Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű (PWM) végfok építése
Lapozás: OK   207 / 238
(#) latyakosa válasza mackomisi3 hozzászólására (») Máj 4, 2018 /
 
A kérdésed inkább "Kapcsolóüzemű táp 230V-ról" topikba illi. Amivel kiváltani lehetne az IC-t ahhoz a nyákon is változtatni kellene. Nekem az eredeti IC beszerzése - ha kapható -játhatóbb útnak tűnik.
A hozzászólás módosítva: Máj 4, 2018
(#) tothbela hozzászólása Máj 4, 2018 /
 
Van itthon egy roncs Garry PC1004. Gondoltam megnézem a lényegi részeket benne. Normál félhidas topológia, a feteket TC4423 gate meghajtó kezeli. A meghajtók előtt van egy-egy 8 lábú valami. Mondhatnám hogy sima SOIC8 foglalat, de kicsit magasabb a tok. Sőt magasabb, mint egy normál DIL tok. Ami rajta van felirat, az a következő: 611 majd alatta 249 . Se gyártó logó, se betűjelzés. Nem találtam róla semmit. A méretéből adódóan valószínűleg nem csak egy csip van benne, hanem valami vastag alkatrész is. Például kis trafó, vagy ilyesmi.

Ha valaki tudja mi ez, kérem ne titkolja.
(#) killbill válasza tothbela hozzászólására (») Máj 4, 2018 /
 
HCPL 611 ?
(#) tothbela válasza tothbela hozzászólására (») Máj 4, 2018 /
 
Megtaláltam. Teljes nevén HCPL0611, Ez meg olyan mint a 6n137. Tehát ez hajtja a Powersoft erősítőjét.
(#) tothbela válasza killbill hozzászólására (») Máj 4, 2018 /
 
Piros pont.

Ebből dolgoznak a nagyok. Ha nem 4 rétegű lenne a nyák, visszarajzolnám. De így nem igazán egyszerű.
(#) ufy92 válasza tothbela hozzászólására (») Máj 4, 2018 / 1
 
Ez is powersoft.
(#) tothbela válasza ufy92 hozzászólására (») Máj 5, 2018 /
 
Köszönöm a rajzot. Hasonló ahhoz ami itt van, csupán apróságokban tér el. Nekem még nem IGBT van a tápban, hanem IRFP450. A többi szinte ugyan az. A táp primer és szekunder oldali pufferei természetesen cserélve értendőek, de ez legyen a legkevesebb.

Ha valakit érdekel amíg itt van a végfok szívesen küldök róla képet, vagy infót. Főleg hogy már rajz is van.
A hozzászólás módosítva: Máj 5, 2018
(#) ufy92 válasza tothbela hozzászólására (») Máj 5, 2018 /
 
Engem érdekelne 1-2 fénykép.
(#) tothbela válasza tothbela hozzászólására (») Máj 5, 2018 /
 
Mint mindig, itt is vannak fordított diódák, meg érték nélküli kondenzátorok. De ezt már megszoktuk. Ennek ellenére vannak benne jó ötletek, amit érdemes alkalmazni.
(#) Karesz 50 hozzászólása Máj 5, 2018 /
 
Átnéztem az összes pwm szimulációt (kb. 300) és "összeollóztam" a legjobbnak vélt kapcsolásokból egy trafómenteset. A komparátor késleltetése 10 ns a bemenettől Q7/Q13 kollektor áramáig így maradt idő a fetek nyitogatására. A vivőt még így sem tudom 900 kHz alá leszorítani, de gyorsabb végfetekkel talán még életképes is lehet ez a kapcsolás. Persze még lehet (és kell is) finomítgatni rajta, de ehhez aludnom kell rá néhányat - ahogy ez lenni szokott.
(#) tothbela válasza ufy92 hozzászólására (») Máj 5, 2018 /
 
Akkor ahogy engedi az idő, bontok és fotózok.
(#) tothbela válasza Karesz 50 hozzászólására (») Máj 5, 2018 /
 
Annak ellenére, hogy nem sikerült még a trafósat megoldani, nagyon jól felpezsdítette kicsit az elméket.

Te egy igazi hadvezér lennél a római seregben, mi meg lelkes tizedesek. De annak is jó lenni, meg szükség is van rájuk is.

Másik fórumon kezdtem olvasni a PWM erősítőkről, és amikor a gate töltésről esett szó, nem igazán vágtam mi is a lényeg. Ugyanaz a fet nagyobb tápfesznél nagyobb gate töltést mutat, mert a miller plató túloldalán nagyobb feszültséget kell tölteni, avagy kisütni (kisüsti). Ez számomra azt jelenti, hogy kisebb tápfesz, kisebb gate töltés, egyenlő nagyobb lehetséges vivő freki.

Megint a híd javára billen a mérleg.

Minden esetre köszönjük a rajzokat meg a szimulációt.
(#) tothbela válasza Karesz 50 hozzászólására (») Máj 5, 2018 /
 
Tapasztaltál (ide most jobban illene a "B" betűs szó) már olyat hogy a szimulátoromban az adatbázis nem egyezik a tieddel? Elindítom a szimulációban a PWM-edet, és 30 kHz körüli vivő, 100A-es egymásranyitás.....

Belenézek a kapcsolásba, hát látom hogy a BAT41 3us újraéledésű az adatbázis szerint. Emlékeztem rá, hogy korábban át kellett írnod a paramétereit néhány alkatrésznek, mert nem volt megfelelő. Azt hiszem ennek a diódának is. Nekem valamiért ez nem megy, de megoldottam parasztosan két darab gyors dióda berakásával, és tadam! Nincs összenyitás, meg pörög vagy 700 kHz-en. Szívat az alkatrész bázis.
A hozzászólás módosítva: Máj 5, 2018
(#) tothbela válasza Karesz 50 hozzászólására (») Máj 5, 2018 /
 
Tetszik a kapcsolás. Kommersz (persze jó) tranyókkal 10mV 1Mhz bemeneti négyszög jelre olyan választ ad, hogy 100ns alatt már átbillent, és megnyugodott a jel a kimeneti fojtó előtt. Természetesen a visszacsatolást átmenetileg kivettem.

Le a kalappal.
(#) Karesz 50 válasza tothbela hozzászólására (») Máj 6, 2018 /
 
Idézet:
„Másik fórumon kezdtem olvasni a PWM erősítőkről, és amikor a gate töltésről esett szó, nem igazán vágtam mi is a lényeg. Ugyanaz a fet nagyobb tápfesznél nagyobb gate töltést mutat, mert a miller plató túloldalán nagyobb feszültséget kell tölteni, avagy kisütni (kisüsti). Ez számomra azt jelenti, hogy kisebb tápfesz, kisebb gate töltés, egyenlő nagyobb lehetséges vivő freki.

Nagyobb Uds fesz.-nél értelemszerűen a Miller kondi értéke szorzódik fel, arányosan a tápfesz növelésével. De a bemeneti kapacitás növekedése az árammal is arányos, tehát a teljes híd nem sokat javít a helyzeten.
Nagyobb gond, hogy amikor az alsó FET lezár és felső FET nagyon gyorsan rányit a félhíd kimenetére - tehát nagyon gyors az átkapcsolás - és ezt a gyors átkapcsolást a fojtó önindukciós feszültsége még tovább gyorsítja, a drain-gate kapacitáson hatalmas áram folyik hirtelen, amely áram ki akarja nyitni az alsó FET-et. Tehát az átkapcsolás alatt szigorúan rövidre kell zárni az alsó FET bemenetét. Ezért "erősítettem meg" kettős emitterkövetővel a meghajtó fokozatot. Még jobb lenne a lezáráshoz negatív Ugs alkalmazása, csak hát ahhoz újabb segédtáp kellene. Majd ki lesz próbálva mit mutat a gyakorlatban ez a kapcsolás, de nagyon fel kell kötni a gatyát a jó nyák tervhez és egyelőre nincs hangulatom hozzá.
(#) tothbela válasza tothbela hozzászólására (») Máj 6, 2018 /
 
Még egy pár.

[url=http://keptarhely.eu/view.php?file=20180506v00np141r.jpegKép: Hivatkozás[/URL]]6[/url][url=http://keptarhely.eu/view.php?file=20180506v00n05cmx.jpegKép: Hivatkozás[/URL]]7[/url][url=http://keptarhely.eu/view.php?file=20180506v00njzzut.jpegKép: Hivatkozás[/URL]]8[/url][url=http://keptarhely.eu/view.php?file=20180506v00npu7fg.jpegKép: Hivatkozás[/URL]]9[/url][url=http://keptarhely.eu/view.php?file=20180506v00nb8z64.jpegKép: Hivatkozás[/URL]]10[/url]

Még kettő

http://keptarhely.eu/view.php?file=20180506v00n2o6gk.jpeg
http://keptarhely.eu/view.php?file=20180506v00nlubl.jpeg

Még gyakorolnom kell a képfeltöltést, mert nem jöttek át a képek nevei. Amúgy ebben is IGBT van a tápban, csak kevertem, mert volt nálam egy másik példány is ebből korábban, és abban fetek voltak.
A hozzászólás módosítva: Máj 6, 2018
(#) tothbela válasza tothbela hozzászólására (») Máj 6, 2018 /
 
Mini képek nevekkel. Csak összejön.
A hozzászólás módosítva: Máj 6, 2018
(#) tothbela válasza Karesz 50 hozzászólására (») Máj 6, 2018 /
 
Megnéztem szimulációban mit hozna a negatív segédtáp. Hát valóban jobb.
(#) Karesz 50 válasza tothbela hozzászólására (») Máj 6, 2018 /
 
Ezekről a képekről a "drótostót" jut eszembe, amikor először meglátta a Lánchidat. Kikerekedett a szeme és azt mondta:
- Hogy miket tudunk mi iparosok!
A hozzászólás módosítva: Máj 6, 2018
(#) tothbela válasza Karesz 50 hozzászólására (») Máj 7, 2018 /
 
-Mondja bakter úr, Kendnek is sűrű a nyákon a vonalvezetése?
-Sűrű. Főleg ezzel a sok SMD-vel.
-Bakter úr! Hunjuk be a szemünket (meg dugjuk be a fülünket), oszt úgy hallgassuk ezt az erősítő.
-Miért nem teszi ki nyíltan, hogy négy párhuzamos szálból tekert transzformátort használ a segédtápok előállítására? Miért kell valami EPCOS dip 8 tokozású akármit belerakni a panelba?...

-Mér? Mér? Most miért vette el a tápból a pufferek felét?
-Tegnap se hajtottad ki klippelésig! Nálunk nincs pocséklás! Nincs!

Nem a vicces mókásban lenne a helye, hanem itt. Nem vicces, hanem szánalmas.
(#) tothbela válasza tothbela hozzászólására (») Máj 8, 2018 /
 
Addig piszkáltam ezt a Powersoft micsodát, hogy belefogtam a javításába. Végül is csak a következő alkatrészek haltak meg benne a hálózati csatlakozóktól a kimenetekig sorban:
A túlfeszültség levezető korongocska, a primer oldali IGBT-k, a 4 darab IRFP260 végfet közül kettő, a bal oldal felső, és a jobb oldal alsó fetje. Gondolom ezek közé ment épp a zárlat híd üzemben. A szekunder elkók púposodtak fel mind a power táp, mind a 2x12, mind az 5V puffere. Aztán nehogy már beférjen helyettük valamekkora elkó, mert mind olyan mint a ceruza. Vékony és hosszú.

Természetesen ha kiveszem a hűtősínből, a csavarok nem földelik össze a pontokat, el sem indulhat. Az a teleföld is, meg a hűtő is. Talán ezért dobta vissza a Garry szervíze, mert ők sem akartak vele szenvedni. Azt válaszolták, hogy csak kész modult cserélnek a dobozban. De a dobozban csak a csatlakozók, meg a venti, meg két szintszabályzó van. Más nem.

Próbaképp tettem bele akkora kondikat ami elfért, persze fele kapacitás értékkel, meg kapott két IRF740 fetet a primer, meg négy IRF640-et a végfok. Egy 25W-os izzón keresztül adtam neki villanyt, és látom hogy a ventilátor lassan pörög. A hangszóró kimenetekre kötött hangszórók (soros 220 Ohm) pattognak, és ebben az ütemben erősödik a soros izzó fénye. 40W-ra cserélve az izzót, a pattogás megszűnt, jelet adva neki meg is szólalt. Szerencsére van rajta szervíz csatlakozó, amin megmérve megvannak a stabilizált tápok. A fő tápsíneken is megvan a fesz, persze most 2x65V csak, de régebben mértem, és izzó nélkül 2X85-90V. Ezekkel a fetekkel, meg a csökkentett kondikkal nem merem járatni, de úgy néz ki más baja nem volt.
(#) tothbela válasza tothbela hozzászólására (») Máj 8, 2018 /
 
Így izzón keresztül üzemeltetve már több mint egy órája megy. Most már két rendes hangsugárzó van rajta. Nem ordít, csak szobai hangerővel hallgatom. A kapcsolójel 200kHz. Az optók ellenére nem zajos. A TDA7498 ettől zajosabb.

Így alapjáraton nem igazán meleg, sőt langyosnak sem mondanám. 24 fok van a lakásban, ez meg hidegebb mint a kezem, pedig a venti be se kapcsol. Mondjuk a teteje nincs rajta.

A hangja nem kimondottan zavaró, de nem használnám hifire, mert száraznak tűnik. Olyan mint az FM rádió. Mondjuk nem is hifinek készült. Azért szép tőle, hogy nem vitte el az egész belét a zárlat. Két párhuzamos 8 ohmos mély ment róla csutkán hídbakötve, amikor egy állvány szétvágta a hangszóróvezetéket, és összezárta a két belső eret.
(#) ufy92 válasza tothbela hozzászólására (») Máj 9, 2018 /
 
Van egy másik Powersoft dokumentációm most abból építem meg a modulátor és a driver részt.
Még csak a nyák tervezésnél tartok.
(#) tothbela válasza ufy92 hozzászólására (») Máj 9, 2018 /
 
Nem biztos hogy otthoni használatra érdemes ilyet csinálni, mert inkább PA dologban életképes. Mindenesetre annyi tanulság megvolt a javítás során, hogy működik az optós szintillesztés. A segédtápok megoldása is tetszik. Már régóta gondolkodom, hogy kellene valamit kezdeni a mikrovezérlőkkel. Nem a modulációt bíznám rá, hanem a bekapcsolási algoritmust. Csak hát nem tudok programozni. Még egy eprom is kifog rajtam. Pedig van egy feladat, vagyis egy eprom tartalmát kellene átmásolni egy másikba. A másik ugyanis kezd felejteni, így hibázik a program.

Így marad a hardveres időzítés. Karesz is így dolgozik, és teljesen jó. Igaz sokkal több alkatrész kell hozzá, viszont nem kell égetni a progit.

Én nem akarok modulátort építeni, mert lehet kapni olcsó jó kis PWM erősítőket, és ennek a kimeneti jelével esetleg gyors optón keresztül lehetne hajtani a feteket. Hallottam a Powersoftot, és elenyésző a zaja, és szerintem ennek is a java része a modulátorból jön. Ha nem hifi a cél, akkor lehet értelme. Egy diszkós tucc-tucc-hoz ideális. Most nem lenézni akartam ezt a műfajt, hanem cél+eszköz párosítani.
(#) cimopata hozzászólása Máj 9, 2018 /
 
PWM fetmeghajtás átvitele trafón impulzussal. Késleltetés 10-15ns. Trafó csatolás 0.99 amit simán össze lehet hozni. TX2-TX ugyan az a mag csak 2 szekunder leágazással. Trafónak pl elég egy aprócska kis mag 1 menettel mivel a mag csak pár 100nsec -os impulzust kap. pl Bővebben: Link

Ha teljes hidas a cucc akkor ugyan arról a magról mehet akár a két átlós szembenlevő fet is.

Egyedül a trafó meghajtási részt kell kialakítani AND és OR kapukkal hogy kapuzott impulzust kapjon a trafó primerje.
A hozzászólás módosítva: Máj 9, 2018
(#) tothbela válasza cimopata hozzászólására (») Máj 9, 2018 /
 
Van itthon LAN kártya. Azon van integrált trafó. H5007 Egy tokban négy. 100Mbit szávszélességre van gyártva, szóval nem lassú. Akár az is jó.
(#) cimopata válasza tothbela hozzászólására (») Máj 9, 2018 /
 
Az nem valószínű mivel az a szükségesnél jóval több menetet tartalmaz nem lenne elég szoros a csatolás sem.
A hozzászólás módosítva: Máj 9, 2018
(#) tothbela válasza cimopata hozzászólására (») Máj 9, 2018 /
 
Ami aggaszt az impulzus kapcsolású billenő meghajtók alkalmazásával kapcsolatban, hogy nem maradhat ki egy záró impulzus se, mert akkor összenyitás lesz. Szimulálgattam egy összenyitás elleni kapcsolást, összenyitás védő ahol ha véletlenül nyitva maradó fetre rányit a másik, akkor az visszabillen. Egy kis idő kell neki, de 1us alatt lezajlik az esemény, és ezt talán elnyeli a fet. Ha nem, akkor füst.
(#) TheEngineer válasza cimopata hozzászólására (») Máj 9, 2018 /
 
Én is pont ilyesmin agyaltam a trafó kapcsán. Szerintem ez jól működne és kielégítő volna minden nemű igényünkre!

@Karesz és
@Toth Béla:

Karesz, a terved első osztályú! Nagyon tetszik és ezért megosztom azt ami engem újra elindított a kapcsi erősítő tervezés útján:
A varázscsapás amire utaltam már többször egy másik kapcsolóelem, nem normál MOSFET.
Gallium Nitrid alapú technika. Nagy vonalakban az előnyei:
- Nincs Qrr, mert nem a konvencionális módon vezet viszirányba, de vezet.
- Qg nagyjából 4-ede, 6-oda a konvencionális MOSFET-ének.
- Valójában elenyésző Miller plató, bitang gyorsan kapcsolható
(több 10MHz-es tartományban is vígan üzemel, már ha a nyák engedi.)
- Coss is messze elmarad a normál tesóitól.

A texasnak van egy félhíd felépítésű amiben benne van a meghajtás is. (Értsd, simán logikai szinteket kér enni, 200kOHM-os beneti ellenállás mellett.)
LMG5200
Van még pár gyártó, akiktől beszerezhető. Alapvetően nem egetverő az ára, a fenti 80V/10A-es félhíd modul 10€ körül van. Ebben benne van a meghajtó is, szóval mindent összevetve simán vállalható.
Van nagyobb feszültségű tesója is, ennél még komolyabban domborodnak ki az előnyei.
Tápba is ilyet fogok alkalmazni legközelebb, csak még messze vagyok tőle. Majd cimopatát megkérem hogy igazítson el, mert tápokkal már 3 éve nem nagyon foglalkoztam.

Tudom hogy rühellitek az SMD-t, de egy bizonyos szint felett egyszerűen elkerülhetetlen lesz. A TO220 lábain az induktivitás már itt komoly hátrány lesz. Ezek a kis dögök csak SMD-ben elérhetőek épeszű áron, de szerintem ez áthidalható probléma. Tesztre lehet egy öcsinyákot csinálni neki (alias konvertert), ahol pici tüskéken csatolódna a főnyákra, de szerintem ez csak kisérletezés idejére alkalmas. Valódi nyákra én ráforrasztanám. Paszta fel és mehet a grillbe vagy a sütőbe.

Bárhogy is. Ide biggyesztek két prezit a témában. Szerintem ez a jövő classD-ben, és én ezért kezdtem újra neki a dolognak jópár hónapja. Sajnos úgy fest hogy csak darabosan tudok feljönni mostanában. Őszintén sajnálom, mert pont kezd pörögni a dolog, úgy tűnik a kedvetek megjött és ez borzasztó jó látni. Megpróbálok majd része lenni továbbra is a dolgoknak, de ha nem írok vagy reagálok pár napig annak csak az az oka, hogy nem jutok gép közelébe.

egyik

másik

kérdezz - felelek
A hozzászólás módosítva: Máj 9, 2018
Következő: »»   207 / 238
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem