Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csillagászat, űrtechnika
Lapozás: OK   4 / 7
(#) Firefighter1 válasza Keresztes Vitéz hozzászólására (») Márc 25, 2018 /
 
Szia!

Köszi az ötleteket!
Én műholdkövetéshez kerestem mechanikát, de szerintem ez tökéletes lessz!

Nekem a program műholdkövető része megvan, ahogy anno irtam Orbitron vezérli modosított mydde kliensen keresztül a PIC-et!
Nekem még a kézi vezérlést kell belerakni!

De a mechanika az nagyon tetszik! ennek a kistestvérét fogom megépíteni!
(#) Keresztes Vitéz válasza kaqkk hozzászólására (») Márc 25, 2018 /
 
Dobsonnál ez elég bonyolult, én nem is próbálkoztam vele, hiszen mindkét tengelyt egyszerre kell forgatni, és itt az is sokat számít, hogy éppen hol van az objektum. EQ mechnikán ez úgy néz ki, hogy csak egy tengelyt kell forgatni a követéshez, 24h alatt 360° logikusan. Nekem a lassú forgás arra van, hogy a látómezőben tartsam a megfigyelt objektumot. Ha már éppen kimászik, utánaállítok.
(#) kaqkk válasza Keresztes Vitéz hozzászólására (») Márc 25, 2018 /
 
Értem, akkor átgondolom . Köszi az infókat
(#) Keresztes Vitéz válasza Firefighter1 hozzászólására (») Márc 25, 2018 /
 
Szia!
Használd egészséggel. Időnként frissítem, érdemes ránézni még, ha valami nem tiszta, lehet éppen azt részletezem majd.
Műholdkövetéssel nem foglalkoztam még, de izgalmasnak tűnik. Hajrá! Az eredményről majd szívesen fogadunk beszámolót.
(#) Kera_Will válasza Keresztes Vitéz hozzászólására (») Márc 25, 2018 /
 
Nem csöves követés miatt volt felvetve.
Inkább antenna forgató vezérlés miatt .
Ott kisebbek a követelmények, nem tized fokok.
20 30 fokos nyílás szögű antenna jónagy méretű még 70 cm is .
Tehát "lötyögősebb" lehet a mechanika a távcsövekhez képest.
(#) elektroncso válasza Kera_Will hozzászólására (») Márc 25, 2018 /
 
Újabban én is elkezdtem errefelé nézelődni. Jó volna az ISS-t is befogni, amíg még működik. Meg az SKCube-t is. Meg a... tovább nem is sorolom.
A célra szereztem ilyen motorokat: AUDI. Kicsi 12V-os motorok, de lassú fordulatúak jó nagy áttétellel. Bikaerősek, szóval a meghajtásba fog kelleni törőelemet tenni, mert ezeket nem lehet lefullasztani. Ráadásul ha minden jól megy akkor nem kell hozzájuk tartóáram (nem úgy mint a léptetőmotorokhoz), mert szinte lehetetlen őket mechanikusan áttekerni. Cserébe a pozicionáláshoz kell érzékelőrendszert telepíteni. Gyakorlatilag szervomotorrá lesz alakítva, csak külső jeladóval.
(#) elektroncso válasza elektroncso hozzászólására (») Márc 25, 2018 / 1
 
Nem hagyott nyugodni a dolog, ugyanis ennek a motornak 5 lába van ráadásul a kocsinak is kellett tudnia valahonnan, hogy hol áll az ablak. Szétszedve rájöttem, hogy még könnyebb dolgom is lesz mint gondoltam. Bele van építve egy 6kΩ-os potenciométer.
(#) Firefighter1 válasza Keresztes Vitéz hozzászólására (») Márc 26, 2018 /
 
Igen!
Műholdkövetésnél nem olyan nagy a pontossági követelmény!
Most a léptetőmotorokra várok, aztán ha megjönnek, jöhet a mechanika!

Mondjuk remélem meg fogják tudni tartani az antennát..
(#) Firefighter1 válasza elektroncso hozzászólására (») Márc 26, 2018 /
 
Az ISS de főképpen a meteorológiai műholdak megvoltak nekem deszkamodellal, pont ezért fogtam bele egy "végleges" verzió építésébe! Amihez Keresztes Vitéz elég nagy löketet adott!
Jó dolog ez a követés... Tovább hallod a forgalmazást, met műholdaknál nagyobb képet kapsz stb stb...

Ez a motor tényleg pofás! És igen... itt nem kell tartó áram! Ez nagy előny.... felrakhatsz rá egy nagyobb nehezebb antennát is!

Én csigahajtáson gondolkodom ( mint ahogy a te motorodnál is van) mert akkor az önzáró, és szintén mehet rá nehezebb antenna!

Ha gondolod keress meg privátba, hátha tudunk egy kicsit ötletelni!
(#) Kera_Will válasza elektroncso hozzászólására (») Márc 26, 2018 /
 
Idézet:
„ISS-t is befogni, amíg még működik”

Ahhoz elég egy "gumicsutka" is az FM kézi rádiódon .
Annó még a MIR-t is azzal hallgattuk a városban sétálva az utcán. 143.625 MHz elvileg az ISS is dolgozik itt persze ez az egyik belső csatornájuk a sok közül.
ISS frekvencia lista
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Márc 26, 2018 /
 
Na jó adás oldalra a feljutáshoz kicsit több kell , feltéve ha van ráérő partner odafenn.
Lásd a "túristautak" alatt tapasztalt anomáliák leírását, beszámolóit.
(#) elektroncso válasza Kera_Will hozzászólására (») Márc 26, 2018 /
 
De azért követővel érdekesebb.
Meg azért mégiscsak a "homokozóban" kell kezdeni, nem rögtön a Voyager-1-el kéne kísérletezni.
Valahonnan el kell indulni, hogy az ember idáig eljusson.
Egyenlőre olvasgatok, rajzolgatok, tervezgetek aztán majd elkezdem. Mire a SMOG-1 startol jó volna valamilyen rendszert összehozni.
(#) elektroncso válasza Firefighter1 hozzászólására (») Márc 26, 2018 /
 
Már csak berendezés kell hozzá, meg egy "csipetnyi" szaktudás. Utóbbival kicsit könnyebben vagyok.
Ha véletlenül kicsi volna akkor van lent a pincében egy 1,1kW-os 3F áttételes motor, nyom vagy 80-100kg-ot, az talán elviszi. Bár ahhoz már PID szabályozó kéne.
Mi volna, ha itt ötletelnénk? Lehet másnak is hasznos lenne.
A hozzászólás módosítva: Márc 26, 2018
(#) elektroncso válasza elektroncso hozzászólására (») Márc 26, 2018 /
 
Ha már berendezés akkor szerintetek megpróbálkozzak a BRG FM303-al? Mondjuk első próbára valamilyen keresztdipóllal és az antenna "alatt" egy egyszerűbb LNA-val?
(#) Stewe válasza elektroncso hozzászólására (») Márc 27, 2018 /
 
Egy követésnél a szögsebesség nagyon kicsi, egy nagy fordulatú léptetőmotor 2-300 as módosításnál már vállalható tartóáramnál megbirkózik egy méretes antennával is. Van egy fogasszíjas vagy láncos hajtómű, ami játékmentesen képes három kerékkel 50-100-as módosításra is, ha érdekel, lerajzolom.
(#) Firefighter1 válasza Stewe hozzászólására (») Márc 27, 2018 /
 
Amit én tervezek ott fontos az alacsony fogyasztás ( akkus táplálás) Szerintetekcegy csigahajtás megoldás lehet! mert akkor ott a hajtás "önzáró" .
Bár a csigahajtás meg sokban megbonyolítja a dolgokat!
(#) Stewe válasza Firefighter1 hozzászólására (») Márc 27, 2018 /
 
40-60 fogszám felett valóban lehet önzáró, de egy fékes motor is megoldás, ha fogaskerekes/szíjas lassítás van. Amikor a motor indul, csak akkor kap tápot a fékoldás. Ez még daruknál is szokásos megoldás. Ha nagyon nagy a módosítás, nem is kell erős fék, így az oldása nem igényel nagy energiát.
(#) Firefighter1 válasza Stewe hozzászólására (») Ápr 19, 2018 /
 
Ez jo ötlet lehet!
Erre nem is gondoltam, illetve nem is tudtam hogy ilyen"kis" méretben is van, illetve működhet!
A vezérlés eddig így néz ki! tudom nem nagy kunszt, de amíg nincs mechanikám.. addig nem is nagyon irom tovább!

Viszont ezzel párhuzamban most keresek olyan programot ami hasonló módon vezérel mint az orbitron, csak nem a műholdak adatbázisát tartalmazza, hanem égitestekét, és azok követésére alkalmas.
(#) Firefighter1 válasza elektroncso hozzászólására (») Ápr 19, 2018 /
 
Apropó... hogy áll a Te követőd? Esetleg elleshetnék belőle valamit
Én még mindíg attól félek hogy a léptetőmotorok nem fogják megtartani az antennát, ezálltal tul kell méretezni! És sok lessz a fogyasztása...
(#) elektroncso válasza Firefighter1 hozzászólására (») Ápr 19, 2018 /
 
Papíron rajzolgatok. Majd egy kis tisztázás után feltöltöm ide hátha látsz valami jót.
Nekem most a szoftverrel gyűlt meg a bajom. Orbitron plusz WISPDDE, de nem találtam semmit, hogy házilag hogy lehet hozzá hardvert készíteni. Sajnos a programozásban nem vagyok jártas.
Nálam a fogyasztás nem lesz gond, mivel fixen telepített lesz és közel van a 230V-os hálózat.
(#) Firefighter1 válasza elektroncso hozzászólására (») Ápr 19, 2018 /
 
Hat én majd egy évig szenvedtem azzal hogy az orbitronból igy kapjam ki soros porton hogy az használható legyen... mert valami mindig különbözik!
És valahol bukott mindíg!
Végül mi a MyDDE Clienst módosítottuk!
Aki tud Delphibe programozni annak ez gyerekjáték!
Én nem tudtam... így segítettek áz atalakítasban!
Most az Orbitrontól kapott adatokat FIX formában küldi ki sorosra!
Azaz ugyan olyan az adathossz... ugyan ott vannak a karakterek... csak az adat tartalma változik!

Igy a PIC en belül is nagyon leegyszerűsödtek a stringműveletek!

Jelen pillanatban 3 tól-ig stringművelet van benne! ami kiveszi az irányszöget a magasságot meg a hold nevét!
Minimális és egyszerű program! a javát a PC-n a MyDDE végzi!
(#) Firefighter1 válasza Firefighter1 hozzászólására (») Ápr 21, 2018 /
 
A Video linkjét módosítottam átraktam a privát csatornámról.. mostmár itt érhető el!
De hamarosan jön a mechanika tesztje is!
(#) Kera_Will hozzászólása Dec 13, 2018 / 2
 
A december közepi esték izgalmasak lehetnek ha felnézel az égre.
A Geminidiák meteorraj tagjai, törik meg a éj sötét egén ragyogó csillagok egyhangúságát.
De ha éppen köd és felhő zavarná meg az észlelés örömét akkor keresd fel ezt a weboldalt:
Ahol rádiómeteoros technikával észleljük a meteorok beérkezését.
Jó szórakozást!
(#) Kera_Will hozzászólása Dec 13, 2018 /
 
Egy két képernyő mentés 2018 . dec. 12 - 13 között:
(#) Kera_Will hozzászólása Dec 13, 2018 /
 
Így szólt az egyik nagyobb ami a spectrum képen is látszik :
(#) Doky586 válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 13, 2018 /
 
Felnézek. De nem látok csak homályt..
(#) Kera_Will válasza Doky586 hozzászólására (») Dec 13, 2018 /
 
Ezért hallgatózzál a weboldalon
(#) elektroncso válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 22, 2018 /
 
Készül a forgatót. Mióta Pesten dolgozom kevés időm van bütykölni így lassan haladok. Elkészült az első próbaverzió az elektronikából. Ez Arduino Uno a központi processzor ami most még csak egy programozható hiszterézisű komparátor. Az, hogy hova álljon be a servo egy potenciométerrel állítható be. A következő szinten már számbeviteli panellel szeretném programozni és LCD-n megjeleníteni. Sajnos arról még elképzelésem sincs, hogy az Orbitronnal (vagy bármi más hasonló programmal) hogyan fog kommunikálni. Jelenleg még csak egymotorossal kísérletezek (inkább antennaforgató jelenleg mint műholdkövető). Jelenleg a hardveres kiépítésen dolgozom, a szoftvert egyenlőre hanyagolom, azt tudom faragni Pesten is, kipróbálni csak hétvégente van lehetőségem amikor hazajövök (most két hétig itthon vagyok, gyak. az összes futó munkám hardverét fogom kiépíteni a fejlesztésekhez).
(#) Doky586 válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 23, 2018 /
 
Idézet:
„A következő szinten már számbeviteli panellel szeretném programozni és LCD-n megjeleníteni”

Lépj a következő szintre: szóbeli hangvezérlés és 3D hologram projectoros kivetítő visszajelzés (mint a Gömb c film űrhajójában volt).
(#) elektroncso válasza Doky586 hozzászólására (») Dec 23, 2018 /
 
Egyszer eljön az is, egy távoli galaxisban...

Sajnos programozásból nem vagyok a toppon, a mellékelt programhoz is puskáznom kellett az Arduino könyvből.
  1. int poti = 0;
  2. int jelado = 0;
  3. int histn = 10; //hiszterézis negatív
  4. int histp = 10; //hiszterézis pozitív
  5.  
  6. void setup() {
  7.   pinMode(9, OUTPUT);
  8.   pinMode(10, OUTPUT);
  9. }
  10.  
  11. void loop() {
  12.   poti = analogRead(0); //A0 beolvas
  13.   jelado = analogRead(1); //A1 beolvas
  14. if (jelado > poti-histn && jelado < poti+histp) {
  15.   digitalWrite(9, LOW);
  16.   digitalWrite(10, LOW);
  17. }
  18. else {
  19.   if (poti > jelado) digitalWrite(9, HIGH);
  20.   else digitalWrite(10, HIGH);
  21. }
  22. }
Következő: »»   4 / 7
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem