Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Frekvenciaváltó
 
Témaindító: sultann, idő: Feb 15, 2008
Lapozás: OK   82 / 99
(#) bandika válasza Horvath65 hozzászólására (») Aug 12, 2019 /
 
Ventilátoros (szivattyús) alkalmazásban a nyomaték nő négyzetesen... Akkor a teljesítmény köbösen. A x1,5 fordulat esetedben kb. 25 kW motort kíván.
(#) dcsabi válasza Horvath65 hozzászólására (») Aug 20, 2019 / 1
 
Sziasztok: Mostanában elég sokat játszadozok én is ilyesmi dolgokkal.Egészen 22kW/60000m3 teljesítmény tartományig. A motor kapocstábláján lévő érték a mérvadó Pl, ha 17A van odaírva, akkor a motornak azt ki kell birnia, ha viszont a járókerék nagyobb sebességgel forog, akkor növekedni fog a felvett áram. Ha nem psszol a tervezett fordulatszám, illetve a szállítási mennyiség, akkor a szívott oldalon kell kitakarni a felületből egy felületdarabot, ha a konstrukció megengedi, ekkor nagyobb fordulaton is "kevesebb szállítás, kevesebb áram mellett elmegy a motor. régebben csak így szabályozták a ventilátorok szállítási sebességét, teljesítményét.
Ez a módszer természetesen csak csökkentette a szállítási mennyiséget. A ventilátor és a szívattyú teljesítményét A fordulatszám növeléssel, tényleg négyzetesen lehet módosítani, nem lehet korlátlanul játszani, mert hamar megtréfál bennünket. A járókerék átmérő, illetve struktúra nagyban megadja a teljesítmény határt. A levegő hőmérséklete illetve sűrűsége is számít, adott esetben
(#) Thomas10100 hozzászólása Aug 22, 2019 /
 
Sziasztok!

Van egy töltőgépünk, amin jelenleg mágneskapcsolóval van indítva egy fékes villanymotor.
A motoron variátoros meghajtás van, amit meg szeretnénk szüntetni, frekvenciaváltóval és fix áttételű fogasszíjjal.

A PLC program elő van készítve, hogy a sebessége analóg kimenettel a frekvenciaváltó alapjelét adja.
A fékről szeretnék, kérdezni, hogy hogyan kell, vagy hogyan lehet beállítani ehhez a frekvenciaváltót, mire kell odafigyelni?
Mágneskapcsoló meghúz a motor féke elenged, ekkor a motor mágneskapcsolója meghúz és indul a motor jelenleg.

Köszönöm a segítséget!
(#) JZoli válasza Thomas10100 hozzászólására (») Aug 22, 2019 /
 
Azt számításba vetted, hogy a mostani variátoros meghajtás jóval nagyobb nyomatékot ad leszabályzott fordulatszám esetén mint a frekiváltós hajtás fog?
(#) Thomas10100 válasza JZoli hozzászólására (») Aug 22, 2019 /
 
Annyi, hogy a sebesség a leggyorsabb terméknél 60 fordulat/perc (az áttétel után), a leglassabb pedig 40 fordulat/perc. Ezt szerintem a megfelelő fix áttétellel meg lehet oldani.
Vagy rosszul gondolom?
(#) madazg77 válasza Thomas10100 hozzászólására (») Aug 22, 2019 /
 
Szia,

Fékes motorok frekvenciaváltóval való hajtásakor olyan drivert kell választani ami tudja kezelni a féket. pl. Omron V1000 család vagy Danfoss VLT5000

Üdv.
(#) Thomas10100 válasza madazg77 hozzászólására (») Aug 22, 2019 /
 
Omron j1000 a kiválasztott akkor ez nem jó? A motornak a fékére gondolsz gondolom, nem a fék ellenállásra.
1.5kw 4P a motor amúgy és 2.2kw(nehéz üzem) frekvenciaváltót néztem ki, 3x400v-ost.



Köszi
A hozzászólás módosítva: Aug 22, 2019
(#) Peter65 válasza Thomas10100 hozzászólására (») Aug 22, 2019 /
 
Szia!
A fék működtetése többféle módon is lehetséges. Madzag77 javaslata az egyik, amikor a szabályzó megoldja ezt. Ha van PLC, akkor arra is rá lehet bízni ezt. Mind a kettő esetben kell hozzá egy mágneskapcsoló, ami a teljesítmény kapcsolást elvégzi.
Ha az üzem nem jár gyakori indítással/leállással, akkor a frekvenciaváltó elő lehet tenni egy mágneskapcsolót, amire a fék is ráköthető. Természetesen ennek a vezérlését is meg kell oldani.
A hajtóművet úgy célszerű kiválasztani, hogy inkább túl legyen pörgetve a motor (50Hz feletti üzem), így a hajtott tengely a kisebb fordulatszám tartományban nagyobb nyomatékot ad le.
(#) Thomas10100 válasza Peter65 hozzászólására (») Aug 22, 2019 /
 
Szia
Van Plc is a gépben, én írtam rá a programot. Mágneskapcsoló van most is a fékhez.
Van hogy sűrűn indul és áll le, mert van kézi gomb, ilyenkor lehet piciket léptetni a gépet.

A v1000et néztem, de fékellenálláson kívül nem találtam mást a leírásában.
J1000et azért néztem mert a szállítószalagok azzal mennek, majdnem minden gépünkben és pici helyen elfér.
Danfoss frekiváltóval párszor volt dolgom, de nem látom át a menürendszerét annyira.
Szval omron szimpibb

Az lenne a lényeg, hogyha meg kell állnia a gépnek akkor ott álljon meg azonnal.
A hozzászólás módosítva: Aug 22, 2019
(#) Peter65 válasza Thomas10100 hozzászólására (») Aug 22, 2019 /
 
Ha már valamilyen gyártmányt használtok, akkor teljesen ésszerű, hogy ugyan olyan készüléket használj.
Az utolsó mondatod pontosítást igényel, nulla idő alatt nem lehet leállni. Ha frekvenciaváltó van, azzal illene a fékezést megvalósítani, és a féket csak rögzítésre használni. Lehet hogy fékellenállás is kell, ha sok energia megy vissza a DC körbe a fékezés során.
(#) Thomas10100 válasza Peter65 hozzászólására (») Aug 23, 2019 /
 
Amennyire lehet minimalizálnom kell a megállási időt. A motor féke elég csak rögzítésre, hogy a mechanika ne billenjen át, ha olyan ponton áll meg.
Fék ellenállást is szeretnék, csak pontosítani szeretném, hogy akkor most melyik frekvenciaváltó legyen?

Lesz akkor V1000 és hozzá melyik fékellenállás? A kijelölt a képen jó lesz a 2,2kW frekiváltóhoz?

V1000-nél van beépített szűrős típus, ez mennyire szükséges nekem?

Köszi
A hozzászólás módosítva: Aug 23, 2019
(#) Peter65 válasza Thomas10100 hozzászólására (») Aug 23, 2019 /
 
A kérdésekre korrekt választ a technológia ismerete nélkül nem nagyon lehet adni.
Az rendben van, ha 1,5kW-os motorhoz eggyel nagyobb teljesítményű frekvenciaváltót választasz, főleg, ha a többi készülék is pont ekkora teljesítményű. A beállításkor azonban valahogyan korlátoznod kell az áramot, mert különben leégeted a motort. Ha a motor nagyon ki van használva, akkor biztonságosabbá teszi az üzemet, ha a motorban is van valamilyen túlterhelés védelem.
A fék-ellenállás kiválasztásához elég sok adat kellene. Mekkora a forgó tömeg forgási tehetetlensége a motor tengelyére redukálva, a maximális fordulatszám, a motor fékező nyomatéka. Ebből már adódik egy fékezési idő, és a visszatáplált energia is meghatározható. Még tudni kellene a fékezések gyakoriságát, és akkor lehet mondani valamit a fékező ellenállás teljesítményére. A számítgatások helyett egyszerűbb lehet ha ki tudod próbálni, mert még az is kiderülhet, hogy nem kell ellenállás. Ha vakon kell választani, akkor meg inkább eggyel nagyobbat válassz, ha nincs jelentős árkülönbözet.
Ipari környezetben gyakran kispórolják a szűrőt, de ott is sokszor gondot okoz ez. Ha otthonra lesz, akkor mindenképpen kellene az RF szűrő, a motor bekötéséhez árnyékolt kábel.
A döntés felelőssége a tiéd, én csak segíteni próbálok.
(#) Thomas10100 válasza Peter65 hozzászólására (») Aug 23, 2019 /
 
A frekvenciaváltóban a motor paramétereit és a túlterhelés védelmet mindig beállítom.

A fék ellenállással nem vagyok tisztában, nem volt még dolgom vele, hogyan kell választani stb. Amit én jelöltem be az a 2,2kW-hoz van, de melyik az egyel nagyobb, hogy kell itt választani.

Iparba lesz a frekvenciaváltó, van külső RF szűrőnk, ma találtam meg.

Tehát a frekiváltó típusa megvan, melyik fékellenállással próbálkozzak első nekifutásra. A pénz annyira jelenleg nem számít, hogy 50e ft-tal több esetleg.

Köszi a segítséged!
(#) Peter65 válasza Thomas10100 hozzászólására (») Aug 23, 2019 /
 
Megnéztem a frekvenciaváltó adatlapján, hogy milyen ellenállás csatlakoztatható hozzá. Az általad megadott táblázatban lévő ellenállások közül a megjelölt a legnagyobb teljesítményű, ami hozzá csatlakoztatható. Az eggyel nagyobb készülékhez (3kW) ajánlott ellenállás kisebb ellenállású, mint amit a frekvenciaváltó elvisel. Szóval amit megjelöltél, azzal lehetne próbálkozni első nekifutásra.
(#) madazg77 válasza Peter65 hozzászólására (») Aug 23, 2019 /
 
Sziasztok!

Én ebben az esetben nem bíznám a PLC-re a fék kezelését, mert ugye a driver-ben van fel illetve lefutási rámpa ami a PLC-ből érkező Start/Stop jel után hajtódik végre. A PLC nem fogja tudni hogy épp mekkorára van állítva le/fel futási idő és ebből gond lehet. Másrészt azért is szélszerű lenne olyan frekiváltót alkalmazni amit javasoltam, mert azok képesek a Start jel után egyenárammal megtartani a forgórészt amíg a fék kióld, és csak ezután indul a motor rámpa szerinti indítása. Omronnál b2-03 paraméter. Az relé kimenetére meg rákötni a fék mágnes kapcsolóját és úgy felkonfigolni, hogy a start jel után egyből kapcsoljon.

Üdv.
(#) Thomas10100 válasza madazg77 hozzászólására (») Aug 23, 2019 /
 
A V1000 akkor jó lesz, nem kell a Danfoss vlt5000 igaz?

Köszi a segítséget
(#) madazg77 válasza Thomas10100 hozzászólására (») Aug 23, 2019 /
 
Szerintem jó lesz a V1000.

Üdv.
(#) laacika hozzászólása Szept 10, 2019 /
 
Sziasztok.
Szeretnék én is egy kis segitséget kérni illetve megerősítést hogy jôl hondolom-e.
Most akarok beüzemelni egy V1000-res 1 fázisú 4kw-os váltót,van már egy 2,2kw osom de a nagyobbra kell fkellenállás is kötnöm illetve azon keresnem kell egy relékapcsoló kimenetet. (A kissebbnél ezekre nem volt szükség)
Szôval utánna kerestem és itt föntebb van egy táblázat amit Thomas10100 tett be,ott ha kinézem az 1 fázisú 4kw-ost 35Ohm ot ir.
Szerintem helyes lesz ez az érték mert egy régebbi váltômon ami 1 fázisú és 2,2kw os volt arra egy 70Ohm os fűtőszál volt kötve és csodásan működött.
Szôval az első kérdés hogy akkor a 35Ohm jó-e?
A második pedig hogy hová köthetek illetve van e 24V os kimenet amiről tudok vele kapcsolgattatni egy relét.
Köszönöm szépen a segitségeket.
Használati 1
Haaználati 2
(#) laacika hozzászólása Szept 10, 2019 /
 
Bocsánat még egy kérdés:
Ha az ellenállås értékét tudom hogy mekkora kell abból hogy számolom ki hogy hány W-os fűtőszálat vegyek?
Köszönöm ismét.
(#) Thomas10100 válasza laacika hozzászólására (») Szept 10, 2019 /
 
Helló!
Van rajta multifunkciós relé, te programozod be a működését. 10.oldalon, MA,MB,MC kapcsok a relé lábai.
(#) laacika válasza Thomas10100 hozzászólására (») Szept 11, 2019 /
 
Köszi.
Igen megtaláltam de nem birok vele.Mindenhol csak azt irja hogy van,meg hogy melyik a közös pont de hogy hova paraméterezzem hogy nekem minden egyes inditåsnál kapcsoljon egy rélét az nagyon nem találom
Lehet én vagyok vak vagy béna.
(#) Peter65 válasza laacika hozzászólására (») Szept 11, 2019 /
 
Az egyik manual 26. oldalán, a másik manual 45. oldalán van leírva a digitális kimenetek funkciója. Mondjuk kissé ellenmondásos, mert a H2-01-hez 0-192 értéklehetőséget ad meg, a funkciók leírása ehhez képest nagyon szegényes, 7 állapotot ír le, ráadásul betűkód is van közte.
(#) laacika válasza Peter65 hozzászólására (») Szept 11, 2019 /
 
Köszi.
Igen valôban ellentmondåsos.
Akkor ennél a váltónál úgy látom nincs egy kimeneti 12 vagy 24V amivel tudnék egy relét működtetni.
Ez aztért ha igy van szomorúnak tartom mert az eddigi többi váltómnál ez nem okozott gondot.
(#) Peter65 válasza laacika hozzászólására (») Szept 11, 2019 /
 
Azt még nem írtad, hogy milyen funkció kellene, azaz mikor kellene a relének meghúznia, illetve elengednie. Ha leírod, lehet, hogy lesz rá ötlet.
(#) laacika válasza Peter65 hozzászólására (») Szept 11, 2019 /
 
Bocsi,ezt valóban nem irtam.
A relének ūzem közben kellene meghúznia,tehát előre start jel és hátra start jel esetén is.
(#) Peter65 válasza laacika hozzászólására (») Szept 11, 2019 /
 
Erre miért nem jó a fordulatszám nulla jelzés?
(#) laacika válasza Peter65 hozzászólására (») Szept 11, 2019 /
 
Melyikre gondolsz?
(#) naptukor válasza laacika hozzászólására (») Szept 11, 2019 /
 
Szia!

Idézet:
„Akkor ennél a váltónál úgy látom nincs egy kimeneti 12 vagy 24V amivel tudnék egy relét működtetni.”


A V1000 frekvenciaváltónak három olyan kimenete van ami 12 vagy 24V-os relét tud működtetni: MA/MB/MC, P1, P2
(#) naptukor válasza laacika hozzászólására (») Szept 11, 2019 /
 
A multifunkciós kimenetekhez rendelhető funkciók között van olyan hogy: 0 - During run
vagy 1 - Zero speed
vagy a 4-es, 5-ös, aminél akkor kapcsol a kimenet ha az általad beállított sebesség küszöb fölött forog a motor (frequency (FOUT) Detection 1).
Mindegyik használható arra amit szeretnél.

Javaslom ne az 50 oldalas magyar doksit nézd, hanem a 456 oldalas angolt. Az bővebb kicsit.
(#) laacika válasza naptukor hozzászólására (») Szept 12, 2019 /
 
Köszi szépen a segitsget de én olyan kimentre gondoltam aminek van feszültsége,ami tud működtetni egy pl 24V-os relét.
Az MA-MB-MC nem tud feszt.
Megnéztem a P1 és P2 kimenetet a PC vel itt érdekes módon csak 8V jön ki.
Következő: »»   82 / 99
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem