Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   617 / 839
(#) alex01 hozzászólása Okt 18, 2015 /
 
Sziasztok.Megépíttettem,a 2.7.4-v2 labortápot,de az a gondom vele,hogy állandóan világít az áramkorlát led-je.És a kimeneten tudom mérni a feszültséget,de ha terhelést rakok rá,akkor lemegy 0-ra.Valahol zárlat lehet?
(#) Alkotó válasza alex01 hozzászólására (») Okt 18, 2015 /
 
Hol áll az áramkorlát poti, és mekkora az a kimeneti feszültség amit mérni tudsz?
(#) alex01 válasza Alkotó hozzászólására (») Okt 18, 2015 /
 
Csak akkor tudok rajt mérni,max 25v-ot ha lehúzom róla az áram szabályozó potit.Ha vissza dúgom,akkor akár merre tekerem,világít a led,és nem jön ki semmi feszültség.
(#) kissattila88 válasza Alkotó hozzászólására (») Okt 18, 2015 /
 
Helló hol lehet meg találni a kapcsolási rajzot a tápegységnek?
(#) siletto válasza alex01 hozzászólására (») Okt 18, 2015 /
 
Nem zárlatos a potencióméter?
(#) alex01 válasza siletto hozzászólására (») Okt 18, 2015 /
 
Nem,én is gondoltam rá.Kicseréltem,az összes potit,akkor is ez a gondEgyszer,már megépítettem,ezt a kapcsolást,akkor tökéletes volt.
(#) Alkotó válasza alex01 hozzászólására (») Okt 18, 2015 /
 
Mérd meg az ajánlott pontokat, és az alapján keresd a hibát. Itt a fórumban a folyamat már néhányszor olvasható.
(#) Alkotó válasza kissattila88 hozzászólására (») Okt 18, 2015 /
 
LT v1.4.2 néven itt a fórumon megtalálod azt a kapcsolást, ami abban a készülékben van.
De a hozzászólás az előlapról szól, ami mögé sokféle labortáp betehető. Az előlap nem az egyedüli járható út, hanem csak egy a lehetséges elrendezések közül, de nekem akkor ez tűnt a legjobbnak.
(#) kissattila88 válasza Alkotó hozzászólására (») Okt 18, 2015 /
 
Nekem van egy labor tápom lm350 készítve csak annál a fezsültséget lehet állítani. Hogy lehet azt meg csinálni hogy lehessen az áramot állítani?
(#) alex01 válasza Alkotó hozzászólására (») Okt 18, 2015 /
 
Pont azt keresem,de sajna nem találom nem linkelnéd be nekem?
(#) Alkotó válasza alex01 hozzászólására (») Okt 18, 2015 /
 
Én lusta vagyok keresgélni, de javaslom első körben megmérni a tápszűrő puffer feszültségét (C1), és az IC 4-es, 11-es, és 1-es lábainak feszültségét. Mindent a C1 negatív lábához képest mérj, és legyen bent minden alkatrész, ne húzd le az áramszabályozó potit.
Tegyél fel egy-két jó képet, mert itt sok értő szem láthatja a munkádat, és adhat tippet, illetve feltűnhet esetleg alapvető hiba vagy hiányosság is (és nem utolsó sorban látjuk milyen szép és gondos a kivitelezés).
(#) alex01 válasza Alkotó hozzászólására (») Okt 18, 2015 /
 
Köszönöm.Holnap átnézem,és teszek fel képeket.
(#) alex01 válasza Alkotó hozzászólására (») Okt 19, 2015 /
 
A puffer feszültség:39,5v
1-es láb:12,5v
4-es láb:21,6v
11-es láb:-2,7v
A trafó,egy toroid,27v 216va-os.
(#) alex01 válasza Alkotó hozzászólására (») Okt 19, 2015 1 /
 
Meglett a hiba..mind a 3db 0,68 ohm-os ellenállás zárlatos volt.
(#) CIROKL válasza alex01 hozzászólására (») Okt 19, 2015 / 2
 
Az meg hogyan ?
(#) Alkotó válasza alex01 hozzászólására (») Okt 19, 2015 /
 
Az elvi értékek 1-9,9V; 4-24V; 11- -5V. Persze ettől eltérhet egy kicsit, de sokat nem illik neki.
Az egészen valószínűtlen, hogy a 0,68R-ok mind zárlatosak legyenek. De ha nálad a csere megoldotta problémát, akkor el kell foganunk a magyarázatot.
(#) Ge Lee válasza alex01 hozzászólására (») Okt 19, 2015 / 1
 
Olyan nem tud lenni... Vagy megnyúlik vagy megszakad, de kisebb nem lesz az értéke, mert nem lehet.
(#) alex01 válasza CIROKL hozzászólására (») Okt 19, 2015 /
 
Ja bocs,szakadtak voltak.Ez úgy volt,hogy pár éve,már megépítettem,ezt a kapcsolást.Használtam is,sokáig.És egyszer a dobozolás egyik csavarján letestelt,akkor nem találtam,mi ment el benn.Félre tettem,és nem is foglalkoztam vele.És most összeraktam,az újabbat,de az ellanállásokat át tettem bele...hát nem kellett volna Már tudom,mi volt annak is a gondja..
(#) Alkotó válasza alex01 hozzászólására (») Okt 19, 2015 /
 
A képek lemaradtak.
(#) siletto hozzászólása Okt 21, 2015 /
 
Üdv!
Elkezdtem építeni a proli007-féle 3A50V-os tápegységet.
Azt szeretném tudni, hogy ugye a kapcs.rajzon le van ikszelve a BC547, és BC557 van alá írva.
Akkor ugye a BC557 a megfelelő tranzisztor? És mindegy, hogy BC557B , vagy BC557C.

Az R23-at 100kOhm-nak választottam, ahogyan írtátok. Ezután van még értelme az áramtükröt két darab BD140-ből építeni, vagy ugyanolyan jól működik az eredeti BC557-tel is?

Továbbá arról szeretném a véleményeteket kérni, hogy ha nem találtam 500Ohmos Umax,Imax helitrimmert, és 1kOhmot, vagy 10kOhmot teszek a helyére(abból van itthon helikális), akkor ugyanúgy be tudom majd állítani, csak 20 fordulat helyett az utolsó 1-2 fordulattal a maximum értékeket?
(#) proli007 válasza siletto hozzászólására (») Okt 21, 2015 /
 
Hello!
- Én írtam el sajnos a tranyót, BC557 kell bele, mint ahogy a rajz is mutatja, hogy PNP kell. Hogy B vagy C, nem számít.
- Az áramtükörben 100kohm mellett maradhat a BC is, de a BD-vel szebb a dolog.
- Inkább az 1kohm-ot tedd az 500ohm helyére, mert kb. 225ohm-ot kell beállítani rajta. A 10kohm azért már hússzor akkora érték. Ott egy fordulat, már 500ohm.
(#) kissattila88 hozzászólása Okt 21, 2015 /
 
El tudná nekem mondani valaki hogy mi az áramtükör?
(#) proli007 válasza kissattila88 hozzászólására (») Okt 21, 2015 / 1
 
(#) pucuka válasza kissattila88 hozzászólására (») Okt 21, 2015 /
 
Nevezik még áramnyelőnek is. (ha találkozol vele)
Ha esetleg a linkelt irodalomból nem jönne le, egy olyan ellenállásként fogható fel, aminek eltér az egyenáramú, és váltóáramú ellenállása.
Az egyenáramú ellenállása viszonylag kicsi, a tranzisztoron eső feszültség, és az átfolyó áram hányadosa, viszont a váltakozó áramú ellenállása megegyezik a tranzisztor kimeneti impedanciájával, ami több száz kohm is lehet. Ezért találkozunk az ilyen "aktív ellenállásokkal" nagyerősítésű fokozatokban.
A hozzászólás módosítva: Okt 21, 2015
(#) kissattila88 válasza pucuka hozzászólására (») Okt 22, 2015 /
 
Labortáp egységben mi a szerepe?
A hozzászólás módosítva: Okt 22, 2015
(#) pucuka válasza kissattila88 hozzászólására (») Okt 22, 2015 /
 
Mivel egy erősítő (hibajel erősítő) munkaellenállásaként szerepel, az erősítőnek nagy lesz az erősítése (kis egyenáramú veszteség mellett), ezáltal a nagy hurokerősítés miatt pontosabb lesz a szabályzás, kis szabályzásból eredő zavarfeszültség lesz a kimeneten.
A hozzászólás módosítva: Okt 22, 2015
(#) siletto hozzászólása Okt 23, 2015 /
 
üdvözletem!
Megépítettem a proli007 féle 50V3A labortápot, és a hibaelhárításban szeretném segítségeteket kérni: Remélem egyértelműen írom le, de ha mégsem, kérlek nézzétek el. Elég sok infó keletkezik a sok ledből meg kimenetből.
Újraírtam már párszor a mondókám, ahogyan fedezgettem fel a körülményeit. A lényeg:
A feszültség jelző zöld led mindig ég, függetlenül a dc-off kapcsoló állapotától, és nem jön ki állítható feszültség belőle.
A Kimeneti feszültsége 0.04V ha a nyitott kapcsokra a multiméterrel rámérek, és ha bekapcsolom az e-fuse kapcsolót, akkor kigyullad az áramkorlát led, és leesik a feszültség 0.005V-ra. Ha kapcsolgatom a dc-off kapcsolót, vagy az e-fuse kapcsolót, akkor egy pillanatra felugrik 0.7V-ra, de vissza is áll, mintha lekorlátozna valamit. Egyébként a potival vagy nem lehet állítani a feszültséget, vagy csak véletlenszerűen megy fel-alá.

Ha viszont rövidre zárom a kimeneteket multiméterrel árammérés módban, működik, attól függetlenül, hogy a zöld led mindig ég. Vagyis: lezárt dc-off kapcsolóval nem folyik áram(nullához közeli) , és világít az áramkorlát led, ez azt hiszem normális. Kinyitott dc-off kapcsolónál(van kimenet) működik az áramkorlát-állítás 0-3A-ig, és az e-fuse is letiltja a kimenetet ha bekapcsolom. Nyilván a rövidzár miatt akkor, ha kinyitom a dc-off kapcsolót, és esik feszültség a multiméteren rögtön. Ha kikapcsolom az e-fuse funkciót, akkor be tudom állítani mennyi áram folyjon a multiméteren keresztül, ekkor hallatszik is a hangján hogy a trafó picit zúgósabb, míg ez fesz.mérésnél nincs.

2x13V-tal raktam össze, gyári panelra, így a puffer elkó 35V-ra van töltve. A TL431 működik, az IC is kap a 4 és 8 lábán 12V-ot, a 7912 is működik.

A Fet(ideiglenesen irlz044n) G-S feszültsége 2,584V, D-S feszültsége 34,9V

Van ötletetek mi okozhatja ezt, hogy ilyen alacsony feszültséget ad ki csak?
(#) siletto válasza siletto hozzászólására (») Okt 23, 2015 /
 
üdv!
Azt hiszem elméletileg rájöttem a hiba okára!
Holnap fogom kijavítani, így még nem biztos, de gyanítom:
A BS250 alkatrész. A HEStore-ból rendeltem, csak simán betettem a kosárba, minden okés.
Ott kezdődött a furcsaság, hogy a panelrajzon is TO92 tokozásúnak van rajzolva, deamit én a HEStore-ból kaptam, at nem TO92! Amit küldtek, ez egy TO-92S tokozású alkatrész, hasonló alakú, csak nem annyira kerek az egyik oldala, hanem lapos. Én ezt beültettem a panelrajz szerint, mintha TO92 volna, de ennek a lábai fel vannak cserélve, ezért is világíthatott a LED folyamatosan.
Holnap kijavítom, így remélhetőleg már tutkó lesz minden.
(#) proli007 válasza siletto hozzászólására (») Okt 24, 2015 / 10
 
Hello! Hiba felderítéséhez, mindig az áramkör működését kell megérteni és az elvi működést kell összehasonlítani a mérésekkel.
- A feszültség szabályzó az U3b erősítő. Ez összehasonlítja a beállított referencia feszültséget a kimenti feszültséggel. Mivel az erősítő erősítése a zárt hurok esetén 10, a kimenti feszültség mindig 10-szer akkora lesz, mint a P2-vel beállított referencia feszültség.
- Elsőként a referencia feszültség beállíthatóságát kell ellenőrizni. Ennek célszerű helye a C10 kondi két pontja. A P2-vel beállított feszültségnek 0..5V értékűnek kell lenni, P2 állásától függően.
- Mivel az U3b egy differenciál erősítő, ezt a referencia feszültséget kapja meg R14 és R15-ön keresztül a bement. A táp kimenete az R17 és R18-on keresztül jut ugyancsak a bementi pontra. A szabályozó addig nyitja-zárja a Fet-et, míg a bemenetek között a differencia zérus nem lesz. Mivel a referencia 10kohm-on keresztül érkezik, míg a táp kimenti feszültsége 100kohm-on keresztül, az egyensúly akkor áll be, ha a táp tízszer akkora mint a referencia.
- Az U3b a Q2 emitteráramát szabályozza. Ha kicsi a kimeneti feszültség, akkor a 7-es láb feszültsége felfelé mozdul el, ezzel nyitja a Q2 tranzisztort. A Q2 kollektorárama nagyobb lesz, ami átfolyik R10, majd R11 ellenálláson. Így az R11-en a feszültség nő, ami egyben a Fet Gate-Source feszültségét is adja. Növekvő GS feszültség jobban nyitja a Fet-et, és a kimenti feszültség nőni fog.
- Ha az áramkorlátot szabályozó U3a korlátozni kívánja a kimenti áramot, akkor Q2 bázisfeszültségét felfelé mozdítja el. Ezzel zárja Q2-őt és természetesen a Fet-et is. A kimenti feszültség csökkenni kezd.
- Mivel a feszültségszabályzó U3b ezt észre veszi, próbálja visszanyitni a Q2 tranyót, hogy emitter feszültségét felfelé viszi. De az áramkorlátozó ezt megakadályozza a Q2 bázisának emelésével. A végeredmény az, hogy U3b 7-es lába már eléri az IC plusz tápfeszültségét. Nem tud a kimenete tovább növekedni. Viszont ezzel a Q5 Fet-nek GS feszültsége az R28-on nullához közelít. Q5 lezár, és megszűnik az "U-limit" zöld Led jelzése. Ekkor áramkorlát üzemmódban van a táp.
- Vagy is a zöld Led addig világít, míg az U3b feszültségszabályzó, ki nem lép a működési tartományából. Amíg a feszültség szabályzó, a működési tartományában van, addig a feszültség szabályzó határozza meg a kimenti feszültséget. Vagy is "feszültség korlát van".
- Az áramszabályzó U3a, P1 által szolgáltatott referencia feszültséget hasonlítja össze az R20 Shunt ellenálláson eső feszültséggel. Az pedig a kimenti árammal arányos. Mivel a Shunt ellenálláson 3A mellet is csak 660mV esik, a P1 feszültsége tovább van leosztva R3/R2 segítségével. Vagy is az U3a az R2 feszültségét hasonlítja össze R20 feszültségével.
- Ha R20 feszültsége alacsonyabb, mint az R2 feszültsége, (a táp kimenti árama kisebb mint a beállított) akkor U3a 1-es lába az IC negatv tápján van. Vagy is Q2 bázisát teljesen a nyitása felé vezérli. Ekkor a feszültség szabályzó szabályozza a kimenti feszültséget. A Q4 GS feszültsége R26-on nullához közeli, így Q4 zárva van, az I-Limit piros led sötét.
- Ha R20 feszültsége magasabb, vagy is a kimeneti áram magasabb, mint a P1-el beállított érték, akkor U3a 1-es kimenete felfelé mozdul el, ezzel zárva Q2 tranyót és a Fet végfokot.
Itt is beáll az egyensúlyi helyzet, ami a kimenti áram állandóságát adja. Avagy áramkorlát üzemben van a táp. A megemelkedett U3a 1-es lába kinyitja Q4 Fet-et, és az I-Limit Led világít. Jelzi az áramkorlátos üzemmódot. (A táp kimenti feszültsége ekkor kisebb, mint P2-vel beállított érték, így az U3b feszültség szabályzó a fenn leírt módon viselkedik.)
- Az E-Fuse kapcsoló bekapcsolásával az áramkorlát fokozatba egy pozitív visszacsatolást hozunk létre. Ha I-Limit led jelez, akkor a Led feszültsége a zárt kapcsolón és D5 diódán keresztül az áramszabályzó bemenetére kerül. Ugyan oda, ahova az R20 Shunt ellenállásról érkezik a feszültség. Vagy is mintegy "imitálja", hogy a kimeneten túláram van. Bár ekkor az R20 feszültsége nullára esik, de az nem szűnik meg a D5 dióda által szolgáltatott feszültség miatt. Az U3a 1-es kimenete a plusztáp közelébe kerül, és zárja Q2 tranyót. Ezzel a kimenti feszültség nullára csökken, és mivel a pozitív visszacsatolás miatt reteszelődik az U3a nem is szűnik meg ez az állapot, csak ha E-Fuse kapcsolót bontjuk.
- Tehát a kapcsolót bekapcsolva, mint egy elektronikus bizti működik az áramkorlát áramköre. Elérve az áramkorlát értékét kikapcsolja a tápot. Ha kikapcsoljuk E-Fuse funkciót és a kimenti feszültség megjelenik, és ha a kimenti áram továbbra is az áramkorlát értéke felett van, akkor áramkorlát üzemmódba kerül a táp. Ha ekkor ismét bekapcsoljuk E-Fuse kapcsolót, ismét reteszelődik a táp.
- A DC-OF kapcsolót bekapcsolva, a Q2 bázis-emitter feszültsége megszűnik, lezár a Q2 tranzisztor és ezzel együtt a Fet is. A kimenti feszültség nullára esik. Vagy is a táp "ki van kapcsolva". A Q1 biztonsági áramkorlát ugyan ezt teszi, ha az áramszabályzó fokozat valamiért nem töltené be a szerepét, így ekkor megakadályozva a végfok tönkremenetelét.
- A Q6-Q7 áramtükör két okból van a kapcsolásban. Részben ha a hőmérséklet nő, a Q3 Fet szivárgási árama is növekedésnek indul. Ekkor a feszültség vagy áram szabályzó hiába zárja le Q2 tranyót és ezzel a Fet-et, a kimeneti feszültség nem képes nullára csökkenni. Az áramtükör árama az R20 Shunt áramát megkerülve jut a plusz tápfeszültségbe, így "akármekkora értékű is", nem hamisítja meg az áramkorlát működését. Tehát a tükör árama nem kritikus, mindössze nagyobb legyen mint a "felfűtött Q3 Fet" szivárgó árama.
Másrészt a táp kimenetén egy 10µF-os kondi van. A táp lekapcsolásakor ennek feszültsége lassan csökken. Mivel a táp kimenetét a feszültségszabályzó kb. 100kohm-al terheli csak ennek időállandója 1sec. De ez az idő a táp kimenti feszültségének 37%-ra való csökkenésének ideje. Minél jobban csökken a 10µF feszültsége, annál kisebb áram folyik át a 10kohm-on. Így a feszültség csökkenés egyre lassul, és gyakorlatilag soha nem érné el a zérus értéket.
Az áramtükörrel nem ez a helyzet, mert az "bármely kimenti feszültség mellett" azonos árammal terheli a kimentet. Ha az áram 1mA és a kimenti feszültség 50V volt kikapcsolás előtt, akkor gyakorlatilag 0,5sec idő alatt nullára csökkenti a kimenti feszültséget. Az áramtükör kb. 5..10mV kollektor feszültségig működőképes, és árama nem változik (csak kis tartományba) a kimenő feszültség változása esetén.
- Sokan beleesnek abba a hibába, hogy nulla kimenti feszültség vagy áram beállítása mellet értelmezni próbálják az üzemmód Led-ek jelzéseit. Ez nem lehetséges, mert a feszültség és áram szabályzó zérus refrencia esetén nem tudja eldönteni, hogy a feszültségszabályzó működik, vagy az áram szabályzó. Pontosabban véletlenszerű viselkedést fog mutatni, attól függően, hogy a használt műveleti erősítő Offset feszültség hibája éppen mekkora. Hiszen a referencia feszültség ekkor összevethető az IC 3..5mV Offset feszültségével. Tehát ebben az üzemállapotban csak téves következtetéseket vagyunk képesek levonni a jelzésből.

Nos, talán ennyi információ elégséges a működés megértéséhez.
(#) Kovidivi válasza proli007 hozzászólására (») Okt 24, 2015 /
 
Szép "kis" beszámoló , ezt valahogy el kellene rakni. Pl. Proli007 labortápegység működésének leírása, E-Fuse.
Erre talán majd rá fogunk találni, ha kell.
Itt a kapcsolási rajz és nyákterv is: Bővebben: LPSU3A50
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2015
Következő: »»   617 / 839
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem