Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2530 / 3953
(#) kendre256 válasza killbill hozzászólására (») Márc 30, 2015 /
 
Igazad van, elnéztem!
(#) ktamas66 válasza _Petya_ hozzászólására (») Márc 30, 2015 /
 
Szerintem menjünk.
(#) Ferencz Dominik hozzászólása Márc 30, 2015 /
 
Sziasztok!
Azt szeretném kérdezni, hogyha az átütés folyamata a szigetelőben a térerősségel van kapcsolatban ami pedig a töltés mennyiségel van kapcsolatba, akkor az átütési szilárdságot miért a feszültséghez és a vastagsághoz viszonyítják?
(#) pucuka válasza Ferencz Dominik hozzászólására (») Márc 30, 2015 /
 
Mi a térerősség dimenziója? benne a válasz a kérdésedre.
(#) Ferencz Dominik válasza pucuka hozzászólására (») Márc 30, 2015 /
 
De idióta vagyok.
(#) Ferencz Dominik válasza pucuka hozzászólására (») Márc 30, 2015 /
 
Egy hazugság volt az életem!! Most meg ne tudjátok, hogy mennyire szétvet az öröm!!!
(#) pucuka válasza Ferencz Dominik hozzászólására (») Márc 30, 2015 /
 
Tanulni kell, Villamosságtan I.
(#) Ferencz Dominik válasza pucuka hozzászólására (») Márc 30, 2015 /
 
De ha egyszer a gyakorikérdéseken azt mondják... Én meg el is hittem a mértékegység miatt.
(#) sdrlab válasza _Petya_ hozzászólására (») Márc 31, 2015 /
 
Azért gerjed, mert mindegyik műveleti erősítő maximális erősítésen dolgozik így, ami teljesen felesleges és mint látjuk is, ebben az esetben egyenesen káros!
Lokális negatív visszacsatolással korlátozd be az erősítésüket annyira, hogy a gerjedés ne lépjen fel. Akkor még mindig lesz annyi erősítésük, hogy bőven elég lesz a pontos szabályozáshoz!
(#) mechanikus_villamos válasza pucuka hozzászólására (») Márc 31, 2015 /
 
Köszönöm szèpen a segítsèget!
(#) _Petya_ válasza sdrlab hozzászólására (») Márc 31, 2015 /
 
Tehát csak egy ellenállás kell a visszacsatoló körbe minden műveleti erősítőhöz? Mekkora értékű? Itt ezen a linken 500 Ohm-ot használ és egy 1nF-ot párhuzamosan. Szerinted így jó lehet?
(#) killbill válasza pucuka hozzászólására (») Márc 31, 2015 /
 
Idézet:
„Az RS232 eredetileg soros adatátvitelre készült kábelen. Minden kábelnek van kapacitása, és hogy ez ne tudjon feltöltődni, úgy kell az impulzusukat átvinni, hogy az átlag feszültségük mindenkor 0 V legyen.”
Ez egy irto nagy tevedes, ugyanis az aszinkron sorosvonal DC komponense meg veletlenul sem nulla. Mondjuk csupa nulla bitet visznek at, akkor van 1 start bit, 8 adatbit, amik mind 0-k vagy mas neven "mark" allapotuak (+12V), aztan jon egyetlen egy stop bit, ami logilai 1 vagyis "space" (-12V). Ennek a DC komponense elegge a +12V fele hajlik, hiszen 9T ideig +12V aztan 1T ideig -12V. Ez NRZ kodolas. Nem olyan, mint pl. a Manchester vagy az FM, ahol valoban 0 a DC komponens, ami azert fontos, hogy soros kapacitason is atmenjen, vagy meginkabb fontos, hogy trafon at lehessen vezetni (pl. Ethernet).
Idézet:
„(eredetileg TTY, távgépíeró ccélra találták ki) Ennek a TTL változata az RS232C, ez van a számítógép soros portján.”
Az RS232C nem TTL kompatibilis, hiszen ott is vannak negativ feszultsegek.
Idézet:
„Ezt elég nehéz kézbentatrthatóan megoldani, bár elméletben működik, de a gyakorlatban bonyolultabban oldják meg.”
A fenti rajzon a vevot ugy szokas "bonyolitani", hogy nemes egyszeruseggel a tranzisztor BE diodajaval parhuzamosan tesznek egy zaroiranyu diodat. Ettol szimmetrikusan fogja terhelni a vonalat es meg a tranzisztort is megvedi.
A hozzászólás módosítva: Márc 31, 2015
(#) andraschober hozzászólása Márc 31, 2015 /
 
Sziasztok!

Csöves erősítő kimenőjének a terhelésére szeretnék építeni egy műterhelést. Itthon hol lehetne jó áron bezerezni erre a célra megfelelő ellanállást, egyáltalán milyen típust érdemes venni? 8 ohmos lenne a legjobb és bírjon 150-200 wattot. Milyen formában érdemes megépíteni?

Köszönöm a segítségeteket!
(#) pucuka válasza killbill hozzászólására (») Márc 31, 2015 1 /
 
Ne keverd a vonali kódolásokkal. Kábelben az AMI, HDB3, stb, ezek hivatottak a kábel feltöltődését megakadályozni, és hibajavító kódolások is egyben. A Manchester kódolás hibajavító kódolás, semmi köze az a kábeles átvitelhez, és a szintjei sem olyanok, hogy az átlaguk 0 legyen. (nem tudom mi az az FM kódolás) A rádiós átvitelnél nem az átlag egyenszint a fontos, hanem, hogy mindíg legyen változás, az AGC időállandója miatt. A trafós megoldás az átlagegyenszint kérdést automatikusan megoldja. NRZ kódolást az egyszerűsége, sebessége miatt többnyire csak berendezésen bellül használnak.
(#) killbill válasza pucuka hozzászólására (») Márc 31, 2015 /
 
Idézet:
„A Manchester kódolás hibajavító kódolás, semmi köze az a kábeles átvitelhez, és a szintjei sem olyanok, hogy az átlaguk 0 legyen. (nem tudom mi az az FM kódolás)”
Szerintem a tobbi kodolast sem ismered. A 10MBit/s Ethernet pl. Manchester kodolast alkalmaz koaxon es UTP-n keresztul is. Ha az nem kabel, akkor mi?

Ezt a forumot sokan olvassak, es ok elhiszik, amit itt olvasnak, ezert fontos lenne, hogy csak olyat irjunk le (te is, en is, mindenki), ami ugy is van. Legy szives, csak most az egyszer a kedvemert utananezni annak, hogy mi az a Manchester kodolas es mi az az NRZ. Vedd elo az egyetemi konyveidet, vagy nezd meg a Wikipedian, vagy akarhol.
(#) pucuka válasza killbill hozzászólására (») Márc 31, 2015 /
 
Nem szeretnék vitatkozni, de úgy tudom, a Manchester kódolást leginkább a token ring hálózatban használták, és a rádiós adatátviteli hálózatokban használják.
Az Ethernet hálózatban blokk kódolást használnak, 4B5B Fast Ethernet, 8B10B Gigabit Ethernet. De lehet jobban tudod
De ez már nagyon nem kezdő kérdések közé való.
(#) tranyo22 hozzászólása Márc 31, 2015 /
 
Sziasztok!

Szeretnék építeni mint a videóban van, ugyan ilyen érintős képernyőt, led szalag,rádió,kaputelefon,elektromos kaput szeretnék vezérelni.
Válaszokat köszönöm előre is
A hozzászólás módosítva: Márc 31, 2015
(#) killbill válasza pucuka hozzászólására (») Márc 31, 2015 /
 
A token ring differential Manchester-t hasznalt (as per Wikipedia). De, ha sima Manchester-t hsaznalt volna, akkor is kabeles adatatvitel. De a 10 megabites Ethernet Manchestert hasznal a mai napig. A gyorsabbak (100, gigabit) azok valoban mast. En csinaltam Manchester koder/dekoer HW-t FPGA-val (pl. Komjadi uszoda eredmenyjelzo adatatvitel), meg FM-et is, meg aszinkron sorosvonalat is.

Felhasználó kérésére módosítva.
A hozzászólás módosítva: Ápr 2, 2015
(#) kadarist válasza tranyo22 hozzászólására (») Márc 31, 2015 / 1
 
A jó topik: Bővebben: Link.
(#) _Petya_ válasza sdrlab hozzászólására (») Márc 31, 2015 /
 
Lehet hülyeséget kérdezek, és előre is elnézést, de ez alapján az ábra alapján:

Uki = (R1+R2)/R1 Ube Az eredeti verzióban, ami nálam nagyon gerjedt, R1 = 0.1 Ohm, és R2 = 0 ohm. Vagyis ekkor az erősítés Uki = 1 Ube, tehát 1-szeres. Miért maximális itt az erősítés? Mit nézek rosszul?

Közben nézem, az OPA neminvertáló bemenetén a potival a feszosztón 0 és 10V/20 = 0.5V között tudom állítani a feszültséget, és már kicsivel 0 felett is megjelenik a 3,5V körüli érték a FET gate-jén, tehát biztosan erősít, ez nem is kérdés, csak nem értem, hogyan tudok erősítést számolni, és a visszacsatolásban csökkenteni az erősítést, ami most bizonyára maximális (elméletben végtelen)?
A hozzászólás módosítva: Márc 31, 2015
(#) Kapagerenda hozzászólása Ápr 1, 2015 /
 
Üdv,
Szervomotorok forgásirány válltását miként lehet megoldani? Forditott tápfeszt kell rákapcsolni vagy ilyesmi? Előre is kösz.
(#) proli007 válasza Kapagerenda hozzászólására (») Ápr 1, 2015 /
 
Hello! Az a motor típusától függ és hogy egyen vagy váltófeszültséggel üzemel. (Van hozzá motoros topik..)
(#) Kapagerenda válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 1, 2015 /
 
Egyenfeszültség. Szimmetrikus tápra van szükség ebben az esetben? Meg gondolom két tranzisztorra a forgásirány válltáshoz?
(#) Kapagerenda válasza _Petya_ hozzászólására (») Ápr 1, 2015 /
 
Av= R2/R1 + 1 az erősítés. ez szerint tudod számolni az erősítés értékét.
(#) proli007 válasza Kapagerenda hozzászólására (») Ápr 1, 2015 /
 
Szimmetrikus táp is lehet megoldás, és a H-híd is. (De mielőtt megkérdezed, ahhoz is van topik, és topiklakók.)
(#) Wind-Storm hozzászólása Ápr 2, 2015 /
 
Helló!

A mellékleten egy filléres 3 db gombelemről működő ablakriasztó áramköre látható.
Egy reed relé (nem látszik) és egy piezo (kivettem), a kondinak kinéző egy valamekkora induktivitás, illetve egy IC ami le van öntve, szóval semmi sem látszik belőle.
A kérdésem az volna hogy az elemmel sorba kötött 6 ohmnak mi szerepe lehet? Hisz az elemnek is van belső ellenállása.
Gombelemek helyett egy 9V-os elemmel tervezném megtáplálni, de nem bánnám ha kihagyhatnám az átalakítás miatt.
Szerintetek kihagyható?

Szerk.: Na közben rájöttem hogy elszámoltam magam, mert 3x1,5V=4,5 és nem 9, de ez lesz a következő probléma, mert kompakt méretben csak 9V-os elem akad.
A hozzászólás módosítva: Ápr 2, 2015
(#) Wind-Storm hozzászólása Ápr 2, 2015 /
 
Ennél a kondinál a CCK az anyagát jelenti? Bővebben: Link
(#) k3gy3tl3n hozzászólása Ápr 2, 2015 /
 
Sziasztok!
Tud valaki ultrahangos vagy bármilyen más elven működő kapcsolást amivel vízmélységet lehet mérni?
(#) nedudgi válasza k3gy3tl3n hozzászólására (») Ápr 2, 2015 /
 
Lehet találni, de egyszerűbb egy HC-SR04 szenzor és egy mikrokontroller összeházasításával nekivágni. Pontosabban a szenzorban levő ultrahangos adó-vevőket kell vízmentesre cserélni. Ezután a feladat egyszerűsödik egy időmérésre, és ebből ki lehet számolni a távolságot.
(#) nedudgi válasza Wind-Storm hozzászólására (») Ápr 2, 2015 /
 
Három darab AAA cella nem nagyobb, mint egy 9V elem, de megteszi egy lítiumakku is. Abból is létezik egészen apró, mint például az RCR2032.
Következő: »»   2530 / 3953
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem