Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Multiméter - miért, milyet?
Lapozás: OK   93 / 126
(#) Atis57 válasza Skori hozzászólására (») Nov 8, 2017 /
 
Szia Skori!

A 10Mohm szerintem sok is , a mai paneleken évek óta nem láttam 1Mohmnál nagyobbat -ezt is csak beállitásnak .(be sincs ültetve , kézzel raktuk fel )
A többi érték-méréshatár tényleg jó.
(#) proba válasza RoliNyh hozzászólására (») Nov 8, 2017 /
 
Ha megnézed jobban a sönt túlsó végét lapították, lehet ezt a végét is, de ez túllapult. Vagy nem...
(#) RoliNyh válasza proba hozzászólására (») Nov 8, 2017 /
 
Túllapult, az jó, az olyat selejtezni kellene, nem?
(#) tbarath válasza RoliNyh hozzászólására (») Nov 9, 2017 /
 
Ha pl. Fluke, akkor igen. Ha noname kínai OEM/ODM, akkor meg ki tudja...
(#) Doky586 válasza Pafi hozzászólására (») Nov 9, 2017 /
 
Újból visszatérve a témára: a TRMS műszerek (30eFt alatt) tudtommal kizárólag AC módban mérnek (alacsony frekvenciás) effektív értéket. Hullámzó-lüktető egyenáramot (pl hálózati trafó kétutasan egyenirányítva) ugyanúgy abszolút középértéket mérnek mint bármelyik filléres non-trms műszer (?) és csak számológépen számolható ki (2.kép 4.képlet) a valódi effektív érték? (pl 1.kép alsó 100Hz-es lüktető egyenfeszültsége)
A hozzászólás módosítva: Nov 9, 2017
(#) Gafly válasza Doky586 hozzászólására (») Nov 9, 2017 /
 
Jé, sikerült találnod egy véletlenül nem törölt hozzászólást?

Kérdésedre válaszolva: Műszere válogatja. "True RMS felíratú" műszertől 30 ezer alatt csodákat nem várnék.
De pontosan mi a kérdésed?
(#) Doky586 válasza Gafly hozzászólására (») Nov 9, 2017 /
 
Idézet:
„De pontosan mi a kérdésed?”

Kinek mennyit mér a trms multimétere erre a 100Hz-es lüktető jelre? (csúcsértéket külön lemérve mennyire hasonlít a számolt értékhez?)
(#) szapcsika válasza Doky586 hozzászólására (») Nov 9, 2017 /
 
Nem teljesen értem a kérdést, de szinte az trms összes műszer külön mér AC és DC módban. Ennek az az értelme, hogy DC módban megkapod az egyenkomponens értékét, AC módban pedig a tiszta váltó effektív értékét, így pl. meg tudsz mérni brummot meg hasonlót. Ha a teljes effektív érték kell, akkor ezt a két értéket négyzetesen összegzed. Más kérdés, hogy egyes jobb műszetek egyszere ki tudják jelezni vagy összegezni tudják. De mindenképpen hasznosabb, ha külö tudod választani az AC és a DC komponenst.
(#) Doky586 válasza szapcsika hozzászólására (») Nov 9, 2017 /
 
Idézet:
„akkor ezt a két értéket négyzetesen összegzed”

Pontosan ezt mondtam én is.
De ha ezen olcsó multik valóban jól mérik az AC összetevő effektív részét (?) attól még a DC összetevőt 'egyenáramú középértéket' mérnek és effektívre számolják át a kijelzett értéket. Tehát az ac és dc komponensből az egyiket hibásnak látom. Kíváncsi vagyok ebben az egyszerű mérési összeállításban az 5eFt-os (ebay-es) műszer hozza-e az 50eFt-os pontosságát.
(#) szapcsika válasza Doky586 hozzászólására (») Nov 10, 2017 /
 
Ja, értem. Igen, ez kérdés. Majd összedobok valami mérést erre.
(#) Cse90 hozzászólása Nov 12, 2017 /
 
Sziasztok!

Otthonra szeretnék venni egy hobbiszintű multimétert. Mik az ajánlott márkák és típusok (Maxwell)?

Köszi!
(#) asasin hozzászólása Nov 12, 2017 /
 
Sziasztok!

Mi a véleményetek a Fluke 8012a-ról?
(#) tbarath válasza Cse90 hozzászólására (») Nov 12, 2017 / 1
 
Mire használnád és mennyit szeretnél rá költeni? Kell-e autorange, true RMS, hőmérés, sok digit, stb. Egyáltalán: hálózati áramhoz mennyire akarsz közel menni vele? Ez utóbbi talán a legfontosabb, a DT830 jellegű termékeknek nincs valós CAT ratingje.

A Maxwell nem egy igazi márka, hanem különböző kínai ODM-ek brandelt terméke. És mostanában alig látni, úgyhogy azt nem javasolnám.
Az Aneng AN8008-ról elég jók a tapasztalatok, Dave is tesztelte (Linkez kb. 5000-ért van ebay-en.
(Link)
Egy csomó olcsó multiról összefoglalás: Link.

Ami nálam itthon van:
- DT830
- Maxwell 25 202
- Fluke 8000A
- Voltcraft VC150[/url]
- Bside ADM02
- Uni-T UT139C
- pár szovjet analóg multi és pár célszerszám.

És egy Aneng AN8008 is "izgat", de valójában semmi szükségem nincs rá, és most a pénz is másra kell.
(#) Cse90 válasza tbarath hozzászólására (») Nov 12, 2017 /
 
Hello!

Szégyen nem szégyen igen messze áll tőlem az elektrotechnika. Itthonról venném, 8000 Ft de nagyon max 10 ezret szánnék rá.
Láttam ilyen elektronikai kezdő készletet, lehet, hogy beszerzek egyet.
Hálózattól egyelőre távol maradnék.

Szakadásvizsgálat, feszültségmérés stb.
Mellesleg sok mindent rendelek ebay-ről, de valami oknál fogva ettől ódzkodom.
Azért írtam Maxwell-t, mert mindenhol az jön velem szembe.

Conrad-nál látok Voltcraft VC 150 multimétert, lehet hogy rámegyek egyre.
(#) sector99 válasza asasin hozzászólására (») Nov 12, 2017 /
 
Nem mai darab, viszont megbízható Fluke minőség és tartósság. Nekem ugyan 8050A van, de nem sokban különböznek egymástól. Van egy 87V kézi műszerem is, századra egyforma értéket mutatnak, tehát valószínű, hogy abszolút értelemben is pontosak - nekik "elhiszem" amit mutatnak.
A hozzászólás módosítva: Nov 12, 2017
(#) asasin válasza sector99 hozzászólására (») Nov 12, 2017 /
 
10 ezer forintot megér egy ilyen műszer?
(#) tbarath válasza Cse90 hozzászólására (») Nov 12, 2017 / 1
 
Nem szégyen, én se vagyok profi.

Én se ellenzem az itthonról vásárlást, de az igen zsebbe nyúlós, pláne a Conrad. (Mondom ezt úgy, hogy én is ott vettem a 150-est, de akkor sürgősen kellett egy k-type hőelemes hőmérő és az enyémet épp kölcsönadtam, és ez volt a legolcsóbb instant megoldás. De ha jól emlékszem egy ezressel olcsóbb volt akkor.). Ez a VC150 valamilyen Uni-T cucc egyébként, a 9 ezer Ft-os VC170 meglepően hasonlít az ebay-en 4 ezerért kapható UT136-hoz.
Egyébként ha hazai vásárlást akarsz, akkor pl a hestore-ban is nézegethetsz olcsó multikat, akár egy 2000 Ft-os kis vicc kategóriás is elég lehet, ha messziről elkerülöd a 230-at. Azt ugyan nem fogja kibírni, ha árammérésben hagyva akarsz feszültséget mérni (ezt mindenki megcsinálja), de ennyi pénzért csodát ne várj.

Viszont vegyél két multit, ne egyet. Két különbözőt. Egyrészt így tudod őket egymáshoz "kalibrálni", másrészt ha egy áramkörben egyszerre akarsz áramot és feszültséget mérni, akkor az 1 multival nem fog menni.

Az elektronikai kezdő készletet pedig nagyon nem javaslom. Ezek általában tartalmaznak 10 ezer Ft-ért tartalmaznak 1000 Ft értékű alkatrészt egy csicsa dobozban. (Egy ellenállás 3 Ft, egy LED vagy egy tranyó kb. 10 Ft, elkó pedig 5-25 Ft között.)
És ha nekiállsz valamit építeni, akkor valami tutira hiányozni fog, szóval mehetsz újra bevásárolni.
A hozzászólás módosítva: Nov 12, 2017
(#) sector99 válasza asasin hozzászólására (») Nov 12, 2017 /
 
Az én egyéni véleményem az, hogy igen - és is ennyiért vettem. Lehet, hogy egy akármilyen kínai multiméter is ennyi, de ez szerintem még 10 év múlva is ugyanilyen pontos lesz, nem lesz kontakt hibás stb. stb.
(#) nagym6 válasza sector99 hozzászólására (») Nov 12, 2017 /
 
Idézet:
„de ez szerintem még 10 év múlva is ugyanilyen pontos lesz, nem lesz kontakt hibás stb. stb.”
Biztosan. Nekem is van egy ilyen, más nagyobb pontosságúakkal -Fluke, HP- összehasonlítva 1-2 digit eltéréssel azonosat mér, legalább 15 éve nem volt kalibrálva. Nincs kontakthiba, semmi baja.
(#) sector99 válasza nagym6 hozzászólására (») Nov 12, 2017 /
 
Az enyémet valamikor amerikai katonák használták Taszáron. Ha nekik megfelelt, akkor nekem is....
(#) szapcsika hozzászólása Nov 17, 2017 /
 
Előbb kérdés volt, hogy Fluke-ot szabad-e venni. Pont most jött ki egy kicsit hosszú, de tanulságos videó a nagy multiméter tesztelő Joe Smith-től.
50,000 Cycle Multimeter Rotary Switch Life Test, Part 1

Megnézi mi lesz különböző multiméterrel, ha ötvenezerszer átfogatjuk az üzemmód váltóját. Röviden összefoglalva: az olcsó kínaiak szétesnek, miközben a relatív olcsó Fluke-on szinte meg sem látszik.
(#) tbarath válasza szapcsika hozzászólására (») Nov 18, 2017 /
 
Nem az volt a kérdés, hanem hogy adott Fluke annyiért megéri-e. Ami amúfy nem forgókapcsolós multi, hanem asztali nyomógombos.

És az se kérdés, hogy egy Fluke sokszor tartósabb-e, mint egy lowcost multi, mert az. Csak egy hobbistának van-e erre szüksége?
(#) RoliNyh válasza tbarath hozzászólására (») Nov 18, 2017 /
 
Csak személyes véleményem, de szerintem egy hobbistának teljesen felesleges 30-40 EFt -os asztali műszert vennie. Én már vagy 20 éve foglalkozom elektronikával hobbi szinten, mégsem éreztem soha, hogy szükségem lenne egy ilyen műszerre. Persze kérdés, hogy egyáltalán mennyire, milyen mélységekben és milyen területen akarsz foglalkozni vele. Személyes tapasztalatom, hogy inkább két multi(d) legyen, amivel lehet egyszerre feszkót és áramot is mérni. Valamint néha nagyon jól jön a DC lakatfogó is. Ezzel a három műszerrel egy hobbista (pl jómagam is) elég sokáig elvan, én úgy tapasztaltam... Egy normális labortáp hiányát sokkal jobban éreztem, mint egy precíz asztali multiméterét, úgyhogy mostanában azt is beszereztem már...

(Esetleg ha van rá igény, szóljatok, és készítek egy videót, hogy mit javasolnék én egy kezdő elektronikával foglalkozónak a saját műszerpark kiépítéséről.)


Ha nem tőled indult a téma, akkor bocsi...
A hozzászólás módosítva: Nov 18, 2017
(#) tbarath válasza RoliNyh hozzászólására (») Nov 18, 2017 /
 
Nem tőlem indult, és maximálisan egyetértek azzal, amit írtál. A két multit én is írtam már korábban.

A videó szerinetm jó ötlet, de lehet még jobb lenne egy topic arról, hogy milyen felszerelést érdemes egy kezdőnek összevásárolni.
(#) proba válasza tbarath hozzászólására (») Nov 18, 2017 /
 
Amit mindennap használok, és hiányozna, egy dupla táp ( esetleg szimpla) ami ezzel kapcsolatban fontos, egyszerre mérje, mutassa a kimenő áramot, és feszültséget, jól állíthatő áramkorláttal , meg egy 5-10 eft multiméter, ha digitálissal , akkor egy logikai ceruza.(L,H, nem érvényes kijelzéssel ).
(#) NGY hozzászólása Nov 19, 2017 / 3
 
A True RMS kérdéshez egy kis információ:

Korábban szó volt az ANENG AN8008 multiméterről. A Zotek gyártja ezt a családot, több címkével is kaphatók, belül ugyanaz pl. az ANENG AN8008, az AUTOOL DM700 és a ZOTEK (ZOYI) ZT109 (vagy az AN8001, DM201, ZT101, a szintén TRMS modellek).

Skori írta korábban a DM700-ról:
Idézet:
„A trueRMS-t viszont csak 50Hz-es alapharmonikuson lehet használni, egy 400Hz-ről üzemelő antiparalel led-páros áramát már nem tudtam megmérni vele (0mA-t muat), és ugyanezen a leden az RMS feszültségmérés sem mutatott használható értéket.”

Ezt azóta megbeszéltük vele, hogy az általa mért (illetve nem mért) érték elsősorban annak volt köszönhető, hogy egy 3...4 mA nagyságrendű áramot akart mérni a 999,9 mA méréshatárnál. A műszer specifikációja (ld. táblázatban is alább) ennél a méréshatárnál, AC árammérésnél ± 1,2% + 3 digits. Ebből kiszámolható, hogy a 3...4 mA a specifikált hibaértéknél is jóval kisebb mennyiség, nem csoda, hogy "szegény kis műszer" nem mutatott semmit.

Magam is kíváncsi voltam, hogy mit is mérnek ezek az "óccsó" multiméterek TRMS gyanánt, ezért csináltam egy összehasonlító mérést, a DM700 egy profi ($250+ kategóriájú), valóban True RMS műszer ellenében.

Pár szó a mérésről:

- mért jelalakok: négyszögjel, háromszögjel;

- mért frekvenciák: 30 Hz, 50 Hz, 100 Hz, 200 Hz, 400 Hz, 800 Hz, 1,11 kHz - az utolsó szándékosan lett kicsit a specifikáció fölé "lőve";

- mért mennyiségek: feszültség, 10...12 V tartományban, áramerősség, 20 mA tartományban - megintcsak szándékosan "szivatva" a kis műszert, egyrészt a 9999 kijelzés miatt 10 V fölött "elveszít" egy digitet, másrészt a ~20 mA újfent eléggé a méréshatár alján van, tehát erősen hibaszázalék közelében.

Az eredmények a lenti táblázatban láthatók, százalékban az eltérés a profi műszer által mért értékektől. Nem számoltam át X % + Y digit formátumra, ami kicsit pontosabb képet adna, valamint nem sávoztam be a másik műszer hibatartományához viszonyítva, de még így is jól látható a lényeg:

- feszültségmérésnél 200 Hz-ig gond nélkül hozza a a gyári specifikációt, de még 800 Hz-nél is elég jó, csak a négyszögjel "viseli meg" kissé. Viszont még 1 kHz fölött is értelmezhető értékeket mutat. Vegyük még hozzá, hogy eggyel magasabb, a 99,99 V méréshatárban kellett mérnie.

- árammérésnél már valamivel árnyaltabb a helyzet, de ha hozzávesszük, hogy a mért mennyiség eleve hibahatár közelében volt, akkor elég jóknak mondhatók az eredmények, bár a papírformát nem igazolják vissza. Itt is a 200 Hz a választóvonal, és a négyszögjelet szintén nem annyira kedveli a nagyobb frekvenciákon.

Konklúzió: egy ~4.500,- Ft-os műszerről beszélünk (amelynek egyébként van számos egyéb igen jó paramétere, tulajdonsága), ezért "tehéntől lódobogást" azért ne várjunk. Ezzel együtt 200 Hz-ig bátran elfogadhatjuk TRMS műszernek, az 1...2% hobbi szinten abszolút elégséges (ahogy a 0,5% alap DC pontosság is). 400 Hz ... 1kHz között pedig "tájékoztató jelleggel, de mégis valamilyen támpont a nem tiszta szinuszos váltakozó feszültség és áram True RMS mérésére.

Magánvélemény: ezt a DM700-at és egy DM201-et (ami csaknem ugyanazt tudja, mint a DM700, csak 3.000 Ft-ért...) használom augusztus óta, napi rendszerességgel. Eleinte rá-rámértem a profi DMM-mel is, hogy lássam a két kicsi "merre jár", de pár hét után eltettem az asztalról, és csak ezeket használom. Volt már a kezemben többféle Maxwell (soha többé), egy-két Uni-T (nem győzőtt meg), és persze pár Fluke is (csak az ára...), hétköznapi (hobbi) használatra ezek a kis műszerek nekem beváltak. Ahogy Skori is írta:
Idézet:
„Mindent összevetve, ár-érték arányra kimondottan jó!”
(#) RoliNyh válasza tbarath hozzászólására (») Nov 19, 2017 /
 
Rendben ez eddig egy szavazat. Ha valaki még támogatja, jelezze privátban, hogy ne itt offoljunk...
(#) tbarath válasza NGY hozzászólására (») Nov 19, 2017 /
 
Köszi!
(#) sargarigo hozzászólása Nov 19, 2017 /
 
Sziasztok!

Kicsit én is beszállnék. Mi a különbség az AN8000 és AN8008 között? Melyiket ajánlaátok? Hobbi célra kellene, nem munkához. 3900 az első, és 5000 a második ebayen.. Sajnos nem találtam a google-ben "an8000 vs an8008" cikket

szerk: Sőt, 2920Huf-ért is van a 8000-es
A hozzászólás módosítva: Nov 19, 2017
(#) sargarigo válasza sargarigo hozzászólására (») Nov 19, 2017 /
 
Ahogy látom a 8000-esnek két kikapcsoló állása van, meg a szokásos funkciói. A 8008-nak meg frekvencia generátor funkciója is. Utóbbira nekem nem lesz szükségem, ha meg mégis akkor összedobok egyet arduinóval. A pontosság kérdését meg az előző hozzászólás már eldöntötte, hobbira nem hiszem hogy bármelyik rossz lenne. Mindkettő négy digites, méretre ugyanaz, tehát dönt az ár
Következő: »»   93 / 126
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem