Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Relé kérdés
 
Témaindító: M.Béla, idő: Szept 15, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 41
(#) M.Béla hozzászólása Szept 15, 2009 /
 
Sziasztok szakik!

Lenne egy érdekes relé amit nem tudok "normálisan" működtetni.
Ugyanis ez olyan jószág hogy 15V DC-ről működik de úgy hogy 3 érintkező van a tekercsnél,a középső mondjuk a negatív,a jobb oldalira adok egy pluszt akkor meghúz,és úgy is marad,aztán a bal oldali érintkezőre átrakva a pluszt változtatja a pozícióját-elenged.

Milyen működtetést lehetne kitalálni arra hogy ki-be lehessen kapcsolni?Azaz lehessen használni normál relék hejett?
Amúgy elég jó típus az érintkezője 40A-t bír.
És az a leg idegesítőbb hogy rengeteg van belőle és nem tudom használni.
(#) M.Béla hozzászólása Szept 15, 2009 /
 
Ja a tekercs jelölése így néz ki:csatolt kép.
Azt hiszem 2 tekercs van feltekerve 1 magra ellentétes irányban.

relé.JPG
    
(#) kaqkk válasza M.Béla hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
Attól függ mire akarod használni ! Pl két nyomógombbal lehet használni ki -be kapcsolónak
(mint pl: az állványos fúrókon)
(#) M.Béla válasza kaqkk hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
A gond az hogy sokféle áramköreben használnám amibe csak relé van,mondjuk erősítők védelme stb...
(#) M.Béla válasza M.Béla hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
Húúú megtaláltam a doksiját meg a gyártót...
(#) kaqkk válasza M.Béla hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
Talán ha 555-ös ic vel csinálnál 2 monostabil áramkört a két tekercsre , az egyik felfutóélre indulna és behúzná a relét , a másik lefutó élre és kikapcsolná
és persze a két monostabilnak közös lenne a bemenete.
(#) Freedomocska válasza M.Béla hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
Ilyen 35-40 A-es bistabil relém nekem is van egy pár . :kalap:
(#) M.Béla válasza kaqkk hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
Hát az a helyzet hogy valami egyszerűbbre gondoltam már látom hogy nem nagyon lehet megoldani.
Amúgy ezek az áramszolgáltatók által használt minden lakásnál lévő rádiófrekis vevőkben vannak ami a bojlerokat működteti,és szerintem azért csinálják így hogy a relé ne fogyasszon folyamatosan a működése alatt hanem csak amikor pozíciót változtat.
(#) kaqkk válasza M.Béla hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
Talán egy ilyen áramkörrel és 2db 555 el megoldható lenne a vezérlése, az egész szerkezet nem kerülne 200ft -ba !

untitled.pdf
    
(#) M.Béla válasza kaqkk hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
ez jónak tűnik,de nem világos hogyan adja egyszer az egyik majd a másik kimenetre a jelet.
(#) kaqkk válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
Az én megoldásom bonyolultabb ,de talán azért jó
mert a monostabilok csak a behúzás ideére kapcsolják rá az áramot a tekercsekre ! A működése is egyszerű ,
amikor +feszt kap a bemenet ,akkor az alsó optokapu ledje "világít" vezérli a tranzisztort , amikor gnd re van kapcsolva a bemenet akkor a felső optó aktív .
(#) M.Béla válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
NA ez elég egyszerű.
Talán jó lessz.
(#) M.Béla válasza kaqkk hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
Nem lehet kihagyni az 555-öket? és az optókkal mindjárt 1-1 tranyót vezérelni amik rögtön kapcsolják a tekercseket?

(Csak ötlet annyira nem vágom ám)
(#) kaqkk válasza M.Béla hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
Próbáld ki : De arra figyelj hogy lehetséges, hogy pillanatnyi feszültségre van tervezve a tekercs
(#) mex válasza M.Béla hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
Ha már szedtél szét ilyen relét, akkor tudod, hogy egy kis mágnes arretálja a két pozicióban az érintkezőket.
Úgy tudom polarizált relének hivják, (és nekem is van pár darabom ilyenből)
(#) kaqkk válasza M.Béla hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
Az ötleted nem rossz , de kell egy egy kondi a tranzisztorok bázisába ,hogy csak rövid ideig legyenek meghúzva .
(#) kaqkk válasza kaqkk hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
valahogy így

untitled.pdf
    
(#) Sebi válasza M.Béla hozzászólására (») Szept 16, 2009 /
 
Ne rettenj meg az IC-től, ez egyetlen tok, 2db monostabil. Az egyik a felfutó, a másik a lefutó élre indul. A rajta lévő RC tag határozza meg a kimeneti impulzus szélességét.

Ha a bal oldalon látható (47k-val tápra húzott) bemenetet testre húzod (és akár ott is hagyod) a meghúzó tekercs kap egy impulzust és a reléd meghúz(va marad). Amikor a bemenetről a testet elveszed, a másik monostab ad ki egy impulzust az elengedő tekercsnek.

Ezzel a megoldással a hagyományos relé működés áll elő, fogyasztás nélkül...
Megjegyzem, ezek a remanens (tapadó) relék bármelyik tekerccsel meghúzathatók és ugyanazon tekercsen ellenkező polaritással ejthetők. Két tekercs az egyszerűbb áramköri illesztés miatt van rajtuk.

4538.GIF
    
(#) p1234 hozzászólása Szept 16, 2009 / 4
 
Próbált ki ezt évek óta használom
(#) StMiklos válasza M.Béla hozzászólására (») Szept 18, 2009 /
 
Szevasz!
A dolog talán egyszerűbb.. Ez egy polár relé /mint a leírásából is kiderül/. Behúzott /átváltott/ állapotában
nem kér energiát. Behúzótekercsre az van megadva 6-48V. Azért így, mert a behúzáshoz kondenzátort használnak, kisebb feszültségről hajtva nagyobbatt, nagyobbról hajtva kisebbet. A kondenzátor töltődése alatt folyó áram váltja át relét, aztán rajta is maradhat a feszültség, több nem fog folyni..
Nagyságát ki kell kisérletezni, ha nincs rá adat.
Üdv: StMiklos
(#) Sebi válasza StMiklos hozzászólására (») Szept 18, 2009 /
 
Nem kötözködni akarok, de a polár-relé kifejezés számomra a távírójelfogót jelenti, ami polaritás-váltásra vált állapotot egy állandó mágneshez képest, tehát megjelölhető a tekercsen a + és - (és igen gyors).

A szóban forgó bistabil relé a remanens mágnesség miatt marad meghúzott állapotban, függetlenül a polaritástól. Persze a meghúzatáskor használt polaritást megfordítva, egy rövid - lemágnesező - impulzus hatására elejt. A két tekercs menetiránya ellentétes, ezért azonos polaritású meghúzó és elengedő feszt lehet alkalmazni. Az elejtésre szánt tekercs kisebb, hogy ne legyen annyira kényes az impulzus hosszára. (fenti okok miatt ugyanis erről a tekercsről is behúzatható)
(#) StMiklos válasza p1234 hozzászólására (») Szept 18, 2009 /
 
Szevasz!
Ennek az a hátulütője, hogy az egyik tekercsen mindig rajta van a feszültség, amit ezek nemigen szeretnek, nem is úgy tervezték őket, ettől még lehet szerencséd, hogy kibírja.
Üdv: StMiklos
(#) StMiklos válasza Sebi hozzászólására (») Szept 18, 2009 /
 
Szevasz! Én sem akarok kötözködni, dehát van mundérom, ideteszem az eredeti adatlapjának egy részletét.
Üdv: StMiklos

Névtelen.jpg
    
(#) p1234 válasza StMiklos hozzászólására (») Szept 18, 2009 /
 
Nézd át jóban a rajzot, csak addig van rajta amíg a kondi ki nem sül.
Multisim 10 modellezve csatolom hozá.
(#) elektrorudi válasza M.Béla hozzászólására (») Szept 18, 2009 /
 
A helyedben eladnám őket, és vennék az árából olyanokat, ami a célnak megfelel.
(#) Sebi válasza StMiklos hozzászólására (») Szept 18, 2009 /
 
Elhiszem...
Ma már szerintem nem is ismerik azt a típust, amire eredetileg használták az elnevezést.

De abban egyetértünk - remélem - hogy a működés elve teljesen különböző.
(#) Marko Ramiusz hozzászólása Szept 19, 2009 /
 
Sziasztok! Ez egy polarizált jelfogó. Távközléstechnikában használatos.
(#) StMiklos válasza Massawa hozzászólására (») Szept 20, 2009 /
 
Szevasz!
A szóban forgó "egyedek" 40A -esek.. Ez jó vasútmodellezőnek? /Nekem van egyébként 9V-ról működő, tippelek úgy 1A-os max./
Üdv: StMiklos
(#) StMiklos válasza p1234 hozzászólására (») Szept 20, 2009 /
 
Valami nincs itthoni gépre telepítve, nem tudom megnézni.. Bocs, biztos igazad van, de arra nem emlékszem, hogy az rajzelem baloldalt kapcsoló, vagy nyomógomb. /Itt tévedhettem/
Üdv: StMiklos
(#) csuszo_zalan hozzászólása Szept 21, 2009 /
 
Helló! Van egy relém(LUN2621.4/503) az lenne a kérdésem,hogy melyik lábra mit kell kötni? Képek lennt.
Egy tapskapcsolóhoz kellene,a relén hova kössem a 12V-ot illetve a 230-at? Szerintem a bal oldali 2 re jön a 12V.De a 230?
Következő: »»   1 / 41
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem