Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DC motor/lámpa PWM szabályzása
 
Témaindító: redcar, idő: Márc 3, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   132 / 151
(#) Bakman válasza vilamvili hozzászólására (») Jan 13, 2018 /
 
Itt a probléma fő forrása szerintme az, hogy a FET Gate lába nincs eléggé meghajtva, jól lenne egy FET meghajtó. A gyenge meghajtás miatt a FET nagyon tud mlegedni.

Mádosik kép, R5. Minél nagyobb az ellenállás, annál jobban fog a FET melegedni. 7812 használata esetén a C2 és a mellette lévő zener dióda felesleges.

NE555-tel előállított PWM nem tud lemenni 0 %-ra és felmenni 100 %-ra, ez normális, ugyanis a kondenzátort nem lehet nulla idő alatt feltölteni vagy kisütni.
(#) vilamvili válasza Bakman hozzászólására (») Jan 14, 2018 /
 
Bakman,kösz hogy szántál rám időt . Valamit el néztél vagy én, Az egyik kapcsolásban sem látok cérnert nem látok egyik kapcsolásban sem. Nem a fett melegszik hanem az íc. Az a kapcsolás amiben 2 db 4148 dióda van és 58Ko poti az jó, csok a kerékpár kormányban 5 Kom os a poti van a kerékpár motórral terhelve jó !! . A második vagyis a 2es kapcsolás kapcsolás nál nem müködi 5 K potival és 5K potival melegszik az ic. üdv Öreg.
(#) Bakman válasza vilamvili hozzászólására (») Jan 14, 2018 /
 
Valóban, én néztem el, schottky lesz az. Miért nem jó az első variáció, amelyikben két dióda van? A potméter értéke nem kritikus, lehet 5 kΩ is a poti.

555 PWM.gif
    
(#) ferci válasza vilamvili hozzászólására (») Jan 14, 2018 / 1
 
A 7812-t ne cseréld le 7805-re, mert totál rossz lesz és a fet meg fog sülni. A 22 ohm bőven jó az 555 kimenetre.
Tegyél a 7812 be-és kimenetére párszáz nF-ot, közvetlenül a lábai mellé, ha esetleg nem lenne ott. Lehet, hogy gerjed.
A fet gate-nek a 12 volt egyáltalán nem sok, de az 555-ből 12 volt táppal nem jön ki több, mint 10,5 volt kb.
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2018
(#) vilamvili válasza Bakman hozzászólására (») Jan 14, 2018 /
 
Üdv,! Kköszönöm a kapcsolást, a. Az 58 Kk hejLYére tettem egy 5_k-sK potit, hát nekem nem ment.
A szókp sem mutatott értelmes jelet. Één dugdosós panelon meg építem a kapcsolást., mert a kerékpárt 92 csinálta a dajcs*. éÉs még hasonló potítit sem lelek a neten. Hha megy miegiírom. Köszönöm Öreg!

* Na, ez a mondat így teljesen értelmetlen!
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2018
Moderátor által szerkesztve
(#) Bakman válasza vilamvili hozzászólására (») Jan 14, 2018 /
 
C1 100 nF-os kondenzátort cseréld nagyobbra, pl. 1 µF-ra. Valószínűleg túl nagy frekvencia jött volna ki, amit nem bírt az 555-ös IC.
(#) Moderátor hozzászólása vilamvili hozzászólására (») Jan 15, 2018
 
Ennek fuss neki még egyszer, immár normális helyesírással!
(#) Moderátor hozzászólása Jan 16, 2018
 
Az ide nem tartozó magánbeszélgetést kivettem, kérem, hogy ezt privátban intézzétek!
(#) don_peter válasza Bakman hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
2 kérdésem lenne.
1. ez az 555-ös IC ügye négyszög jelet ad ki?
2. PWM jelet szeretnék analóg jellé átalakítani, jelenleg egy Active Butterworth alul áteresztős szűrővel kísérletezek, de nem tudom, hogy jó e az irány. És persze, hogy jó helyre teszem e fel a kérdést. 0-50Hz-es tartományban szeretném használni.
Köszi előre is.
(#) Massawa válasza don_peter hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Nem egészen érthetö mit is akarsz. Szerintem egy sima lineáris integrátor is átalakitja a PWM-t lineárisan változo feszültségre.
(#) don_peter válasza Massawa hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Van egy 0-50Hz-ig terjedő jelem, egy egy jel fix, tehát nem változik, ha egyszer elkezdi adni a jelet. PIC-el állítom elő, timer és megszakításban, illetve van mód ugyan erre a jelre, hogy PWM-el állítsa elő.

A kapott négyszög jelet szettném szinusz jellé alakítani.
Erre keresek korrekt és egyszerű megoldást.
(#) Massawa válasza don_peter hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Sajnos az agytekervényeim még ugy látszik alszanak mert még mindig nem tudom mit is akarsz.
Most akkor mid van? Egy fix négyszögjel frekid valahol 0-50Hz között és mit csinál azzal a PIC?
Ha szinuszt akarsz a négyszögböl, de ha az PWM, akkor abbol már nem lesz jo a szinusz. Szinusz csak pontosan 50%-s PWM-böl lehet jol kinyerni, minden másbol körülményes.
Viszont nem nagy gond ilyen szinuszt más eljárással generálni.
(#) don_peter válasza Massawa hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Csak legyen egy jelem ami majd hogy nem tökéletes szinusz, egyelőre csak ennyit szeretnék.
PIC-em van itthon, ezzel elő tudom csalni a négyszögjelet, ebből kellene nekem szinuszt csinálni. Ha PWM akkor termesztésen 50%-os kitöltessél menne, de egyelőre most a timer és megszakítással működik. A kiadott négyszög jel már megvan. Itt tartok.
(#) Massawa válasza don_peter hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Akkor van egy szép négyszögjeled ( teljesen mindegy hogy PICböl vagy 555-böl). Ha nem változik nagyon a frekvencia, akkor egy jobb szürö levesz belöle szinte minden harmonikust, de az egész 0-50Hz-s frekvenciatartományban nem fog nagyon jol menni. 10-50Hz-s tartományban már jobb eredményt kapsz.
Jobb eredményt kapsz ha a 4szögjelet egy komparátorral 3szög jellé változtatod ( a frekvencia felezödni fog) és abbol vágod le a harmonikus jeleket. Ott a szinusz stabilabb és jobb lesz.
(#) Peter65 válasza don_peter hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Szia!
Lehet analóg jelet PIC-kel előállítani akár PWM kimenet segítségével. Ilyenkor leggyakrabban valamilyen alul-áteresztő szűrőt használunk. Ha egyszerű szűrőt akarsz, akkor érdemes legalább 2-3 nagyságrenddel nagyobbra választani a PWM frekvenciáját a kimenő jel frekvenciájához képest. De ennél a megoldásnál folyamatosan kell változtatnod a PWM kitöltési tényezőjét.
Ha fix a jel, akkor rezgőkörrel lehet talán legegyszerűbben kiszűrni az alapharmonikust, de azért az amplitúdók kézben tartása problémás lehet. Ha változtatni akarod a frekvenciát, akkor az analóg szűrődnek a rezonancia pontját is változtatni kellene. Erre nem ismerek egyszerű megoldást.
(#) don_peter hozzászólása Márc 3, 2018 /
 
Nincs véletlen olyan DAC IC, ami ezt megoldja helyettem?
Tehát én beadom neki a PWM jelet és ő szinuszt ad ki?
A hozzászólás módosítva: Márc 3, 2018
(#) Massawa válasza don_peter hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Nem tudom miért ilyen bonyolultan? Ha szinusz jelet akarsz, akkor miért nem szinusz generátort épitesz - mi a fenének ehhez a PWM?. Kb olyan bonyolult mint a PIC és még programozni sem kell. De van kész IC is ami szinuszt is tud. (Függvénygenerátor topic).
A hozzászólás módosítva: Márc 3, 2018
(#) don_peter válasza Massawa hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Mert több jelre van szükségem, és PIC van egy rahedli itthon ingyen. Gondoltam, ha lehet felhasználom. Persze nem ragaszkodom hozzá, de nekem könnyebb PIC-el dolgoznom mint más nem ismert IC-vel. Megnézem ezt a komparátoros dolgot, ezt még nem használtam, de szerencsére van a PIC-ben.
(#) Massawa válasza don_peter hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
A PICben levö komparátor nem igen fog müködni, mert a PIC mindig négyszögjelet ad ki. Neked egy külsö komparator kell integratorral, ami a 4szög jeleket 3szögüre alakaitja. Annak ha levágod 2 diodával a csucsait már majdnem szinuszt kapsz.
Még mindig nem árultad el mire kell a szinusz, mert az sem mindegy, hogy hanggeneratort vagy motor jelet akarsz.
Nézz át a függvénygenerator topikba ott egy sereg ötlet. Vagy kerestess a googlival LFO kapcsolásokat - kis millio van, de PIC ( stb ) egyikbe sem kell...
(#) don_peter válasza Massawa hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Arra gondoltam, hogy a PIC kiadja a négyszögjelet, majd azt vissza vezetem a saját komparátorára. Majd annak kimenetével foglalkozom tovább.
Nem járható így?

Schumann rezonátort akarok készíteni.

ui:
Jelenleg ezzel próbálkozom: Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Márc 3, 2018
(#) Massawa válasza don_peter hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
A PIC - mint minden digitális eszköz csak két szintet ismer (0,1), abbol te soha nem fogsz egy lineáris jelet kapni. Azt mindig egy külsö elemmel kell megoldanod. A szürö is jo, de neked tracking filter kellene ( ami már bonyolult) mert a frekivel változnia kell a szürönek is.
Ezért egyszerübb egy LFO vagy függvénygenerátor.
(#) kissi válasza don_peter hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Szia !
A DAC IC-vel "simán" meg tudod oldani ( ha van egy kis szabad prociidőd még ! ): a szinusznak megfelelő mintákat adod ki rá a frekinek megfelelő gyakorisággal + egy aluláteresztő RC szűrő és egy puffer ( vagy aktív aluláteresztő műv. erősítő ) !
(#) don_peter válasza kissi hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Tudsz nekem ilyen IC-t mondani ami jó lehet a feladatra?
(#) kissi válasza don_peter hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Nézzél szét pl. a Microchip kínálatában pl.:Bővebben: Link, de sokan készítenek I2C, SPI csatolófelülettel! A konkrét feladatodat nem néztem, de egy szinusz előállítása 50 Hz-en ( hacsak nem valami extra minőségű kell!) nem okozhat nagy problémát...!
(#) don_peter válasza kissi hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
0-50Hz kellene, elég pontosan.
Ilyen jelet már sikerült előállítanom, de nem tudom mennyire lesz ez jó nekem..

Csatoltam képet a jelalakok előállításáról.
A kék jelet 3szoros RC szűrővel, a zöld jelet a Active Butterworth-el állítom elő.
A piros jel egy erősített kék jel.
A sárga az eredeti jel.
A hozzászólás módosítva: Márc 3, 2018
(#) kissi válasza don_peter hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
A frekvenciát simán pontosan tudod tartani, csak a DAC-ra kapcsolt minták gyakoriságától és időpontjától függ, a jelalak hűsége a DAC felbontásától ( 10 bit --> 1024 lépcső az amplitúdót tekintve !, szerintem nem kevés, de van több bites is!), a minimális csipkézettség úgy gondolom RC szűrővel is megoldható !

Puding próbája az evés --> próbáld ki !
(#) don_peter válasza kissi hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Fenti szűrők már szimulátorban megvannak és működnek, az erősségük kétséges.
A kék és piros jel csak max 20mV, a zöld jel az jó lehet, az 19v.
Esetleg tranzisztorral érdemes lenne még komolyabb erősítést rátennem?
(#) kissi válasza don_peter hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Te tudod, hogy mit akarsz...!
(#) Massawa válasza kissi hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Én sem tudom követni, ráadásul a neten van egy sereg Schumann rezonátor - egyikben sincs PIC vagy egyébb digitalis áramkör és mind müködik.
Cipöt a cipöboltban kell venni.
(#) don_peter válasza Massawa hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
555-el oldja mag az amit a neten találsz.
EN555 is digitális jelet ad ki, kell a szűrés rá, kérdés miképpen oldjam meg.
Megvenni egyszerű lenne, de megalkotni az sokkal jobb móka.
Következő: »»   132 / 151
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem