Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szubláda
 
Témaindító: Inhouse, idő: Jún 28, 2005
Lapozás: OK   6 / 9
(#) szabónagymester válasza shalafi.66 hozzászólására (») Jún 12, 2010 /
 
Egy szó nem esett arról, hogy a T/s paramétereket figyelmen kívül kell hagyni, de nem törvény, hogy ne lehessen eltérni tőle, és hogy nem létezik más megoldás. Persze ésszerű keretek között.
De ha ég és föld alól nem tudod előszedni a T/S paramétereket, akkor mihez számoljunk?
Én tévedésből egy 20 cm átmérőjű hangszóhoz építettem dupla akkora dobozt, és amint írtam, nagy hangerőn nagyon szépen lágyan szólt, bár kisteljesíményen vérszegénnyé vált. De villamos úton ezzel is lehet kompenzálni, pl. mély kiemelés...
Nyugodtan lehet kísérletezgetni, hogy a számolt értékhez viszonyítva mit produkál a doboz. NEM ÉN TALÁLTAM KI, régi megsárgúl szaklaokban sok trük fellelhető.
De induljunk csak ki az első hsz-ből, hogy az a bizonyos hangszóró mekkora, és mekkora dobozban van.... Ránézésra számolás nélkül megmondom, hogy min. fele akkora. Ugyan is nyitott doboznál nem akora kockázat. De a hangszóró felfüggesztésről nem si írtam, mert az a bizonyos T/S paraméter csak egy dolog, de hogy lágy vagy kemény felfüggesztésű-e a hangszóró...?

Hidd el, igen nagy előszeretettel élnek fura és első nézetre eszement a trükkel sok gyártónál, pl. hogy kisebbre veszi a dobozt. Sőt, meglepődsz, minden kommersz hifi. Értem ezen az össze nem high-eng és audiófil berendezéseket, hanem amik egy általános műszaki boltban kaphatóak.
Próbáltál már hifit nagy hangerőn bekalibrálni? Vagy dong mint egy méhkaptár, vagy kong...
De még olyan számítási mód is létezik, ami a membrán felületéhez aránylik...
Csak ehhez tényleg olvasni kéne egy kicsit, mert ezek olyan régi de jó bevált módszerek, hogy neten nincs fent sincsennek, legfeljebb valamely régi poros szaklapok oldalán rejtőznek.
Ma már mindent bevetnek ahhoz hogy eladják a terméket, és túl misztifikálják.
Zárásul még egy kérdés: Miért van az, hogy az autó hangszóróknak nem adják meg a T/S paramétereit?
(#) Bassmester válasza szabónagymester hozzászólására (») Jún 12, 2010 /
 
Idézet:
„Amit tudni érdemes, hogy egy zárt doboz hasonló minőségű megszólalásához, nagyságrendekkel nagyobb doboz kell, mint reflex testvére.”


Idézet:
„A hangszóró átmérője mindenképp mérvadó. "Egy üstöt nem zárhatunk konzervdobozba." Forrást nem tudok, de van egy kőkori meghatározás, hogy mekkora átmérőhöz mekkora doboz kell. Nyilván számolni kell a megmozgatott levegő térfogattal.”


Ezeket a sorokat tényszerű megállapításképpen írtad ide?
Ugye nem...?


Bizony hogy a T-S paraméterekből kéne kiindulnod, a tévhiteken alapuló esznefuttatások helyett!
Először azt kéne megtanulni, hogy melyik rövidítés milyen mértékegység, miből származik, mivel-hogyan van összefüggésbe.
Az "autós hangszórók" free air rendszerűek, nem kell nekik doboz, ezért nem adják meg a t/s -üket, úgysem mennénk velük sokkal többre, meg egyébként is meg lehet mérni őket, ha muszáj.
Az RT évkönyvekben (és egyebekben) sok badarságot összeírtak a témáról annak idején... ezeken célszerű mielőbb túllépni :yes:
(#) dB_Thunder válasza szabónagymester hozzászólására (») Jún 12, 2010 /
 
Idézet:
„De ha ég és föld alól nem tudod előszedni a T/S paramétereket, akkor mihez számoljunk?”

Bejáratod a hangszórót és leméred a paramétereit.
Idézet:
„bizonyos T/S paraméter csak egy dolog, de hogy lágy vagy kemény felfüggesztésű-e a hangszóró...?”

Ez is kiderül a T/S paraméterekből, ha értenéd mit írnak oda...
Idézet:
„igen nagy előszeretettel élnek fura és első nézetre eszement a trükkel sok gyártónál, pl. hogy kisebbre veszi a dobozt.”

persze vacak érzéketlen hangszórónál muszáj valahogy mélyeket emelni, és helyet spórólni..
Idézet:
„Ma már mindent bevetnek ahhoz hogy eladják a terméket, és túl misztifikálják.”

Ez az egyetlen valós információt tartalmazó mondatod!
Idézet:
„Zárásul még egy kérdés: Miért van az, hogy az autó hangszóróknak nem adják meg a T/S paramétereit?”

Minek adnák?? Úgy is kalaptartóba vagy ajtóba végzik..
Senki nem tervez nekik pontos dobozt.
A mélyládába szántaknál pedig megadják.
(#) shalafi.66 válasza szabónagymester hozzászólására (») Jún 12, 2010 /
 
Úgy kb. az egésszel.
(#) shalafi.66 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jún 12, 2010 /
 
Idézet:
„A mélyládába szántaknál pedig megadják.”
Ráadásul a JBL fölötti szinten még viszonylag pontosak is az adatok.
(#) Szikra Lacika válasza shalafi.66 hozzászólására (») Jún 12, 2010 /
 
Szia! Autóba lesz. A paramétereket a neten meg lehet találni. Az erősítő egy Audio Gods x0-700. Azt hiszem 2 Ohm-os 700W-os.
(#) kovizozi hozzászólása Szept 28, 2010 /
 
Helló!
Van egy MNC hangszóróm adatai :
12"/300mm
28Hz-2.8kHz
150/300w
4ohm
40 oz
polipropilén perem
és ehhez szeretnék egy reflex ládát építeni csak nem tudom milyet mekkorát stb.
Esetleg ha valaki valamilyen tervet tudna .. akkor az jó lenne..
Köszönöm!
(#) shalafi.66 válasza kovizozi hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
Ezekből az adatokból még nem lehet (mert ezek nem adatok, és nem is lényegesek). Bővebb infó kell, pontos típus, vagy legalább egy kép, hátha felismerem.
(#) kovizozi válasza shalafi.66 hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
M'N'C NOIR1 polypropylene cone
product code: 30626
(#) kovizozi válasza kovizozi hozzászólására (») Szept 29, 2010 /
 
Mondjuk a lágy perem miatt inkább zárt láda kellene nem pedig reflex..
(#) ptesza válasza kovizozi hozzászólására (») Szept 29, 2010 /
 
Lágy? Inkább merev kemény ,vastag , gátolja a membránt a szabad mozgásban. Valószínű , hogy ezek csak reflexben működnek jól. Egyébként meg így nem lehet eldönteni ...
(#) kovizozi hozzászólása Szept 29, 2010 /
 
Kemény? Inkább puha minta ***!
Ez Lágy!
A papírperemesek kemények...
Ennek olyan mint a szivacs!

Hmm..
(#) shalafi.66 válasza ptesza hozzászólására (») Szept 30, 2010 /
 
Szerencsére a felfüggesztés engedékenységének semmi köze a doboz b-reflex, vagy zárt voltához. De úgy hiszem, hogy te ezt nagyon jól tudod. Mellesleg minden csak viszonyítás kérdése, egy felső kategóriás, alacsony rezonancia pontú mélyközéphez képest az MNC vagy hasonló kínai habszélek meglehetősen merevnek számítanak, de egy PA hangszóró ~0,1mm/N engedékenységéhez képest azért valamivel "lágyabbak" (nagyobb engedékenységűek).

Először is azt kellene tudni, hogy kovizozi hol szeretné használni, milyen, és mekkora helyiségben, milyen erősítővel, vagyis mennyi legyen a max. terhelhetőség. Ezekből nagyjából ki lehet sakkozni a szükséges dobozt.

Egyébként valószínűleg használható b-reflex dobozban, az mncnél mostanában jellemző eltérésekből T-S paraméterekből, és a megadott adatokból kiindulva. Ha nincs több információ, akkor általánosságban max. 60literes doboz és 40Hz körüli hangolás ajánlható.
(#) ptesza válasza kovizozi hozzászólására (») Szept 30, 2010 /
 
Érintésre összehasonlítva egy jobb minőségű hangszóróéval , meg fogod érteni miről beszéltem. Ha nem tetszik akkor ,miért vetted meg? Miért nem vettél pappírperemeset? Ennél kb cms= 0.5 .Egy pappírperemes hangszórónál a pille ,vagy pillék is egészen másak.
(#) kovizozi hozzászólása Szept 30, 2010 /
 
Noh! Inkább nem vitatkozok a mester urakkal! :yes:
De nem mondtam, hogy nem tetszik. Mindegy!
Aki látták idáig azok mind azt mondták, hogy zárt doboz kel neki.
Egyelőre itthon szeretném használni.. esetleg házibulikba...
100w-ot akarok rázavarni.
(#) bankimajki hozzászólása Szept 30, 2010 /
 
Sziasztok, subwooferbe kell hangelnyelő szivacsot tenni? (Kb. 10-200Hz között akarom használni.)
(#) shalafi.66 válasza kovizozi hozzászólására (») Okt 1, 2010 /
 
Akik látták, ezek szerint nem hallottak még arról, hogyan kell egy adott hangszóróhoz dobozt tervezni.

Speciális körülmények között lehet zárt doboz is, de ahogy korábban írtam, a pontosabb válaszhoz ismerni kell a körülményeket, helyiség mérete, elhelyezés lehetőségei.
(#) shalafi.66 válasza bankimajki hozzászólására (») Okt 1, 2010 /
 
Attól függ, hogy mit szeretnél elérni, nem kötelező, de egész nyugodtan lehet, a mélytartomány átvitele, impulzusválasza hangolható csillapítóanyaggal. Általánosságban nem lehet megmondani ezt sem, ismerni kell az adott hangszórót, dobozt legalább.

Ui: a 10Hz-et nem gondolhatod komolyan, az a tartomány kb. teljesen kihasználatlan, és a legtöbb hangszóróval elérhetelen elfogadható hangnyomás mellett. A 30Hz-es alsó határ már kifejezetten jónak számít.
(#) bankimajki válasza shalafi.66 hozzászólására (») Okt 1, 2010 /
 
A vidi hangszóróm adatlapja is 30Hz-től megy felfelé. De akkor a film közben dörrenések mekkora frekin vannak?(Szerintem kevesebb, mint 30Hz. Csak ezért írtam.) Tudom hogy ott már baromi nagy a csillapítás, sőt talán már egyáltalán nem képes megszólalni, de azért még reménykedem.
(#) shalafi.66 válasza bankimajki hozzászólására (») Okt 1, 2010 /
 
Hát mérjük meg. De most hirtelen nem tudom, van-e olyan DVD-m, amin ilyen zajt találnék.

A 30 általánosságban mozizáshoz bőven elég, a legtöbb mozis rendszer a 40-60Hz körüli kiemeléseket forszírozza, és ha 10Hz-en (ami már minden valószínűség szerint hallható tartomány alatt van) elfogadható terhelhetőséget akarsz, az doboz és hangszóró szempontjából is érdekes kihívás, valószínűleg csak kis zárt dobozzal, nagy terhelhetőségű, alacsony érzékenységű hangszóróval sikerülne elérni.
(#) viperkvitta hozzászólása Dec 26, 2010 /
 
Tiszteletem!

van egy MNC PENTA nevezetű "hősugárzóm"
szeretnék neki egy ládát építeni, de nem tudok sajnos a hangszóróról semmit.
gondoltam már az MNC 812-es ládájára, de nem hiszem, hogy ts paraméterek szerint építették és egyszerre több mnc hsz-hez is jó lenne. (pedig az mnc ezt írja)

továbbá néztem a Sony Xpodot is ami igen hasonlít az emeszíre

http://www.carsound.com/articles/publish/printer_17.shtml

esetleg az Xpod paramétereit fel tudnám használni a Pentához?

egy régi T&S számban megtaláltam a pentát, de ott arrol írnak, hogy csak külsőleg hasonlítanak, a membrán anyagán kívül teljesen más anyagokat használtak fel a kínai gyárban
a T&S még ennyi adatot adott meg:

a max kitérése 24mm
terhelhetősége 250W RMS
érzékenysége 87,2 dB
frekvenciamenete 25-3000 Hz-ig

egyébként szobában szeretném használni inkább házimozihoz egy 100W-os erősítővel.

válaszokat köszönöm
(#) shalafi.66 válasza viperkvitta hozzászólására (») Dec 26, 2010 /
 
Zárt dobozon túli paraméterekre, és magas jósági tényezőkre emlékszem a régi mérések után, szóval ha a hasznos felület egy 250mm-es hangszórónak felel meg, akkor 45-50 liter körüli zárt.
Ezen túl, ha mindegy hogyan szól, csak hangosabb legyen, akkor lehet b-reflex is, az 50 liter nagyjából jó még, egy ~35Hz hangolással.
(#) batajohn hozzászólása Máj 18, 2011 /
 
Üdvözlöm mindenkit! Lenne egy kérdésem hozzátok.Van egy Genius-S-115-ös 2.0 hangfalszettem és középre szeretnék kötni egy mélyládát.A középre azt úgy értem, hogy ha stereo van az egyik oldalt akkor ne menjen el a mély.Mert nekem a kép alapján van bekötve és ha átér a balra akkor nincs mély, mert a jobbra van kötve.Szóval hogy csináljam hogy mind a két oldalt szóljon a mély?Előre is köszönöm a válaszokat!
Üdv:batajohn
(#) szamóca válasza batajohn hozzászólására (») Máj 18, 2011 /
 
Ezt passzív módon nem tudod megoldani.
Kell egy külön hangerősítő áramkör a mély hangsugárzódnak, amit egy aktív szűrőkörrel kell ellátnod.
Ha nem vagy jártas az elektronikában, akkor érdemes megvásárolnod, mert úgy olcsóbb, célravezetőbb.
(#) batajohn válasza szamóca hozzászólására (») Máj 25, 2011 /
 
Nagyon köszönöm!
(#) totty56 hozzászólása Júl 11, 2011 /
 
Üdvözlet!

Szeretnék egy kérdést feltenni mélyládával kapcsolatban.
Jelenleg van egy passzív kétutas hangládám, ami áll egy 13 cm-es Sal SBX 1320-ból és egy Sal DTF 12-ből. Lényeg az hogy ehhez szeretnék építeni egy passzív mélyládát és hát abban szeretném a véleményeteket kikérni, hogy szerintetek megfelelő lenne e az, hogy két 20 cm es hangszórót alkalmaznék reflex ládában (sal SBX 2030 lenne a típus.). Méretezéssel illetve egyéb dolgokkal nincs problémám, csupán csak azt szeretném kérdezni, hogy a két 20 cm es elegendő hangzást képes e adni? Vagy esetleg csak nyögne ha valami szép frekvenciát le kellene adni mondjuk úgy 80 Hz körül.
Válaszaitokat előre is köszönöm!!
(#) Lacq hozzászólása Aug 18, 2011 /
 
Üdv!

Csináltam egy TDA 7293 erősítő fokozatot hídba kötve és mellé a kocsiba egy tápot ami 12V ról 25V csinál kb 500W tud(volt segítségem!). Nos a cd-s autórádióra akarom rákötni. A sztereó jelből csinálnék monot 2db 10KOhm os ellenállással. Idő hiányába ott tartok hogy be kell mérnem az erősítőt és a kapcsolóüzemű tápot. Kellene hozzá nekem egy 8Ohm os hangszóró de nem tudom mi lenne jó hozzá és abban is segítséget kérnék miből csináljam meg a dobozt és kb hány literes legyen!
Egy corsa b be akarom beletenni tehát a csomagtartó se túl nagy (260L):no:
(#) Inhouse válasza Lacq hozzászólására (») Aug 18, 2011 /
 
25V-ból 8 ohmra hogyan jön ki az 500W?

Üdv
Inhouse
(#) Lacq válasza Inhouse hozzászólására (») Aug 18, 2011 /
 
Pontosítok! Tápegység elvileg 500W os az erősítő kb.: 150W!
Bocsánat ha félreérthető voltam!
(#) Inhouse válasza Lacq hozzászólására (») Aug 18, 2011 /
 
Ahha, így már értem.
A 8 ohm annyiból gáz, hogy ehhez a TDA7293-hoz illik, de autóba nem igazán gyártanak 8 ohmost, inkább csak 4ohm-ost vagy alatta. Ha mégis 8 ohmost raksz, akkor kötve lesz a kezed, hogyha később mégis veszel gyári erősítőt, akkor csak fele akkorát fog szólni.
Szerintem dupla tekercses mélynyomót vegyél, 2*4ohmosat. Ilyen van autóba való és kötheted sorba, akkor 8 ohm. Ha viszont később másik erősítőd lesz, akkor lehet 2*4ohm, vagy 1*2ohm is.

Némi üröm az örömben, hogy valószínű a spórolás miatt építgetsz, igazán olcsó dupla tekercses mélynyomó meg ritka...

Üdv
Inhouse
Következő: »»   6 / 9
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem