Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   207 / 274
(#) Gafly válasza tdi75 hozzászólására (») Jan 1, 2020 /
 
Meg vannak még ennek a rádió szolgálatnak más céljai is (ne legyen rá szükség ).
(#) Gafly válasza tnl hozzászólására (») Jan 1, 2020 /
 
Akkor cserélik a meghibásodott végfok modulokat (ha van raktáron).
(#) bigrobi hozzászólása Jan 1, 2020 /
 
Egy fojtótekercs hozzáadásával sokkal hangosabb lett a rádióm.
(#) tnl válasza bigrobi hozzászólására (») Jan 1, 2020 / 1
 
Ez tényleg elég egyszerű !
(#) VJ72 válasza tnl hozzászólására (») Jan 1, 2020 / 1
 
Az Europe 1 hosszúhullámú sugárzása szűnt meg végleg.
Bővebben: Link
(#) bigrobi válasza VJ72 hozzászólására (») Jan 1, 2020 /
 
Nekem a PC és DVB-T nagyon nyírja a KH-t. Mindent ki kell hogy húzzak hogy ne legyen zavar.
(#) tnl válasza bigrobi hozzászólására (») Jan 1, 2020 /
 
Persze, tudom, de a Kossuthot is lekapcsolják minden nap, azt hittem az
23 órás időpont arra vonatkozik. Szerencsére reggel visszakapcsolják.
(#) bigrobi válasza tnl hozzászólására (») Jan 1, 2020 /
 
Szerencsére nem. Fél1 0 kor kapcsolják le és reggel ha jól tudom fél 4 kor be. volt hogy reggel arra ébredtem valami fütyül halkan. Hata detektoros fejhallgatója bedugva maradt
(#) pucuka válasza bigrobi hozzászólására (») Jan 1, 2020 / 1
 
Erre kell a 2 MW, hogy ha működik a Kossuth adó, mert működnie kell, hogy elnyomja a zavarokat. Ugyanis ezt a frekvenciát a jó terjedés miatt, a világban több helyen is használják, üzemszünetben ezeknek az interferenciáját hallod. Ha netán végleg leállítanák, hidd el., rögtön lecsapnának a frekvenciájára.
(#) tnl hozzászólása Jan 1, 2020 / 1
 
Itt egy rövid videó a cw skimmer-ről működés közben.
(#) bigrobi hozzászólása Jan 3, 2020 /
 
Fojtótekercset szoktatok készíteni? 2 egyforma rádiót készítenék egy 1 tranzisztorosat és egy 2 set. De elfogytak a fojtótekercsek,a 2 tranzisztoros megy most benne van a fojtó. Megy az nélkül is de sokkal halkabb. 10mH kéne. Probléma régen olvasott egy 100 kilós ellenállásra 300 menetet de az csak 500uH lett. Aszal nem jobb, inkább rosszabb. Varos messze van meg az út árán vehetek milliónyit belőle.
(#) Kera_Will válasza bigrobi hozzászólására (») Jan 3, 2020 / 1
 
Idézet:
„ellenállásra 300 menetet”

ez URH technikában volt járatos megoldás.
(#) pucuka válasza bigrobi hozzászólására (») Jan 3, 2020 / 1
 
Tekerd ferrit hangolómagra.
(#) tnl válasza bigrobi hozzászólására (») Jan 3, 2020 / 1
 
Nem gondolom, hogy jól értek, a témához, de esetleg valamilyen kicsi ferritmagvas
transzformátor esetleg nem lenne e jó? (pl ami a pc tápban van), vagy mobiltelefon
töltőben?

Nekem van néhány tönkrement kompakt fénycső elektronikám, azokban
is van rendszerint két tekercs. Egy kicsi 1-3 mH, és egy nagy 5mH
induktivitású.
(#) tnl hozzászólása Jan 3, 2020 / 1
 
Érdekelne, egy egyszerű valódi vasmagra(csavar) tekert tekercs fojtónak
nem lenne e jó?
A hozzászólás módosítva: Jan 3, 2020
(#) tnl válasza tnl hozzászólására (») Jan 3, 2020 / 1
 
Itt szerintem erről irnak.

https://www.w8ji.com/steel_wool_balun.htm
(#) bigrobi válasza tnl hozzászólására (») Jan 3, 2020 /
 
Hasonlókon gondolkodtam én is amiket felsoroltál. Volt egy haverom a 2 tranzisztoros, hangszórós reflex vevőm működését kellet bemutatnom neki ami meg csak drótokkal van összekötve, nincs panelon sem befejezve. Így ne volt idom vele foglalkozni (a tekercsel)
(#) hobbyjani hozzászólása Jan 4, 2020 / 2
 
Volt a kommunizmusban a játéküzletekben egy orosz elekronikai játék ,szines kockákból meg háromszögekből állt amin alkatrészek voltak rögzitve, csavar lábai voltak ,egy kifurt plexi panelre kellett rögziteni ezeket anyákkal és az összekötés fém lapocskákkal történt.Ez volt a Volna (úgy irták Bolha),lehetett 1,2,3 és 5 tranzisztoros reflexes vevőket konfigurálni belőle ,sajnos az öttranzisztoros ellenütemű végfokos nem működött,szégyen,gyalázat a gyártóknak akik a szegény gyerekeknek
el veszik a kedvét az elektrrónikától,nekem akkor egy szervizes bácsi segitett ,megkapta a gyártási hibát,a fázisforditó trafó szakadt volt,azt kicserélte egy Sokol trafóval
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2020
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Jan 4, 2020 / 2
 
A gyűrűs, zárt magok azért nem annyira jók fojtónak, mert nincs légrés. A fojtón a szerepe szerint egyenáram is folyik, ami a vasmagot előmágnesezi. A ferriteknek általában elég alacsony a telítési indukciójuk, és ezt viszonylag kis árammal a nagy menetszám miatt telítésbe vihetők.
Hogy ez ne így legyen, nagy légrést kell alkalmazni. Jó fojtót lehet készíteni nagy légrésű (kis AL értékű) ferrit fazékvasból, de a ferrit hangolómagokkal is, mert ugye ott a "légrés" igen nagy, merthogy nyitott. A ferrit hangolómagok választéka igen nagy frekvencia átfogású, a hangfrekvenciáktól a 100 MHz -es tartományig, úgyhogy könnyen lehet a célnak jól megfelelő fojtót készíteni.
(#) tnl válasza pucuka hozzászólására (») Jan 4, 2020 / 1
 
És ha egy sima vas csavarra tekerünk egy tekercset?
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2020
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Jan 4, 2020 / 1
 
Az is működik (pl. 100 -as szegen) de igen nagy lesz a vesztesége, (ami a fojtónál nem is baj) csak elég kis frekvencián lesz hatásos, annyi menetet meg nem fogysz tudni rátekerni, amennyi szükséges lenne. De a puding próbája az evés, ki kell próbálni.
Mondjuk nekem ilyen "eretnekség" még eszembe se jutott, de elvileg működhet.
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2020
(#) tnl válasza pucuka hozzászólására (») Jan 4, 2020 /
 
Amit olvastam róla, abból azt vettem ki, hogy működik, de csak 1MHz -ig igazán jó,
utánna olyan lesz, mintha nem vas lenne, hanem réz, vagy alumínium mag.
Teljes mértékben 30 MHz felett lesz olyan, de ha elég nagy a tekercs,(sokmenetes)
akkor az ilyen magas frekvenciákat akár légmaggal is tudja fojtani. Tehát, hogy
a vasmag indukciónövelő hatása elmúlik nem biztos hogy problémát okoz.
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Jan 4, 2020 / 1
 
A fojtóknál ügyelni kell arra is, hogy milyen frekvenciára/sávra kívánod használni. Nagy tekercs, nagy önkapacitás, pl ha a soros rezonanciája pont oda esik, ahol épp szűrni szeretnél, akkor megszívtad. Érdemes megbarátkozni azzal a gondolattal, hogy magasabb frekvencián semmi sem az, aminek látszik. Egy szimpla ellenállásnak van induktivitása, és kapacitása is. Csak az a kérdés, hogy az adott áramkörben mi mennyit számít.
Érdemes mindig az általános helyettesítő kapcsolást használni, abból kiderül, hogy mit lehet elhanyagolni, és mit nem.
300 MHz felett pedig érdemes elosztott paraméteres áramkörökkel dolgozni.
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2020
(#) bigrobi válasza tnl hozzászólására (») Jan 4, 2020 / 1
 
230 menet egy csavarra, azért 230 mert ott elszakadt a hajszálvékony zománcos drót. Meg rosszba lett mint fojtó nélkül, az is lehet a huzal túl vékony. Most mar csak azért is érdekel a kézi kivitel mert régen mindent otthon csináltak. A 2 tranzisztorosnál a fojtó nélkül füttyszó van. A rossz Pc tápból kivett kis trafók között vannak melyek lábai között jobb az eredmény, de műszerrel merve mikrohenrisek. Íme 2 tranzisztoros rajza is ha mar beszelünk róla. Telefonkagylóból a hangszóró jó hangos. 100-120 ohmossal is megy de halkabb és több arámot fogyaszt.

reflex2t.jpeg
    
(#) sany hozzászólása Jan 4, 2020 / 2
 
Az 1994-es RT technikában találtam egy számomra érdekes vevő kapcsolást. Csak érdekességképpen meg szeretném majd építeni.
Sajnos BF961 -es MOSFET-em nincs, 560pF-os és 560kOhm-os ellenállósom sincs. És számomra kritikus a rezgőköri tekercs elkészítése. A cikkben egy VESZPRÉM típusú rádióból bontott csévetestet és N-20 anyagú vasmagot használ a szerző. Ezt a csévetestet helyettesítem én egy pl. egy orosz TV tunerjéből kibontott csévetesttel?
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2020
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Jan 4, 2020 /
 
Müködik vmikor használtam, vhol meg is van még nyákja.
Ha tudsz induktivitast mérni akkor majdnem mindegy milyen testre vasra tekered meg.
Persze a vas azért jó legyen a kívánt frekin, átmérő +/- pár mm esetén pár menet plusz minusz ide oda.
De ha meg menetes a vas akkor oda tekered hogy jó legyen frekiben.
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2020
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 4, 2020 /
 
Tudok mérni induktivitást,LCM2-vel.
Sok fajta csévetestem van egy fórumtárs felajánlásból. Legfeljebb majd holnap teszek be ide belőlük, hogy melyik lenne a legjobb.
(#) sany válasza sany hozzászólására (») Jan 4, 2020 /
 
Esetleg a P4 potméter helyettesíthető lenne úgy, hogy egy 2kΩ-os ellenállást párhuzamosan kötök egy 4,7kΩ -os potméter ellenállásával? Vagy úgy nem állnának be a munkapont értékek?
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2020
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Jan 4, 2020 /
 
Ott nincs munkapont csak AC villanyosztas.pontosabban AC aramot szabalyozol a visszacsatolo tekercsben.C7 2.2nF DCt levalaszt.
Tegyel be 4.7k legfeljebb ha tul finom a beallitasa durvithatod paralel 2 -5 k ellenállással.
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2020
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 4, 2020 /
 
Idézet:
„Ott nincs munkapont...”

De csak befolyásolja a BC548 működését.
Következő: »»   207 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem