Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   166 / 250
(#) ha1drp válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 31, 2017 /
 
A vízvezeték csövek nem megfelelőek, nem elég merevek, illetve nem UV állók. Vagy horgászbot, (kb. 100km/h-s szélig jó) vagy a wimo-nál is forgalmazott üvegszálas árbócok jók lehetnek.
(#) granpa válasza ha1drp hozzászólására (») Dec 31, 2017 1 /
 
A vas/réz vízvezetékcső nem stabil/merev/UV álló?
A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2017
(#) Doky586 válasza granpa hozzászólására (») Dec 31, 2017 /
 
De.. Csak a súlya...
6m 1" vascső 30kg, ebből 3db-ot kell félkézzel felnyomnod az 90kg, az alsó tagok még vastagabbak / nehezebbek
(aki 200kg-ot nem tud kinyomni súlyemelésben az hozzá se kezdjen, nem szólva a pusztításról kötélszakadás v visszazuhanás esetén)
A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2017
(#) Gafly válasza granpa hozzászólására (») Dec 31, 2017 /
 
Van egy ingyen vihető árbócom.
Posta nem játszik, csak személyes átvétel

Mellesleg ez nem vicc. Komoly (pl. hívójele van) embernek, akár RIG is.
De nem szeretném bontás után darabonként árulva látni viszont...
(#) ha4023 válasza ha1drp hozzászólására (») Dec 31, 2017 /
 
Illetve egy ilyen árbócok is könnyedén szállítható, mert kicsi és nem nehéz, viszont huzal antenna rögzítésére megfelelő.

Nekem egy ilyen kitolható árboc a 7 MHz-es GP-m, alul leszigetelve és betáplálva.
(#) granpa válasza Doky586 hozzászólására (») Dec 31, 2017 1 /
 
Nem ez volta kérdés lényege. Valamint milyen magas egy 20 m-es árboc, ha még súlyos alsó tagok is kellenek a 18 m (na jó, 17 m) csőhöz. Továbbá a felsőkhöz elég vékonyabb is.
(#) ha1drp válasza granpa hozzászólására (») Dec 31, 2017 /
 
A hozzászólásban KPE anyagmegjelölés is szerepelt, arra reagáltam. Mivel kitelepülésre is szeretné használni nem gondolkodtam vas és rézcsőben. Az alumínium megfelelő lenne, de csak használtan, mert nem olcsó.
(#) granpa válasza ha1drp hozzászólására (») Dec 31, 2017 1 /
 
Az üvegszálas műgyanta árboc is jó lehet (az se olcsó), de merevítése macerás. Súlyban az alumíniumhoz közelít. Egy ilyen "kitelepülés", nem mindegy, hova (távolság, szállítás), de 3 emberes. Ha csak néhány 100 m-ről van szó, 3-4 darabból is állhat. Nagyobb távolságra, több, rövidebb darabos kell. Az még nyűgösebb (árban is húzósabb).
Szerintem: ragasztott, impregnált fenyőből, tokozással toldva, még házilag is kivitelezhető, és 1(2) ember is fel tudja állítani. De, hogy tanult barátunkat idézzem: nem értek hozzá.
(#) elektroncso hozzászólása Dec 31, 2017 /
 
Nos, sajnos nem tudtam kideríteni, hogy hol árulnak a környéken alumínium csövet, nagy eséllyel sehol. Főleg ilyen "kis" mennyiségben.
Mielőtt félreértenénk egymást, az antenna nem lesz kitelepülős, fixen telepített az udvarban, komoly földelőhálózattal kiegészítve. Csak a RIG lesz kitelepülős (ATU, adó-vevő, táp, SWR mérő).
Akkor a KPE csövet hanyagolom.

De nagy eséllyel egyenlőre felhúzok egy LongWire antennát, a GP-hez meg elkezdem gyűjteni az anyagot. Az elkövetkező években úgyis Pesten (vagy Győrben) fogok főiskolai tanulmányokat fojtatni (természetesen rádiós irányban), keveset fogok itthon tartózkodni.
(#) dokidoki válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 31, 2017 /
 
Nos, én ott vagyok fennakadva: ,hogy longwire. az igazából 80 méter hossz felett kezdődik. A betett qth schematic az csak rövid drótot enged meg. Így a 9:1 unun, is kérdésessé válik. Bár mint trafó, fordítva is működik - ha 5-8Ohm adódik azt fel lehet vele húzni 50 köré.
Bármit is sikerül kialakítani, azt a talppontban meg kell mérni analizátorral, és eldönteni a kapott adatok alapján, hogy lehet megfelelően illeszteni a tápvonalhoz.
(#) elektroncso válasza dokidoki hozzászólására (») Jan 1, 2018 /
 
Jó, jó akkor nevezem egy darab drótnak. Ebben az udvarban 80 méter antenna maximum csak feltekerve férne el.

Elkísérletezek vele ahogy időm engedi.
(#) Papimanó hozzászólása Jan 3, 2018 /
 
Üdv mindenkinek!
Egy ICOM IC-F110S rádiót szeretnék használhatóvá tenni amatőr sávon. (HA7WAO) a hívójelem, tehát nem tilosban járok. A programozó kábelt, és a CS-F100S nevű programot beszereztem, működik a kapcsolat. Arra kérnék egy hozzá értő amatőr társat hogy a program használatával kapcsolatban segítsen. Sok olyan rövidített funkció gomb felirat van benne amit nem értek.
Előre is köszönöm a segítséget.
73;Pista
(#) szendi001 válasza Papimanó hozzászólására (») Jan 3, 2018 / 1
 
Szia OM! Nem tudom jó tanáccsal állok-e elő, de én egyeztetnék az ANICO szervizével. Biztosan segítenek, ha csináltak hasonlót. 73! HA1DLX Józsi
(#) StMiklos válasza Papimanó hozzászólására (») Jan 3, 2018 / 1
 
Szevasz!

Ezt ismered?
Bővebben: Link
5.1-től a programozás.

Üdv: StMiklos (HA5AVE)
A hozzászólás módosítva: Jan 3, 2018
(#) Papimanó válasza szendi001 hozzászólására (») Jan 4, 2018 /
 
Szia !
Köszi a választ, végül ha másként nem fog menni megpróbálom. Amúgy alap dolgokat, pl:frekvenciák, adó teljesítmény, shift, gombok funkciója be tudtam állítani, inkább a ctcss, és hasonló kód beállításokkal vannak még gondjaim.
73; Pista
(#) Papimanó válasza StMiklos hozzászólására (») Jan 4, 2018 /
 
Szervusz!
Köszönöm a segítőkész választ, én is letöltöttem már ezt a szervíz utasítást, de sajnos az én programom másik verzió lehet, mert egész más a kinézete, és a feliratai. Ami nekem van az már dem "DOS.-os" program, USB. portról kommunikál. Fontosabb dolgokat már beállítottam vele, mint az előző válaszomban is leírtam, de sok funkció még nem tiszta.
Köszi.73;Pista
(#) Wegg hozzászólása Jan 16, 2018 /
 
Szervusztok .Szeretnék készíteni morze billentyűt saját célra. De nem találok méreteket amihez igazodnom kellene.Hátsó ütköző pont - esetleg rugó -tengely forgáspont - első rugó távolság -billentyűgomb .Az alaptól való magassága . Stb. Szóval ilyen méretekre lennék kiváncsi . Hogy ne keljen első nekifutásra csinálnom legalább 3 rosszat
Köszönettel ex HG7ZV
(#) Medve741 válasza Wegg hozzászólására (») Jan 16, 2018 / 1
 
Kedves Wegg!
Küld el a címedet, küldök Neked egy jó billentyűt.
73' Laci (Medve 741) HG5AAU
***@***.***

E-mail cím nem tartozik nyilvánosságra!
A hozzászólás módosítva: Jan 17, 2018
Moderátor által szerkesztve
(#) granpa válasza Medve741 hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
112×: Nem írunk ki email címet a "vadászok" miatt (hacsak nem akarsz sok spam-et kapni). Az ott van leveleződben (adatlap). Vagy írd meg neki privátban.
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2018
(#) Wegg válasza Medve741 hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
Szia Medve 741!
Köszönöm a felajánlásodat . Küldtem privát üzenetet.
Üdv Wegg
(#) Medve741 válasza granpa hozzászólására (») Jan 17, 2018 /
 
Igazad van, elnézést kérek!
Medve741
(#) szikorapéter hozzászólása Jan 24, 2018 /
 
Sziasztok. Építettem arduinoval egy DDS-t amit 1Hz-től 30Mhz-ig lehet pörgetni.
Ezt külön is kivezetem egy kimenetre,de szeretnék még a készülékembe egy miniatűr AM vevőt építeni a 80 ,40 és 20 méteres amatőr sávok vételére.
Találtam egy ilyen kapcsolást (alább) ,viszont itt a bemeneten van egy szűrő csak 40 méterre.
Olyan kérdésem volna ha elvileg eltávolítom onnét a szűrőt és csak egy becsatoló kondenzátort hagyok ott (szintén alább de a 2. kép) akkor elméletben már a többi sávot is gond nélkül kell fognom igaz?
(#) Kera_Will válasza szikorapéter hozzászólására (») Jan 24, 2018 /
 
A polyakov diódás keverőnek mi köze van az AM vételhez?
Esetleg annyi, hogy minél nagyobb AM elnyomást kell rajta beállítani a diódák különbségéből adódóan egy trimmer potencióméterrel.
Távíró és SSB moduláció vételére alkalmas mint szinkrodin elvű rádióvevő.
A fele frekvencián kell járnia a lokál oszcillátornak ami a diódákra kerül, a venni kívánt antennán keresztül érkező jelhez képest.A kisebb frekvenciájú (fele) lokál jel előállítása miatt stabilabb oszcillátor építhető.
Felejtsd már el ezt az AM vételi "téveszméidet a polyakov keverőre vonatkoztatva" , normál üzemszerűen , nem jellemző ebben az esetben a kifejezett AM adók vétele.Mivel nem erre a célra van tervezve!
A bemeneti sávszűrők nem véletlenül vannak ott, szelektívvé teszik rádiót .
Pontosabban a távol szelekciót végzik el, közel szelekciót jelen esetben a hangfrekvenciás erősítő áramkörök átviteli karakterisztikája határozza meg.
Hiába próbálod az tekercseket kikerülni , sajnos a fizikát az tudja , annak ellenére , hogy te mégse veszed figyelembe.
A jobb közeli szelekció javítását, a szuper rendszerű rádiókban alkalmazott középfrekvenciás fokozatban lévő szűrők sávszélessége határozza meg.

Ha nem szeretnél bajlódni és hangolódni a bemenő szűrőkkel együtt , akkor nézzél szét a general cover age elvű vevők között.
Ott "csak" egy alul áteresztő szűrő van.A teljes vételi sáv fölé van választva az első KF és oda keveri fel az első lokáloszcillátor is a bejövő antennajelet.
Jelen esetben 3 - 15 MHz szeretnél venni , akkor pl.: 20 MHz vehetnéd az első KF-et.
Az antenna elé kell rakni egy olyan aluláteresztő szűrőt ami kb.: 15 MHz enged be majd onnan levágja a jelet.
Tehát 23 - 35 MHz kellene hangolnod a DDS-t ha csak 30-ig megy, az nem baj.
Lehet duplázni 2 diódával ( tranzisztorral teljesítménye is lesz) és egy trifirális trafóval a kimenő frekvenciáját. Így közel 60 MHz-ig fogsz tudni hangolni.
20MHz KF szűrőt tudsz építeni 5-6 db 20 MHz kvarcból.
Megmérni válogatni tudod önmagával a DDS-ből kijövő jelel is meg egy feszduplázó diódás csúcsegyenirányítóval egy deprez műszerrel kiegészítve.
A KF erősítő után pedig egy 20 MHz kvarcból tudsz csinálni egy BFO-t ami demodulálni segít a CW/SSB jeleket.
Ha AM-et kívánsz akkor a KF után diódás demodulátort építesz a hangfrekis erősítő elé.
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 25, 2018 /
 
Idézet:
„A bemeneti sávszűrők nem véletlenül vannak ott, szelektívvé teszik rádiót .

Azon kívül az antennára kerülő lokál oszcillátor jel szintjét is csillapítják.

Idézet:
„Ha AM-et kívánsz akkor a KF után diódás demodulátort építesz a hangfrekis erősítő elé.

De lehet kissé keskeny lesz a KF 3-4 kHz sávszélessége az AM vételre mert ott 10 KHz kellene.
Akkor váltasz LC körös szűrőre ami 20MHz tud 10 kHz sávszélességet , vagy lekeversz 20 MHzről 455 kHzre.

De az RH rádióamatőr sávokon nem nagyon találsz AM adót ... Túl drága energia pazarló modulációs módszer , ezért az SSB / CW üzemet preferáljuk .
(#) szikorapéter válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 25, 2018 /
 
Akkor SSB vagy CW üzemre alkalmas vevőt volna illő készítenem gondolom. A vevőkör elkészítése bonyodalmas lesz számomra de nem megoldhatatlan. Maximum ebből is tanulok egy keveset.
(#) Kera_Will válasza szikorapéter hozzászólására (») Jan 25, 2018 /
 
Miért lenne bonyodalmas ?
Ott a DDS azzal minden rezgőkört megtudsz mérni, csak egy diódás csúcsegyenirányító kell hozzá .
(#) szikorapéter válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 25, 2018 /
 
Akkor keressek egy egyszerűbb CW vevőt és alakítsam át a céljaimnak megfelelően?
(#) Kera_Will válasza szikorapéter hozzászólására (») Jan 25, 2018 /
 
Sok sávos vevőhöz bemeneti sávszűrők kellenek, sávonként .
Ha nem akarsz sávonként 2 3 LC rezgőkört tekerni és hangolni, kapcsolgatni,(4 sáv esetén ez 8 12 tekercs lesz) akkor lépj tovább és csak egy azaz egy darab LC alul áteresztő szűrőt építsél ami a maximális vételi sávig enged át majd levág.
Az se áll több anyagból mint kb.: 3 - 4 LC rezgőkör.
Utána pedig így is úgy is kell egy keverő + KF erősítő és kvarc szűrő.
BFO és hangfrekis erősítő.
A hozzászólás módosítva: Jan 25, 2018
(#) Doky586 válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 25, 2018 /
 
Idézet:
„rádióamatőr sávokon nem nagyon találsz AM adót ... Túl drága energia pazarló modulációs módszer”


Drága..??? Szinte biztos hogy simán fele árból ki lehet hozni egy 10W+ AM adót (de akár 1kW-ost is) mint egy LSB adót. Sőt a műsorszóró adók 500kW esete is bizonyítja ezt.

Egy C osztályú végfok tápfeszültség hangfrekis modulálása (trafós vagy PWM kapcs üz) egyszerűbb és jobb hatásfokú egy lineáris (A osztályú) végfoknál + bonyolult ssb modulátornál..

Sok millió ember hallgat AM műsort a pár tízezer amatőr SSB -vel szemben (világviszonylatban). Milliók nem tévedhetnek mi a jó. Akárcsak a Légiforgalmi profik sem.
A hozzászólás módosítva: Jan 25, 2018
(#) Kera_Will válasza Doky586 hozzászólására (») Jan 25, 2018 /
 
Idézet:
„Túl drága energia pazarló modulációs módszer””

OK értem !
Ezt a drágaságot az energia / lefoglalt RF spectrum szélességére / átvitt információ mérlegére értettem.
Az AM vivő 50% energiát elvisz és a 2 egyforma moduláció tartalmú oldalsávra 25 - 25 % maradék energia jut.

A légiforgalom esetén részben hagyomány miatt maradt az AM egyszerűbb (de)modulációs módszer.
Ezen kívül kevésbé lehet érzékeny a nagy sebességből adódó doppler csúszásokra.

AM (de)modulátor könnyebben kivitelezhető ez természetes, szélesebb átviteli sávú is egyben.

Valóban az SSB-hez precizebb szűrőt kell gyártani ,freki stabilabb oszcillátor áramkörök is kellennek ezért viszonylag "drágább" lehet.
Következő: »»   166 / 250
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem