Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Fejhallgató erősítő
Lapozás: OK   47 / 144
(#) szabónagymester válasza Epf hozzászólására (») Ápr 4, 2013 /
 
Köszönöm a segítő válaszodat!
(#) bakos13gab válasza Aldure hozzászólására (») Ápr 4, 2013 /
 
Elég szép. A dobozát honnan szerezted?
(#) Aldure válasza bakos13gab hozzászólására (») Ápr 4, 2013 /
 
A dobozt is vásároltam, minden alkatrés megtalálható itt.

Bővebben: Link
(#) Epf válasza szabónagymester hozzászólására (») Ápr 4, 2013 /
 
Szívesen. Ha kész lesz számolj be róla.

Annak aki szeret kísérletezni. Én most egy ilyet hallgatok.
Az ötlet innen van kísérleti erősítő.
Után építésre azért nem ajánlanám mert nálam ugyan nem futott meg hőre, de az emitter ellenállás és a visszacsatolás hiánya miatt sosem lehet tudni. Nálam most már stabilan működik, de eleinte minden apró hibára (vezetékezés) gerjedt egészen billenésig.
A hangja miatt megtartom, és kap egy szép dobozt is.
A tere nagyon szép . Nagyon gyors és pontos még az erős mély hangoknál is (azoknak is megjött a tere) . Eddig nem volt olyan zene amibe "belefulladt" volna, minden hangszer és énekes a helyén van (kórusnál érdekes volt hallani).
Talán a visszacsatolás hiánya okozza, de az OPA - "A" osztályú FET párost nagyon elveri.
Érdemes lenne mérni rajta egy "teljesítmény felfutási sebességet".

NEMV.JPG
    
(#) szabónagymester válasza Epf hozzászólására (») Ápr 5, 2013 /
 
Rendben! Végül még is maradok a gyári(hoz) hasonló topográfiánál Aldure munkájából ötletet merítve.
(#) Aldure válasza szabónagymester hozzászólására (») Ápr 5, 2013 /
 
Üdv! Ha érdekel panel terv lay formátumban tudok küldeni.
(#) elyelibator válasza Epf hozzászólására (») Ápr 5, 2013 /
 
Hello. Pont terveztem, egy "A" osztályú FET-es fejhallgató erősítőt, de én is gondolkoztam, azon, hogy a Mayan buffer technikája milyen lehet füleshez. (ez a végfokom) Tehát akkor máris tervezem át az egészet. Nem próbáltam még fejhallgatóra, de a beszámolód szerint, fülesen is pontosan azt nyújtja, amit hangsugárzón. Köszi hogy megosztottad a tapasztalatod.
Én a nyugalmi áramot 2db BD139-es B_E lábával oldottam meg, úgy, hogy rácsavaroztam, a top3-as tokozású tranzisztorokra közvetlenül. A nyugalmi áram ilyenkor nem mászkál sehova, sem nincs hőmegfutás. Én a végfokba, 28v 0,3A-körüli nyugalmit adtam neki, és stabilan tartotta, ezzel a módszerrel.
Gondolod hogy elég a 10µF a bementhez? Pont van itthon egy jó pár 63voltos remix filmkondim.
A hozzászólás módosítva: Ápr 5, 2013
(#) Aldure válasza szabónagymester hozzászólására (») Ápr 5, 2013 /
 
Ez a fejhallgató erősítőm nyák terve.
(#) highand válasza Epf hozzászólására (») Ápr 5, 2013 /
 
Óvatosan kell a teszteléshez hozzáállni a visszacsatolás nélküli erősítőknél. Ennek az erősítőnek ugyanis eléggé csekély a csillapítási képessége és ez a fejhallgatóknál fokozottan jelentkezik.

2 dB-es kiemelés simán keletkezik és a mély frekvencián a csillapítatlanság miatt kicsit tud csapdosni a fejhallgató membránja. Mivel soha nem ugyanazon a frekvencián van a bal és a jobb füles rezonanciája, a kiemelés miatt szépen elmegy egymástól a két oldal fázisa és egy kellemes "álkvadro" hatást biztosít.

Némely ( gyengébben felvett) zenéken ez nagyon jót tesz, de az igazi audiophile felvételek megsínylik.
A hozzászólás módosítva: Ápr 5, 2013
(#) szabónagymester válasza Aldure hozzászólására (») Ápr 5, 2013 /
 
Köszönöm szépen a nyákterveket!
(#) Mayan válasza elyelibator hozzászólására (») Ápr 5, 2013 /
 
A bufferemhez nem kell nagy áram, nekem 12 mA-rel megy és teljesen hideg bordával szól egész nap. Ne essetek túlzásokba, nem lesz jobb hangja nagy árammal, sőt. Tessék kipróbálni. A bd139-140 meg túl gyors tranyó, könnyen gerjed, nem jó.
(#) highand válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 5, 2013 /
 
Hello, másfél éve nem láttalak.

Idézet:
„Ne essetek túlzásokba, nem lesz jobb hangja nagy árammal”


Így van, ezt magyarázom én is mindenfelé.
A hozzászólás módosítva: Ápr 5, 2013
(#) Alkotó hozzászólása Ápr 5, 2013 /
 
ESP-113 projetc-hez született egy Alkotós megvalósítás. A panel komplett, minden rajta van.
Nincs összehasonlítási alapom, de még az Én rozoga fejhallgatómmal is jól szól.
(#) reloop válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 5, 2013 /
 
Gyönyörű kivitelezés
Mennyire hallatszik a trafó közelsége?
(#) Alkotó válasza reloop hozzászólására (») Ápr 5, 2013 /
 
Az alapos tesztek még csak most kezdődnek. Egyenlőre összeraktam, adtam rá jelet, és hallgattam egy kicsit. Semmilyen zavaró hatást nem tapasztaltam. Hangerő finoman és hatékonyan szabályozható.
Hosszabb tesztek kellenek, de elsőre semmiféle zúgás, búgás, vagy gerjedésre utaló jel nem jelentkezett.
Ebben minden érték az eredeti rajz szerinti. Egyenlőre nem tértem el semmitől. Nyugalmi áram -még labortápról járatva, pontosan +-15V-nál-, mindkét ágban 24mA a sztereó áramkör globális tápágában.
(#) bakos13gab válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 5, 2013 /
 
Ez nagyon szép lett. Az enyém holnapra fog talán összeállbni, ma már nincs kedvem beültetni. Ha az enyémnél baj lesz az elrendezéssel az IC körül, akkor lekoppintiom a tiédet, ha nem baj...
(#) Alkotó válasza reloop hozzászólására (») Ápr 5, 2013 / 1
 
Nem hagyott a felvetésed nyugodni, ezért próbáltam valahogy tesztelni a trafó zavaró hatását. Találtam vizsgálati módszert, és hibát is.
A fejhallgatóban nagyon nehéz a minimális zúgást meghallani, ezért valamilyen módon összehasonlítást kellett keresnem. A kondik kb. 5 másodpercig még táplálják az erősítőt, ezért a trafó ki-be kapcsolgatása vezetett eredményre. Ezzel a módszerrel egy minimális zúgást tudtam felfedezni. Rákötöttem ezután egy nagy hagnszórót, és annak mélysugárzójába belebújva is felfedeztem a zúgást.
Kivettem a trafót, és bedrótoztam, amivel elértem annak mozgathatóságát. Fotók a teszt számával jelölve.
1. Ha kb. 1cm-el kifelé elmozdítom a trafót, már az érzékelésem határára csökken a hatás.
2. Ha a panel mellé teszem, akkor semmiképpen sem tudom megkülönböztetni a ki-be kapcsolt állapotot.
3. Végül kipróbáltam a saját helyén 90°-al elfordítani a trafót, ami szintén nullára csökkentette az érzékelhető zúgást. Ez meg is lepett egy kicsit, de akárhogyan is füleltem a mélysugárzó membránjára hajolva, nem tudtam meghallani mikor van be, és mikor ki-kapcsolva a trafó.

Tehát eredeti formájában a trafó zavaró hatása érzékelhető, de akár elmozdítva, akár elfordítva az érzékelhetőség szintje alá lehet szorítani a búgást.
A hozzászólás módosítva: Ápr 5, 2013
(#) bakos13gab válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 5, 2013 /
 
Ez jó hír, mert az én tervemben a trafó ehhez képest 90 fokkal el van fordítva.
(#) reloop válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 5, 2013 /
 
Ilyen apró zúgás, inkább csak a tesz során tűnik fel. A műsorjel úgyis teljesen elnyomja. Ha mégis zavarna érdemes lenne a trafó oldalát mágnesezhető anyaggal körbevenni.
Képzelem milyen bosszúság amikor utólag derül ki merre szór jobban a trafó. Legalább tanulságul szolgál azoknak akik a bejegyzésedet elolvassák. Köszönet a fotókért!
(#) elyelibator válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 6, 2013 /
 
Üdv Mayan! Nem is akartam BD139-140-et használni, nem is szoktam. Azt csak hőstabilizátor gyanánt használom. 2sa1265-re és komp. párjára gondoltam. Hát fejhallgatón hallgatva kihallatszik majd hogy jobb e A osztályban, vagy AB -ben. Ki fogom próbálni, mind a kettőt. Felyhallgatóhoz amúgy sem kell valami nagy áram, A osztályhoz. (Úgy tudom, hogy a tranzisztorok jobban szólnak felfűtve. De még a FET-ek is.Bővebben: itt olvastam egy két érdekességet a hőtorzításról, meg fetekről.)
Arra gondoltam, hogy műveleti erősítő nélkül építek egy buffert, és erről hajtom meg a fejhallgatót pc hangkariról. HIGHAND hozzászólását tekintve, a hangerővel-dinamikával nem lesz gond. Végül is most sincs, de nem baj ha van egy kis tartalék. Később megcsinálom opa-val.
A hozzászólás módosítva: Ápr 6, 2013
(#) Epf válasza elyelibator hozzászólására (») Ápr 6, 2013 /
 
A 10 µF nálam elég lett így hogy az R1-R2 15 k. Nem hallok mélyhang veszteséget.
Nyugalmi áram most kb. 90-95 mA, és szebben szól ha bemelegszik.
A BD139-BD 140 -ek azért kerültek bele mert, ez volt itthon (régi szürke tokos Philips -ek). Kézi műszerrel mérve 131-135 között van a 4 darab bétája.

Csak pufferként is kipróbáltam, közvetlenül a hangkártyáról. A régi AKG K- 240 monitor -t , ami 600 ohm -os nem hajtotta ki. Műverősítővel együtt annak is megjöttek a mélyei.


Vigyázz mert csak pufferként a bemenetén 50 k-s potival, alsó és felső végállásban simán begerjedt (még a ledek is világítottak :jump.

highand

Így meghallgatás alapján nem érzem hogy mélyben csapdosna. Szépen csillapodik, feszes.
A +2 dB -t a fejhallgató rezonanciafrekvenciájára értetted?

Egy csomó felvételt most biztosan kukázni fogok mert előjöttek a hibák. (Néha félelmetes a keverés, a digitalizálás, komprimált felvétel, koszos lemeztű.)

( Aida -n lepődtem meg igazán hogy a nagydob amiről azt hittem néha ráütnek, milyen változatosan tud szólni. Most már hallom hogy a dobos két verőt használ, egyikkel csillapít másikkal üt. )
(#) highand válasza Epf hozzászólására (») Ápr 6, 2013 /
 
Én is fejhallgatózom többnyire, tegnap éjjel is fent voltam, a Marantz tesztanyagokat hallgattam. Ha már ennyire beleástad magad érdemes azt az erősítőt meghallgatni stabil tápról is, mert nagy lesz a különbség, főleg így visszacsatolás nélkül.

A csapdosás egy műszaki megfogalmazás, hallgatva inkább úgy érzi az ember, hogy kihúsosodnak a mélyek.
(#) Epf válasza highand hozzászólására (») Ápr 6, 2013 /
 
A puffer rész stabil tápról megy. Stabilizálatlanról (csillagpontozhattam össze-vissza) búgott. Még arra is érzékeny volt, hogy a bemenő 10 µF egyenelő hosszú lábon kapja-e a jelet.

Az IC eddig két 9 V -os elemről ment. Most stabilizálatlan tápról szól, de majd kap stabilat, vagy akksit.
Próbáltam NE5532 , OPA2134 , LM4562 -vel. (Az LM marad benne.)

Egy problémám van vele, most nagyon hallani a bemeneti poti csatornáinak eltérését (ALFA A50k). Mit érdemes beletenni ?
(#) exabit hozzászólása Ápr 6, 2013 /
 
Elkészült a fejhallgató erősítőm.
(#) szabónagymester hozzászólása Ápr 7, 2013 /
 
Ha canampnál a visszacsatolás szűrésnél a 10µF elkót MKS fólia kondira cserélem, mennyit számít a hangzásban?
(#) elyelibator hozzászólása Ápr 7, 2013 /
 
Sziasztok. A kérdésem az, hogy mi történik akkor, ha a műveleti erősítőm kimeneti feszültségét-14volt, egy sönttel lehúzom 4 voltra, és azzal hajtom meg a Mayan buffert fejhallgatóhoz? Ha meg lehet ezt így oldani, akkor az jó lenne, mert egyben lenne a fejhallgató erősítőm, és a végfokom meghajtása. Mármint egy dobozban. A műveleti erősítőm, végül is egy A osztályú kis teljesítményű erősítő. 14v-200mA. Ilyet még nem láttam, gondoltam kipróbálnám. Azért gondoltam erre a végfok meghajtásra, mert egy Db opamp nem bírja kivezérelni rendesen a buffert, viszont 2-3 opamp párhuzamba kötve, komoly minőségjavulást eredményezett. Tehát ezért az A osztályú előerősítő. Válaszotokat előre is köszi.
(#) Epf válasza szabónagymester hozzászólására (») Ápr 7, 2013 /
 
Más lesz.
Alakítsd ki úgy a nyák -ot, hogy mindkettőt be tudd építeni. Ami tetszik marad.
(#) exabit hozzászólása Ápr 8, 2013 /
 
Pár napja belinkeltem a fejhallgató erősítőm, amivel kapcsolatban pár dolog nem hagy nyugodni. Ahol hálózati fesz van a dobozban ott mindenhol legalább kettősen le vannak szigetelve a vezetékek és csatlakozások. Ennek ellenére a fáziskeresőt a dobozhoz érintve világít. Én úgy tudtam a toroid trafónak nagyon kicsi a szórása esetleg érdemes volna még azt leárnyékolni valamivel? A jelföld nincs a dobozon, érdemes volna rákötni?
(#) szabónagymester hozzászólása Ápr 13, 2013 /
 
Üdv mindenkinek!

Elkészítettem a saját canamp clon nyáktervemet, szeretném ha átnéznétek és jeleznétek felém, ha hibáztam valahol.
Feltöltök egy képet is.
köszönöm előre is!
A hozzászólás módosítva: Jún 19, 2013
Következő: »»   47 / 144
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem