Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napelem alkalmazása a lakás energia ellátásában
Lapozás: OK   147 / 232
(#) regelek válasza Lac364 hozzászólására (») Jan 18, 2020 /
 
Köszönöm szépen a linket.
Le is töltettem.
(#) Atis57 válasza regelek hozzászólására (») Jan 18, 2020 /
 
Szia!
Igen a papir szerint 245Wpp -(ebből van 2 )-azaz tud 1évben akár 1 órát is 2x245W-t leadni.
De a valóság nyáron ilyen --kép. Ez már naplementekor , benne van az egész napi "termelés"

Télen meg? Ahogy irtam akár a napi 30Wh is.

Nem véleltlen ha elolvasod a belinkelt PDF -t akkor látni fogod ,hogy a Pillanatnyi teljesitmény meg az abból számitott napi/évi nyereség, azért kiadja azt a 12---20%-t!
De ez mindenben igy van , műszaki dolgokban elég jó a 30% átlag hatásfok. !
Persze vannak "kinai számitások" ahol 108% vagy akár 330...550% is előfordul ? Hihető!

3.jpg
    
(#) regelek válasza Atis57 hozzászólására (») Jan 18, 2020 /
 
Értem.
Köszönöm szépen.
(#) erbe válasza regelek hozzászólására (») Jan 18, 2020 /
 
Tegnap a 3250 Wp-s rendszer csúcsteljesítménye 196 W volt, ma 109W. Wattórákat nem néztem.
(#) regelek válasza erbe hozzászólására (») Jan 19, 2020 /
 
Köszönöm szépen az adatokat.

Én úgy érzem, hogy nekem halva született ötlet a napelemes megoldás.
Majdnem annyira, mint ha ezzel akarnám megoldani a fűtést.
(#) antikzsolt válasza regelek hozzászólására (») Jan 19, 2020 /
 
Szigetüzemben mindenképp problémás. De ha van vezetékes áram akkor nincs baj.
(#) regelek válasza antikzsolt hozzászólására (») Jan 19, 2020 /
 
Van persze.
Csak mostanában nagyon bizonytalan felénk.
Naponta többször áramszünet hosszabb, rövidebb ideig.
Ezeket az időszakokat hidalnám át, ha lenne megfizethető megoldás.
(#) CIROKL válasza erbe hozzászólására (») Jan 19, 2020 /
 
Ez most a téli egy nap ,egész évben a 3250 wp rendszer mennyit termel erre tudsz mondani eredményt?
(#) attika hozzászólása Jan 20, 2020 /
 
Sziasztok.
Ha veszek egy ilyen napelemet akkor ehhez 36 voltos töltésvezérlő kell és 3db sorba kötött akkumulátor, vagy 24 voltos vezérlő és 2db akkumulátor?

Nem teljesen tiszta, hogy ez mot 24V vagy 36.
Majd lesznek még egyéb amatőr kérdéseim is
(#) Atis57 válasza attika hozzászólására (») Jan 20, 2020 / 1
 
Szia!
Ez 36V-s . A munkaponti feszültsége 30,7V . Ezzel+ a töltésvezérlő vel tudsz tölteni 24V és 12V napelemet .
De olyan töltésvezérlő kell ami min. 40V bemenőt tud és a kimenet PWM beállitható 24 vagy 12Vra.

A kinaiak szeretik bekavarni , a 24/12V autömatikus "véletlenül"nem jó!
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2020
(#) erbe válasza attika hozzászólására (») Jan 20, 2020 /
 
Ennek a napelemnek az üzemi (terhelt) feszültsége ~30 V. MPPT töltésvezérlő kell hozzá. Ha ilyen feszültségszintű napelemhez készült a töltésvezérlő és 12 V-os akku töltéséhez, akkor nincs más dolgod, mint összekötni őket.
(#) erbe válasza CIROKL hozzászólására (») Jan 20, 2020 / 1
 
Volt, mikor meghaladta az 1300 kWh-t kwp-nként.
2018: 4133,59 kWh, 1271,19 kWh/kWp
Valahol volt egy összesítésem, de most csak ezt találtam.
(#) attika válasza Atis57 hozzászólására (») Jan 20, 2020 /
 
Idézet:
„Ezzel+ a töltésvezérlő vel tudsz tölteni 24V és 12V napelemet .”


Ezt nem teljesen értem.
(#) attika válasza erbe hozzászólására (») Jan 20, 2020 /
 
Szóval ha jól értem amit írsz akkor ezzel tudok tölteni 12 voltos akkumulátort is csak olyan vezérlő kell hozzá?
(#) erbe válasza attika hozzászólására (») Jan 20, 2020 / 1
 
MPPT töltésszabályzó 10 A, 12/24V
Egy a sok közül. Nem kell aggódni az automatikus rendszerfeszültség felismerés miatt. Mikrovezérlős, a töltés megkezdése előtt és a töltés közben is folyamatosan tesztel, több paramétert is figyel.
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2020

MPPT.jpeg
    
(#) erbe válasza erbe hozzászólására (») Jan 20, 2020 /
 
Hazai forgalmazónál:
Kis tájékoztató:MPPT működés
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2020
(#) Atis57 válasza attika hozzászólására (») Jan 21, 2020 /
 
Szia!
Pedig a szokásos kinai megoldás , automata 12/24V azaz;
12V napelem 12V akkuhoz
vagy 24V napelem 24V akkuhoz .
keresztben semmiképp. Tiszta automata?

A Panelectron oldali az jó tipus.
Igen akkor lehet 24V ról 12V s akkut tölteni ha a PWM szerepel benne --bár érdemes lenne megnézni is.
(#) attika válasza Atis57 hozzászólására (») Jan 21, 2020 /
 
Bocs ha értetlen vagyok.
Szóval ha veszek egy ilyen napelemet és egy ilyen vezérlőt akkor a bemenetére rákötöm a napelememet, és a kimenetére köthetek 12 voltos akkumulátort?
Vagy ehhez már mindenképpen MPPT töltésvezérlő kell? pl egy ilyen.
Lehet késő van de már teljesen összezavarodtam

Pár hete kérdeztem a szélgenerátorról és a napelem közösítéséről és azt írtátok, hogy ez így sajnos kevés lesz és sajnos igazatok is lett.
(#) Atis57 válasza attika hozzászólására (») Jan 21, 2020 /
 
Szia!
Pont az a töltésvezérlő , kérédses . Rengeteg kinai klónja van ,

A másiknak a NEVE az MPPT de semmi köze ehhez a technikához. !

légy megnyugodva ez másokat is összezavar .
(#) ludus hozzászólása Jan 21, 2020 /
 
Nem hirdetünk csak rávezetünk de van az apróban egy Panelectronos PSR20...
(#) attika válasza Atis57 hozzászólására (») Jan 21, 2020 /
 
Csináltam egy móricka rajzot, jelenleg így van bekötve a napelem 2 kivételével.
Ha veszek 36 voltos napelemet akkor ahogy a rajzon van úgy működhet?
Vagy úgy kellene bekötni, hogy még egy akkumulátor és a kettőt sorba kötni, a 2. napalem (36V) vezérlője menne a 2db akkumulátorra (24V) és a 12 voltos vezérlő meg egy akkumulátorra menne csak.
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2020
(#) Atis57 válasza attika hozzászólására (») Jan 21, 2020 /
 
Szia!
ezen rajz kimenetei összeköthetőek a 12V akkura , párhuzamosan.
A 36V napelemnél meg kell nézni melyik vezérlő viseli el azt a bemenő feszültséget.
(#) attika válasza Atis57 hozzászólására (») Jan 21, 2020 /
 
Ha elviseli a vezérlő a bemenetén a 36 Voltos feszültséget akkor a kimenetén nem 12 volt lesz, vagy azt köthetem a 12 voltos aksira vagy sorba kell kössek még egy aksit?
Majd lerajzolom azt is, hogy gondoltam.
(#) attika válasza Atis57 hozzászólására (») Jan 21, 2020 /
 
Így gondoltam a másik bekötést.
Itt egy másik móricka rajz.
(#) erbe válasza erbe hozzászólására (») Jan 21, 2020 /
 
Az első, amit ajánlottam, az valószínűleg kínai. A következő a tájékoztatóval együtt a német IVT gyár terméke. A tájékoztató szerint 10 A-estől fölfelé 5-70 V közötti bemenő feszültséggel. Ekkora átfogáshoz már nem elegendő az MPPT, hanem más, pl. PVM vagy DC/DC konverter is szükséges. A bemutatott napelem tábla használatánál 20 A-es kimenetű szabályzó kell, mert névleges teljesítménynél ~30V 8A bejövőből még gyengébb hatásfoknál is 10 A-nál több lehet a töltőáram 14 V-on. 24 (28) V-nál belefér a 10 A-be, de oda nem is kellene MPPT töltésszabályzó, csak egy feszültségkorlátozó. Ennyit tudhat az SC10A. Az MPPT töltésszabályzónak túlmerítés elleni védelmi funkciója is van. Meg még sok más, amit felsorolnak. Ennek megfelelő az ára is.
IVT MPPT vezérlő
(#) kendre256 válasza attika hozzászólására (») Jan 21, 2020 / 1
 
Így nem jó a táplálás. A bal oldali akkut minden tölti, a jobb oldalit csak a 36V-os napelem "fele". Azt szinte lehetetlen biztosítani, hogy mindkét akkuból külön-külön mindig annyi energiát vegyél ki, mint amennyit külön-külön beletöltöttél.
Ha akkukat sorba kötsz, akkor azokat ugyanazzal az árammal kellene tölteni, illetve kisütni (az áram mindkettőn folyjon át). Még teljesen egyforma akkuk esetén is egy idő után különbségek lesznek, és előbb-utóbb valamelyik tönkremegy a kiegyenlítetlenség miatt. Lehet (sőt valószínűleg ilyenkor érdemes is) kiegyensúlyozó áramkört (balancert) használni, azzal meg lehet hosszabbítani az akkuk élettartamát. Árulnak ilyeneket, én pont most gondolkodom hogy a saját rendszeremre tegyek ilyet. Nekem 24V-os rendszer van, azt egy napelem tábla tölti, csak 24V-on töltöm/terhelem, de így is tartok tőle, hogy az akkuk "szétmásznak".
Balancerből mindenféle akkukra, többféle soros kapcsolásra árulnak áramköröket, ez például 2 db (vagy esetleg több) 12V-os akkukra jó.
Bővebben: Link
(#) attika válasza erbe hozzászólására (») Jan 21, 2020 /
 
Most egy ilyen 10A-es vezérlőt használok, ennek is van túlmerítés elleni védelme.
Pont te írtad a múltkor, hogy a szélgenerátor kevés lesz, hát sajnos igazad lett.
Arra gondoltam, hogy feltennék 2db ilyen napelemet párhuzamba kötve.
A mostani napelem meg a szélgenerátor is megmaradna ha már fent van a helyén.
Nekem a 12 voltra lenne szükségem mert arról megy a wifi router meg a wifis kamera is.

Vezérlőt mindenképpen kell, hogy vegyek és így, hogy 2db lesz párhuzamba kötve szerintem 30A-os is kell.
Azért rajzolgattam, hogy úgy beköthető e ahogy elgondoltam mert a 36 voltos napelemet rákötöm a vezérlőre akkor ahhoz 24 voltos akkumulátor kell szerintem, vagy ehhez mindenképpen kellene még feszültségkorlátozó és úgy kötni rá a 12 voltos akkumulátorra?

Ha úgy működhet ahogy rajzoltam, hogy 2db akkumulátor sorba kötve, azt táplálná a 36 voltos napelem a vezérlőn keresztül és a mostani rendszer meg csak az egyik akkumulátorra lenne kötve ahogy most is van.
(#) weend válasza attika hozzászólására (») Jan 21, 2020 /
 
Szia!
Ez egy bevált, többszörösen beépített változat, jó áron. Feltéve, ha megbirkózol a dobozolás nyűgjével.Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2020
(#) erbe válasza attika hozzászólására (») Jan 21, 2020 /
 
Nem elég csak a napelemet és a töltésvezérlőt méretezni. 30 A-hez akkumulátor is kell. Célszerűen 300 Ah telep. Ez mondjuk 4 db 80 Ah-s. Vagy pedig valamilyen módon korlátoznod kell a csúcsáramot.
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2020
(#) attika válasza erbe hozzászólására (») Jan 21, 2020 /
 
Köszönöm neked is meg mindenkinek a válaszát.
Akkor az megoldás lehet, hogy egy ilyen vezérlő, ez a leírása alapján kombinált, MPPT és PWM-et is tud.
Napelemből az a kettő darab párhuzamosan amit linkeltem, 2db 12V akkumulátor sorba kötve és ezt töltené a 2db napelem.
A kamerához meg feltennék egy DC-DC Step Down konvertert.
A mostani "rendszer" a szélgenerátorral meg megmaradna a wifis routernek meg a két kis ledcsík világításnak.

Ha akkumulátor csak 110Ah akkor az milyen gondot tud okozni?
Írtad, hogy nem elég csak a napelemet meg a töltésvezérlőt méretezni és célszerű lenne 300Ah telep.
Semmi mást nem szeretnék róla hajtani csak a kamerát, arra számítok, hogy napközben termelne bőven annyi energiát, hogy éjszaka is elbírja a kamerát.

A mostanival annyi csak a gondom, hogy azt a keveset amit napközben termel az éppen csak elég ahhoz, hogy az akkumulátort szinten tartsa, nem esik le a feszültsége 12,6V alá.
Reggelre úgy, hogy a kamera rá van kötve kb 11,7V körül van az aksi feszültsége.
Következő: »»   147 / 232
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem