Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Műveleti erősítő
 
Témaindító: petrik, idő: Júl 31, 2005
Lapozás: OK   57 / 106
(#) Wind-Storm válasza Wind-Storm hozzászólására (») Feb 17, 2015 /
 
Inkább átgondolom még egyszer...
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2015
(#) Wind-Storm válasza proli007 hozzászólására (») Feb 17, 2015 /
 
Azt hiszem az egész kapcsolásom úgy rossz ahogyan van.
Ha szépen megkérlek, ki tudod javítani?
Én már feladtam az egészet...
(#) Wind-Storm válasza proli007 hozzászólására (») Feb 18, 2015 /
 
Megfordítottam a diódát, így a pozitív visszacsatolás megvan, bár kérdés hogy gyakorlatban jó lenne-e így.
Illetve amit javasolsz, az hogyan tartaná az IC bemenetét maximum 1,1V-tal annak tápfeszültsége alatt?
(#) ferci válasza Wind-Storm hozzászólására (») Feb 18, 2015 /
 
Csak a visszacsatoláshoz: ez még mindig negatív.... pozitív akkor lenne, ha a 3. lábra hatna.
Persze más értékekkel.
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2015
(#) steelbird válasza Wind-Storm hozzászólására (») Feb 18, 2015 /
 
Ennek az áramkörnek csak annyi lenne a célja, hogy szürkületkor kikapcsolja a +3,6V -tal jelzett pontra a B1 akkumulátor feszültségét?
(#) proli007 válasza Wind-Storm hozzászólására (») Feb 18, 2015 / 1
 
Hello!
- Egy visszacsatolás nem attól pozitív vagy negatív, hogy egy dióda hogy áll, hanem attól hogy az őt létrehozó vezérlőjel ellen, vagy azonos irányba hat.
- Ha egy műveleti erősítő neminvertáló bemenete (+) felfelé mozdul el, akkor a kiment is ebbe az irányba megy. Tehát ha a kimenetről a neminvertálóra csatolunk, akkor pozitív lesz a visszacsatolás.
- De visszacsatolhatunk az invertálóra (-) is pozitívan. Mert a lényeg, hogy a visszacsatolás fázisa azonos legyen. Vagy is 0 vagy 360 fok. A kimenet az invertáló bemenethez képest 180 fokos fázisban van. Ha a kimenetei jelet meginvertáljuk, akkor a fázisfordítás már 360fok lesz. Mivel egy közös forrású (vagy akár emitterű) kapcsolás, 180 fokos fázist fordít.
- Itt az R1/R2 osztásával lehet beállítani az 1V-os kapcsolási szintet, és az R3-al a hiszterézist.
(#) Wind-Storm válasza proli007 hozzászólására (») Feb 18, 2015 /
 
Szia!
Köszi szépen, jó lett!
Pluisz FET-re nem is igazán gondoltam, hogy azt használjak a hiszterézishez.
A diódát illetően pedig: Jól gondolom hogy csupán a maximumként meghatározott 6V ellen védi a bemenetet?
(#) steelbird válasza Wind-Storm hozzászólására (») Feb 18, 2015 / 1
 
Én FET -ekkel csináltam meg a kapcsolást, annak nappal kb. 1,5-1,8 uA, éjjel pedig kb. 270-300 nA lenne a fogyasztása a 3V -os aksiból.
(Az IC -nek 18-25 uA körül van az áramfelvétele)
De látom, már jó lett az IC -s is...
(#) Wind-Storm válasza steelbird hozzászólására (») Feb 18, 2015 /
 
Igazából még nem vettem meg az IC-t, szóval nyitott vagyok arra is ha nem túl bonyolult, állítható az alkonyodási pontra, illetve 0/1 kimenetű.
Szerk.: Ja, a kapcsolási pont is mászik együtt az akkumulátor töltöttségi szintjével.
Jó lenne, bár nem számítok arra hogy ennyi minden legyen benne.
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2015
(#) steelbird válasza Wind-Storm hozzászólására (») Feb 18, 2015 / 1
 
Egy alapkapcsolást tudok adni, módosítsd magadnak. Pillanatnyilag akkor kapcsol, mikor eléri a napelem feszültsége az aksi feszültségét, az a referenciája. Lejjebb nem lehet sokkal menni a FET -ek UG-S nyitófeszültsége miatt. Úgy emlékszem, vannak viszont olyan FET -ek, amiknél ez jóval alacsonyabb, olyannal meg lehet próbálni, akkor le lehet osztani az aksi feszültségét referenciának.
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2015
(#) Wind-Storm válasza steelbird hozzászólására (») Feb 18, 2015 /
 
Na ez már egy kicsivel bonyolultabb, de köszi, jó lesz majd még másik projecthez.

proli007
Na, közben észrevettem a dok 3. oldal tetején amit eddig nem.
Analóg inputra Vdd +1V, így már értem.
Köszi a kijavítást még egyszer!
(#) mrobi hozzászólása Feb 21, 2015 /
 
Sziasztok!

Egy 0-4V-os analóg jelet kellene leválasztanom. 5V-os tápfesz áll rendelkezésre. Van olyan műveleti erősítő aminek a kimenete (aszimmetrikus táplálás esetén) le tud menni 0V-ra?
A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2015
(#) Kovidivi válasza mrobi hozzászólására (») Feb 22, 2015 /
 
Igen, pl. LM358, kb. 5mV-ig. De fel már csak kb. 5V-1.3V-ra tud menni.
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2015
(#) proli007 válasza mrobi hozzászólására (») Feb 22, 2015 /
 
Hello! A nem rég felemlegetett MCP606 megfelelő lehet.
(#) Peticilin hozzászólása Márc 1, 2015 /
 
Sziasztok!

Kérnék egy kis segítséget. Bár a hangerőszabályzáshoz nincs köze,de a digitális potméterhez igen.
Van egy kis mini plc-m,aminek npn-tranyós kimenete PWM jelet ad és ehhez kellene illeszteni egy digitális potmétert, 5,vagy 10k Ohmost,hogy egy fordulatszám szabálytót tudjak vele vezérelni. Miként lehetne ezt illeszteni?

Segítségeteket előre is köszönöm.
(#) proli007 válasza Peticilin hozzászólására (») Márc 1, 2015 /
 
Hello! Első ránézésre nem sok értelme van a dolognak. A PWM-el nem lehet digitális potit vezérelni. De minek is, mikor a PWM-et integrálva analóg jelhez jutunk. Mert gondolom a cél ez lett volna.
(#) Peticilin válasza proli007 hozzászólására (») Márc 1, 2015 /
 
Szia!
Végül is igen. Lehet a próbálkozásaim voltak rosszak,azért nem sikerült. Egy pic-nek a bemenetére megy a poti. A bemenetet földre húzva teljes fordulat, + 5V-ra húzva a motor megáll. Tranyóval nem sikerült,de egy BS 250-es fettel összehoztama feszültség szabályzást. Mérve a feszültség szépen változott is,de a pic mégse érzékelte rendesen. Vagy megállt a motor,vagy teljes kakaó volt. Milyen megoldást javasolsz rá?
(#) proli007 válasza Peticilin hozzászólására (») Márc 1, 2015 /
 
Nem tudom mit vártál volna egy szem BS-től analóg szabályozásban. De tegyél egy potit a PIC +5V-ja és a GND közé. A csúszkát meg a PIC bemenetére. Azzal tisztázhatod, hogy a PIC bemenete tényleg analóg jelet dolgoz fel, vagy csak egy digit IO a bemenet és azért a két véghelyzet. Eztán lehet tovább lépni.
(#) Peticilin válasza proli007 hozzászólására (») Márc 1, 2015 /
 
Biztos hogy analóg,mert potival szépen működik. Ez már egy meglévő jó kapcsolás,csak a plc-hez kellene illeszteni valahogy. Az elektronikai tervező tudásomból csak egy BS ötletre futotta....
A hozzászólás módosítva: Márc 1, 2015
(#) proli007 válasza Peticilin hozzászólására (») Márc 1, 2015 /
 
Azt írtad, hogy a PLC PWM jelet ad ki, egy nyitott kollektoros tranyó kimenetén. Ha ez igaz, akkor a következő módon lehet illeszteni. Természetesen nem mindegy mekkora a PWM jel frekvenciája az R2*C1 integráló tag időállandójához képest. Olyanra kell választani, ahol már elég sima az analóg jel, de még nem szól nagyon bele a motor fordulatszám változási sebességébe.
(Az NPN tranyó a PLC-ben van. Tegyél elsőre egy műszert az áramkör kimenetére, ahol a rajzon is látható, és nézd meg mit mutat a PLC jelére.)
A hozzászólás módosítva: Márc 1, 2015
(#) Peticilin válasza proli007 hozzászólására (») Márc 1, 2015 /
 
Köszönöm a rajzot. Holnap ki is próbálom. A frekvencia nem gond,mert 1 és 10 kHz között oda állítom a programban,ahova akarom. A megadott 10k és 1µF-hez te kezdésnek milyen frekit javasolsz?
(#) proli007 válasza Peticilin hozzászólására (») Márc 1, 2015 /
 
Leginkább a 10kHz-et.. Ha tényleg ilyen a PLC kimenete, akkor 50%-os kitöltésre kb. 2,5V feszültséget kell adjon. Az időállandó így 10ms. Tehát ennyi késéssel fogja követni a PWM változását.
A PIC táp GND pontját ne feledd el összekötni a PLC táp GND pontjával..
A hozzászólás módosítva: Márc 1, 2015
(#) Peticilin válasza proli007 hozzászólására (») Márc 1, 2015 /
 
Ok,köszönöm. Kipróbálom,aztán jelentkezek majd.
(#) Peticilin válasza Peticilin hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
Szia!

Köszönöm rajzod,tanácsod. Kipróbáltam,szépem működik. Mondjuk az átfogása nem teljes tartományos,de ez gondolom a motor miatt van. Nem számít,lényeg hogy működik.
(#) proli007 válasza Peticilin hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
Az átfogáshoz, az integrált feszültséget kellett volna megmérni, milyen tartományt fut be. A meghajtó tranzisztornak is lehet maradék feszültsége (Főleg ha pld. darlington a PLC vége.) Ha a kollektoron a PWM négyszögjele nem tud táptól-tápig elmenni, akkor az integrált feszültség sem tud. Ekkor pld. lehet egy CMOS invertereket használni a jel formázására és azt integrálni. Továbbá nem terhelheti a PIC az integráló tagot. Ha terheli, Rail-to-Rail műveleti erősítőt kell alkalmazni. De ha így is megfelel, nekem nem lehet kifogásom..
(#) Peticilin válasza proli007 hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
Húúú. Köszönöm tanácsod. Az elektronikai tudásomhoz képest a leírtak már nekem egy kicsit kínai volt. Amit írsz,a feszültséget persze meg tudom mérni. A PLC a kitöltési faktort kiírja 1 és 99 közti szám értékben. Jelenleg a motornál 30 és 70 között van a szabályzási faktor.
Mondjuk,ha megtennéd,hogy a leírtakról készítesz egy kis kapcsi rajzot,akkor lehet hogy azt is kipróbálnám...
(#) proli007 válasza Peticilin hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
Elsőként azt kell megmérni egy műszerrel, hogy az 1..99% kitöltésre jelen kapcsolással a tranyó kollektorán (PLC kimenete) mettől-meddig változik a feszültség. (Optimális esetben 0..5V mert a műszer is integrál.) Aztán érdemes gondolkodni.
(#) Peticilin válasza proli007 hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
Lemértem a kért adatokat.
1% : 5,03V
99% : 0,08V
Motor alap fordulat : 4,00V
Motor max fordulat : 1,62V
(#) proli007 válasza Peticilin hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
Ez az 1..99%/5..0V mérés jónak tűnik. Esetleg mérd meg, hogy a PIC bemenetén is meg vannak-e ezek a feszültségek. Ha meg van, nincs mit tenni, hiszen a PIC megkapja a feszültség tartományt.
(Az, hogy 1%-ra van az 5V és nem 99%-ra, nem okoz gondot?)
De egyébként erről lenne mindössze szó. Két IC néhány alkatrésszel.
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2015
(#) Peticilin válasza proli007 hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
Ezeket az értékeket a PIC bemenetén mértem. Az hogy 1%-ra van az 5V az nem baj,sőt jó is,mert 5V-nál áll a motor és testre húzva van teljes fordulat csak.
Köszönöm a rajzot,megépítem. Amúgy a kapcsolást hogy lehet majd kalibrálni,hogy ugye 5V-ra 4 jöjjön ki,0-ra pedig 1,62?
Következő: »»   57 / 106
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem