Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » HEED canopus, obelisk /HTA-30/
Lapozás: OK   50 / 59
(#) reloop válasza szili83 hozzászólására (») Máj 16, 2017 / 1
 
Kiszürkítem, mert ez Erősítőkről általánosságban témához illene, itt OFF kissé.
A disszpáció maximumánál a kimenő feszültség effektív értéke egyenlő a féltáp felével, egyszeres tápnál úgy is mondhatjuk, hogy a tápfeszültség negyedével. A tápból felvett áram a hangszóróáram fele, mert a negatív félperiódust a csatoló kondi állítja elő. A tápáram és a tápfeszültség szorzata a felvett teljesítmény, ebből levonjuk a hangszóra menő hasznos teljesítményt, a különbözet pedig jobb híján hővé alakul. Tehát Uki=65/4=16V; Iki=16/8=2A; Pki=16*2=32W; Itáp=2/2=1A; Ptáp=65*1=65W; disszipáció 65-32=32W.
(#) Alkotó válasza szili83 hozzászólására (») Máj 16, 2017 /
 
A hangkártya is megmérhető, amit célszerű is megtenni. De a hangkártya hangerejét több helyen is lehet állítani, ezeket fel kell tolni ilyen mérésnél a maximumra.
Illetve a mérőjeled amplitúdója is lehet a megszokottól kisebb.
Az alaplapi hangkártyáknak is illik 1V körüli effektív kimenő feszültséget tudni.
(#) reloop válasza szili83 hozzászólására (») Máj 16, 2017 /
 
Kicsit eretneknek tűnhet, de a cső eltávolításával és a mellékelt átkötéssel megszabadulsz a veszteségektől.
Szerk.: a két 3k9 ellenállást is kioperáltam.
A hozzászólás módosítva: Máj 16, 2017

Bekötés.jpg
    
(#) szili83 válasza reloop hozzászólására (») Máj 17, 2017 /
 
Ez így előfok nélkül jó megoldás?
(#) szili83 hozzászólása Máj 17, 2017 /
 
A BDW93 és 94 hűtőfelülete elvileg a középső, azaz a 'C' láb. Az a '+' és a '-' tápfeszültség potenciál. Csak azt nem értem, hogy ettől hogyan halhat be a tranzisztor, hogyan lehet 'C-E' zárlat.

Nézegetem a görbéket, és 25 fokon 30V-os 'CE' áramnál 1.8A-t tud a tranzisztor. Nem lehetséges, hogy ez nem elég ide?


De az a legjobb, hogy a táranyókat már megrendeltem.

BDW8384.png
    
(#) szili83 válasza szili83 hozzászólására (») Máj 17, 2017 /
 
A BDX53 és 54 jobbank látszik. Vélemény?

BDX53_54.png
    
(#) reloop válasza szili83 hozzászólására (») Máj 17, 2017 /
 
A féltápod 32,5V. A végtranzisztor 30V-os C-E feszültségénél 2,5V jut a hangszóróra, amin ekkor 300mA folyik. Akkor lenne sovány a végtranzisztor méretezése, ha 1Ω-os hangszórót kötnél rá.
(#) szili83 válasza szili83 hozzászólására (») Máj 17, 2017 /
 
A TIP142 és a TIP147 mennyivel lenne jobb választás? Sajnos nem egyforma gyártók. Ez mekkora problémát jelentene? Vagy inkább az eggyel korábbi BDX53,54 legyen, ami 0.2A-el többet tud? Az a problémám azzal is, hogy nagyon határon van.... Nem?
(#) szili83 válasza reloop hozzászólására (») Máj 17, 2017 /
 
Akkor ez alapján a BDX-ek is jók lennének? Meg ér egy próbát?

De szerinted mi okozhatta az elhalálózást. Csak a szilikon zsírt töröltem le a tranyók mellől.
(#) CIROKL válasza szili83 hozzászólására (») Máj 17, 2017 / 1
 
Ebből az erősìtőből nálam készült sok példàny az emlitett tranzisztorokkal ,soha semmi gond nem volt .
Rengetegen utan epitettek es masnal sem volt ilyen jellegu problema. Ezert nem ertheto a gondod ,szinte biztos vetettel valami hibat mert csak ugy magatol nem lesz CE zarlat .

Az erosito elesztesenel oda figyelsz akkor utana orok elet .
A hozzászólás módosítva: Máj 17, 2017
(#) szili83 válasza CIROKL hozzászólására (») Máj 17, 2017 /
 
Köszönöm!

BDX-es sorozattal esetleg nem érdemes próbálkozni?
(#) Ge Lee válasza szili83 hozzászólására (») Máj 17, 2017 / 1
 
A TIP-eket felejtsd el, tapasztalatom alapján még mindig a BDW a legjobb választás azok közül amiket felsoroltál, ráadásul nevetségesen olcsó is, nem vág földhöz ha 1-2db-bal többet veszel belőle, megjegyzem nekem még egy sem ment tönkre belőle, pedig van vagy 4db sztereó HTA-m készen.
Mondjuk félvezetőt a nevezett helyen én nem mernék venni, azt a lomex-ben szoktam...
(#) szili83 válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 17, 2017 /
 
Rendeltem 4-4db BDW-t, és 2-2db BDX-et. Egy próbát az utóbbi is megér. Vagyis legalábbis azzal megpróbálom feléleszteni, ha megy akkor megy bele a jobb tranyó. Meg lehet meghallgatom, hogy milyen vele.
(#) reloop válasza szili83 hozzászólására (») Máj 17, 2017 /
 
A nyugalmi-áramot mekkorára állítottad? Hőmegfutás kizárható?
(#) szili83 válasza reloop hozzászólására (») Máj 17, 2017 /
 
A nyugalmi áramot 10mA-re, de hidegen. Hőmegfutás lehetséges, de nem biztos, a tokokat kézzel meg bírtam érinteni. De lehet tényleg a gumi nem adta át megfelelően.

Amúgy milyen fatális hiba okozhat CE zárlatot? A kimenő oldal

Mielőtt beteszem az újabb végtranyókat mit mérjek meg? (nehogy valami megint elküldje)
(#) reloop válasza szili83 hozzászólására (») Máj 17, 2017 /
 
Ha nincs makulátlan hőkontaktus a BD139 és a darlingtonok között, akkor megsülhetnek a tranyók.
Érdemes az élesztéssel lépésenként haladni, akkor még azelőtt fény derülhet a hibára, mielőtt alkatrész halálozna el.
Tegyél be izzólámpát a hálózati ágba és 10Ω 1/2W-os ellenállást a biztosíték helyére!
(#) szili83 válasza reloop hozzászólására (») Máj 17, 2017 /
 
A BD139 pontosan mit csinál?
(#) Alkotó válasza szili83 hozzászólására (») Máj 17, 2017 / 1
 
Mielőtt kapsz szakértői magyarázatot is, a saját véleményemet megosztom veled.
Ha nő a vég-tranzisztorok hőmérséklete, akkor növekszik a nyugalmi áramuk. Ez a növekvő nyugalmi áram még nagyobb hőt termel, ami még tovább növelné a nyugalmi áramot, és ez egy lavinát indítana el. Ezt igyekszik a "hőfigyelő" BD kompenzálni, ezért kell neki lehetőleg azonos hőfokon lennie mint a BDW-k. Tulajdonképpen a BD folyamatosan igyekszik csökkenteni a nyugalmi áramot, a melegedéssel arányosan. Ha terv szerint alakulnak a dolgok, ez az egyensúly hamar beáll, és hatékonyan működik.
(#) szili83 válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 17, 2017 /
 
Köszönöm!
A 10mm-es Al lapnak nem lehet túl nagy hőellenállása, hogy későn melegedjen át a BD?
Amúgy amit biztos hogy elrontottam, hogy a BD-k alá nem tettem szikikon zsírt, azaz nehezebben is melegítette át a borda, az biztos.
(#) Ge Lee válasza szili83 hozzászólására (») Máj 17, 2017 /
 
Zárlatos akkor lesz a tranyó ha megfut hőre, vagy ha begerjed a végfok, tehát valami oknál fogva nagyon nagyra nő a rajta átfolyó áram. Ha úgy indítottad volna ahogy kell, akkor nem lett volna zárlatos egy sem. Kösd le róla a tápot, és a tápágba tegyél egy egyszerű áteresztős áramkorlátot (egy áteresztőtranyó vagy FET egy bordán, meg a sönt a másik tranyóval ami zárja az áteresztőt), és állíts be rajta mondjuk 0,5A áramkorlátot. Így ha bármi miatt megnőne az áram, akkor nem fog tudni 0,5A fölé menni, viszont ekkora áramról már meg tudsz nézni-mérni mindent, nagyobb ellenállású műterhelésre még a teljes kivezérlést is, nyugalmi áramot (ami 35mA körül legyen), jelalak átvitelt stb. Ha van analóg műszered árammérésre az is nagy segítség, mert egyből látványosan követhető rajta az áramváltozás ami egy digitális kijelzőn nem, meg az is ha kifekszik az áram valami miatt az áramkorlátra.
A végfok bemenő impedanciája pedig kellően nagy ahhoz, hogy semmilyen jelforrást ne terheljen túlságosan, így azt a csöves akármit nyugodtan kihajíthatod előle, amúgy sincs semmi értelme hogy ott van, a "hangján" sem fog javítani.
(#) szili83 válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 17, 2017 /
 
Lehet inkább elindítom labortápegységről és azon állítok be kis áramot. Akkor nem kell barkácsolnom semmit sem. A csövet lehet meghagyom, elég a 15W is, de jó lenne, ha többet tudna.... Köszi a többi tanácsit is!

Nem lehetne valamit okoskodni, hogy ne csillapítson annyit? Ha nem 30W, hanem 22-25W lenne, az már bőségesen elég lenne.
(#) reloop válasza szili83 hozzászólására (») Máj 17, 2017 /
 
A BD139 ha pontosan együtt melegszik a darlingtonokkal, akkor a 25°C-on beállított 20mA nyugalmi áram felmegy 100mA-re a darlington 80°C-os lapkahőmérséklete mellett.
Amennyiben, illetve ameddig nem veszi át a BD139 a darlingtonok hőmérsékletét, a 80°C-hoz több mint 200mA nyugalmi áram párosul.
Ez nálad azért jelentett problémát, mert a szilikon alátéthez helytelen tranzisztorrögzítést választottál. A zsírra sem lett volna szükség, ha a szilikon alól maradéktalanul kiszorítod a levegőt.
Most egy szürke:
Amennyiben a BD139 helyén szintén darlington (BD675-tel készítettem el a szimulációt) figyeli a hőmérsékletet, akkor a nyugalmi áram egyenesen csökkenne a hűtőborda melegedésének hatására.
A darlington végtranzisztor azért speciális eset, mert a nagyáramú végtranzisztorral együtt melegszik a meghajtója is.

Az Obeliszk esetében a 30W-hoz túlméretezett hűtőborda óvja az erősítőt a hőmegfutástól, persze csak a tranzisztorok megfelelő hőkontaktusa mellett.
Áttérsz csillámra?
(#) szili83 válasza reloop hozzászólására (») Máj 17, 2017 /
 
Köszi a szép leírást.

Igen áttérek csillámra. De a jó kontaktus érdekében kap szilikon zsírt. Úgy jónak kell lennie. A BD139-et nem lenne értelme teljesen az egyik végtranzisztorhoz tenni?
(#) reloop válasza szili83 hozzászólására (») Máj 17, 2017 / 1
 
A csillámhoz természetesen kell a paszta, mert nem tudja úgy felvenni a tranzisztor és a borda egyenetlenségeit mint a gumi.
Az elektroncsövet és az alulátersztő szűrőt nem akarnám száműzni a panelről, de jó lenne tőlük függetlenül ellenőrizni a végerősítőt. Ennek ugye az szabott hatát, hogy nem tudtál elegendő nagyságú jelet kihozni a hangkártyádból. A hangkártya ilyetén gyengesége feltételezésem szerint orvosolható, de nem biztos, hogy ennek a topicnak az olvasóit kéne vele terhelnünk.
(#) szili83 hozzászólása Máj 19, 2017 /
 
Megjöttek a tranzisztorok... A T7 BC zárlatosak voltak... Kicseréltem, szabályos élesztés gond nélkül.Nyugalmi áram OK, féltápfesz a kimenő kondikon.
Majd élesben a trafó, biztosítékkal a bal oldal megint szétment... A jobb oldal sem OK, mert kimenő jel alíg van.... Mi a .... van ezzel a tranzisztoros vacakkal?
(#) szili83 válasza szili83 hozzászólására (») Máj 19, 2017 /
 
És a másik oldal is elszállt.... Ahogy a szkóppal méregettem...

Mi lehet ezzel? Ez nem hőmegfutás!!!!
A hozzászólás módosítva: Máj 19, 2017
(#) reloop válasza szili83 hozzászólására (») Máj 19, 2017 /
 
Fotózd le ezt a huzalozást! A jelkábel és a kimenet kölcsönhatását kéne szemrevételezni.
Lépésenként haladtál az élesztésben? A 10Ω-mal a biztosíték helyén ki tudtad teljesen vezérelni részterheléssel?
A szkóp, vagy egyéb mérőeszköz nem lehet ludas ebben a páratlan alkatrészpusztulásban?
(#) szili83 válasza reloop hozzászólására (») Máj 19, 2017 /
 
A jelkábel, és a kimenet miért lenne ebben ludas? 10ohmal nem probaltam vezerelni, hanem biztositekkal. Vagy a 10 ohm tobbet ved mint a bizti? A labortappal is mar koran vagott, ezert tettem at a normal trafora, de ott sem lehet kivezerelni, mintha valami meg doglott lenne a tortenetben.
(#) reloop válasza szili83 hozzászólására (») Máj 19, 2017 /
 
A jel és a kimenet mint a legtöbb erősítőnél, itt is fázisazonos. Ha lehetősége van a kimenő vezetéknek kapacitív kapcsolatba lépni a bemenettel, akkor pozitív visszacsatolás jön létre és máris van egy kiszámíthatatlan működésű oszcillátorunk, ami egy határozott lépés a végtranzisztorok tönkremenetele felé.
Ezt nem tudom egyenes összefüggésbe hozni azzal, hogy a tápfeszültség megnövekedésével egyidőben fordul drámaira a helyzet, de járhat a huzalozás olyan átrendezésével ami kiválthatja az említett pozitív visszacsatolást.
Azt is tudni kéne, a jelforrásod és szkóp egyaránt hálózati feszültségről működik-e és emiatt alakulhat-e ki valamely hurok, mely az erősítőn keresztül záródik. Ugyan így jön a képbe a hálózati transzformátorod.
Bármilyen változtatás és ebbe a labortápról trafós tápra áttérés jócskán beletartozik, megköveteli az első indításnál a felvett áram korlátozását.
A mérőeszköz arról jutott eszembe, volt egy multiméterem, ami voltmérő-állásban elkezdett szupresszor diódaként viselkedni. A küszöbfeszültséget elérve teljes rövidzár mutatkozott a mérőcsúcsok között, alatta pedig kifogástalanul működött. Lehet Nálad is valami hasonlóan extrém jelenség is a háttérben, de ezt jó lenne biztosítékok és tranzisztorok elhullása nélkül feltárnunk.
A hozzászólás módosítva: Máj 19, 2017
(#) szili83 válasza reloop hozzászólására (») Máj 19, 2017 /
 
A jelforrás az notebook, ami akksiról megy. A ki és bemeneteket szétválasztom, és próbálok.
A BC556 helyett BC557et ettem bele...557em elfogyott...

Nyugalmi áramot akartam állítani, 40mA volt, és rövidre zártam a bemenetet, abban a pillanatban a 10 ohm KO, és a végtranyók is... A bemenetre és kimenetre semmi nincs rákötve...
A hozzászólás módosítva: Máj 19, 2017
Következő: »»   50 / 59
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem