Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő probléma
 
Témaindító: proksa1, idő: Márc 15, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   67 / 85
(#) reloop válasza feccus hozzászólására (») Júl 26, 2017 /
 
Lássuk mi okozza az áramok eltérését, mérd meg R39 és R41 ellenállásokon eső feszültséget, valamint a Q7 és Q9 kollektort, utóbbiakat testhez képest és polaritást jelölve.
(#) feccus válasza reloop hozzászólására (») Júl 26, 2017 /
 
R39:1,93V
R41:0,44V
Q9:53,1V C+
Q7:59,9V C+
Amit már említettem hogy valami melegedést és fura szagot éreztem, megnéztem és Q9 tüzesedik pár másodperc alatt.
(#) reloop válasza feccus hozzászólására (») Júl 26, 2017 /
 
Igen, olyan mérést kell kieszelnem, melyhez nem kell áram alá helyezni a készüléket.
A végfok IC bemenete a Q7 és a Q9 szándékával ellentétben a pozitív táp közelében jár.
Lehet végfok hiba, vagy csak a javítás miatt összeér valami a forrasztási oldalon, esetleg az áramkorlátozó körben valami zárlat keletkezett.
(#) feccus válasza reloop hozzászólására (») Júl 26, 2017 /
 
Nem lehetséges hogy Q9 hibás?
(#) reloop válasza feccus hozzászólására (») Júl 26, 2017 /
 
Nem néz ki annak, kap bázisáramot és ennek hatására folyik rajta a kollektor áram. Zárlat, vagy szakadás esetén nem melegedne.
A Q9 kollektoráramát mértük az R39-en eső feszültség alapján, ami 20 mA-re jött ki. Ebből 4mA folyik az R41 - Q7 - R33 körön, szépen követhető.
Ami a baj, hogy a TA2040 16 mA-t elnyel, pedig nem volna szabad neki.
(#) feccus válasza reloop hozzászólására (») Júl 26, 2017 /
 
A végfok hibája okozhatja akkor a Q9 forrósodását? Mi történik akkor ha az elméletileg hibásnak vélt TA2040-ic1
előtétjét,TA2030-at kiveszem és úgy próbálom ki, kizárva TA2040-et?
A hozzászólás módosítva: Júl 26, 2017
(#) reloop válasza feccus hozzászólására (») Júl 27, 2017 /
 
A vizsgálatok alapján valóban gyanús a TA2040. Azt tudni kell róla, hogy egy meghajtó és egy tőle teljesen független teljesítményfokozat van benne. A TA2030 a kettő közé ékelődik feltételezésem szerint így lesz a végerősítő G-osztályú.
Ami tanulságos lenne, húzd le a J6 csatlakozót és mérd testhez képest a végerősítő panel 1, 2, 3 csatlakozó lábain a feszültséget úgy, hogy az 1 és 2 csatlakozó lábakat 10 k ellenálláson keresztül a testre kötöd.
Ha a pozitív tápfeszültség megjelenik rajtuk és nincs összeérő vezetősáv, vagy forrasztási hiba, akkor az TA2040 hibája igen valószínű.
(#) feccus válasza reloop hozzászólására (») Júl 27, 2017 /
 
Észrevettem még egy hibát,vagy eddig nem láttam vagy az elmúlt napokban következhetett be. Q15 írásos oldal hátulja(gömbölyű rész) felülről kb negyede hiányzik.
(#) reloop válasza feccus hozzászólására (») Júl 28, 2017 /
 
Nem látom jelentőségét a mostani hiba szempontjából. Ha gondolod forraszd ki és mérd meg.
(#) feccus válasza reloop hozzászólására (») Júl 29, 2017 /
 
Kicseréltem Q15-t hibás volt,de a probléma még mindig fennáll. Leforrasztottam j6-ot, az erősítő panelen melyik csatlakozó 1,2,3 lábaira gondoltál hogy mérjem?
(#) reloop válasza feccus hozzászólására (») Júl 29, 2017 /
 
Hibás Q15 esetén Q11-et is mérd meg!
A mérés helye a szabaddá vált J6 csatlakozó. A TA2040 3-as lába galvanikus kapcsolatban van a J6 1-gyel, így tudsz tájékozódni.
A kísérlet során az IC Driver áramköri részének a 10 k ellenállásokon keresztül 0 V bemenő feszültséget adunk, ezzel lezárjuk valamennyi tranzisztorát. Elvárjuk, hogy az IC 14 kimeneten ±1,5 V-nál kisebb legyen a feszültség.
(#) feccus válasza reloop hozzászólására (») Júl 29, 2017 /
 
Megmértem Q11-et beforrasztottan szakadás vizsgálóval és mind a 3 lába sípol.
R87-et is megmértem beforrasztottan 4,7K-nak kéne lennie de 0,1-et mértem,viszont a szakadás mérővel sípolt.
(#) reloop válasza feccus hozzászólására (») Júl 29, 2017 /
 
Ezek még mindig D9 szakadására vezethetők vissza, de nem is gondoltam, hogy ilyen mélységben is keletkezhet hiba. Q11 csere következik, majd az előbb említett mérés.
(#) feccus válasza reloop hozzászólására (») Júl 29, 2017 /
 
Q15 helyett csak BC182-t kaptam,nem tudom hogy Q11-et mivel lehetne helyettesíteni. BC-s tranzisztoraim vannak jelenleg itthon.
(#) reloop válasza feccus hozzászólására (») Júl 29, 2017 /
 
Bármely általános célú PNP megfelel, például: BC212, BC556.
(#) feccus válasza reloop hozzászólására (») Júl 29, 2017 /
 
köszönöm.
(#) feccus válasza reloop hozzászólására (») Júl 30, 2017 /
 
Megmértem J6-ot.
A multiméter COM-test-1-es láb 10K-val 59,7V
2-es láb 10K-val -0,5V
3-as láb -0,5V
(#) reloop válasza feccus hozzászólására (») Júl 30, 2017 /
 
Féltem tőle, hogy végfok IC-kben is lesz hiba, bár ezt nehezen tudnám összefüggésbe hozni a D9 szakadással. Már csak két ága maradt a vizsgálatnak, a zárlat a TA2030 belsejében, vagy a TA2040 végén az N-es tranyók. Van szándékod/lehetőséged bármelyik IC-t is pótolni?
(#) feccus válasza reloop hozzászólására (») Júl 30, 2017 /
 
Szándékom az lenne cserélni,de eddig nem nagyon találtam Magyarországon belőlük,Egy helyen láttam de ott a TA2040 15eFt-volt.
(#) reloop válasza feccus hozzászólására (») Júl 30, 2017 /
 
Mivel a rajz áttekinthetőségének meg vannak a korlátai, megírhatnád a TA2030 valamennyi lábfeszültségét, hátha csak egy tápvonal hiánya okozza az aszimmetriát.
Az észlelt feszültséget kiváltó áram nem feltétlen hibajelenség, mint azt a mellékelt ábrába be is rajzoltam, de elvárható volna a szimmetrikus felépítés miatti kiegyenlítődés.

Kenwood.gif
    
(#) profis hozzászólása Júl 31, 2017 /
 
Sziasztok.
Vettem egy ilyen erősítőt, amit mellékelek. Ha rádugok egy tápot, és ráforrasztok két hangszórót, akkor a maga kis 2x3w-os teljesítményével szépen szól. De én amiatt vettem, hogy az erősítőm(2X120W) bemenetére kötöm, és ez mivel bluetoothon kapcsolódik a telefonomhoz, így telefonomról az erősítőre tudok zenét küldeni vezeték nélkül. Ezzel egy kicsit feltuningolnám a régi erősítőmet. De ha rá kötöm az erősítő bemenetére nem szól szépen. Nagy alapzaj van, meg csak torzítás. Mi lehet a gond? Hogy kössem rá, hogy szépen szóljon. Ha akkuról kapja a tápot akkor sem jó. Miért zavarják egymást az erősítővel?
Tápfeszültség: USB DC 5V
Power Interface: Micro USB interfész
Kimeneti teljesítmény: 2 * 3W
Kimeneti interfész: 2,54 * 4Pin
Audió bemenet: Bluetooth audiofogadás
Impedancia tartomány: 4-8 ohm
(#) uniman válasza profis hozzászólására (») Júl 31, 2017 /
 
PAM8403 IC kimenetei földfüggetlenek...te meg a hangszóró kimenetek mínusz pólusait rövidre zárhattad a GND-re.
Ha megtalálnád a végfok bemeneteit...onnan kellene az erősítőd bemenetére "drótozni" a BT modul kimenetén megjelenő jelet. (Reméljük az már asszimetrikus...)
De erre megfelelőbb fórum is létezik... Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Júl 31, 2017
(#) Naszrai válasza profis hozzászólására (») Aug 1, 2017 /
 
Szia! Velhetoen kis tapfeszultseg okan hidba van kotve a kimenet. Esetleg csak a pluszokat kosd a bemenetre es a test legyen a bemeneti csatlakozas testje. Velhetoen a kimenetekre kelleni fog 4...8 ohmos terhelo ellenallast is rakni. (5w-ost)
A hozzászólás módosítva: Aug 1, 2017
(#) suhanc92 hozzászólása Aug 1, 2017 /
 
Sziasztok! Van nekem egy Skytec SPA-800-as karaoke két csatornás hangfalam, és utóbbi időben bekapcsolás után a bal csatorna nem működik. Megnéztem, szétszedtem, méricskéltem, (igazából annyira nem vagyok ebben otthon), majd arra a döntésre jutottam, hogy van benne négy darab D 2058 tranzisztor, a D2058 jelzés fölött van egy K betű, és a tranzisztor alján mind a négynek más és más Y jelzése van, tehát Y304-Y60.. stb, tokozása TO220F.
Rámértem a tranzisztorokra és bekapcsolva +-22V folyik a két belső tranzisztoron keresztül, a két szélső tranzisztoron pedig semmi, csak pár milivolt, a panelra bemenőben pedig 42V váltófeszültség megy be.
Van benne egy 7805 Feszültségszabályzó,melyet nem mértem ki, a tranzisztorok előtt egy hosszú sor ellenállás, azok előtt pedig egy hosszú sor TO92-es tokozású tranzisztor - 2n5401,2N5551,S9015,S9014,S9014 és még egyszer ez a sor.
Aztán még egy pár dióda.
Kicseréltem a két szélső nagy D2058 tranzisztort 2SC3852-re de nem nyert..mondhatni gondoltam, hogy nem itt van a hiba, de megpróbáltam a lehetetlent.
Kérlek segítsetek, hogy hol lehet a hiba, nézzem meg a feszültség szabályozót is? Vagy a kicsi tranzisztoroknál lehet a hiba? Vagy esetleg ellenállás?
Segítségeteket előre is nagyon szépen köszönöm!
Képet mellékelek.
A hozzászólás módosítva: Aug 1, 2017
(#) feccus válasza reloop hozzászólására (») Aug 7, 2017 /
 
Most volt csak időm foglalkozni az erősítővel,kicseréltem Q11-et de sajnos még mindig semmi változás.
(#) reloop válasza feccus hozzászólására (») Aug 7, 2017 /
 
A méréseredmények birtokában tudunk tovább lépni. Van szándékod végigmérni a lábakat?
(#) atiber hozzászólása Aug 8, 2017 /
 
Hozzám került egy hibás Denon AVR1601 házimozi erősítő (5 csatornás). Hibajelenség: a tápegységben lévő 3,15A biztosítékot 'ellövi' minden bekapcsolásnál. A végtranzisztorokra gyorsan rámérve az egyik csatornában mind a három hűtőbordán lévő végtranzisztor ( 2db darlington plusz egy kisebb méretű, amiről még nem sikerült kiderítenem, hogy milyen is) minden láb között 'drót', így a biztosíték elszállás érthető is. Kérdés csak annyi lenne, hogy ilyen: 2SB1559 és 2SD2389 darlington párost be lehet-e valahol szerezni, vagy esetleg valami más típussal helyettesíthetőek.e?
(#) feccus válasza reloop hozzászólására (») Aug 8, 2017 /
 
TA2030 lábait mérjem meg?
(#) reloop válasza feccus hozzászólására (») Aug 9, 2017 /
 
Igen.
(#) rihekopo42 hozzászólása Aug 9, 2017 / 1
 
Üdv!
Tud valaki táp kapcsolási rajzot adni (egyszerűt) TDA7497-hez?
A válaszokat előre is köszönöm!
Következő: »»   67 / 85
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem