Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » AVR - Miértek hogyanok
 
Témaindító: pakibec, idő: Márc 11, 2006
Témakörök:
WinAVR / GCC alapszabályok:
1. Ha ISR-ben használsz globális változót, az legyen "volatile"
2. Soha ne érjen véget a main() függvény
3. UART/USART hibák 99,9% a rossz órajel miatt van
4. Kerüld el a -O0 optimalizációs beállítást minden áron
5. Ha nem jó a _delay időzítése, akkor túllépted a 65ms-et, vagy rossz az optimalizációs beállítás
6. Ha a PORTC-n nem működik valami, kapcsold ki a JTAG-et
Bővebben: AVR-libc FAQ
Lapozás: OK   765 / 837
(#) zombee válasza fifadani hozzászólására (») Márc 10, 2017 /
 
Érdekes, mert a WinAVR-nek semmi köze a JTAG-hoz. Az "e"-s és "v"-s JTAG-ok egyébként teljesen egyformák, mindegyiknek alapja egy felprogramozott ATMega16, USB-soros illesztő, és 7.3728MHz kristály. Más nem nagyon kell! Tudom, mert jó sokat csináltam.

Szerintem a firmware verzió lehet a ludas. AVR Studio 4-ben az "AVR Prog" nevű bővítménnyel lehet frissíteni, feltéve ha a JTAG-od rendelkezik bootloaderrel és az azt aktiváló gombbal/jumperrel. Lehet hogy az "e"-s stickekben nincs meg ez a lehetőség.
(#) fifadani hozzászólása Márc 10, 2017 /
 
4.19el megcsináltam a frissítést. Szépen végig ment, verify... Azonban akkor sem működött. A 4.17 meg nem akart build-olni, csak a winavr telepítése után. Egyébként aktiváló gomb, jumper nincs a panelen...
(#) zamatőr hozzászólása Márc 17, 2017 /
 
Sziasztok!
Hogy állítsam be a fusebitet, hogy ne zárjon ki az újra programozásból?
A program egyébként működik.
Köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Márc 17, 2017

Fuse.jpeg
    
(#) Sick-Bastard válasza zamatőr hozzászólására (») Márc 17, 2017 / 1
 
Két módon zárhatod ki magad:
- ha RSTDISBL be van pipálva
vagy/és
- ha SPIEN nincs bepipálva

De úgy látom a program ezeket nem is engedi módosítani. Biztos valami biztonsági funkció aktív.
A többi szabadon módosíthatod, azokkal nem zárod ki magad.

Igazából a fenti sem zár ki véglegesen az AVR-ből. Még HVSP/HVPP (High Voltage Serial/Parallel Programming) programozókkal újra be lehet állítani a fuse biteket.
(#) dokidoki válasza Sick-Bastard hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Idézet:
„A többi szabadon módosíthatod, azokkal nem zárod ki magad.”

Nos igaz, de ha belső órajel helyett külső kvarcot, vagy rosszabb esetben külső órajelet állít be, akkor azt is kizárásnak értelmezik, mert ugyebár ekkor sem tudja folytatni a programozást, ha nem tesz rá kvarcot, vagy órajelgenerátort...
(#) zombee válasza zamatőr hozzászólására (») Márc 19, 2017 /
 
A SUT és CKSEL üresen hagyásával marad a gyári, belső oszcillátoros beállítás. Anno amikor kezdtem, ez nekem alap volt, és csak akkor kezdtem piszkálni ha egy leírásban kifejezetten az szerepelt hogy át kell állítani kristályra, és megadták mit kell bepipálni.

Egyébként a CKOPT ebben az állásban teljesen felesleges, a WDTON bejelölésével pedig váratlan meglepetéseket okoz ha a programban nem kezeled a watchdog-ot.
(#) csabeszq hozzászólása Márc 20, 2017 /
 
Egy kérdésem lenne. Jó lenne 3V-os elemről működtetni áramkört, ahol megnyomok egy gombot, elindul, majd automatikusan kikapcsolja magát.

Az 5V oké, mert a legtöbb FET lazán kinyit 5V-on, de nem ismerek FET típust, ami könnyen hozzáférhető és egy CR2032-es elem kinyitja.

Ha tudtok ilyen könnyen beszerezhető típusokat (P és N csatorna), az jó lenne.
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2017
(#) killbill válasza csabeszq hozzászólására (») Márc 20, 2017 /
 
FDV301N (5Ohm@2.7V), FDV304P (1.5Ohm @ 2.7V) peldaul. Mindketto SOT23 tokozasu. Az FDH-nal szoktam vasarolni oket.
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2017
(#) vargham válasza csabeszq hozzászólására (») Márc 20, 2017 /
 
RDS(ON) (at VGS = 2.5V) < 52mΩ
http://www.aosmd.com/pdfs/datasheet/ao3400.pdf
RDS(ON) (at VGS=-2.5V) < 85mΩ
http://www.aosmd.com/pdfs/datasheet/AO3401.pdf
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2017
(#) csatti2 válasza csabeszq hozzászólására (») Márc 20, 2017 /
 
Rengeteg ilyen MOSFET van. Néhány abból, ami van itthon nekem (van még, de lusta vagyok megnézni mind).

P-MOS:
AOD417 (ez mondjuk necces lehet, mert pont -3V a max).
BSS-84 (kis-áramú, -2V)
IPD068P03L3 (-2V)
IRLML0030 (-1,1V)
IRLML6401 (-1V)
IRLML6402 (-1,2V)
N-MOS:
BSS-138 (kis-áramú, max 1,5V)
BSS-316 (2V)
DMG-3420 (1,2V)
IRF8735(2,3V)
IRLL014(2V)
IRLML0030(2,3V)

Én többnyire a TME-ről vásárolok, bár kisebb a választék, mint az igazán nagyoknál (azért van bőven mindenféle) de a legtöbb dolog sokkal jobb áron van és nem vészes a futárköltség.
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2017
(#) zombee válasza csabeszq hozzászólására (») Márc 20, 2017 /
 
Neked logikai szintű FET kell, egyszerre P és N csatornás is. A P az áteresztő (főkapcsoló), N pedig a lehúzó. Nézz szét Arduino-s cuccok közt, a feszültségszint-illesztőben alacsony (1-2 V) gate treshold - ú MOSFET-eket használnak, igaz, azok csak N csatornásak.
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2017
(#) Gj hozzászólása Márc 21, 2017 /
 
Üdv!

Ha AVR-rel (most konkrétan egy ATTiny84A) szeretnék differenciális ADC mérést végezni, akkor mindkét potenciálnak (most a két feszültségre gondolok, amiket a negatív, illetve a pozitív diff bemenetre kötök) a VCC alatt kell lennie, vagy elég, ha a potenciáljuk (gain-t beleszámolva) kisebb a VCC-nél.

Szóval ha 5V-ról hajtom az AVR-t, akkor mérhetek differenciálisan 9990V, és 9994V potenciálokat?
(#) csabeszq válasza zombee hozzászólására (») Márc 21, 2017 /
 
Köszi a válaszokat. Elég sok frankó FET-et javasoltatok. Ebből lehet választani.
(#) Hp41C válasza csatti2 hozzászólására (») Márc 21, 2017 /
 
Esetleg egy tokban a P és az N: IRF7307, IRF7309, IFR7317, IRF7319
(#) Kovidivi válasza Gj hozzászólására (») Márc 21, 2017 /
 
Nem mérhetsz, csak a tápfeszültségnél kisebb feszültséget. Adatlapon szerepel, hogy mekkora feszültség kapcsolható a bemenetekre, nézd meg.
(#) csatti2 válasza Hp41C hozzászólására (») Márc 21, 2017 /
 
Olyanjaim is vannak, de nem írta, hogy egy tokban kéne.
(#) csabeszq válasza csatti2 hozzászólására (») Márc 23, 2017 /
 
Jelenleg épp váltok SMD felé, szóval azok előnyösebbek. Próbanyákon fantasztikus az SMD. SOT-23-at még nem próbáltam, de a 1206 simán megy. 3 lyuk kell hozzá, a középsőről a rezet eltávolítom, a két szélsőre meg mehet az SMD 1206. A forrasztás csipesszel megy, egyik lyukra ónt rakok, a csipesszel meg beletolom az SMD ellenállást. Miután megvan, a másik lyukat is lehet forrasztani.

Azért tuti az egész, mert az ellenállások / kapacitások alul vannak, fölötte simán mehetnek vezetékek és más cuccok. Magyarul kétirányból lehet építkezni a próbanyákon. Felül furatszerelt, alul SMD.

A huzalozásért zománcozott rézhuzal felel, az is mehet alul/felül több szinten.

Miután működik a prototípus, le is lehet gyárttatni normális minőségben.
(#) csatti2 válasza csabeszq hozzászólására (») Márc 23, 2017 /
 
Kezdünk offba átmenni. Nem értem miért kaptam ezt a hozzászólást, az összes általam említett MOSFET SMD kiszerelésű. Csak annyit írtam, hogy nem volt a példáim között olyan, ami egyben tartalmazott volna P és N csatornás MOSFET-et is de attól még vannak olyanjaim is.
Próbanyákot nem használok, tervezek inkább egy egy-/két- oldalas nyákot és ki CNC-zem. Csomó ilyen tesztáramköröm van már, amiből majd készre tudom legózni a projektjeim a végleges áramkör megtervezése előtt.
(#) Istvanpisti válasza csabeszq hozzászólására (») Márc 23, 2017 /
 
A távoli Japánban, van olyan aki ezt már régen így csinálja és nem csak próbából, hanem véglegesre is.Bővebben: Link
(#) RoliNyh válasza Istvanpisti hozzászólására (») Márc 23, 2017 /
 
Most komolyan, míg egy ilyet összedrótoz az ember addig megtervezhető bármelyík editorral, és elkészíthető otthon is simán...
(#) csatti2 válasza Istvanpisti hozzászólására (») Márc 23, 2017 /
 
Ez nagyon komoly! Eszembe se jutna próbanyákon összeforrasztgatni egy ilyen áramkört. Mondjuk, ahol ilyen jellegű kamerákat használunk, ott amúgy is muszáj FPGA-val gyűjteni az adatokat, majd PC-vel feldolgozni. Egy mikro nem bírná kezelni azt az adatmennyiséget.
(#) Istvanpisti válasza RoliNyh hozzászólására (») Márc 23, 2017 /
 
Gondolom, hogy Japánban a 15 m2-es lakásokban nem könnyű maratni.
(#) Gj hozzászólása Márc 23, 2017 /
 
Üdv!

Adott egy (ATTiny84A) AVR, 5V-ról üzemelve.
Az ADC referenciáját az AREF pinre állítom, és nagyon kicsi feszültség kerül rá (akár 0-0.1V körüli).

-Okoz-e károsodást, ha az egyik ADC bemenet pinre (legyen ADC1) 5V-nál nem nagyobb, de az AREF pin feszültségénél sokkal nagyobb feszültség kerül?
-Illetve, ha ilyenkor csinálok egy konverziót az ADC1 pinre (szóval miközben azon sokkal nagyobb fesz van, mint az AREF pinen), akkor mi lesz az eredmény? Értelmetlen érték, vagy károsodás?
(#) zolee1209 válasza Gj hozzászólására (») Márc 23, 2017 / 1
 
Nem lesz semmi baja, ha a tápfeszültséget nem haladja meg. A referencia csak egy összehasonlítási érték. Ha a mért feszültség ezt meghaladja, akkor a felbontás maximumát fogod kiolvasni.
(#) csatti2 válasza Gj hozzászólására (») Márc 23, 2017 / 1
 
Idézet:
„Voltage on any Pin except RESET
with respect to Ground. . . . . . . . . . -0.5V to VCC+0.5V”

Nem lesz semmi baja.
(#) csabeszq válasza Istvanpisti hozzászólására (») Márc 24, 2017 / 1
 
Nálam az volt a probléma, hogy kizárólag drágán szar minőséget sikerült előállítani, ezért a panelokat inkább Békéscsabán drágán jó minőségben gyárttatom le. Addig meg marad a prototípus panel.

Néhány kép a készülő szkópomról.

Már kezdek 3D-ben építkezni, a mikrovezérlő, LCD alatt például vannak cuccok. A konkenzátorok, ellenállások SMD-k. Tisztán furatszerelten szerintem több hely kellene hozzá. A 1206 nekem az a méret, amit még látok és csipesszel meg bírom fogni.
(#) vargham válasza csabeszq hozzászólására (») Márc 24, 2017 /
 
"a 1206 simán megy. 3 lyuk kell hozzá"
0805, és elég két lyuk.
(#) csabeszq válasza vargham hozzászólására (») Márc 24, 2017 /
 
Meg jó szem. Ha leesik a földre, a 1206-ot sem egyszerű megtalálni.
A hozzászólás módosítva: Márc 24, 2017
(#) csatti2 válasza csabeszq hozzászólására (») Márc 24, 2017 / 1
 
Az ember nem hajol le SMD alkatrészekért. Az már ott marad, majd a porszívó összeszedi.
(#) zombee válasza csabeszq hozzászólására (») Márc 24, 2017 /
 
Nemrég kezdtem furatgalvános-kétoldalas protopanelekkel játszani. Nem drágább, sőt! "e"-n szinte csak ilyet árulnak, a rendes üvegszálas-egyoldalasakat aranyárban mérik.
Kétoldalas előnyei: erősek a PAD-ek, nem égnek ki; lehet 3D-ben építkezni; maga a panel is erős.
Hátrány: nem lehet keresztezni az átkötéseket, mert a galván átvezethet a keresztezésnél.
A lötstop miatt nem egyszerű vezeték nélkül két szomszédos PAD-et összelöttyinteni.
Következő: »»   765 / 837
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem