Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2210 / 2486
(#) bogumil13 válasza bogumil13 hozzászólására (») Dec 6, 2019 /
 
PÁRAT nézegettem

Sony SS-E455
Eltax HK 502
Arcus Ritmo, 120 W, 8 ohm
Wharfedale E 50
Jamo Studio 105, 105 W, 4-8 ohm,
Kiváncsi vagyok a véleményekre!
Meghalgatom,elfogadom a javaslatokat.
(#) gyulank hozzászólása Dec 6, 2019 /
 
Melyik mit jelent, melyik az erősebb?
1: 10W fogyasztás Névleges 50W; Max. bemeneti teljesítmény(PROGRAM) 100W
2: 15,9W fogyasztás Névleges 105W; Max. bem. telj. (PROGRAM) 210W
3: 77W fogyasztás Dinamikus 150W
4: 69W fogyasztás 27W (RMS)

Az utolsó fogyasztása kérdéses. Ha azt írják rá, hogy 120-240V~ 800mA akkor a 800mA mindkettőre vonatkozik, vagy csak 120V-ra? Ha 120-ra akkor a 4-es a fele.
(#) bogumil13 hozzászólása Dec 6, 2019 /
 
Fel rakom ide az erösitö paramétereit,az elözöben a teljes leirást raktam véletlen
(#) Karesz 50 válasza mek-elek hozzászólására (») Dec 6, 2019 / 2
 
Szárnyai a szitakötőknek vannak, a madaraknak, a repülőgépeknek, stb...
A hűtőbordának - mint a neve is mutatja - bordái vannak.
Azt nem írom le mit szoktak tapogatni a férfiak, de a hőmérsékletet hőmérővel mérik már néhány éve. Ma már léteznek infrahőmérők is.
De mindent összevetve az "előadásod" bárhol remekül megállta volna a helyét ezelőtt 300-400 évvel... csak hát akkor még nem voltak félvezetők.
Köszönjük a tanfolyamot, re-mekk volt.
(#) nagym6 válasza mek-elek hozzászólására (») Dec 6, 2019 /
 
Idézet:
„Az áramlásról, ha haladsz egy autóval és a fékre lépsz azonnal megáll?”
Látom a tévedésed. Az autónak van tömege, ebből eredően mozgási energiája, így nem áll meg azonnal fékezéskor, nem tudja a mozgási energiáját átadni egy pillanat alatt az útnak. De kemény falnak ütközve nagyságrendekkel rövidebb úton, idő alatt megállna.
A hőnek nincs tömege, nem anyag, nem "csúszik" tovább, ez a jelenség hőnél nem létezik. Erre írtam, hogy ebben az esetben nem létező fizikai jelenséggel kalkulálsz.
(#) Moderátor hozzászólása Dec 6, 2019
 
Tisztelt Tagtársak!
A jelenlegi beszélgetés jelentősen, és hosszú ideje eltér a témától. Kérjük, hogy a továbbiakban a beszélgetést valamely témába vágó topicban szíveskedjetek folytatni, itt pedig fejezzétek be az OFF-topic hozzászólásokat!
Köszönjük.
(#) bogumil13 válasza bogumil13 hozzászólására (») Dec 7, 2019 /
 
6 ohmos hangfalat lehet kötni erre az erősitőre?
(#) kadarist válasza bogumil13 hozzászólására (») Dec 7, 2019 /
 
Mivel 4 ohmosat is lehet rákötni, ezért 6 ohmosat is lehet, ami kisebb terhelést jelent a végfok számára.
(#) bogumil13 válasza kadarist hozzászólására (») Dec 7, 2019 /
 
Köszi!4 hangfal kimenet van,a 100+100w hogyan értendő?50w hangfalanként?Mi lenne az optimális hangfal választás ohmban ill w-ban?Bővebben: Link
(#) Cinema válasza bogumil13 hozzászólására (») Dec 7, 2019 /
 
Mindegyik hangsugárzó csatlakozóba köthető egy-egy 8Ohm-os, legalább 100W-os hangsugárzó. Ettől csak nagyobbat lehet, (150-1000W).
4Ohm-os hangsugárzót lehetőleg ne használj, mert ott nagyobb a meghibásodás lehetősége, erősebben melegszik az erősítő, meg egy sor egyéb nem kívánatos hibajelenség léphet föl.

Üdv!
(#) bogumil13 válasza Cinema hozzászólására (») Dec 7, 2019 / 1
 
Köszönöm a válaszod,sokat segitett igy vásárlás elött.
(#) mlaci989 hozzászólása Dec 9, 2019 /
 
Üdv.
Koppanásgátló probléma. Bekapcsoláskor nem húznak be a relék. Feszültség jelen van +15volt. Kimeneteken nincs egyen feszültség. Ha mérőcsúccsal megérintem T5 tranyó bázisát,akkor behúz - nak a relék. Választható A illetve B hangszóró kimenet csatornánként. Áramtalanítást követően ismét bekapcsolásnál nem indul a rendszer. Kapcsolók átmérve,nincs szakadás. Ötlete valakinek?

grundig.png
    
(#) reloop válasza mlaci989 hozzászólására (») Dec 9, 2019 /
 
Szia! Elképzelhető, hogy kiszáradt a C22, de van a hangsugárzóvédelemnek saját topicja, ott lenne jó kitárgyalnunk. Bővebben: Link
A D1-4 mérési pontok feszültsége segít a hiba behatárolásában.
(#) mlaci989 válasza reloop hozzászólására (») Dec 9, 2019 /
 
Rendben.
(#) zotya1983 hozzászólása Dec 10, 2019 /
 
Sziasztok! Hozzám került igazából hibásan vettem ezt az erősítőt. Tudom nem amatőr szint,
de úgy döntöttem megpróbálom feléleszteni hátha sikerül... Első körben ha tud valaki rajzot hozzá, én nem találtam azt megköszönném. Súlyos darab 33 kg. A toroid egy 2600VA.
Minden fotót és egyebet csatolok vannak korróziók és sajnos égett felület is ahol nem tudom mi lehetett... 2sa1943-2sa5200 tranzisztorpár van benne, ez egy 1 oldal sztereó 200+200w és egy monó oldal ott 550w 8 ohm amit el is hiszek mert túlméretezett. Több infóval jövök még...
Az erősítő.
A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2019
(#) jimmi12 hozzászólása Dec 13, 2019 /
 
Sziasztok,
Nemrég vettem egy itteni kollegától egy Onkyo-TX7430-as erősítőt elég jutányos áron. Igazából a doboza végett vettem meg, viszont megfordult a fejemben, hogy megpróbálom "talpra állítani". Az előéletéről nem tudok semmit, ami látszik: nincs benne hálózati trafó, a végfok tranzisztorok ki vannak szedve, hiányzik belőle a tuner modul és az LC7818-as bemenetválasztó ic. A tapasztaltabb kollegák véleményére lennék kíváncsi érdemes-e ennek nekifutni, vagy inkább csak használjam doboznak?
(#) kebazsi hozzászólása Dec 13, 2019 /
 
Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni, mert nem tudom hogyan tovább. Hozzám került egy Videoton EA 7386s típusú erősítő ami gyakorlatilag teljesen le volt égetve (összes végtanzisztor elszállva stb.). Kitaláltam hogy építek a végfokjaiból 2 monoblokkot a végfokpaneleken kicseréltem a 2-2 végtranzisztort emitter ellenállásokat és a 2-2 BD meghajtó tranzisztort összesen ennyit nyúltam hozzájuk. Az egyik monoblokkot a saját bontott trafóval összerakva elsőre indult a végfok szépen működik. A másik viszont egy másik trafót kapott 1-2 volttal magasabb feszültséggel (csak ilyen volt a boltban). Ennél a panelnál azt tapasztalom hogy alacsony hangerőn össze vissza torzít ( a nyugalmi áramot és a kimeneti DC szintet is sikerül állítani 100mV körül van több mint a másiké de adatlap szerint ez még elmegy). Viszont ha növelem a hangerőt a kimeneti feszültség 8 Ohm-on eléri a kb 900mV-1 V szintet kitisztul a hangja es tulajdonképpen onnantól a végállásig rendben is van. A dobozokban nincs előerősítő (így a kimenti szint telefontól hajtva max kb. 2V) se semmilyen más panel tehát más nem okozhatja a problémát.
Előre is köszönöm a segítséget.
(#) zotya1983 válasza zotya1983 hozzászólására (») Dec 13, 2019 /
 
Közben ki lettek javítva a panelon található korróziók. Közben megérkeztek a 4 tranisztorból álló áramtükörbe ( áramgenerátorba) a 2sc 4793 mak (NPN) és a 2sa1837 esek is.
Viszont itt állt meg a tudomány ugyanis én a visszarajzolásban nem vagyok jó, márpedig a panel felégett, így nem tudom milyen ellenállás volt a 2sc4793 emitter és az egyik sor 2sa 1943 kollektora közt.
Valamint a másik oldalon a 2sa 1837 bázis és a másik oldal 4793 kollektora közt. Van erre esetleg valami számítási módszer hogy nagyjából helyes értéket tudjak betenni? Annyit látok hogy 2 w os ellenállások voltak ott méretre.
(#) tothbela válasza zotya1983 hozzászólására (») Dec 14, 2019 / 1
 
Szabad időmben próbálgatom visszarajzolni a nyákot, lassan össze is áll a kép. Ha még kell fotó szólok. Még egy kis türelem.
(#) zotya1983 válasza tothbela hozzászólására (») Dec 14, 2019 /
 
Köszönöm, most gyártok új nyákokat párhuzamba az N-Mos fetesnek is, mert a másik az sima papíros transzferrel volt, és ott voltak bajok, felszakadt stb. Pedig nem melegítettem hülyére mindegy azt megoldom nyákgyártásban van tapasztalat.
A kérdéses részről megpróbáltam a legközelebbi fotókat elkészíteni, íme.
(#) tothbela válasza zotya1983 hozzászólására (») Dec 14, 2019 /
 
Én melóból hozok prospektusokat, meg naptárokat. Ezeket ha felvasaltam, tiszta sósavval leöntöm, és szétázik rajza. Utána hajfestő ecsettel le lehet simogatni a szétfoszlott papírt.
(#) zotya1983 válasza tothbela hozzászólására (») Dec 14, 2019 /
 
Nálam más a módszer. Én kinyomtatom a klisét sima tintasugarashoz való vastag fényes fotópapírral,és felvasalom a nyákra. Ezután pár mp ig hagyom hűlni,majd még félmelegen egy az egyben le lehet húzni mint amikor felragasztasz egy matricát kb a lenyomat ottmarad a nyákon 100% ban, ha akarod körömkefével sem szeded le onnan többé.De ne ide írjuk mert jön az adminisztrátor, és a helyesírási hibákkal együtt a körmünkre koppint.
(#) tothbela válasza zotya1983 hozzászólására (») Dec 14, 2019 / 1
 
A bemeneti diff erősítő áramgenerátora egy vörös ledre épül. Ennek nyitófeszültsége ebben a kapcsolásban 1,65 V körüli lehet. Ebből az áramgenerátor tranzisztor BE feszültségét levonva 1 V körül marad. 1 kOhm emitter ellenállást látok, ami 1 mA áramot jelent. Ez kettéoszlik a diff erősítőn, aminek tranzisztorai 5,6 kOhmra dolgoznak. Fél mA 2,8 V feszültséget ejt ezeken az ellenállásokon, amiből levonva egy PN átmenetnyi feszültséget, 2-2,2 V marad. Pontosabban kicsivel kevesebb, mert a bázisokba is folyik valamekkora áramocska. Tehát mondjuk 2V. A VAS fokozat ha 10 mA áramon dolgozik, akkor 100 Ohm éppen jó érték a közös emitterekhez. A másik 10 mA az áramtükör árama, ami az ellentétes tápsín felé dolgozik egy soros ellenálláson keresztül, amin az egyik tápsín feszültsége esik. 60V körüli tápfesznél ez 0-11 kOhm között kell hogy legyen, vagyis 5,6 kOhm ideális. A 100 Ohm 0,04 W-ot disszipál, az 5,6 kOhm 0,6W-ot. Persze csak akkor, ha nem zárlatos valamelyik tranzisztor. Az 5,6 kOhm-ot 2 W-osra választanám, a 100 Ohm lehet kisebb is.

égett.png
    
(#) zotya1983 válasza tothbela hozzászólására (») Dec 14, 2019 /
 
Kb én is ezeket az értékeket írtam föl számításnál. Teszek egy próbát maximum kerregni fog.. Viszont abban már csak bízni lehet hogy a nyugalmit, és a dc offszetet az előző szaki jól belőtte bár ez majd akkor derül ki ha bekötöm a végtranzisztor emitterellenállásait előtte ráindítok csak a meghajtókat vizsgálva. a 100R 2w okat már én építettem be a 1837 esekhez emitternek.Előkeresem a papírt amin kiszámoltam az értékeket és ellenőrzöm magam.
A hozzászólás módosítva: Dec 14, 2019
(#) tothbela válasza zotya1983 hozzászólására (») Dec 14, 2019 /
 
Ennek az erősítőnek van más csatornája is. Ha hozzáférsz, fotózd le azt is, mert minden bizonnyal hasonló a topológiája. Abból lehet koppintani. A tápfeszek hogy vannak? Mekkora tápról jár az 500W-os, és mekkoráról a 2X200W?
Ha elégett a 100 Ohm, akkor ott a 4793 tranyók is meghalhattak. Azokat ellenőrizd.
(#) zotya1983 válasza tothbela hozzászólására (») Dec 14, 2019 /
 
Az összes meghajtó kuka nyilván, a másik fele egészen más elven működhet az eleve monó. de kibányászom ma és jövök fotókkal, tápfeszértékekkel. Amit tudok hogy van a transzformátoron 2X42V ac ez megy a (LOW) feliratra a táppanelre (DC), aztán van a (High) oda 2y65v dc megyen.
Nyilván utóbbi a sztereó panelé lesz logikusan átgondolva. (Bár nem biztos), mert mostanában már az elejétől amiot csak lehet elrontok az elektronikázásban. Lehet abba kéne hagynom az egészet ott ahol van...
(#) tothbela válasza zotya1983 hozzászólására (») Dec 14, 2019 /
 
Valószínűleg a low az nem a mély szekciót jelenti, hanem alacsony tápfeszt. A high meg a nagy tápfeszt. 42Vac az 60Vdc-t jelent, ez lehet a sztereó 2X200W tápja. A 65Vac az meg az 550W-hoz szükséges 2X90Vdc. Remélem nem a sztereó csatorna kapta a 2X65Vac-ből származó tápot.

Ha tele van a hócipő az elektróval, akkor el kell menni bringázni, inni, ..., meg amihez nem kell forrasztóón. Én ilyenkor lemegyek a próbahelyre, és zúzok mint állat egy fél órát.

De ez az égett az 550W-os monó csatorna, a másik a sztereó 2X200-as, és akkor nem 5,6, hanem 10k az érték. A 100 Ohm az változatlan.
A hozzászólás módosítva: Dec 14, 2019
(#) zotya1983 válasza tothbela hozzászólására (») Dec 14, 2019 /
 
Valószínűsítem hogy nem, mert a betáp Ac csatlakozói nem cseréhetőek fel fizikailag. (asszem). De nem találgatok, inkább kibontom a másik panelt is. Nem nem az elektronikázással van a bajom, az inkább leköt míg csinálom, hanem a figyelmetlenségemmel amit nagyrészt külső tényezők okoznak.
(#) zotya1983 válasza tothbela hozzászólására (») Dec 14, 2019 /
 
Bocs a már szűrt tápok sem egyeznek, a másik oldal lehet h osztály??? Ott a meghajtás is 2 sa 1837 és annak a párja mint ha kaszkódolva lenne 2 db sa 1837 és sc párjával.. Érdekes megoldás..A betápok viszont nem cserélhetőek fel ez biztos. Ezt szerintem alacsony impedancián hülyére hajtották. Az emitterek a másik felén is pörkölődtek...Asszem ugyanaz a helyzet mint amit néztünk, csak itt fázist fordítanak. Viszont itt mérési pontok vannak feltüntetve hol mit kell mérni és meddig hajtani a beállítótrimmereket.. Jajj dehogy is!!! Ez a fele a sztereó.. L out R out ott a tüskesor... Azért a 10A kijárati induktív nem kis teljesítményt jelenthet...
A hozzászólás módosítva: Dec 14, 2019
(#) zotya1983 válasza zotya1983 hozzászólására (») Dec 14, 2019 /
 
A sztereó oldalon továbbá egy egy tip 126 darlington is van oldalanként 1-1 / csatorna.
A kiépítés szinte ugyanaz mint híd esetében azaz a bemeneti difi erősítő áramgenerátora egy egy vörös lednyi... Viszont ezen az oldalon az egyik csatornánál a kisjelű tranzisztorok ha a képet megnézed az összes gatya... Azon agyalok vajon mit kaphatott ez az erősítő ha mindkét oldalon végülis a nagyjelű meghajtás, vagy annak a bejárati feszültségerősítő fokozatai mentek tönkre?
A hozzászólás módosítva: Dec 14, 2019
Következő: »»   2210 / 2486
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem