Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Sztereó DAC
 
Témaindító: meszattila, idő: Ápr 10, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   81 / 99
(#) gordonfreemN válasza csabagalcsaba hozzászólására (») Nov 3, 2017 /
 
Szia.
Ha jól látom az adatlapon, az Xin bementén szüksége lenne egy 17-25MHz oszcillátorra.
Mivel hiányzik az adatlapból ez a mondat:
XXX has a system clock detection circuit
that automatically senses the frequency at which the system clock is operating

Ezért ő csak fix sampling rate-ekkel tud dolgozni (erre utal a fix órajelű külső oszcillátor is / vannak egyéb megoldások, de az szerintem már túl bonyolult lenne ehhez).
Tehát a table1 és 2-ben megadott információkkal kellene beállítani a fogadott mintavételezési frekvenciát és a rendszerórajelből szükséges leosztást a feldolgozáshoz.
Tehát, én így csinálnám:
soc1: H
soc2: H
emph1: H
emph2: L
Kell hozzá egy 22,5792MHz oszcillátor és elvileg működnie kell.
Írj, ha bevállt.
ui: más órajelek is jók lehetnek, ird meg mi van.
Abba nem mentem bele, hogy kell-e mikrokontroller a működéshez, olvasd végig az adatlapot.

Bővebben: Link

dac xin.png
    
(#) csabagalcsaba válasza gordonfreemN hozzászólására (») Nov 4, 2017 /
 
Üdv!
Az ic a gyári kapcsolásban van, ez egy cd lejátszó panelján van. Van kvarc is.
Próbáltam az általad leírtak szerint bekötni :
soc1: H
soc2: H
emph1: H
emph2: L
Így egyáltalán nem csinál semmit. Nem jelenik meg a kimeneten semmi.
Ha az emph1 és emph2 is L, akkor mi történik? A táblázatban egy vonás van ott. Az eredeti kapcsolásban így van bekötve.
A hozzászólás módosítva: Nov 4, 2017
(#) gordonfreemN válasza csabagalcsaba hozzászólására (») Nov 4, 2017 /
 
Azért ebben az esetben akkor más a helyzet.
Az adatlap szerint ha mind2 L szinten van akkor a mintavételt az ATT vezérli, azaz a mikrokontrollere.
Az biztos, hogy ez esetben nem fogod tudni elinditani kivülről.
Le kellene olvasnod milyen méretű oszcillátor van benne és aszerint kell lennie a soc1 és soc2-nek. Ird meg.

Ui.: az is lehet, hogy a mikrokontroller további bemeneti megakasztják a működést, ekkor le kellene kötni azt.
A fenti lehetőséget azért még próbáljuk meg, mielőtt belemélyedünk.

Ui2.: milyen lejátszót használsz? Lehetőleg most egyelőre majd 44.1kHz zenéket próbálj.
A hozzászólás módosítva: Nov 4, 2017
(#) csabagalcsaba válasza gordonfreemN hozzászólására (») Nov 5, 2017 /
 
Üdv!
Kis méretű hengeres kvarc van benne, az van ráírva, hogy D169L1 737-11
Talán 16.9MHz lehet?
Bocsi, biztos hülye kérdés, de a table1 nél a Clock frequency oszlopban azokat az értékeket hogyan kell értelmezni?
Az ATT-9, SHIFT-10, LATCH-11 lábak testre vannak kötve.
Az INITB-12 lábnál egy dióda és egy 33K ellenállás párhuzamosan van kötve és azon keresztül fel van kötve tápfeszre.
A gyári kapcsolásban:
EMPH1 L
EMPH2 L
SOC1 L
SOC2L
Így mi vezérli a mintavételezést? Mikrokontrollerrel nincs összeköttetés. Önállóan működik az ic.
Lejátszónak Foobar-t használok, 44.1kHz- el.
A hozzászólás módosítva: Nov 5, 2017
(#) gordonfreemN válasza csabagalcsaba hozzászólására (») Nov 6, 2017 /
 
16,934MHz lesz az akkor.
Table 1 mutatja a DAC órajelét.
Most volt időm beleolvasni az adatlapba.
Sajnos az elején kell kezdjük.
Ez a DAC right justified módban képes feldolgozni a jelet.
Az usb paneled meg nagy eséllyel standard.
Amíg ez a helyzet addig kár erőlködmünk a beállitáson.
Az adatlap vegigolvasását neked is ajánlom, sok minden kiderül belőle, például kérdéseid lesznek amire kereshetdz választ.
Van mód egyébként az órajelek elshiftelesével működésre birni a két eszközt (logikai áramkörökkel mint shift regiszter, latch, flip-flop) de ér ez a projekt neked ennyit? Első nekifutásra (ha ez az) kicsit sok lehet.
(#) gordonfreemN válasza gordonfreemN hozzászólására (») Nov 6, 2017 /
 
Beugrott egy viszonylag egyszerű de nem pémztárcabarát megoldás is, ez az src4192. Tud kommunikálni ide-oda a folyamok közt, de jó órára van szüksége ahhoz, hogy ne rongyoljon bele a hangba, meg igazán nem is erre használjuk.Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2017
(#) csabagalcsaba válasza gordonfreemN hozzászólására (») Nov 7, 2017 /
 
Üdv!
Elnézést kérek a tájékozatlanságért, DAC témában még igencsak kezdő vagyok és az angol tudásom is hiányos. Ezek szerint itt többe kerülne a leves mint a hús.
Van egy pioneer PD-M6 cd játszóm. Ebben egy CX20152 típusú DAC ic van. Adatlap
Ez nagyon jó minőségű alkatrészekből van megépítve, rézből tekercselt fóliakondik, Murata szűrő.
Ezzel esetleg lehetne valamit kezdeni?
A dokumentációt valamiért nem tudom csatolni, de itt elérhető: Bővebben: Link
(#) gordonfreemN válasza csabagalcsaba hozzászólására (») Nov 7, 2017 /
 
Szerintem ne totózzunk, abból sokra nem mész ha velem olvastatod el az adatlapokat.
Amúgy az a CD játszó mit ártott, hogy ha ilyen minőségi alkatrészek vannak benne mint állitod, akkor szétforraszd? Mert egy ilyen belenyúlás csak árt a dizájnnak.
De ez sem standard formátummal dolgozik.

Ui:
Sokat CD playerekkel nem foglalkoztam, de arra számithatsz, hogy 10-20 éves masinák nem standard jellel dolgoznak.
Másfelől közelitsd meg úgy a témát, hogy ennek a dac-ját viszonylag ma már nem nehéz megugrani. Ha van rajta spdif out én inkább épitenék hozzá egy DAC-ot így kikerülve a sajátját és jobb hangot kicsallva belőle (igy az usb panelt is felhasználhatod). Tudok adni olvasmányokat mik segitenek a tervezésben de angol..
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2017
(#) csabagalcsaba válasza gordonfreemN hozzászólására (») Nov 8, 2017 /
 
Üdv!
Azért nyilvánítottam feláldozhatónak az adott készüléket, mert jelenleg nem működik. Már volt többször javítva, de a mechanikáját is elég komolytalannak találom.
Most jutottam hozzá egy újszerű Philips CD-304 hez, amit gondolom nem kell bemutatnom hifista körökben. Ez a készülék már 20 éve használaton kívül volt, mert elromlott. Így került hozzám.
Szerencsére sikerült megjavítanom és így lett egy kiváló cd játszóm. Ezen okok miatt feleslegessé vált a fent említett Pioneer további tákolása. Viszont a dac része igen jó minőségűnek látszik.
Csatoltam pár képet.
(#) gordonfreemN válasza csabagalcsaba hozzászólására (») Nov 8, 2017 /
 
Na ez jól néz ki gratula a javításért.
Ha 20 évet állt akkor előbb utóbb az eleltrolit kondikra lehet raférne egy csere. Elna silmic-et ajánlom.
(#) csabagalcsaba válasza gordonfreemN hozzászólására (») Nov 10, 2017 / 1
 
Üdv!
Töltök fel pár képet a Philips CD-304 ről.
Érdemes megfigyelni a fejmozgató mechanikát. Ez örök élet. Nincs benne olyan alkatrész ami el tudna kopni. Nagyon okos megoldás.
(#) gordonfreemN válasza csabagalcsaba hozzászólására (») Nov 10, 2017 /
 
Érdemes megfigyelni, hogy nem mai darab és már itt is kétoldalas technikát alkalmaztak.
Illetve, hogy mennyire óvatosan kellene bánni a jelvezetékekkel (és kezeljük is eként a paneltervezésekkor) ellenben azért itt láthatunk szép kis "egybe-kupac"-okat.
Kiváncsi lennék a hangjára. Ebben milyen DAC IC van?
(#) csabagalcsaba válasza gordonfreemN hozzászólására (») Nov 10, 2017 /
 
Üdv!
A fantasztikusnak kikiáltott TDA1540 van benne, 2 darab. Hatalmas előny, hogy ez egy mono chip, tehát a két oldalnak az átalakítása teljesen külön történik, ezért nagyon jó a tere. Igaz, hogy számomra érthetetlen módon a DAC részt viszonylag elég puritán alkatrészekből rakták össze. Gondolok itt pl a DAC ic-k kondicsoportjára, amik itt smd kondikból állnak. Gondolom mondanom sem kell, hogy ennél az ic- nél ez főbenjáró bűn, mivel ezek a kondik szinte a legfontosabb alkatrészek, hangminőség szempontjából. Így ennek a kiváló ic- nek jelentősen vissza van fogva a tudása. Kb mintha egy Ferrarinál 40Km/h-s limitet építenénk be. Ezen azért nem tudok eleget csodálkozni, mert ez egy borzasztó masszív és robusztus készülék, ami úgy van tervezve, hogy túlélje a gazdáját. Nem találni benne műanyag alkatrészt, de még fémlemezt sem sokat. A mechanika öntvény, de még a doboz is, az összes furmányával, zegzugával, elválasztófalával együtt. Amit el sem tudom képzelni milyen bonyolult szerszámmal öntöttek, és hogy ennek megtervezése mennyi energiát és költséget emésztett fel. A készülék súlya: 8.5Kg
Ezért nem is értem, hogy ilyen fontos alkatrészen hogyan spórolhattak, ennyi ráfordítás után.
Ezt látta a Marantz is és megvásárolta a licencet és így létrehozta a Marantz CD-84 est.
Ez teljesen ugyan az, mint a Philips CD-304, csak ezek a jelentősnek mondható bakik ki lettek benne küszöbölve, jobb minőségű alkatrészek lettek használva. A CDM-1 mechanika megmaradt, ami egy kitűnő tervezés.
Egyébként szerelhetőség szempontjából 5 csillag jár neki. Egyszerű és nagyszerű megoldások kerültek alkalmazásra.
Hangjáról annyit mondhatok, hogy a legtöbb mai cd-t veri. A számok közti ugrálásnál kicsit gondolkodik, de ha egyszer valamit beolvas azt szépen teszi. Cambridge audio dacmagic 100 nevezetű DAC-al hasonlítottam össze, kb megegyezik a tudásuk.
A témáról bővebben Bővebben: Link
(#) nyuszis2 válasza csabagalcsaba hozzászólására (») Nov 12, 2017 /
 
Szia!
Az általad vásárolt USB hangkártya CM108-as IC-vel készült. mint ezek az $1 -os hangkártyák
Ennek az IC-nek i2s kimenete van és nem right justified (de ezt már más is megírta).
Ellenben amit én tudok javasolni, van a hangkártyán SPDIF és TOSLINK kivezetés is, ha készítesz egy SPDIF receiver-t, akkor lesz egy általánosabb DAC-od, amit mással is meghajthatsz, nem csak ezzel az USB-vel (én pl a TV-m optikai kimenetére kötöttem).
Az audio processzor IC-ket be tudod állítani, hogy milyen formátum legyen a kimenete, így tudsz rajta right justified -et is állítani.
Sokan a CS8416-os IC-t használják erre, én a WM8805 -öt használom software módban, de ezt a kimenetet hardware módban is be lehet állítani, így fel tudod használni a DAC IC-d.
Üdv
Péter
Debrecen
(#) csabagalcsaba válasza nyuszis2 hozzászólására (») Nov 13, 2017 /
 
Üdv!
Köszönöm szépen a segítséget! Most már sikerült tisztáznom magamban az I2S left/right justified működését. Az általad ajánlott megoldás valóban jó ötlet. A dac-ra csinálok S/PDIF bemenetet, az usb kártya pedig kerülhet külön dobozba és így össze lehet őket kötni optikai kábellal. Így a dac más eszközzel is összeköthető.
A 2 ic közül melyiket ajánlanád megépítésre?
Illetve az nem okoz problémát, hogy ez az ic 24 biten dolgozik az LC78833K dac pedig 16-bites?
Köszönöm.
(#) gordonfreemN válasza csabagalcsaba hozzászólására (») Nov 13, 2017 /
 
WM8805
(#) nyuszis2 válasza csabagalcsaba hozzászólására (») Nov 13, 2017 /
 
Szia!
Mint írtam én a WM8805-öt használom, így azt is ajánlom, mert amíg a CS8416-al nem boldogultam, addig a WM8805-öt mind hardware mind software módban be tudtam üzemelni.
Neked ajánlom a hardware módot, a feltöltött képen látható, hogy tud 16bit right justified kimenetet, azaz meg fogja tudni hajtani a DAC-od.
Még kell egy toslink foglalat, én a torx147-et ajánlom, az 3.3V-os és akkor fel tudod fűzni a receiverrel egy 3.3V-os regulátorra, míg a DAC-od 5V -ot igényel (vagyis attól függ, mert egyszer egy SONY-t most meg egy SANYO-t említesz, a SANYO megy 3.3 V -on is).
A CS8416-ot sajnos csak software módban tudnád rábírni a 16bit right justified módra, azaz kellene egy mikrovezérlő is, hogy működjön, azt nem tudom hogy állsz a mikrovezérlőkhöz, van-e ismereted ezen a téren.
A hozzászólás módosítva: Nov 13, 2017
(#) csabagalcsaba válasza nyuszis2 hozzászólására (») Nov 14, 2017 /
 
Üdv!
Köszönöm a tanácsot. Nem ismeretlenek számomra a mikrovezérlők, többnyire AVR-ekkel szoktam foglalkozni. Legutóbb egy dallamcsengőt és egy szinusz invertert csináltam attiny 45 AVR-el.
De ha nem feltétlen muszáj akkor nem bonyolítanám a dolgot. Így én is a WM8805 fogom használni.
Köszönöm!
(#) csabagalcsaba válasza csabagalcsaba hozzászólására (») Jan 6, 2018 /
 
Üdv!
Végül mégis a CS8412 receiver IC mellett döntöttem. Rendeltem Ebay-ról egy ilyet.
Ezzel az volt a baj, hogy standard I2S formátumot adott ki. Át kellett alakítanom az adatlapban látható konfiguráció szerint. Most már right justified módban dolgozik. Összekötöttem a fent említett LC7883K dac ic-vel. Kommunikálnak is, szól is de a hang ütemében recseg is. Csatoltam róla egy felvételt. Arra gondoltam lehet, hogy nem tetszik neki, hogy egy tápról megy a receiver és a dac. Próbáltam, hogy a cs8412 paneljának 9V-os elemről stabilizálok 5V-os tápfeszt de így is ugyan azt csinálja. Mi lehet a probléma?
Köszönöm!

dac.m4a
    
(#) sandor1632 hozzászólása Jan 26, 2018 / 2
 
TDA1541-es dac.
Félkész, de már hallgatható stádium.

A 2 traffancs még szinte szűz, tegnapelőtt tekeredett az egyik..
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2018

SAM_2645.JPG
    
(#) Moszkvai válasza sandor1632 hozzászólására (») Jan 27, 2018 / 1
 
Tuti!
(#) sandor1632 válasza Moszkvai hozzászólására (») Jan 29, 2018 /
 
Köszi!
Még változik a dolog, kiakarok próbálni a trafó+csöves kimenetet is.
(#) csabagalcsaba hozzászólása Jan 31, 2018 /
 
Üdv!
Szeretnék tanácsot kérni, hogy az alábbi összeállítás működőképes-e?
-Van egy cx20152 DAC ic. 16-bit 88.2 kHz mintavételezési frekvencia. Bővebben: Link
-Ez elé egy cs8414 receiver. Ha jól látom ez tudja a 88.2 kHz mintavételezést.
-Ez pedig egy usb spdif ről kapná a jelet, optikán keresztül. Bővebben: Link
Ez 16-bit 44.1 és 48 kHz mintavételezést tud.
Az lenne a kérdés, hogy ha a receivert 88.2 kHz-en akarom járatni akkor az usb spdif kártyának is tudnia kell a 88.2kHz-et vagy elég a jelenlegi ami 44.1 és 48 kHz-et tud?
Köszönöm!
(#) csigabiga1 hozzászólása Feb 7, 2018 / 2
 
Nyákok megrendelve...
(#) pcmaster90 hozzászólása Feb 10, 2018 /
 
Üdv mindenkinek!
Lenne egy olyan kérdésem hogy próbálkozott már közületek valaki a DAC stabilizált tápja helyet CRC vagy további passzív tagokkal szűrni? Tapasztalatok esetleg ?
A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2018
(#) csigabiga1 válasza pcmaster90 hozzászólására (») Feb 10, 2018 /
 
Még nem. De egyet ne feledj, az egész audió láncban a DAC analóg tápja a legkritikusabb ellátási pont. Itt nincs visszacsatolás ami kompenzál, ami bemegy az hallható lesz.
Másrészt érdemes megnézni milyen is a belsö felépítése, illetve milyen jellegü az áramfelvétele. Sajnos nem vagyok a DAC anatómiában teljesen profi, de szerintem sima passzív elötéttel nagyon gyér eredményt fogsz csak elérni.
Kicsit hasonló lehet a jelenség az áramkimenetes DAC-ok passzív áram-fesz. konvertálásához. Jobb lenne a passzív megoldás, de olyan kicsi ellenállást lehet csak betenni hogy elég alacsony legyen a torzítás (<10 Ohm!), hogy alig fog esni értelmesen levehetö feszültség rajta. Persze lehet mondjuk 10db DAC-ot párhuzamosítani, dehát az hely, pénz, stb. csinálja akinek nincs jobb dolga...
Ajánlom, próbáld ki a sönt szabályozót, vagy esetleg az LT3042 IC-t!!
(nyákot tudok adni bármelyikhez)
A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2018
(#) sandor1632 hozzászólása Feb 19, 2018 / 1
 
Elkészültem a TDA1541A dac trafós csöves kimenetével.

Szubjektív vélemény, de szerintem trafó+cső kimenettel minden eddigi próbálkozásom leverte a hangjával, terével, tisztaságával.. Új kimeneti fokozatot is kapott, melynek terveiért örök hálával tartozom CHZ/Zolinak.
Továbbá nagyon szépen köszönöm CIROKL kollégának az i/v trafókat.
Már csak egy kísérlet maradt, az i/v ellenállást, amelyre párhuzamosan csatlakozik a trafó, cserélem tantallumra, sok jót hallottam felőle, próba cseresznye..
A hozzászólás módosítva: Feb 19, 2018
(#) Moszkvai válasza sandor1632 hozzászólására (») Feb 19, 2018 /
 
Gratula! Tettszik! A hátlapnál még milyen áramkör van?
(#) Skori hozzászólása Feb 19, 2018 /
 
Most látom hogy ilyen téma is van, ehez hozzá tud szólni valaki? Működik bárkinél ilyen cucc?
(#) sandor1632 válasza Moszkvai hozzászólására (») Feb 19, 2018 /
 
Az egy arduinos vezérlő panel.
Így távvezérelhető az egész.
3db bemenet választás, be és kikapcsolás, elalvás időzítő a feladata.

Ha kell valakinek szívesen megosztom a progit.
Arduino pro mini az agya.
Következő: »»   81 / 99
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem