Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   710 / 778
(#) Zsarka válasza gerleimarci hozzászólására (») Márc 8, 2018 /
 
Mikrohullámú sütőbe beteszed mellé egy pohár vizet letakarva egy kistányérral . Magam sem értem de ez működik . Kb egy perc alatt felforrósodik olyannyira hogy szinte széteszik. Vigyázz mert éget !
(#) Skori válasza Geri86 hozzászólására (») Márc 8, 2018 /
 
A kis gyűrűnek telítésbe kell mennie, tehát 0,3....0,4T közé kell méretezni, és a gate zenerek feszültségére - ez az elmélet. A gyakorlatban pedig ki kell kísérletezni, hogy milyen menetszámokkal működik jól. Azon kívül nem is minden vasmag alkalmas erre a célra. Sokszor leírtam már, hogy a kísérletezést ennél az önrezgő tápnál nem nagyon lehet elkerülni, akinek ez probléma, az inkább ne is kezdjen bele.
(#) tothbela válasza Skori hozzászólására (») Márc 8, 2018 /
 
Szia! Egyszer kifogtam egy olyan gyűrűt, ami valószínűleg ugyanolyan volt mint a tiéd, és azonnal üzemelt a táp. Azóta nem volt szerencsém. Jelzés nélküli vasaknál tényleg nem egyszerű. De köszönöm a fáradtságod, már jónéhány kis smps szolgál ilyen megoldással. Többnyire ledes világítás, még akkus fúró táplálására.
(#) 13_Balu50 hozzászólása Márc 9, 2018 /
 
Sziasztok !Segítséget kérek egy TL494 IC alapu 24V-os kapcsolótáp ügyében. A táp zárlatos volt a bíztositékot kiverte. A 2db végtranyót cseréltem, mivel más hibás alkatrészt nem találtam benne . A zárlat megszűnt, de a táp nem indul el. Az IC nem kapja meg a tápfeszültséget. Külső segédtáppal (12V)megtáplálva az IC müködik a 8,11, lábán ott a vezérlő jel, de a táp így sem indul be. Az összes kondenzátor kiforrasztva, egyenként ellenőriztem ESR mérővel, renben voltak. Az összes diódát ellenőriztem ami kétséges volt kiforrasztva is. A tranzisztorok (4db) mind jó. A segédtrafót kiforrasztottam mert hibásnak véltem egy részét, de szerintem az se az, mivel csak 2 ( 3vezetékes )menetből áll , a műszerem azért mért 0 R-t. Amit nem értek induktivitásként miért nem érzékelte. A nagy primer köri kondenzátorok feltöltődnek rendben. Ha felbosszant leszedek róla minden alkatrészt előbb utóbb csak meglesz a bibi. Nem is annyira a megjavítása érdekel, inkább, hogy hol és mi a probléma.
(#) latyakosa válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Márc 9, 2018 / 1
 
Önrezgő segédtáp kerámia kondenzátorait is ellenőrizd vagy lehet megnyúlt ellenállás is!
(#) 13_Balu50 válasza latyakosa hozzászólására (») Márc 10, 2018 /
 
Ami az ellenállásokat illeti, azokat nem nagyon nézegettem, mert nem láttam elszíneződést rajtuk.
Amint lesz egy kis időm, megmérem mindet, a gyanúsakat kiemelve is.
(#) latyakosa válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Márc 10, 2018 /
 
Amíg nem tapasztaltam saját bőrömön addig én se hittem, hogy ennyire gyenge minőségü alkatrészeket gyártanak. Azóta is megvan 3 db 10 ohm-s ellenállás, gyári kinézetű és mind szakadt.

Ha nem sikerül a segédtápot életre lehelni akkor tny255 és néhány alkatrészből tudsz egy ujat építeni. Lehet hazékonyabb mint napok óta keresni a hibát a segédtápban.
A hozzászólás módosítva: Márc 10, 2018
(#) _BiG_ válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Márc 10, 2018 / 1
 
Én javítottam eldurrantott (hozzá nem értő bekapcsolva letette egy fémlapra a nyákot) tápot és abban a bázisra menő 2,2 ohm-os ellenállások szakadtak meg, anélkül, hogy ez kívülről látható lett volna.
(#) xitibi hozzászólása Márc 10, 2018 /
 
Sziasztok. Bár nem szoktam túl sűrűn ilyent kérni de, nincs valakinek nyomtatható nyákrajza ehhez?Bővebben: Link
(#) 13_Balu50 válasza _BiG_ hozzászólására (») Márc 11, 2018 /
 
Köszönöm a segítségeket, nálam a két végtranyó bázisára menő 2,8 R-es ellenállás hibás volt, kiforrasztva az egyik 2,7 K a másik 19K körül volt, pedig külső ránézésre hiba nem látszott rajtuk.
Remélem ezek cseréje és a segédtrafó összerakása után indulni fog a táp.Le sem merem írni, hogy mennyi időt szívtam miatta. Irány reggel a bolt mert nincs itthon pillanat ragasztó, hogy összerakjam a segédtrafót. Még jó, hogy nem törtem el amikor szétszedtem, vagy nem tekertem le róla a tekercseket. Ha elindul a táp mindenképp megírom.
A hozzászólás módosítva: Márc 11, 2018
(#) 13_Balu50 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Márc 11, 2018 /
 
A táp elindul, szabályozható a feszültsége, a zöld led világít, azonban ha beterhelem egy 24V 21W-os égővel leesik a feszültség, a led elalszik. Egy 220V 100W-os égővel terhelve, csak halványodik a zöld led.
(#) _BiG_ válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Márc 11, 2018 /
 
24 V-on majdnem 1 A a fogyasztása a 21 W-os égőnek, a 220 V-os 100 W-os égő fogyasztása kevesebb, mint fél Amper.
Ne a wattokat nézd csupán.
Azonfelül egy izzó hidegellenállása töredéke a melegének.
(#) tothbela válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Márc 11, 2018 /
 
Ahogy az előttem szóló is említette, az izzó hidegellenállása akár tizede is lehet az üzeminek. Nálam egy 12V 3,5A-es notebook táp nem képes működtetni egy 12V 20W-os halogén izzót. Pedig az csak a fele mint amit a táp tud. Nagy teljesítményű terhelésnek én vasalót (50 Ohm 1000W) vagy mosógép, bojler fűtőbetétet szoktam használni. Ezek a hálózati feszültségre készült fogyasztók ellenállása meghatározható egy egyszerű számolással. R=50000/P. Például egy 2kW-os rezsó 25, egy 3kW-os átfolyó vízmelegítő 17 Ohm. Ezek nem pontos értékek, de 10%-on belül szokott lenni. Mivel ezek a fogyasztók is melegen kicsit nagyobb ellenállásúak, így hidegen valamivel alacsonyabb mérhető. Viszont nem tizede mint az izzólámpánál, hanem 90-95%-a.
(#) 13_Balu50 válasza tothbela hozzászólására (») Márc 11, 2018 /
 
Biztosan igazad lehet, de ennek a tápnak indulnia kellene vele, mert a másikkal így simán simán indul. Keresek még benne hibát mert biztosan van még.
(#) frissadam hozzászólása Márc 11, 2018 /
 
Sziasztok.
Az alábbi tápban van egy ETD49 3c90 trafó 29 menet primer 4*0,41 drót és szekunder 2x 9 menet 4*0,41 dróttal. Jelenleg 1kz-es induktívmérőm van és így 800/400 uH az Lm/Lr Cr=2*10nF Puffer 2200µF tápáganként.

Üresjáratban 180kHz 57v
terhelve
1A 100kHz 50V
2A 80Khz 47V
2A 100kHz 44v
3A 80kHz 33v
4A 80kHz 27v

+1-1db 2200µF tápáganként
4A 100kHz 42v

Véleményetek és tapasztalatotok alapján mivel lehetne a stabilitást növelni nagyobb terhelés esetén?

sch12.jpg
    
(#) tothbela válasza frissadam hozzászólására (») Márc 11, 2018 /
 
A szórási induktivitás nem lehet annyi. Soknak tűnik a 400uH Nekem nincs induktivitásmérőm, és a hangkártyás sem jött be igazán. Viszont van jelgenerátorom 1MHz-ig. Rezgőkört alkotok ismert kondenzátorral, és végigsweppelem. A rezonanciafrekiből, meg a kapacitás értékéből Thomson képlet segítségével (itt van a fórumban online) kiszámolom az induktivitást.
(#) tothbela válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Márc 11, 2018 /
 
Elfogadom az érvelésed, mert nekem is van olyan tápom, ami képes nagy árammal indítani.

Egy aktív zenekari hangsugárzó tápjában volt ilyen jelenség, hangerő növeléskor összeesett a táp. A primerrel soros kondenzátor (1µF/400V) elvesztette a kapacitását, és csak pár nF maradt.
A hozzászólás módosítva: Márc 11, 2018
(#) 13_Balu50 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Márc 11, 2018 /
 
Lehet mégis a segédtrafó lesz a hunyó, a tl494-et külső segédtáppal megtáplálva ezt a képet adta a szkópon a segédtrafó után. Ja és a korábbi 2db rossz ellenállás.
Az első kép egy jó tápegységé, a második a hibás amit próbálok megjavítani.
A hozzászólás módosítva: Márc 11, 2018
(#) frissadam válasza tothbela hozzászólására (») Márc 11, 2018 /
 
Köszönöm! Valamit elkövetek az ügyben.
(#) frissadam válasza tothbela hozzászólására (») Márc 11, 2018 /
 
Bővebben: Link

Linken lévő kapcsolást alkalmazod az induktivitás méréshez?

Amúgy tettembe 2*10000 mikró puffert.
4A 100kHz 34v egy tápágban
2*2A 100kHz 42v két tápágban

Ugyan az kb az eredmény 10000µF kondikkal is. Ennyit tud a táp? Ennyit számít az ESR? A trafómnak mások a paraméterei? Vagy hogy működik ez a dolog?
(#) tothbela válasza frissadam hozzászólására (») Márc 11, 2018 /
 
Nem én vagyok a tápguru, de egy rezonáns táp maximális kimenő árama a rezonáns kör impedanciájától függ. Főleg, hogy a diódákkal limitált kondenzátorokon a feszültség legfeljebb 320Vpp lehet. 10nF-os kondikkal nem lesz nagyobb a kivehető áram. Növelni kell a rezo kondikat, és csökkenteni a szórt induktivitást. De szerintem az már elég alacsony, csak a mérési metódus nem jó.

Nekem 1W kimenetű generátorom van. A rezgőkörrel sorbakötök egy kis izzót 3V/50mA. Rizs szem izzónak is nevezik. Rezonancia freki környékén kialszik.

Nem érdemes növelni a szekunder kapacitást. Erősítőhöz például 4 Ohmra 1-1 1000 µF a két tápágba. De a fele is elég. Inkább a primer kondikat érdemes növelni, de oda is elég wattonként legalább 1 uF. Inkább a táp terhelhetőségét kell növelni, hogy csúcsáramoknál se limitáljon.
(#) frissadam válasza tothbela hozzászólására (») Márc 11, 2018 /
 
Rendben köszi!
(#) Skori válasza xitibi hozzászólására (») Márc 12, 2018 /
 
Látom eddig nem kaptál választ. Ez azért lehet, mert pl. nem túl szimpatikus dolog 5W-os ellenállással fűteni azért, hogy legyen az IC-nek segédtápja, ennél vannak sokkal jobb megoldások is. Azonkívül a rajz hibás. Inkább keress más kapcsolást.
(#) xitibi válasza Skori hozzászólására (») Márc 12, 2018 /
 
Szia. Tanulni szeretnék belőle igy nem használatra kell. Azt meg mondod mi a hiba benne?
(#) JZoli válasza xitibi hozzászólására (») Márc 12, 2018 /
 
Ugyan nem tőlem kérdezted, de egy nyilvánvaló hiba a rajzban, hogy a 37V-os tekercs alsó kivezetése rossz helyre van kötve. Annak a graetz alsó, most üres kivezetésére kellene menni!
(#) xitibi válasza JZoli hozzászólására (») Márc 12, 2018 /
 
Köszönöm. A többi része jó a kapcsolásnak?
(#) vteo válasza xitibi hozzászólására (») Márc 12, 2018 /
 
Néhány gondolat:
• Bár az IC tartalmaz egy 15,6 V értékű zennert nem bíznám rá ezt a feladatot, hogy a működéshez szükséges tápfeszültséget ő korlátozza. Az IC feladataihoz 63nC FET és 46kHz oszcillátor frekvencia esetén kb. 8mA szükséges, így kb. 110mW fölösleges disszipációval van terhelve az IC.
• A C8 kondenzátor feszültség értéke 16V. Egy 15,6V (tipikus értékű) zenner mellett ez kevés.
• Én nem járatnám 16V-ról az IC-t felesleges a FET-ek gate-jét ennyivel tölteni kisütni. (felesleges időveszteség is)
• A túláram kikapcsolást (az IC leállítását) sem a tápfeszültség elvételével javasolja a gyártó. Bár ez a fórumon többeknek működött így. A gyártó az oszcillátor leállítását javasolja.
• Az IC rendelkezik „True Micropower Start-Up.”-val. Még is jobb elgondolásnak tartom, hogy akkor kezdjen az oszcillátora az IC-nek működni, ha a tápfeszültsége megvan.
• A C11 értékére biztosan nem választanék 3,3µF-ot. méretezők szerint 5% bootstrap feszültség ingadozásnál 200-300nF, 1% bootstrap feszültség ingadozásnál 800-1000nF. (ez utóbbinál maradnék).
• A FET zárását gyorsabban oldanám meg. (+ dióda vagy tranzisztor)
• Az áramfigyelést valószínű nem ellenállással oldanám meg, hanem áramváltóval.
• Rezonáns kapcsolást készítenék és nem keménykapcsolásút.
• ….
(#) xitibi válasza vteo hozzászólására (») Márc 12, 2018 /
 
Köszönöm szépen a jó tanácsokat. Mint írtam most szeretnék tanulgatni a rezonáns tápokról ezért gondoltam választok egy egyszerűnek tűnő kapcsolást amit megépítek és ha működik utána tanulmányozom és tanulom is a kapcsolást. Ez nekem bevált módszerem ... Tudsz ajánlani egy kezdő számára egyszerű és olcsó kapcsolást amiből lehet tanulni vagy az általad irt változtatások után működni fog a kapcsolás?
A hozzászólás módosítva: Márc 12, 2018
(#) 13_Balu50 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Márc 12, 2018 /
 
Jól elbeszélgetek magammal, nem a segédtrafóval volt a gond, kár volt második alkalommal is szétszedni, mert a ferrit egyik fele eltört, így szétszedtem.Érdekesen volt tekercselve alul volt a primer ág 30 menettel, aztán a szekunder oldal 2X9 menetel együtt tekerve,Majd ismét a primer ág 30 menettel, és végül a szekunder 2 menet 3 egymás mellett fútó huzallal, ahogy fentebb látszik a képen.Esetleg ha valakit érdekelne, meg nekem is meglesz ha később újra szeretném tekerni.
(#) ferci válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Márc 12, 2018 / 1
 
Ezeket a flyback trafókat ezzel a szendvics szisztémával tekerik.
Vonatkozik ez a többszálas tekerésre is ( 2 menet 3 egymás mellett futó ...)
A sor, ill. oldalszigeteléseket ( margin ) is jegyezd meg.
Következő: »»   710 / 778
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem