Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Frekvencia különbség mérése
Lapozás: OK   1 / 1
(#) alberton hozzászólása Ápr 3, 2018 /
 
Sziasztok!
Frekvencia különbséget szeretnék mérni (arduino, esp)?
Etalon síp és elhangolódott hangszer frekijének különbségét szeretném mérni, kijelzőre írni.
Analóg módon üttetni lenne érdemes a két frekit, de MCU-nál hogyan lehet?
(#) Lightblue válasza alberton hozzászólására (») Ápr 3, 2018 /
 
"XVIII. Csak egy helyen kérdezz! A fórumon egy kérdést egyszerre csak egy helyre tegyünk fel. Amennyiben több helyre is beírjuk ugyan azt a hozzászólást, a moderátorok kérdés nélkül törölhetik hozzászólásainkat és ki is tilthatnak türelmetlenség és tiszteletlenség miatt."
(#) alberton válasza Lightblue hozzászólására (») Ápr 3, 2018 /
 
Rendben, köszönöm a helyreigazítást.
(#) Kera_Will válasza alberton hozzászólására (») Ápr 3, 2018 /
 
Minek különbséget mérni?
Arra füled is megtenné .
Ha már uc akkor az saját maga megméri a hangszer frekvenciuáját.
Persze megfelelő "mérőátalakító" kell a hangszerből jövő hangfrekvenciás rezgések átalakítására, ami a uC áramkör számára emészthető formába hozza.
Ez valószínűleg egy mikrofon lesz erősítővel és négyszögesítő fokozattal.
Ha rezgő (húros) hangszer oda a saját pick-up jele elég, vagy rá kell erősíteni a házára egy piezzo lapkát mint "testmikrofon" működik.
Arduino-frekimérő a sok közül .
A hozzászólás módosítva: Ápr 3, 2018
(#) Gafly válasza Kera_Will hozzászólására (») Ápr 3, 2018 /
 
Hacsak nem mondjuk egy mikorofon jelen érkezik a két jel, mert akkor bonyolultabb. Különösen Arduinóval
(#) Kera_Will válasza alberton hozzászólására (») Ápr 3, 2018 /
 
(#) Kera_Will válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 3, 2018 /
 
Arra ott a füle(müle)
(#) alberton válasza Kera_Will hozzászólására (») Ápr 3, 2018 /
 
A bejövő jelet nyilván négyszögesíteni kell. A frekit lehetne mérni közvetlenül. Ennek pontossága kérdéses. A rádiótechnikában használnak egy módszert: "füttymélypontra hangolás". Ekkor a freki abszolut értéke majdnem elhanyagolható, a különbséget tényleg füllel érzékeljük
(#) alberton válasza alberton hozzászólására (») Ápr 3, 2018 /
 
Ha füllel lehet érzékelni, akkor talán mérni is lehet. Talán egy számlálót az egyik jel előre léptetheti, a másik visszafelé. Működhet ez?
(#) Hp41C válasza alberton hozzászólására (») Ápr 3, 2018 /
 
Inkább két különálló számlálóval mérni a két jelet, a mikrokontroller majd kivonja és megjeleníti az eredményt.
(#) Cinema válasza alberton hozzászólására (») Ápr 3, 2018 /
 
Ehhez egy Digitális tárolós oszcilloszkóp is használható, (DSO) ami méri a frekvenciát és elég pontosan kijelzi.
Viszont ez drága műszer, már amelyik pontos és azt látjuk rajta ami tényleg kell. Ahhoz még kell igen jó mikrofon, mérő-mikrofon és ahhoz előerősítő, persze, mindkét csatornához, de ez megint drága buli.
Itt néha akár tized-Hertz, esetleg 1-2Hz eltérés is lehet, amihez nem egyszerű a mérőkör, meghallani sokkal hamarabb meg lehet az eltérést, vibrálásban, hullámzásban jelentkezik, ezt jól lehet hallani, ha valakinek egyébként jó a zenei hallása.
Fülelni kell!

Üdv!
(#) alberton válasza Cinema hozzászólására (») Ápr 3, 2018 /
 
A gordonkásnak nem tolhatók a hóna alá egy tárolós szkópot, drága is. Egy szabadtéri hangverseny előtt 10 perccel csak célkütyü segíthet.
Javaslom ne azt vitassuk meg, hogyan hegyezzék a fülüket, hanem azt hogy hogyan mérjük.
(#) pucuka válasza alberton hozzászólására (») Ápr 3, 2018 /
 
Bővebben: Link
Ez van, amikor Te sem tudod hova írsz.
Ha csak céleszközre vágysz, akkor kell készítened egy referencia oszcillátort egy alaphangra, a "gordonkás" mikrofonról erősített jelét belevezeted egy fázis detektorba (néhány kapu áramkör), aminek a kimenetén egy mutatós műszer van, ha ezt nullára állítod, akkor teljesült a hangolás. Atöbbit elintézi a gordonkás a fülével.
A hozzászólás módosítva: Ápr 3, 2018
(#) alberton válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 3, 2018 /
 
Bocs, de én műszaki megoldást kerestem egy műszaki problémára.
Arduino megoldást nem keresek a zeneakadémián.
Néhány hozzászólás arról szól, miért ne oldjuk meg, és hogyan lehetne más irányba eltolni a feladatot.
Pontosítom: Hogyan lehetne megindokolni miért nem oldjuk meg?
(#) pucuka válasza alberton hozzászólására (») Ápr 3, 2018 /
 
Miért amit a másik topikba írtam, az nem műszaki megoldás?
Vagy akkor mondd azt, hogy zenész vagy, nem műszaki emberke, és valaki tudna-e neked ilyet készíteni. Akkor viszont az apróhirdetésekben a helye a kérésednek.
De lehet venni, nem is drága:
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Ápr 3, 2018
(#) alberton válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 3, 2018 /
 
Légysz'i idézd amit a "mások topicba" írtál, hogy ugyanarról beszéljünk.
Frekvenciakülönbség mérése miért nem idevaló?
Miért elfogadott reagálás az erre kérdésre, hogy füllel hallgassam meg vagy adjak fel apróhirdetést?
EZ így korrekt?
(#) pucuka válasza alberton hozzászólására (») Ápr 3, 2018 /
 
Ott a link, olvasd el magad, ha már elfelejtetted hova ís írtál még. Ebben a topikban is felhívták a figyelmedet, hogy egy kérdést csak egy helyre. Ezért linkeltem, a másik topikot.
Ha elolvasod az előtted levő hozzászólásomat, az apróhirdetés lehetőség arra vonatkozott, ha netán szaktudás hiányában mással szeretnél ilyen műszert elkészíttetni.
Az meg írd le, hogy én hol hivatkoztam meghallgatásra, bár kétségkívül az a legegyszerűbb. Igen jól lehet hallani kis frekvencia különbségeknél a lebegést, és én csak botfülű vagyok, nem zenész.
A hozzászólás módosítva: Ápr 3, 2018
(#) alberton válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 3, 2018 /
 
Elnézést kérek.
Sajnos nem vagyok e tudományok doktora, ezért teszek fel kérdést.
Talán néha nem megfelelő helyen.
Nincs kedven vitatkozni, segítséget kértem, kioktatást kaptam.
További szép napot.
(#) pucuka válasza alberton hozzászólására (») Ápr 3, 2018 /
 
Azért kaptál segítséget is, talán abba az irányba kellene elindulnod, és nem megsértődni. Írtam neked használható analóg, mikrovezérlős megoldást is, (meg Kera_Will, Hp41C is) de egyikre sem válaszoltál.
Talán ezekkel kéne foglalkoznod.
(#) mateatek válasza alberton hozzászólására (») Ápr 3, 2018 /
 
Szerintem ennél korrektebb segítséget már nehéz adni. Pacuka leírta, hogy a referencia jellel meghajtasz egy fázisdetektort. Arduinóval ezt könnyen megteheted, előállíthatod vele a referencia jelet. A fázisdetektor kimenetét Kera_Will linkje segítségével megmérheted vele. A likvidkristály.h-t már meg is írták hozzá.
(#) Massawa válasza mateatek hozzászólására (») Ápr 3, 2018 /
 
Mi lenne ha egy ilyet venne

TEAAOSwTuJYroZh" target="_blank" rel="nofollow" >Hangolo

nem tudom miért nem megy a link jol

Ennyi pénzért lassan már a boltba sem lehet elbandukolni. Nekünk néhány van otthon hogy a hangszerek gyorsan hangolhatok legyenek.

Némelyiken a differenciát is be lehet állitani (440 helyett egy pár Hertzel mellé).
A hozzászólás módosítva: Ápr 3, 2018
(#) Gafly válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 3, 2018 /
 
Egyébként annak a szoftvererét is megírja valaki...
(#) Massawa válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 3, 2018 /
 
Az igaz csak nem tudom hogy 3-4 dolcsiért érdemes egy ilyen kütyühöz SW irni, HW épiteni ( na meg szép is legyen meg kicsi is).
Ezekbe mind egy kvarc adja a referenciát és ahhoz számolja ki az eltérést és mutatja az alaphangot is.
A hozzászólás módosítva: Ápr 3, 2018
(#) Elektro.on válasza alberton hozzászólására (») Ápr 3, 2018 /
 
Én egy sima Androidos alkalmazással megoldanám. A Google Play -en halomba vannak az ilyen ingyenes progik.
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Ápr 3, 2018
(#) 77blsoft hozzászólása Ápr 11, 2018 /
 
Én gitár hangolót készítettem PC-re LabWiew-ban készítettem a szoftvert. Nem volt egyszerű móka még abban sem pedig abban rengeteg előre elkészített node van. Külső zajok szűrése, felharmonikusok kezelése, jelszint kezelése...
(#) nagylzs hozzászólása Ápr 16, 2018 /
 
Az androidos alkalmazás mikrofont és (valószínűleg) FFT-t használ. Arduino-nak nincs elég teljesítménye ilyesmihez. Én a következőt csinálnám: a bejövő jelet rákötném egy viszonylag gyors lefutású peak detector-ra. Ennek a kimenetét DC leválasztás után egy komparátorra. A komparátor kimenetét meg az arduino egy olyan bemenetére, amiből lehet megszakítást generálni. A teljes hullámperiódusok triggerenlek egy-egy interrupt-ot. Az ezek között eltelt időt kell megmérni, ebből kijön a pontos frekvencia. Két lábra két interrupt -> a frekvencia különbség számítható.
(#) Kera_Will válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 17, 2018 /
 
No ebben meg már minden benne van .
Piezzo a házában amit a felcsiptetésen keresztül veszi át a hangszer rezgését.
Szép látványosan frekit is mér zenei hangként kijelezve.
Színjátszósan látszik a hangolás állapota is .
Áráról már nem is beszélünk...
A hozzászólás módosítva: Ápr 17, 2018
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem