Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Analóg oszcilloszkóp javítása
Ha szkóp-képet teszel fel, legyen látható a kezelőszervek beállítása, vagy add meg a beállításokat!
Lapozás: OK   232 / 245
(#) szbalogh válasza VJ72 hozzászólására (») Ápr 14, 2021 /
 
Igen, a használati útmutatót kinyomtattam még tegnap és a mellékleteket is letöltöttem. A nyákon nincs szám ehhez a potméterhez, a mellette levő az 53 és 56-os. A kijelző rács háttérvilágítás állítása működik.
(#) jani1987 válasza mohinger hozzászólására (») Ápr 14, 2021 /
 
Csak az első képen látható kondi van benne.
(#) gkari válasza szbalogh hozzászólására (») Ápr 14, 2021 /
 
Az RTÉK '94, 95, 96 -ban Sipos Gy. cikke nagyon értékes információkat tartalmaz, néhány éve nekem is sokat segített ugyanilyen nyűgök ellen. Ha kívánod, email - ban tudom küldeni.
(#) nagym6 válasza szbalogh hozzászólására (») Ápr 14, 2021 / 1
 
Végén a négy láb kapcsoló. A poti oldalt három láb.
(#) szbalogh válasza nagym6 hozzászólására (») Ápr 15, 2021 /
 
Megmértem a három kék láb közötti ellenállásokat. Érdekes, mert a felső (föld) és középső között 0-176Ohm a két végpont DE középállásban 1,2k, tehát maximuma van.
Az alsó és felső kivezetések között állandó 176Ohm.
Az alsó és középső között ismét 0-176 de középállásban 1,2kOhm.
Könyv szerint ez a P100 a melléklet alapján 5k.
Jó a potméter vagy sem?
(#) Gafly válasza szbalogh hozzászólására (») Ápr 15, 2021 / 1
 
Beforrasztva mérted, szerintem jó.
(#) szbalogh válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 15, 2021 /
 
Köszönöm!
Köszben a feszültséget is mértem. középsőn 0-15V lineárisan.
Az alsón fix 15V.
F2 nincs bent tehát arra felé lesz a hiba. Az pedig a 110V-ot csinálja. Ellenőrzöm.
(#) szbalogh hozzászólása Ápr 15, 2021 /
 
Elnézést a laikus kérdésért de ha jól értelmezem az ábrát az a kettős nyíl azt jelenti a piros négyzetben, hogy vezetékel megy tovább valahova. A kékkel körbejelölt pedig azt jelenti, hogy ezen a nyákon nyomtatott vezetéken kapcsolódik?
Ha így van, akkor lényegében egyesével le tudom forrasztgatni a 110V-os kimeneteket és kiszűrni merre van a hiba. Pl. a 27-es csatlakozás a nagyfeszültségű dobozba megy.

Kérdés.png
    
(#) VJ72 válasza szbalogh hozzászólására (») Ápr 15, 2021 / 1
 
A 110 voltos tápegységben lesz a hiba, zárlatos az áteresztő tranzisztor és valószínű a 723 IC is rossz.
(#) szbalogh válasza VJ72 hozzászólására (») Ápr 15, 2021 /
 
TR1 BU806-os tranzisztor
Base és collector között OL-t mutat a multiméter.
Base és emitter között 1389-et.
Fordítva rendre 610 és 640-et.
Jó vagy cserélni kell?

Az IC-t hogy tudom ellenőrizni?
(#) Gafly válasza szbalogh hozzászólására (») Ápr 15, 2021 / 1
 
Adatlap szerint jó lehet.

BU306.PNG
    
(#) szbalogh válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 15, 2021 /
 
Hmmm. Az emitter és kollektor között 200k-ra állított multiméterállásban egyik irányban lassan felkúszik 10kOhm-ra, fordítva mérve pedig 110kOhm-ra. Elvileg ezek között nem kéne vezetésnek lennie nem? Akkor mégse jó?
(#) Gafly válasza szbalogh hozzászólására (») Ápr 15, 2021 / 2
 
Beforrasztva mérés mindig csalóka...
(#) pucuka válasza szbalogh hozzászólására (») Ápr 15, 2021 / 2
 
Azok a nyilak vagy bontható, vagy nem bontható panel csatlakozó tüskéket jelölik. Pl táp felől a panelra, ill a jel a panelről pl ks cső foglalatára.
Jó, ha felkészülsz az inverter nagyfeszültségű tranzisztorának, és annak meghajtásának cseréjére.
Ha megáll az inverter, akkor többnyire tranzisztor halál, és túláram van.
A hozzászólás módosítva: Ápr 15, 2021
(#) kadarist válasza szbalogh hozzászólására (») Ápr 15, 2021 / 1
 
Bázis, kollektor, emitter.
(#) szbalogh hozzászólása Ápr 16, 2021 /
 
Lekötöttem a 110V-os kimeneteket a panelról, kiforrasztottam a BU806-os tranzisztort, kivettem a 723-as IC1-et is de így is levágja a biztosítékot. Jól sejtem, hogy már csak a képen levő diódák vagy kondenzátorok között okozhat valamelyik rövidzárlatot?
A hozzászólás módosítva: Ápr 16, 2021

Untitled.png
    
(#) gerenk válasza szbalogh hozzászólására (») Ápr 16, 2021 / 1
 
C1 vagy a diódahíd de ha biztosra akarsz menni R1 egyik lábát is ki lehet emelni
(#) szbalogh válasza gerenk hozzászólására (») Ápr 16, 2021 /
 
Köszönöm! Közben kitaláltam, hogy átvilágítom alulról a panelt elemlámpával és még két elvezetést találtam. Az egyik három vezetéken megy a katódcsőhöz, a másik egy ellenálláson megy valahova. A vezetékeket leforrasztottam de úgy is zárlat. Holnap kiforrasztom a két ellenállást és ismét tesztelek.
(#) gerenk válasza szbalogh hozzászólására (») Ápr 16, 2021 / 1
 
Zárlat azt a legkönnyebb megtalálni és javítani. Érdemes egy arra a feszültségre készült 15-40 W körüli izzólámpával a biztositék tartót áthidalni akkor nem kell a sok drága üvegcsöves biztosítékot elhasználni. Igy könnyebb a zárlat helyének vagy a zárlatos alkatrész felderítése.
(#) szbalogh válasza gerenk hozzászólására (») Ápr 17, 2021 /
 
Köszönöm a tippet! Egy 220V-os 33W-os izzóval hidaltam át a biztosítékot. Kisfiam már a gyurmazsiráf lábainak használta a sok kiégettet
Szóval ha kikötöttem mindent és C1-et is akkor nem villant fel a lámpa. Ha csak C1 van kikötve, akkor világít de nagyon halványan. Akkor C1 a ludas ugye? Egyébként jól volt ez így bekötve, hogy a két lába egy zsinóron?
Hogy tudom kiszedni? Az a nagy fekete műanyag anya ellenanya?
A hozzászólás módosítva: Ápr 17, 2021
(#) szbalogh válasza szbalogh hozzászólására (») Ápr 17, 2021 /
 
Szóval ha ilyen barna repedt a pereme az egyértelműen rossz?

Ja látom azt írja 100+100u, azaz jól van bekötve a lényegében két kondi párhuzamosan.
A hozzászólás módosítva: Ápr 17, 2021
(#) szbalogh válasza szbalogh hozzászólására (») Ápr 17, 2021 /
 
Betettem egy 250mA-es biztosítékot, mert 500-as már nincs. Kondenzátor nélkül nem vágja le de kép nincs és csak 68V-ot mérek a 110 helyett.
(#) szbalogh válasza szbalogh hozzászólására (») Ápr 17, 2021 /
 
Hahhhaaaaa!!!!
Kimaradt az F51-es biztosíték. Ide is 250-es jutott 500-as helyett éééééésss
Lett egy kis pöttyöm C1 nélkül.
(#) szbalogh válasza szbalogh hozzászólására (») Ápr 17, 2021 /
 
Na az a kis pötty egy 5mmx5mm-es négyzet, ekkorára kicsinyítve a képernyő. Ha összekötöm a kalibrátort CH1-el látom a kicsiben a jelet

Ezzel a HEstorban talált kondenzátorral helyettesíthetem? Bővebben: Link
Van valami jeletősége, hogy az eredeti nem 200µF hanem 100+100?
A hozzászólás módosítva: Ápr 17, 2021
(#) Gafly válasza szbalogh hozzászólására (») Ápr 17, 2021 / 1
 
Az a "repedés" jelenheti azt, hogy azon keresztül már régen kiszáradt.
Ha a korhűség nem cél, akkor nem egy ökör ára, bár a bebarkácsolással meg kell küzdeni.
(#) szbalogh válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 17, 2021 /
 
Köszönöm! Nem ragaszkodom a korhűséghez
Az ilyen kondit melyik irányban kell bekötni? - a dround-ra? Ilyesmi lehet is itthon.
(#) pucuka válasza szbalogh hozzászólására (») Ápr 17, 2021 / 1
 
Színre színt. A (-) az oldalán csíkkal jelölve.
(#) papus51 válasza szbalogh hozzászólására (») Ápr 17, 2021 / 1
 
Arra figyelj, hogy az eredetinél a kondenzátor burkolata volt a negatív pólus.
(#) imabitcrazy hozzászólása Ápr 20, 2021 /
 
Helló, ismét a TR4656/1569-es tag vagyok. Végre újra jutott egy kis időm foglalkozni a szkóppal. Kimértem a KS katódját földhöz képest (a téglaszínű gyanús kondival az áramkörben), és 930V-ot kaptam a DMM szerint, viszonylag stabilan.
A kondi kikötésére és a forrlécek lemosására még sajnos nem jutott időm, de az is meglesz hamarosan, illetve most éppen egy pármegás ellenállást keresek éppen amit a jó szkópommal sorbaköthetnék feszosztónak, mert csak ±300V-ig mér, ezzel viszont megnézhetném hogy van-e jel a katódon a kioltó multivibrátorból, ahogy a leírás írta.
(#) szbalogh válasza szbalogh hozzászólására (») Ápr 20, 2021 /
 
Megjöttek az alaktrészek. Kicseréltem a BU806 tranzisztort, az uA723 IC-t és beforrasztottam egy 220µF-os kondenzátort. A jelenség továbbra is ugyan az (csak egy pötty vagy csík van attól függ hova tekerem a fókuszt) DE most az egyenirányító után már nem ~70V körüli értéket mérek hanem 170V-ot és a fényerő folyamatosan gyengül, az egyenirányító híd melletti két nagy ellenállás pedig barnul, az IC is forró. C1 kondi nélkül, illetve visszatéve az eredeti IC-t ugyan ezt csinálja. 500mA-es biztosítékot nem vágja le. Úgy látom egyre csak rontok a helyzeten
Mi lehet a hiba? Vettem egyenirányítókat is a hídba, esetleg cseréljem ki mindet a biztonság kedvéért? Mérés alapján jók.
Következő: »»   232 / 245
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem