így.
(#) GPeti1977 válasza ferci hozzászólására (») Jan 2, 2017 /
 
10-100kW ra gondoltam, az azokhoz gyártott speciális IGBT kről beszélek amiben van a kollektoron soros dióda, az okát én sem tudom;
olvasnivaló: IGBT

erre gondoltam: Bővebben
(#) ferci válasza GPeti1977 hozzászólására (») Jan 2, 2017 /
 
Jó, hát nekem nem kell ilyen, leálltam 6-700 watt bemenőnél DC 30-ról, ill. kapcsüzemű táp trafó szekunderről direktben a rezgőkörre.
Következő: »»   48 / 62
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem