Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangdoboz-láda méretezése / szoftver
Lapozás: OK   1 / 10
(#) netwolf hozzászólása Jan 11, 2009 /
 
Sziasztok!

Gondoltam megkérdezem, hogy ki milyen programot használ egy hangfal elkészítése folyamán, ezzel segítve pár évenként feltörő hangfal építési vágyamat, és segítve másokat, feleslegesen ne szenvedjenek.
Pl.:
doboz tervezés: Jbl, BoxPlot, WinISD, banta, stb...figyelembe véve, melyikhez van használható adatbázis, esetleg ingyenes. Sub ládához ajánlott vagy TL-hez, zárt dobozhoz? Keresztváltó tervezéshez mit használjunk(Leap)? Mit használjunk az elkészült művünk méréséhez(Sirp, Mark analyzer). Hasznos linkek a programokhoz.
Ehhez készíthetnék egy táblázatot, amibe belevennénk: nehézségi fok, oprendszer(DOS,Win), adatbázisok vannak-e, ár, felhasználás típusa(sub, tl, closed, stb.), stabilitás, tervezési pontosság.
Tehát, olyan dolgokat, ami alapján könnyebben eldönhető, hogy mit használjunk adott feladataira.
Akár az osztályozásra is írhatók, hogy mi alapján döntsük el melyik, amivel érdemes foglakozni.
Köszönöm.
(#) ptesza válasza netwolf hozzászólására (») Jan 12, 2009 /
 
Méretezéshez tervezéshez, már csak kizárólag a BassBox-ot használom ,ennek van egy kiegészítője, az Xover a hangváltó tervezéshez.

Méréshez többféle progi jöhet szóba. Általában az LspLab nevü programot használom. De ha csak frekimenet érdekel akkor szóbajöhet RMAA is.

Ezek a legtutibb programok.
(#) pl13 válasza netwolf hozzászólására (») Jan 12, 2009 /
 
Nem a program neve a lényeg, hanem az, hogyan használod.
(#) ptesza válasza pl13 hozzászólására (») Jan 12, 2009 /
 
Te mindig olyan igazakat tudsz mondani egy mondatban ,hogy csak nézek.



(#) netwolf válasza pl13 hozzászólására (») Jan 12, 2009 /
 
Tegyük fel jól használom.
(#) ptesza válasza netwolf hozzászólására (») Jan 14, 2009 /
 
Akkor jó úton jársz!

A bassbox önmagáért beszél , egyszerű ,de mégis sokat tud.

Az LspLab-ot meg tudtommal nagyon sokan használják, mivel könnyen elkészíthető hozzá a JIG . De túl sok propagandát már nem írok egyikhez se ,mert még azt fogod hinni ,hogy én írtam őket.


:yes:
(#) wraith hozzászólása Jan 14, 2009 /
 
Hy All!
Van nekem egy problémám abban kérnék segitséget: van egy videoton hangfalam ami eredetileg 80/100 W os mélyekkel volt ellátva, ezek kilettek szedve szakadás miatt és 200 w os mnc mélyek lettek a helyére pakolva. A problémám ott lép fel hogy mikor járatom akkor kb fél hangerőig csodásan szép a hangja onnantól lassan de el kezd torzulni a végén pedig szinte nem is lehet érteni a mélyeket. Én arra gondoltam hogy mivel nincs reflex a hangfalon igy nincs a mélyeknek elég levegő és nem tudnak dolgozni de nem akarom feleslegesen furni.
Jah és bocsi ha rossz helyre irtam.
Kérlek benneteket segítsetek!
(#) pl13 válasza wraith hozzászólására (») Jan 15, 2009 /
 
Azok az mnc hangszórók nem használhatóak b-reflex dobozban szóval ezzel ne próbákozz.

Nagyobb hangerőn azért tapasztalsz torzítást, mert a hangszóró mechanikailag nem terhelhető jól, nem képes kezelni a nagyobb membránkitéréseket.
(#) karpi válasza wraith hozzászólására (») Jan 15, 2009 / 1
 
Ugy van ahogy @pl13 is mondja .

Csak anyit kedeznek ...minek es kinek a fele erejenel , es milyen eronek a felenel ?

Egy ugynevezett 200W-os hangszoro ugy 30 W-ig hasznalhato aztan mar jonn a tobbi hangefektus..

A JBL oda irja szepen hogy minden meresi eredmeny a " nominalis " ertek 10% -an van felveve , gondolom a tobbi a vasarlo dolga..hogy szorakozzon a TS adatokkal .

Hany hangszorod muveli est a dolgot ? csak egy , vagy ketto van ?Probaltad mas erositon is ?

Volt olyan is hogy az erosito gerjedt melyjangoknal (!??) egy RFT 15" hangszoroval de ket 12"-os Goommans -el nem volt semmi problema .Most se tudom mi volt az oka.Az eredmeny ugyancsak torzitas majd erthetetlen eltorzult recsego -frocskolo hang volt bem is tudom leirni.Tehat nem kilenges ,nem tul nagy ero hanem valami impedancia dolog lehetett amitol berezgett az erosito .Szuksegmegoldas lett volna de nem tudtuk hasznalni.
(#) pl13 válasza karpi hozzászólására (») Jan 15, 2009 /
 
Idézet:
„Volt olyan is hogy az erosito gerjedt melyjangoknal (!??) egy RFT 15" hangszoroval de ket 12"-os Goommans -el nem volt semmi problema .Most se tudom mi volt az oka”


pl. T-S paraméterek, átvitel, rezonancia-szerű viselkedés mélytartományban.
(#) Action2K válasza netwolf hozzászólására (») Jan 19, 2009 /
 
Sziasztok!

Jó ötlet ez a téma, kellet ilyen. De, egy hangfal bemérése csak akkor ad jó eredményt, ha az erősítő paramétereit is figyelembe vesszük.
Én is az RMAA-t használom. Tettem is fel már (egyenlőre erősítös) mérési eredményeket.
Hangfal mérésekor, akkor jó a mért eredményünk, ha az erősítő kemenetén a közel egyenlő (lineáris) értéket mérjük. Ezt EQ-val érhetjük el. Mivel én erősítőt mértem itt a hangkártát kellet kaibrálni. Bővebben: Link Ez egy alaplapi integrált hangkártya, de a hobbi célra jó.

Utánna már a mikrofonunk paramétereihez bekalibráljuk a programot, és már mehet is a mérés.
A követkző képen szintén egy erősítő mérése látható, de a hangfal is hasonlót produkál. Bővebben: Link
(#) pl13 válasza Action2K hozzászólására (») Jan 19, 2009 /
 
Húha, hát egy ilyen átvitel bármilyen erősítőtől nagyon rossz..
(#) Action2K válasza pl13 hozzászólására (») Jan 19, 2009 /
 
Egyébként ő az: Link. Amint láthatod, igencsak "próbadarab"
Tudsz mutatni egy csövesnek való jó átviteli görbét?
Egyébként EQ-val szépen tudtam a hangképen javítani.
(#) pl13 válasza Action2K hozzászólására (») Jan 19, 2009 /
 
hjaaaah. értem már. csöves erőlködőt még életemben nem mértem, de azért egy jó kimenőtrafóval biztos hogy 10k fölé lehet menni.
(#) Action2K válasza pl13 hozzászólására (») Jan 19, 2009 /
 
Ja, ezt hiányoltad! Az azért van, mert a bemérő program még nem volt jól bekonfigurálva.
Nem írtam, hogy ez csak minta.
(#) vtsoftware hozzászólása Júl 21, 2009 /
 
Sziasztok

Kellene nekem egy kis segítség, hangfaltervezésben.
Kipróbáltam a BoxPlot-ot, és a WinISD-t, megadtam a hangszóró adatait, amely egy SBX2350-es - erre volt pénz
Azt szeretném végülis megtudni hogy hol tudom levolvasni valamelyik programból a kiszámolt hangfal méreteit... ha egyáltalán így működik.
Ezekről kérnék pár infót vagy linket... ha lehet.

Előre is köszönöm.
(#) pl13 válasza vtsoftware hozzászólására (») Júl 21, 2009 /
 
Azt ne mondd, hogy csak erre volt pénz, olcsóbban is van jobb hangszóró az SBX-ektől.

A WinISD, vagy akármelyik más program nem tudja kiszámolni önmagától mekkora doboz kell az adott hangszórónak, főleg nem SAL hszek esetében, mert azoknál az adatlap paraméteri nagyon messze vannak a valós értékektől, és olyan eltérések vannak az egyes hangszórók közt, mintha nem is ugyanaz lenne a típusuk. Szóval mérés nélkül nehéz hozzá dobozt tervezni.

Milyen célra akarod használni?
(#) vtsoftware válasza pl13 hozzászólására (») Júl 22, 2009 /
 
Itthonra lesz, "házi" használatra, mégcsak házibuli sem, csak itthonra.
(#) csovalek hozzászólása Nov 21, 2009 /
 
Hello.
Lenne egy ojan kérdésem, hogy:
Van valami képlet vagy szabály, hogy mekkora doboz kell egy hangszóró "köré"?
Szeretnék venni 2 db BXC vagy SBV vagy 2020 ast.
Nem kell kétségbe esni.
Nem értek hozzá nagyonXD
Csak tudom hogy kb arra lenne pénzem, ha spórolnék az uzsonnán
Nah és nem tudom hogy mjien és mekkora dobozt csináljak hozzá, hogy jól szóljon a szobámban.
Egy KIA6221AH icm van itthon úgy bontottam.
Abból csinálok erősítőt, ha lesz kapcsrajzom.
Valaki tudna segíteni?
Kösz előre is.
(#) szergey válasza csovalek hozzászólására (») Nov 21, 2009 /
 
Ne szeressél ilyen hangszórókat venni, ne akarj rosszat sajátmagadnak.
(#) csovalek válasza szergey hozzászólására (») Nov 22, 2009 /
 
Értem én de akkor miet szeressek venni?
(#) szergey válasza csovalek hozzászólására (») Nov 22, 2009 /
 
Mit is fog csinálni a majdan választott hangszóró (milyen hangsugárzó lesz belőle)?
(#) csovalek válasza szergey hozzászólására (») Nov 23, 2009 /
 
Igazság szerint úgy szeretném kialakítani, hogy 1 dobozba ezt raknám meg egy piezzo t a magas hangnak persze kondenzátorral szűrve.
Szoal mély és közép hangokat kellene, hogy adjon...
Az éleseket meg a piezzo...
Kb nem tudod, hogy ezeknek mennyi lehet a valós telyesítményük?
Azt tudom, hogy 50W ot ír rajta akkor biztosan kevesebb...
Azt néztem inkább a katalógusban, hogy 50W vagy többet írjon és legalább 20cm legyen az átmérő, mert az én laikus felfogásom azt diktálja, hogy a nagyobb jobb.
Mit szólsz?
(#) szergey válasza csovalek hozzászólására (») Nov 23, 2009 /
 
nem a wattok a lényegesek, nem a terhelhetőség, de még csak nem is az átmérő.
bar annyiban mégis, hogy 200mm fölött nem nagyon lehet normalis kétutast épiteni.
a hangszórók amiket néztél viszont eleve nem alkalmasak erre a középtartományuk hibái miatt. az sbv teljesen használhatatlan, a masik műanyagos talán mélynek elmegy, de nem egy jo választás.
ami ide kéne, az egy viszonylag érzékeny 200-as mélyközép. vagy két 170mm-essel még jobban jönnél ki.
ha ilyen árkategóriában gondolkodsz, akkor nézz szét a h2000 mélyközepek között. jobb nem jut eszembe. ott az 582 és az 599 rajzszámú hszek jöhetnek szóba kb.
(#) csovalek válasza szergey hozzászólására (») Nov 24, 2009 /
 
Na most van egy ojan dolog, hogy van egy katalógusom mivel én vajdaságban élek ezért csak az itt beszerezhetőek jöhetnek szóba.
Felrakom a katalógust az ajjánál vannak a hangszórók.
Kb. ha megteszed, hogy válogatsz nekem akkor jó lenne ojan 800-1250 din körülieket.
Az árak jobb oldalt vannak.
Kösz előre is.
(#) szergey válasza csovalek hozzászólására (») Nov 25, 2009 /
 
Lementettem a fájlt, majd belenézek.
(#) Akyy válasza vtsoftware hozzászólására (») Jún 1, 2010 /
 
Én is egy SBX-2530-hoz szeretnék ládát csinálni(ha neked már sikerült valamit alkotni légyszi oszd meg), de ahogy mondtátok az adatlapja nem felel meg a valós adatoknak. Remélem tudtok segíteni kb. mekkora ládára lenne szükségem.
Itthoni használatra lenne, aktív mélyládának használnám 5.1-es rendszerhez. reflex vagy zárt nem tudom melyik lenne a jobb.
Remélem tudtok segíteni, előre is köszi.
(#) DJmike válasza Akyy hozzászólására (») Jún 1, 2010 /
 
Üdv!

Itt egy link a sal építőfüzete, ha ez megfelel neked.
Bővebben: Link
(#) shalafi.66 válasza DJmike hozzászólására (») Jún 1, 2010 /
 
Ezzel kb. annyira megy, mintha vonalzóval, random éretekkel rajzolna egy dobozt.

Akyy, a 2530 pont egy veszélyes hangszóró, mert gyártástól függően ingadozik a zárt és a b-reflex között, így nehéz eltalálni T-S paraméterek mérése nélkül, hogy mi a jó. A helyzetet az is bonyolítja, hogy nagyban függ, a szobától-elhelyezhéstől is, hogy mit hallasz, és elvileg a dobozt érdemes ennek megfelelően tervezni.
Látaltanban zártként 35-45, b-refelxként 45-50 liter közötti térfogattal lehet próbálkozni, ha reflexként mégsem tetszik, akkor utólag lehet próbálkozni a cső betömésével, a 45 liter ilyen szempontból még határeset, tűrhető.
(#) Akyy válasza shalafi.66 hozzászólására (») Jún 1, 2010 /
 
köszi szépen, nem reflexeset akarok, mert inkább legyen szebb hangja minthogy nagyot szóljon. Majd akkor próbálkozok, hátha összejön valami. Köszi a válaszokat.
SAL füzetecskét nézegettem én is....Lehet kipróbálom a 14-dik oldalon lévő 35L-es dobozt reflex nélkül.
Következő: »»   1 / 10
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem