Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Logikai áramkörök
Lapozás: OK   5 / 6
(#) Aldure válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 27, 2017 /
 
Igazából csak ez az egy mer még van 2db LC4966 amit már a proci tranzisztorokon keresztül vezérel 18V feszültséggel.
(#) Hp41C válasza Aldure hozzászólására (») Feb 27, 2017 /
 
Egy 74HC595 -tel kiváltható:
  1. LC7821  74HC595
  2. RES        MR
  3. CL          SH_CP
  4. DI          DS
  5. CE         ST_CP  ---- Az eredeti CE jelet invertálni kell.
  6.              Q0..Q7 ---- A relék vezérléséhez.
  7.              OE  --- GND


Mivel csak egy IC van, a címzés figyelése elhagyható, a CE lefutó élére tárol az LC7821. A 74HC595 csak az utolsó 8 bitre (SW1.. Sw8) emlékszik és a ST_CP felfutó élére írja át a kimeneti regiszterbe. A CE negáltja pont jó lesz.
(#) Aldure válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 27, 2017 /
 
Üdv! Tehát amiket leírtál a 2 IC-ről azokat a jelöléseket kötöm össze 2-5-ig a 4. az LC7821 nél a DATA akar lenni? Mert az IC 14 lába az D1
És az invertálást hogy érted? Mármint a megfordítását?
(#) proli007 válasza Aldure hozzászólására (») Feb 27, 2017 /
 
Hello! Ha egy meglévő akármit csak át szeretnéd alakítani, akkor..
Tekintve hogy ebben analóg kapcsolók vannak, annak "teljesen mindegy" mit kapcsol. Vagy is akár feszültséget v. áramot is kapcsolhat egy-egy tranyó bázisára ami a reléket működteti.
(#) Aldure válasza proli007 hozzászólására (») Feb 27, 2017 /
 
Igen több min valószínű ezt fogom csinálni mert a bázisáramot tudom kapcsolgatni vala és még egyszerűbb is. Erre már én is gondoltam csak valamiért átsiklottam felette. Köszönöm az emlékeztetést rá és Hp41C nek is hogy fáradozott a logikai IC megoldásával.
(#) sany válasza proli007 hozzászólására (») Feb 27, 2017 /
 
Szerintem is egyszerűbb lenne analóg kapcsolókkal megoldani a problémát.Így nem kellene inverter sem. pl. CD4016,CD4066 vagy akár CD4053 is.
(#) xNorbi hozzászólása Szept 8, 2017 /
 
Üdv.

Egy olyan áramkörre lenne szükségem ami a következőt tudja:
1. Ha a bemenet logikai 0 akkor a kimeneten is logika 0 legyen
2. Ha a bemenet logikai 1 akkor a kimeneten megjelenjen a logikai 1 és ez maradjon is addig amíg a tápfeszültség meg nem szűnik. Tehát ezután ha a bemenetre logikai 0 adok a kimenet akkor is magas szinten maradjon.

Én ezt OR kapuval tervezem megoldani (a csatolt kép szerint):
Az OR ICnek van egy A és B bemeneti és egy Y kimeneti lába. Az Y kimenetet rákötném a B bemenetre és egy ellenálással (pl. 10kohm) a földre húznám.
A működésétől azt várnám hogy bekapcsolásnál logikai 0 legyen a kimenetén, ha az A bemenetre magas jelszintet adok ---> a kimenet is magasra kerül ----> ami így visszakerül a bemenetre. Igy egész a tápfeszültség megszűnéséig tartaná ezt az állapotát. Helyes ez a következtetés?

Működhet ez így? Köszi!
A hozzászólás módosítva: Szept 8, 2017

OR.jpg
    
(#) uniman hozzászólása Szept 8, 2017 /
 
Hello! Nekem pedig a következő "egyszerű" logikát kéne megoldanom (lehetőleg relékkel, de akár félvezetőkkel is megfelelhet):
1- OFF A- OFF
2- OFF B- OFF

1- ON A- OFF
2- ON A- OFF

1- ON A- OFF
2- OFF B- ON

1- OFF A- ON
2- ON B- OFF

Köszönöm a segítséget.
(#) morgo válasza uniman hozzászólására (») Szept 8, 2017 /
 
Szia! Szerintem ez egy egy XOR kapu logikája.
(#) uniman válasza morgo hozzászólására (») Szept 8, 2017 /
 
Köszönöm. Úgy tűnik, hogy igen...csak nekem 2 kimenetem van. Kössek 2 db ilyen kaput felcserélt, párhuzamosított bemenetekkel ?
4 db relével..2 db ilyen áramkör?:
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Szept 8, 2017
(#) Hp41C válasza uniman hozzászólására (») Szept 8, 2017 /
 
A xor kapu bemeneteinek felcserélése nem változtat a kimenet függvényén. Az első kimenet a xor kimenete, a másodikat a xor kimenetének invertálásával kaphatod meg. Nem kell másik áramkört beépíteni, ha a tokban legalább két xor kapu van. A xor 1 = not A
Y = A xor B, Z = not Y = A xor B xor 1 = (a xor b) xor 1
A hozzászólás módosítva: Szept 8, 2017
(#) uniman válasza Hp41C hozzászólására (») Szept 8, 2017 /
 
Köszi...leírom inkább szóban:
Az 1-es bemenethez az A kimenet tartozik...a 2-eshez a B.
Ha két bemenet egyikén (Pl. 1-es) ON van, akkor csak a másik bemenethez tartozó kimeneten (B) lehet ON. Ha eközben másik bemenetre is ON kerül, akkor ennek OFF-ba kéne kapcsolni.
Ugyanez igaz a másik bemenet (2-es) ON-ra billenése esetén is.
Olyan állapot nem lehet, hogy mindkettő kimenet egyidőben legyen ON.
Ha, az amit említesz így működik, akkor kérlek mutass egy egyszerűsített rajzot...köszönöm.
(#) Hp41C válasza uniman hozzászólására (») Szept 8, 2017 /
 
Egy TTL kapu fitási ideje 5 .. 10ns, egy COMOS -é 10..50 ns. Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Szept 8, 2017

xor.JPG
    
(#) uniman válasza Hp41C hozzászólására (») Szept 8, 2017 /
 
Nekem lassú reagálású cucc is elégséges...mivel a két kimenetre kapcsolt "munkaeszköz" (termoelektromos szelepmozgató) tetűlassan 2-3 perc alatt vált át az az ON-ról OFF-ra és fordítva...
(#) wbt válasza uniman hozzászólására (») Szept 8, 2017 /
 
Az úgy jó lehet, hogy az EXOR kapu kimenete 2db 2 bemenetű ÉS-re megy, melyeknek a másik bemenete a fő A-B bemenet és EXOR bemenetével van összekötve? (az exor egyenlőség esetén tiltja a következő 2db ÉS-kaput, amik a bemeneteket kapuzzák ki)
(#) wbt válasza xNorbi hozzászólására (») Szept 8, 2017 /
 
Szerintem működik, csak a bekapcsolási tranziensre is fel kell készülni, előfordulhat, hogy táp bekapcsoláskor már bekapcsol. Ha így jársz, akkor kell egy reset-kondi az áramkörbe illetve tudni kellene, hogy a bemeneted az lebegő vagy más TTL-ről jön. lehet, hogy egy resetelhető D-tárral jobban járnál. (7474 pl. van 1-gate-ben is, ha csak 1db kell)
(#) Lacaboy hozzászólása Jan 25, 2020 /
 
Sziasztok!

Egy 8be és 1kimenettel rendelkező NOR kaput szeretnék készíteni relékből. Valaki tudna segíteni?
(#) Bakman válasza Lacaboy hozzászólására (») Jan 25, 2020 /
 
Valahogy így, lásd melléklet.

NOR_Relay.png
    
(#) proli007 válasza Lacaboy hozzászólására (») Jan 25, 2020 / 3
 
Hello! Vagy így és a maradék 7 relét a fiókban hagyni. (De gondolom ez csak egy elvi kérdés volt..)

NOR-Relay.png
    
(#) Lacaboy válasza proli007 hozzászólására (») Jan 25, 2020 / 2
 
Köszönöm!
Nem elvi kerdes volt
Relés számológépet epítek kizarolag relekkel oldom meg a logikai muveleteket ugy ahogyan 60-70evvel ezelott.
(#) Gafly válasza Lacaboy hozzászólására (») Jan 26, 2020 /
 
No arra kíváncsi leszek, hogy a számlálókat hogyan oldod meg.
Az vicces volt, hogy a távgépíró (majdnem mondtam hogy Telex, de nem az), a hálózati 50 Hz-ről jelfogóval leosztva az időzítést állították elő jelfogóval a különböző automatikus üzeneteket.
(#) sany válasza Lacaboy hozzászólására (») Jan 26, 2020 /
 
Ez nagyon szuper már így is.
Diódákat is használsz esetleg?
(#) pont válasza Lacaboy hozzászólására (») Jan 26, 2020 /
 
Szerintem nem biztos, hogy egy IPAD árába bele fogsz férni, de szép feladat, én megálltam kapuáramkör IC-knél, de nem lehetetlen relékkel : https://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_1836163.html#1836163
(#) Lacaboy válasza Gafly hozzászólására (») Jan 26, 2020 /
 
Milyen szamlalokra gondolsz ?
(#) Lacaboy válasza sany hozzászólására (») Jan 26, 2020 /
 
Koszonom!
Nem hasznalok diodakat.
(#) Gafly válasza Lacaboy hozzászólására (») Jan 26, 2020 /
 
Bináris (frekvencia felezés relével).
(#) Lacaboy válasza Gafly hozzászólására (») Jan 26, 2020 /
 
De meg mindig nem ertem, hogy milyen szamlalora gondoltal amire kivamcsi vagy hogyan oldom meg.
Beleastam magam a temaba, de nem tudom hova kellene nekem szamlalo.
(#) Gafly válasza Lacaboy hozzászólására (») Jan 27, 2020 /
 
Ameddig kombinációs hálózatot készítesz, addig nem kell.
(#) cimopata hozzászólása Jún 9, 2020 /
 
Üdv,

Ti hogyan oldanátok meg egy adott órajel szétosztását logikai kapukkal úgy hogy adott egy pl 400kHz-es órajel és szét kellene osztani 4db 100kHz-es jelre de mindegyiket 90 fok fázistolással.
(#) proli007 válasza cimopata hozzászólására (») Jún 9, 2020 /
 
Hello! Ha jól értem, Te egy 4-bites Jonson Ring Counter áramkört építenél. Kapukból leget D tárolót építeni, csak cseppet macerás. Viszont egy Shift regiszterből elég egyszerű.
Következő: »»   5 / 6
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem