Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kompresszor építés
 
Témaindító: saca2, idő: Feb 8, 2009
Lapozás: OK   107 / 180
(#) Stewe válasza weend hozzászólására (») Márc 23, 2017 /
 
Kötekedsz, pedig épp te vagy aki nem olvasol, csak neked tetsző szavakat ragadsz ki.
Ezt olvasd el:
Idézet:
„200bar-os búvárpalack? 5-10e litert. Irreal?”


Erre fejtettem ki, hogy igen, irreal.
Az, hogy én még csak 12 literes búvárpalackot láttam, kövezz meg érte bátran.
A hozzászólás módosítva: Márc 23, 2017
(#) Stewe válasza BGBT hozzászólására (») Márc 23, 2017 /
 
Nos nem akart senki leszólni, de a jogos kíváncsiskodás első olvasatban tervnek látszott.
Ha túlzó volt a reagálás, bocsánatot kérek!


A munka, ill. a munkavégzéshez szükséges energia mértékegysége a joule). Definíciója szerint ez 1N (newton) erő kifejtését jelenti 1 m távolságon. Ennek megfelelően 1 J (joule) = 1 Nm.

1 kalória(cal) azzal az energiamennyiséggel egyenlő, amely 1 grammnyi normál állapotú víz hőmérsékletének 1°C -al történő emeléséhez szükséges 1 kalória (cal) = 4,184 J (joule).

Az átszámításhoz még egy példa: 1 kWh (egy 1kW-os motor egy órai munkavégzése) az 3600kJ vagyis ~860kcal. Én nem válalnám be.
A hozzászólás módosítva: Márc 23, 2017
(#) BGBT válasza Stewe hozzászólására (») Márc 23, 2017 /
 
dehogy kötekszek!... érdekel a véleményed!
Miért irreál?... Mekkora teljesítményt tudok (vagy tud egy sportoló) leadni 1 óra alatt? Ez a teljesítmény miben különbözik egy motor teljesítményétől?

Csak a példádba illesztve: ha egy 1 kW-os motor 11 perc alatt végez a céllal, akkor nekem miért kellene hozzá több mint egy nap?
(#) BGBT válasza Stewe hozzászólására (») Márc 23, 2017 /
 
Nem kell bocsánatot kérned (és senkinek sem!) ... a kritikai érvek a legjobbak, ha lehet belőlük tanulni! A jelzők, kötőszavak, etc. meg egy olyan magyaros ízt ad az egésznek, nem?...

Amúgy igen ez egy terv... ami most még csak elméleti síkon létezik.
(#) Stewe válasza BGBT hozzászólására (») Márc 23, 2017 /
 
A villamos mennyiségek mérése egyszerűbb.
Ha egy profi "kondigép" egy generátort hajt, akkor a "megtermelt" energiát sokkal könnyebb értékelni, naplózni. El lehet fűteni villanybojlerban, beletölteni a tévé szünetmentes tápjának akkumulátorába (hogy megdolgozhass a műsorért) vagy végső esetben feltölteni a villamos hálózatba.
(#) BGBT válasza Stewe hozzászólására (») Márc 23, 2017 /
 
Nos, akkor én egy 1kW-os motor munkavégzésével egyenértékű vagyok... Nem, inkább kicsit jobb!
Komolyra fordítva... ha ahhoz a munkavégzéshez amihez az 1Kw-os motornak 11 perc kell, ahhoz miért kellenek Nekem napok?
ez a nagy kérdés!
(#) BGBT válasza Stewe hozzászólására (») Márc 23, 2017 /
 
a sűrített levegő meg tök jó akkumulátor! ...
(#) Stewe válasza BGBT hozzászólására (») Márc 23, 2017 /
 
Mert én olyan kicsi pumpával számoltam, amit akkor is össze tudsz nyomni, mikor már 200Bar a nyomás. (1cm2 dugattyúfelületen ez az erő 20 kg tömeg súlya.) Na ezt másodpercenként egyszer....
Egyébként a 200bar egy irdatlan nyomás, erre egy dugattyús mechanizmus nem készíthető, hogy a veszteségek még épp elfogadhatóak legyenek, négyfokozatú kompresszort készítenek, baromi nagy pénzért.
A hozzászólás módosítva: Márc 23, 2017
(#) BGBT válasza Stewe hozzászólására (») Márc 23, 2017 /
 
nem értem... a motor ezt hogy csinálja? Annak is 1KW a teljesítménye... mégis nagyobb erőt tud kifejteni?

jaja... éni is úgy képzeltem... 3-4 lépésben (1-ről 3-ra, 3-ról 9re...etc)
A hozzászólás módosítva: Márc 23, 2017
(#) Stewe válasza BGBT hozzászólására (») Márc 23, 2017 /
 
Nem nagyobb erőt képes kifejteni, hanem ugyanazt a munkát rövidebb idő alatt tudja elvégezni.
1kW a ló egyezményes vonóteljesítményének az 1LE-ek az 1,34szorosa. Ilyen jó nem hiszem, hogy lennél.
Úgy egyébként a dugattyúátmérőt még el is írtam, nem 14 mm, "gyökkeető×10" csak ~11,28 ( gyök alatt (4/Pi) ×10 )
A hozzászólás módosítva: Márc 23, 2017
(#) zolika60 válasza BGBT hozzászólására (») Márc 23, 2017 /
 
Itt már írtam, hogy körülbelül milyen teljesítménnyel számolhatsz.
(#) BGBT válasza Stewe hozzászólására (») Márc 23, 2017 /
 
hagyjuk a lovakat!

Idézet:
„Az átszámításhoz még egy példa: 1 kWh (egy 1kW-os motor egy órai munkavégzése) az 3600kJ vagyis ~860kcal.”


Idézet:
„Egy 100mm lökethosszúságú 14mm átmérőjű dugattyúval ha elkezded sűríteni, veszteségek nélkül számolva is 1l levegő 100 pumpálás, 1l 200baros levegő 20000 pumpálás 12l 200bar-os levegő 240000 pumpáláslöket.
Ha nagyon jóindulatú vagyok, és egy másodperc alatt egy oda vissza tolást számolok, az első palackoddal 2,77.. nap alatt kész lehetsz, ha nem eszel nem iszol, nem alszol az egyéb dolgaidat pedig elintézed pumpálás közben.
240000×100mm az 24km az átlagos nyomóerő a fentebbiek alapján 100N, a sűrítésre fordított energia 2400 kJ.

Ezt a munkát egy 1kW os motor nem egészen 11 perc alatt tudja leadni, de ez a számítás izoterm sűrítésre, és súrlódási valamint volumetrikus veszteségek nélkül értendő.”


Tehát ha egy 1 kW-os motor egy órai munkavégzése 860 kcal... és a második idézet állítása, hogy ez a motos 11 perc alatt képes elvégezni az adott munkát, akkor ha az én órai munkavégzésem szintúgy 860 kcal, akkor miért ne lennék képes 11 perc alatt végezni? Sőt! Ha egy másik hozzászóló állítását veszem alapul, aki a szerinte leadható teljesítményt ennek a harmadában határozta meg... akkor is 33percre lenne csak szükség. Nyilván mindez elmélet... de ha az energia ott van, akkor már csak át kéne alakítani, nem?

Fontos! Nem provokálni akarlak, és nem is játszom a hülyét... tényleg érdekel hol a hiba!
(#) Stewe válasza BGBT hozzászólására (») Márc 23, 2017 /
 
Nagyon rossz akkumulátor.
Amikor csinálod van térfogati veszteség, súrlódási veszteség, és termikus veszteség, visszaalakításkor is ugyanezek. Ha mernék hatásfokot írni, akkor kb. 40% maximum.
A villamos gépek 90% fölött dolgoznak, és ha hálózatba töltöd, nem kell tárolni, mert valaki más azonnal felhasználja.
(#) BGBT válasza Stewe hozzászólására (») Márc 23, 2017 /
 
ok... nincs boyler, nincs akku... de igazad van, lehetne ugyanez generátorral is. Most csak az elméleti lehetőségről (illetve egyenlőre lehetetlenségről) van szó.
(#) Stewe válasza BGBT hozzászólására (») Márc 23, 2017 /
 
Tényleg tudsz te 860kcal munkát végezni?
Ezt honnan veszed?
Az embert folyamatos terhelésnél 1/8 lóerőnek szokták számolni.

Leírtam, hogy ez neked azért tartana ilyen sokáig, mert olyan kicsi pumpával, amit erővel még bírnál( (max 200N) ennyi ideig tartana.
Ha átszámoljuk, akkor ez a 3600kJ kb. egy 3600m magasan lévő 100kg-os ember helyzeti energiája. Fel kell mászni a Mont Blancra...

Az engedélyköteles lőfegyverek kategóriája 7,5J torkolati energiánál kezdődik.
A lőfegyver egy olyan hőerőgép, ahol a dugattyú nem tér vissza a kiindulóhelyzetbe.
A hozzászólás módosítva: Márc 23, 2017
(#) RoliNyh válasza BGBT hozzászólására (») Márc 23, 2017 /
 
Mint tudvalevő energia nem vész el, csak átalakul. A szobakerékpárt tudom felhozni példaként, amennyi energiát beleadsz a tekeréssel, a gép annyit emészt fel a súrlódáson, és az elektromos féken. Az újabb masinák, az ilyen okos komputerrel felszerelkezve annyit csinálnak, hogy azt a lendkereket fékezik elektromos fékkel (vagy generátor üzemben) amit te tekersz áttételen keresztül. A fékerőre fordított elektromos energiából (amit már precízen lehet mérni lévén villamos teljesítmény) kalkulálja ki bizonyos képlet alapján a gép, hogy mennyi munkát végeztél / energiát fektettél be / zsírt égettél el.
Ha mechanikus eszközről van szó, ott meg a rugók nyelik el a belefeccölt energiádat...

A másik amit szintén vegyél figyelembe (mint már írtam korábban), hogy míg egy motor 1500 fordulaton percenként pumpál 1500 -szor Xcm3 -t, addig te ugyanannyi idő alatt lehet a 100 -adát se pumpálnád bele a szerkezetedbe.

Egyébként csak személyes véleményem az, ha hasznosítani akarod a betekert energiát, akkor készíts inkább egy generátor akkumulátor párosítást, és használd fel mint villamosenergia. Ilyenekre van példa még a videómegosztókon is. És azt se felejtsd el, ha készítessz / átalakítasz egy ilyen gépet, akkor a benne lévő fékező mechanikát / elektronikát ki kell iktatnod, hogy a szükséges dologra tudd fordítani a befektetett teljesítmény maximumát. Így viszont ugrott is a meglévő gyári adatok mérésnek lehetősége...
A hozzászólás módosítva: Márc 23, 2017
(#) BGBT válasza Stewe hozzászólására (») Márc 23, 2017 /
 
Idézet:
„Tényleg tudsz te 860kcal munkát végezni?
Ezt honnan veszed?”


egy régebbi kérdésem volt, hogy a szobabicikli, vagy evezőpad, vagy más hasonló eszközök kiírják az "elvégzett munkát" (elégetett kalóriát?)... ezek alapján képes vagyok 1 óra alatt, eszköztől függően 8-900 kCal végzésére.

Hogy ez egyenértékű e ténylegesen 860 kcal munkavégzéssel, na ez az amit nem tudok.

A torkolati energiákról való kis tájékoztatót pedig köszönöm... megpróbálom hasznosítani.
(#) BGBT válasza RoliNyh hozzászólására (») Márc 23, 2017 /
 
REndben, ok... legyen elektromos energia! Szerintem tökmindegy, mert az ötlet egyenlőre nem a sűrített levegő miatt gáz, hanem azért mert az ember 1/8 ló, azaz a teljesítménye csak 0,1675kW!

Idézet:
„1kW a ló egyezményes vonóteljesítményének az 1LE-ek az 1,34szorosa.”


amíg ezt a talányt nem oldjuk meg, hogy azt a munkát amit az 1 kW-os motor 11 perc alatt végez el, ahhoz az én 0,1675 kW teljesítményemmel miért kell több nap... addig majdnem mindegy hogy sűrítem a levegőt, vagy gerjesztem az áramot!
(#) Stewe válasza BGBT hozzászólására (») Márc 23, 2017 /
 
Ennyi energiát elégetni, és ennyi hasznos munkát végezni nagyon nem ugyanaz. Az emberi szervezetnek is van hatásfoka, és a levegőtömeg sűrítése mellett a pumpa súlyát is mozgatod, sőt a kezedet se a legyek emelgetik. Ennek a tapasztalati képlete valószínűleg benne van a kijelző meghajtóprogramjában.
Azt pedig még nem is tárgyaltuk, hogy milyen irdatlan súrlódási munkát okoz az olyan dugattyúgyűrűsor, ami 200baron még jól tömít....

A torkolati energiát csak azért hoztam ide, hogy lássad, mekkora energia lapul meg a nagy nyomású gázban:
A leggyengébb lőfegyver 1 grammos lövedéke 7,5km magasról pottyanna vissza, ha nem lenne közegellenállás.
(#) Stewe válasza BGBT hozzászólására (») Márc 23, 2017 /
 
Többször leírtam: egy olyan kicsi pumpával amivel még elbírsz, ez ennyi ideig tartana.
Nem a kis teljesítményed miatt, hanem mert a végén már majdnem 200N erővel kellene pumpálnod másodpercenként egyszer. A nyomóerő szükséglet a nyomás emelkedésével nő.
Azzal, hogy közben pumpát cserélsz nem számoltam
A hozzászólás módosítva: Márc 23, 2017
(#) sityuka80 válasza BGBT hozzászólására (») Márc 27, 2017 /
 
Állat egy ötlet.
Hajrá én szurkolok neked!!
(#) ridelife hozzászólása Ápr 3, 2017 /
 
Na megvolt a tesztüzeme a gépnek ezért összefoglalom a tapasztalataim hátha más is ezzel a sűrítővel építkezik.
2.2kw 380v motor 2900 n/min
Kompresszor 940 n/min
60l tartályt 2 perc 50mp alatt töltötte fel 0-ról 8.5 bárra.
Ez idő alatt a sűrítő kb 35-40 fokra melegedett így be kell szerelnem a ventillátort is.
Motor probléma nélkűl bírta az iramot.
10c-10c-16c megszakítók sem csaptak le.
(A nyomócső tehermentesítve van.)

Később beszerelek egy nagyobb légszűrőt és a nyomócsövet is nagyobb átmérőjüre cserélem.

A régi kompresszoromnál csendesebb és 1 percel gyorsabb is.
(A régi is 2 hengeres viszont gyárilag össze volt építve a 380v-os 1.5kw-os motorral.3000 n/min.)

Mindkettőről itt a kép hogy ne kelljen visszakeresgelni a forumban.
(#) Stewe válasza ridelife hozzászólására (») Ápr 4, 2017 /
 
Az a 35-40 fok nem jelentős melegedés, Nem csak a súrlódásból, hanem a levegő sűrítéséből is adódik, 50-60 foknál is csak azért szokás hűteni, hogy kézzel való érintésnél ne okozzon meglepetést. Egy feltöltés viszont még nem üzem, azt kell megnézni, hogy a szokásos levegő-elvétel mellett a 3.-4. utántöltéskor hány fokos a sűrítőblokk.
Ha a forró levegőt tárolod, akkor lehűlés közben csökkenni fog a nyomás, ez a nyomáskapcsoló hiszterézisétől függően feleslegesnek tűnő indításokat (elvétel nélküli bekapcsolás) okozhat. Jelentősen csökkenthető, ha a tehermentesítő után egy a sűrített levegőt hűtő, fém csőkígyót is bekötsz (a flexi cső elé).
A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2017
(#) ridelife hozzászólása Ápr 4, 2017 /
 
Mint írtam ez csak tesztüzem volt.
Egy huzamban 6 percet járattam folyamatosan.Na ilyenkor kb 80 fokra ment fel a hőmérséklete.
Az üzemi levegőelvétel mellett kb 15 percenként fog újraindulni.
Nyomóágba nem akarok semmi áramlást zavaró elemet.
(#) Stewe válasza ridelife hozzászólására (») Ápr 4, 2017 /
 
80 fokon már valóban kell.
Ha nem akarod, hogy a cső zavarja az áramlást, akkor a megfelelő keresztmetszet a megoldás.
Ez célszerűen ugyanakkora, mint a kompresszor kilépő csonkjának keresztmetszete, elkerülni a diffuzor hatást, az alakja pedig általában közönséges 2-3 menetes spirál, hogy iránytörési veszteség se legyen.
A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2017
(#) ridelife hozzászólása Ápr 4, 2017 /
 
A diffúzor hatás mért kerülendő?
A levegő sebesség csökkentése a nyomás növelése érdekében egy kompresszornál előnyös tulajdonságnak hangzik.
Esetleg rosszul tudom a fogalom mögötti fizikai jelentését?
(#) Stewe válasza ridelife hozzászólására (») Ápr 4, 2017 /
 
Természetesen jól tudod, és ha utána végig ugyanolyan marad az átáramlás, lehet, sőt tanácsos növelni az átmérőt, de gondolom a tartály töltőcsonkja is adott méretű, ha ott megint beszűkül, akkor csak adtunk egy pofont....
(#) ridelife hozzászólása Ápr 4, 2017 /
 
A terv az hogy a tartály csonk átmérőjére növelem a töltőcsővet.
(Kompresszor 16mm, tartály 22mm)
(#) Stewe válasza ridelife hozzászólására (») Ápr 4, 2017 /
 
A lényeg, hogy ne legyen nyomás-visszaverődési felület, nehogy gázlengések alakuljanak ki a csőben. Nem jellemző, de megesik, hogy orgonasípként szól az összekötő cső, ha nem elég átgondoltan van szerelve. Persze a hangja nem szép, és csak egy bizonyos terhelési állapotban van, de dühítő dolog. Egyébként csak egy tetten nem érhető szállítási teljesítmény csökkenést idéz elő, ami pénzbe azért kerül.
Láttam már, hogy a tartály töltőcsonkját is ferdére alakították át, hogy inkább örvényt csináljon a levegő, de ne búgjon.
(#) Joci77 hozzászólása Ápr 4, 2017 /
 
.itt is készül az orosz gép

DSC_1345.JPG
    
Következő: »»   107 / 180
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem