Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napelem alkalmazása a lakás energia ellátásában
Lapozás: OK   148 / 232
(#) attika válasza weend hozzászólására (») Jan 21, 2020 /
 
Dobozolással nem lenne gond mert rajzolok neki egyet és kinyomtatom.
(#) erbe válasza attika hozzászólására (») Jan 21, 2020 /
 
Ez a töltésvezérlő nem ehhez a napelem modulmérethez készült. Se a 12 V-os, sem a 24 V-os változata. A 12-eshez magas a napelem feszültsége, a 24-eshez meg alacsony. Olyant kellene keresni, aminek az üzemi feszültsége 30 V körüli. A napelemek magasabb feszültségszintjétől még lehet 12 V-osat tölteni, csak megfelelőt kell keresni hozzá. Ezek a szériák ~100 W-os modulokhoz készülnek.
Töltésvezérlők
Itt bőven van választék, de ezek közül is a 20e.- fölöttiek, amiket igazán ajánlani lehet.
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2020
(#) attika válasza erbe hozzászólására (») Jan 21, 2020 /
 
Akkor végképp ledobtam a láncot
Akkor amit írnak a vezérlőhöz, hogy a napelem maximális nyitott áramköri feszültsége

18V-24V 12V-os rendszer, 36V-48V 24V-os rendszer)

Napelemek maximális nyitott áramkör feszültsége (V)

≤48V

ez kamu lenne?
Ennél a napelemnél az Uoc 37,08V .
Az Umpp-t kell figyelembe venni ami 29,7V ?
Ugye azt írtad, hogy 30 V körüli az üzemi feszültsége, tehát akkor nekem Umpp-nek kellene 37 voltnak lennie ahhoz, hogy 24-eshez ne legyen alacsony a feszültség?

Idézet:
„A napelemek magasabb feszültségszintjétől még lehet 12 V-osat tölteni, csak megfelelőt kell keresni hozzá”

Ezt ha jól értelmezem akkor úgy érted, hogy egy megfelelő vezérlővel tölthetek 12 voltos akkumulátort azokkal a napelemekkel is amiket linkeltem?
A vezérlő bemenetére menne 30 volt a napelemtől és a kimenetén tölthetném vele a most is meglévő 12 voltos akkumulátort.
(#) erbe válasza attika hozzászólására (») Jan 21, 2020 /
 
Igen.
(#) attika válasza erbe hozzászólására (») Jan 21, 2020 /
 
Most melyik része az igen?
Idézet:
„Ezt ha jól értelmezem akkor úgy érted, hogy egy megfelelő vezérlővel tölthetek 12 voltos akkumulátort azokkal a napelemekkel is amiket linkeltem?
A vezérlő bemenetére menne 30 volt a napelemtől és a kimenetén tölthetném vele a most is meglévő 12 voltos akkumulátort.”

Erre gondoltál?

Vagy, hogy kamu amit írnak a vezérlőre?
Vagy az az igen, hogy az Umpp-nek kellene 37 voltnak lennie?
(#) attika hozzászólása Feb 4, 2020 /
 
Sziasztok.
Ki milyen szolár akkumulátort használ?
Milyet érdemes venni?
100-110Ah-nál nagyobbra nincs szükségem.
(#) Atis57 válasza attika hozzászólására (») Feb 4, 2020 /
 
Szia!

A 75Ah tól mindig több kell , s az utólsó 20-30% al számolj.

eszerint;
http://www.panelectron.hu/szigetuzemu-napelemes-rendszer-tervezese.html
(#) attika válasza Atis57 hozzászólására (») Feb 4, 2020 /
 
Idézet:
„A 75Ah tól mindig több kell , s az utólsó 20-30% al számolj.”


Azért írtam 100-110Ah, az nagyobb mint a 75Ah

De itt a táblázat nem tér ki az akkumulátor márkájára.

Arra lettem volna kíváncsi, hogy milyen akkumulátort vegyek, nem azt szerettem volna tudni, hogy mennyi a fogyasztásom.
110Ah-nak elégnek kell lennie egy maximum 2A-t fogyasztó kamerához.

Eszerint a táblázat szerint 102Ah elég.
A hozzászólás módosítva: Feb 4, 2020
(#) Atis57 válasza attika hozzászólására (») Feb 4, 2020 /
 
Szia!
Mert az akku márkája lényegtelen! Álltalában a legolcsóbb török jobban megfelel mint a BOSCH,VARTA stb.

Ha élettartamot is akarsz akkor a 102Ah 2x, 3x kell.
Különben a 6-12 hónap lessz az élettartamod.
(#) attika válasza Atis57 hozzászólására (») Feb 4, 2020 / 1
 
Idézet:
„Ha élettartamot is akarsz akkor a 102Ah 2x, 3x kell.”


Ezt, hogy érted pontosan?
3db 100Ah kellene?
12 voltos akkumulátor kell nekem és 12 voltos minden ami működik róla, most 3db-ot nem köthetek párhuzamosan.
Nem szeretnék se 24 se 36 voltot mert akkor kell még egy napelem is, ez így már ágyúval verébre kategória.
3db 110Ah akkumulátor több mint 100 ezer forint, akkor inkább évente cserélem.

A maximum töltőáram amit a vezérlő ki tud facsarni a napelemből az 8,9 A
(#) Atis57 válasza attika hozzászólására (») Feb 5, 2020 /
 
Szia!
Igen ha 102Ah kell neked. A 110Ah mennyit tud? (mikor , hol, hogyan ? )A 0-100% tartományban nem fogja tudni az 500 ciklust.
Ne lepődj meg ha csak 40-50Ah -t tudsz kivenni belőle. Mert a töltőd is lekapcsolja a kisütést.
Még szerencse ...

Ezért kellene a 2....3 db párhuzamosan .
Az a 8,9A évente 2 órát lessz .S ea 0,5 ...4A ben gondolkodj.
Meg a 3-5 napig nem süt a nap?

Az a 100 000Ft igy is , meg ugyis játszik. Évente , 2,3 évente meg a többszöröse.?
Ez nem az olcsó ,meg ingyen üzem. Nálam kb 200 Ft/kWh ár van. Az ÉMÁSZnál meg 50Ft/kWh ÁFÁval.
S nem szoktam csak gépkocsi akkut venni.Mert csak a tankönyvekben ,meg a viszonteladói szövegekben van jelentős eltérés.

De én nem értek hozzá ! Nincs fotelem.
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2020
(#) attika válasza Atis57 hozzászólására (») Feb 5, 2020 /
 
Azt olvastam, hogy nem egészséges párhuzamosan kötni az akkumulátorokat, hiába azonos típus, kapacitás, Ah mert nem egyezik akkor sem a belső ellenállásuk és a rosszabb akkumulátor lerontja a jobbikat.
Soros kötésnél meg(ami nálam nem opció) kellene egy töltéskiegyenlítő elektronika.
(#) attika válasza Atis57 hozzászólására (») Feb 5, 2020 /
 
Idézet:
„Az a 8,9A évente 2 órát lessz .S ea 0,5 ...4A ben gondolkodj.”


Gyengébb napsütésnél állandó 3-4,5A-al tölti.
Szombaton amikor kicsit jobb volt az idő és sütött a nap akkor maximum 7A volt.

Ilyen akkumulátorra gondoltam, ezt ajánlják szolár rendszerekhez.

Idézet:
„De én nem értek hozzá ! Nincs fotelem.”


Nem kérdőjeleztem meg a hozzáértésedet, nyilván ha így lenne akkor nem adnék a hozzászólásaidra és/vagy fel se tenném itt a kérdésemet ha profi lennék a témában.
(#) Kovidivi válasza attika hozzászólására (») Feb 5, 2020 /
 
Párhuzamosan kapcsolt akkumulátorok belső ellenállása minden esetben kisebb lesz mint az egyiké vagy a másiké külön.
Egyébként érdemes lenne kiszámolni, és meglátod. Rosszabb nem lehet!
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2020
(#) attika válasza Kovidivi hozzászólására (») Feb 5, 2020 /
 
Kiszámolnám ha tudnám mit kell
Sok helyen azt írják, hogy hosszú távon a rosszabbik tönkre teszi a jobbik akkumulátort.

Most ha állandó 4A-val tud tölteni a töltő akkor egy 40Ah-s akksit elméletileg 10 óra alatt tudna teljesen feltölteni?

Ennél az akkumulátornál mit jelentenek azok, hogy kapacitás 5h 120Ah.
Kapacitás 20h 150Ah?
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2020
(#) Atis57 válasza attika hozzászólására (») Feb 5, 2020 /
 
Sziua!

Igen mindenhol ezt ajánlják..én meg 2db 150Ah akkut szoktam venni -ennyiért.

Télen ha hideg a napelem jobban teljesit ,-relativen.
A két legjobb hónap; április,október.
S azért az ilyenkor szokásos 5-7 órából , mennyi ideig láttad a 7A-t ?

Azért valami ilyemben gondolkodj.-kép

Nem ,a hozzáértés ,hanem a kommentek ?

napelem 1.jpg
    
(#) Bakman válasza attika hozzászólására (») Feb 5, 2020 / 1
 
Nem, több idő kell, a töltésnek is van hatásfoka. Már persze akkor, ha teljesen lemerített állapotból indulunk ki.

"a rosszabbik tönkre teszi a jobbik akkumulátort"

Ez már csak logikailag is ellentmondásos. Ha egy rosszabb akkumulátor rontja a jobbat, akkor egy idő után kiegyenlítődnek. Ha a korábban jobb, rosszabb lesz idővel, akkor a másik teszi tönkre az elsőt? Ez így nem jó sehogyan sem.

Több helyen használok párhuzamosan kötött akkumulátorokat, semmi gond nincs velük. Arra kell figyelni, hogy a lehetséges maximális töltőáram ne haladja meg egy akku maximális töltőáramát. Ehhez érdemes figyelni az akkuk áramát külön-külön, vagy eleve úgy tölteni a rendszert, hogy veszélyesen nagy töltőáram ne tudjon kialakulni.
(#) Atis57 válasza attika hozzászólására (») Feb 5, 2020 / 1
 
Szia!
Kicsit másabb ;

Most ha állandó 4A-val tud tölteni a töltő akkor egy 40Ah-s akksit elméletileg 10 óra alatt tudna teljesen feltölteni?

Nem 12 óra alatt , mert a 40Ah akku 0%-100% között 48Ah -t igényel. -Ebből tudsz 40Ah hasznositani.
De a reggel 6 előtt nem tölt , amit használhatsz kb 8-10 óra között 25% 10-14 óra felmegy a maximumig --14óra kb 17óra között 25% -s azután semmi.
Na ebből kellene a 48Ah +ha van fogyasztásod közben.
(#) attika válasza Atis57 hozzászólására (») Feb 5, 2020 /
 
Idézet:
„S azért az ilyenkor szokásos 5-7 órából , mennyi ideig láttad a 7A-t ?”


Kb 1-1,5 óráig, ugrált az áram 6-7,5A-ig.
Ilyen időbe mint amilyen ma is volt (erre felé sütött a nap) nem ment a töltőáram 1A alá, a maximum az 4,5A volt.
(#) Bakman válasza attika hozzászólására (») Feb 5, 2020 / 1
 
Idézet:
„mit jelentenek azok, hogy kapacitás 5h 120Ah. Kapacitás 20h 150Ah?”
Egy ilyen akku kapacitása C/20 áram mellett értendő.

Magyarán a 150 Ah kapacitásra akkor számíthatsz, ha folyamatosan 7.5 A-rel terheled. Ha nő a terhelőáram, csökken a kapacitás. Az oldal szerint 30 A-es terhelésnél (5 h) már csak 120 Ah kapacitással számolhatsz.
(#) attika válasza Bakman hozzászólására (») Feb 5, 2020 /
 
Idézet:
„Arra kell figyelni, hogy a lehetséges maximális töltőáram ne haladja meg egy akku maximális töltőáramát. Ehhez érdemes figyelni az akkuk áramát külön-külön, vagy eleve úgy tölteni a rendszert, hogy veszélyesen nagy töltőáram ne tudjon kialakulni.”


Ha 2db 110Ah-s akkumulátort párhuzamosan kötök akkor 220Ah lesz, ha jól tudom így maximum 21A-val tölthetném.
Ezt esélyem nincs túllépni mert a maximum amit kit tudna adni magából a napelem az 8,9A.
A töltésvezérlő az adatlapja szerint CC,CV, abszorciós értéket tudok megadni a menüjébe ami 14,5 V-ra van beállítva. Ilyen vezérlőm van
Ha 2db napelem lenne még akkor sem érném el a maximális töltőáramot.
(#) Bakman válasza attika hozzászólására (») Feb 5, 2020 / 1
 
Az akkumulátor adatlapja mondja meg, mennyi a maximális töltő- és kisütőáram, ez általában több, mint a C/10-es érték.

Ha nincs oltári különbség a két akku között, akkor a töltő- és kisütáram kb. fele-fele arányban oszlik meg, a rendszered jónak tűnik.
(#) attika válasza Bakman hozzászólására (») Feb 5, 2020 /
 
Akkor ha azt mondod, hogy nálad évek óta működik párhuzamosan kötve az akkumulátor akkor párhuzamba kötnék 2db ilyen akkumulátort, így kapnék 200Ah-át.

Valamiért jobban bízok ezekben a ciklikus akkumulátorokba mint a sima indító akkumulátorokba, meg ezeket ajánlják napelemes rendszerekhez és állítólag ha lehet hinni a leírásokba akkor ezek jobban elviselik azt ha esetleg nullára merülne valami oknál fogva, de ugye ez se lehetséges mert a vezérlő 10,5V-ra van állítva.

Átlagosan ha szép idő van akkor a vezérlő szerint kb 4A-al tud tölteni.
Éjszaka amikor nincs termelés akkor összesen kb 2-2,5A terhelés van az akkumulátoron, ami 1db kamera meg 1db wifi routert tesz ki.
(#) kameleon2 válasza attika hozzászólására (») Feb 8, 2020 /
 
Az ára miatt Bannert vettünk a céggel mindig. De a gyártó arra csak fél év garanciát ad a változó és ki nem számítható töltőáram miatt ( nem tudni éppen milyen erővel süt a nap). Viszont legalább visszavették és beszámolták az újba. 5 évig elmentek. Ha jobban odafigyelsz rá, felsavazod, tisztítod - akkor még fél - háromnegyed év.
(#) Lac364 hozzászólása Feb 20, 2020 /
 
Lúgos akkumulátor újra lúgozásában van e valakinek tapasztalata.
Mit kel venni hozzá, hogyan kel a műveltetett elkezdeni, stb minden
érdemleges választ megköszönök előre is. Azt tudom hogy veszélyes dolog és kellő
körültekintést igényel.
Annyit tudok róla hogy 1,2 volt cellánként tehát 12 Volt NKN-45 a tip száma , valószínűleg gondolom 45Ah és hogy újra kellene lúgozni az
akkumulátor celláit.
(#) erbe válasza Lac364 hozzászólására (») Feb 20, 2020 / 1
 
Miért kellene újralúgozni? Szemmel láthatólag nem forrt ki belőle. A betöltő nyílásokat leragasztották. Hátul az áthidalásnál az a kis szivárgás semmi. Ha nem veszi vagy nem tartja a töltést, azon már az újralúgozás sem segít.
Ha kipiszkálod a csavarokról a viaszt (remélem nem műgyantával zárták le ), bele tudsz lesni, hiányzik-e a folyadékból. De annak kívül nyoma lenne. Ebből nem illan el a desztilláltvíz, mint a savasból.
(#) proli007 válasza Lac364 hozzászólására (») Feb 20, 2020 / 1
 
Hello! Pucuka itt leírta, ez körül olvasgass!
(#) Lac364 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 20, 2020 /
 
Köszi az infót. Tudtam ,hogy már régebben olvastam róla a fórumon, de nem találtam meg.
(#) Lac364 válasza erbe hozzászólására (») Feb 20, 2020 /
 
Állítólag nem veszi a töltést. Régi aksik , lehet 30 éves is akár . Állítólag orvosi lámpák vészvilágítására voltak fenntartva. Nem sokat tudok az előéletéről és a netten sem találtam róla semmit. Azt is olvastam a lúgos aksikról, hogy két évente átkel lúgozni őket. Illetve karbantartást igényelnek de, hogy hogyan és milyet nem igazán találtam rá választ.
(#) Atis57 válasza Lac364 hozzászólására (») Feb 21, 2020 /
 
Szia!
lúgos akkunál az 50 év is lefogadható kor.

Azért kellett lúgot cserélni mert a CO2-t megkötötte. (töltés-kisütés)

Előszor egy lassú töltés 2-3A rel , ha működik--akkor érdemes tovább lépni.
Következő: »»   148 / 232
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem