Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanypásztor
 
Témaindító: bernardo, idő: Feb 5, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   270 / 287
(#) engineerman válasza gyula84 hozzászólására (») Ápr 26, 2021 /
 
Villámcsapott volt.. Szinte mindent cserélni kellett.

A kimenőt én megcsinálom, azt nemigen szoktam venni.
(#) gyula84 válasza TAttila77 hozzászólására (») Ápr 26, 2021 /
 
olvastam annyira rossz nem volt nálam, csak junoszt trafós az is át volt égve persze

engineerman
az igen, miből készül a kimenő trafód?
(#) TAttila77 válasza gyula84 hozzászólására (») Ápr 26, 2021 / 2
 
Én is magam tekerem a légmagos kimenő nagyfesz. trafókat. Én nagyon kicsi dobozba építkezek, a trafó max. 8x3-4cm. Az egészet egy PVC csőbe teszem és kiöntöm extra gyorsan kötő műgyantával.
(#) engineerman válasza gyula84 hozzászólására (») Ápr 26, 2021 / 3
 
gyula84 Ei 66 illetve EI 84 M400-50 es vas, Weisser cséve + doboz. Poliuretán gyantával kiöntve. De leginkább csak a gyáriak pótlására csinálok. Nagyritka hogy külön rendelésre gyártok.

Ezzel a géppel: Bővebben: Link

A fotón meg maga a trafók plusz egy rendelt villanypásztor.

A harmadik képen láthatod azt az EE 30 as ferrit trafót, amit korábban írtam. 580 V tud, 20µF ra 1 sec alatt. Az áramfogyasztás középértéke ugy 350 mA 12V -ról
A hozzászólás módosítva: Ápr 26, 2021
(#) engineerman válasza gyula84 hozzászólására (») Ápr 26, 2021 / 1
 
TAttila77 trafója is kiválló. Volt már nálam olyan javításra amiben az ő trafója volt ( elektronika szállt el )

Minkét fajta tarafónak van előnye, hátránya.

A légmagos trafó aránylag nagy veszteséggel dolgozik, de cserébe nem kell semmiféle védelem az elektronikába. Mert a légmagos nem "rug" vissza. Fel lehet vele menni 4 - 5 Joule-ig is, ami általában minden állat tartásánál elegendő.

A vasmagos trafó elkészítése nehezebb, sokkal munkaigényesebb, és ami a legfontosabb hátrány: ha nem megfelelő a menetszám arány, vagy a vashoz alkalmazott légrés, ugy képes akkorát visszarugni az elektronikára hogy még a L+C fojtó és a védődiódák sem képesek megvédeni a tirisztort. Ezenfelül a vasmagos trafókat méretezni kell, illetve az elektronika meghajtását kell a trafóhoz igazítani az optimális jelforma miatt.

Kétségtelen előnye hogy akár 18 Joule-ig is fel lehet menni, aránylag kevés rézveszteséggel. De ezek extrém számok. 12-16 Joule már akár egy 80 hektáros legelőt 4 sorban bekerítve is gond nélkül ellát. Ugy hogy se bölény se szürkemarha nem megy ki..
(#) fleta válasza engineerman hozzászólására (») Ápr 27, 2021 / 2
 
Én is úgy tekergetem a vp trafókat mint Te.
Csináltam hozzá néhány automata, felautomata Cnc tekercselő gépet. Század pontosságú MACH3 progi működteti 2 tengely dolgozik. Laptopról megy, teszi a dolgát. 0,1 től 1.2mm drogig teszteltem. Valakit érdekel tudok videót is küldeni ide sajnos nem megy fel csak fotó.
(#) engineerman válasza fleta hozzászólására (») Ápr 27, 2021 /
 
Ahogy látom, epoxi gyantával öntöd ki. Én csak a szaga miatt nem birom
(#) fleta válasza engineerman hozzászólására (») Ápr 27, 2021 /
 
Vilepox tokozo gyanta. Alig van szaga.
(#) engineerman válasza fleta hozzászólására (») Ápr 27, 2021 /
 
Azt használom én is.. Csak az tevesztett meg hogy fekete. De ezek szerint festett..

Azzal jó dolgozni

Korábban epoxit használtam, de sokkal nyűgösebb vele dolgozni mint a Vilepox-al. És nem mellesleg megfájdult a fejem a szagától...
A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2021
(#) TAttila77 válasza engineerman hozzászólására (») Ápr 27, 2021 / 1
 
Te szerintem nem találkozhattál még az én trafómmal. Esetleg hasonlóval.
//Szerintem a legjobb a légmagos trafó, mert ha hanyagúl bánnak a kerítéssel és a gaz lezárja zárlat esetén nem terhelődik meg a vezérlés inverteres áramköre.// Nekem mindig az a bajom, hogy a delikvens vagy nem tudja felfogni, hogy mennyire komolyan kell szigetelni a 20-30kV vezetéket míg a kerítésre csatolja, vagy trehány és nem kaszál a kerítés alatt és e miatti zárlat öli meg. Vagy egyszerűen szétrohad a dobozon belűli párakicsapódástól. Már azon morfondírozok, hogy egyet kiöntök teljesen gyertyaviasszal.
Egy Hortobágyi nagyon jó barátom farmjára javítottam pár éve egy komolyabb tudású komoly villanypásztort és abban láttam meg a légmagos csatolást. Ez a trafó úgy nézett ki, hogy egy kb.150W trafó csévélyén volt a dolog kivitelezve, csak a gyártó spórolni akart a műgyantával és csak félig volt abba belemártva, a lakkozott trafócséve fele kikandikált belőle. Na ez égett meg a dobozon belűli pára kicsapódástól.
Én sokkal kisebb trafót szoktam tekerni, a légmag átmérő olyan 16mm-es, 06-osból 40-50 menet a primer, a szekunder pedig kb 1500-2000 menet 0,3, vagy attól vastagabb drótból. Sorszigetelés poliészterfólia (hostafán). Aztán vagy mécses -gyertya viaszba mártogatom, vagy műgyantával öntöm ki az egészet színűltig, miután pvc cső darabba dugom a nyers trafót.Én nem használok motorindító kondit kisütögetni. Attól függ, 2,2-4,7u Wimát használok.
A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2021
(#) gyula84 válasza engineerman hozzászólására (») Ápr 27, 2021 /
 
Ez igen nagyon szép munka, ez melyik fajta villanypásztor? én most bányásztam ki az összes trafót amit találtam a padláson

TAttila77
igen ezt olvastam visszább

tr1.jpg
    
(#) engineerman válasza gyula84 hozzászólására (») Ápr 27, 2021 / 1
 
Köszönöm! Ez egy inverteres 3 Joule-os

A trafók közül azt használd amelyik legalább 30x30 mm-es Lehet nagyobb is , de kisseb ne nagyon. A magméret lényegtelen szinte. Viszont szétszerelés után nézd meg hogy a két összeillesztett vas között nincs e már gyárilag légrés. Akkor nem kell közzé celux vagy távtartó fólia
A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2021
(#) TAttila77 válasza gyula84 hozzászólására (») Ápr 27, 2021 / 2
 
( Üdv. Én pl. újabban pici trafókkal, amik PC táp készenléti tápjában vannak , használom az inverterben olyan 4-500V-ot előállítani. )
Itt van a képen és ilyen a nagyfesz trafóm. Ez most hatamlas 150x110-es doboz
A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2021
(#) engineerman hozzászólása Ápr 27, 2021 /
 
Itt elérhető egy rövid videó a nagyfesz trafó tekercselésről:Bővebben: Link

Illetve lentebb képek a gépről
(#) Remci hozzászólása Ápr 30, 2021 /
 
Üdv!
Ma fényképeztem,németeknél dolgoztunk. Azt értem hogy szikra köz, de mi a jelentősége hogy rugós?
(#) TAttila77 válasza Remci hozzászólására (») Ápr 30, 2021 /
 
Az szerintem egy tekercset képezne, de szerintem oly felesleges, hogy hihetetlen.
(#) Remci válasza TAttila77 hozzászólására (») Ápr 30, 2021 / 2
 
Lehet hogy a kurta drótért többet lehet kérni mint az egyenesért
(#) granpa válasza Remci hozzászólására (») Ápr 30, 2021 / 1
 
Nem felesleges, valamilyen indukciós fékező (vagy milyen) hatása van. Volt már szó itt róla.
(#) deak francis válasza Remci hozzászólására (») Ápr 30, 2021 /
 
Villámbecsapás esetén a nagyfesz vezetékbe védő szerepe van. (Személyes vélemény!)
(#) engineerman válasza Remci hozzászólására (») Ápr 30, 2021 / 1
 
A közvetlen villámcsapáskor semmi hatása.

Akkor van csak haszna, ha a villam a karámtól távolabb csap be a talajba, ilyenkor a hatalmas elektromos térerősség komoly feszültséget indukál a karámvezetékben. ( másodlagos villámcsapás ) Valójában ez egy fojtó, ami megakadályozza a karámvezetékben ( antenna!! ) indukált feszültség nagyobb kárt okozzon a készülékben illetve, - hálózati pásztornál - bejusson a lakás elektromos hálózatába.

A villanypásztorokban levő szikraköz is - többek közt - ezt a célt hivatott szolgálni.
A hozzászólás módosítva: Ápr 30, 2021
(#) engineerman válasza Remci hozzászólására (») Ápr 30, 2021 / 2
 
De ahogy a fotót elnézem, ez csak díszlet Ugyanis nincs jól bekötve.

A tekercsben létrejött indukció miatt a karám felől jövő indukált feszültség nagyobb ellenállást "lát" a készülék felé, mint a szikraközön át a föld felé.

A képen a tekercs fal felőli végére kell kötni a készülék nagyfeszültségű pontját. A tekercs másik végére a karámvezetéket. És a tartószárat pedig KÜLÖN földeléssel a talajba vezetni.

Ha ez nem így van, még a semminél is kevesebbet ér, csak jól mutat
A hozzászólás módosítva: Ápr 30, 2021
(#) Remci válasza engineerman hozzászólására (») Máj 2, 2021 / 1
 
Értem. Azt hittem hogy csak valami humbug. De ilyenformán akkor tényleg rosszul van bekötve.
(#) engineerman válasza Remci hozzászólására (») Máj 2, 2021 / 1
 
Sajnos sok kereskedés úgy reklámozza hogy "teljes körű, hatékony védelem a villámcsapás ellen"

Nos ez így, ebben a formában nem igaz. Valójában csak csökkenti a villámkár nagyságát.

De például meglepő, hogy a DeLaval termékkatalógusában is a földelést összekötik. Holott külön kell - a karám földeléstől - önálló cölöppel földelni, és legalább 3 - 5 méterre a villanypásztor földeléstől. Láttam már a hálózati védőföldre is kötve.. Na az nagy mulatság, mikor egy ilyenbe belecsap a villám. Csak ugy ugrálnak ki a falból a kapcsolók, meg a konektorok
A hozzászólás módosítva: Máj 2, 2021
(#) kozso31 hozzászólása Jún 1, 2021 /
 
Sziasztok szakik:Lenne egy kérdésem,ledet hogy lehet rárakni villanypásztorral,úgy,hogy én a karám vezetékre szeretném rakni a ledet,hogy amikor adja az impulzust akkor a led villogjon az impulzusra.Több ledről lenne szó,több helyen köszönöm.
(#) engineerman válasza kozso31 hozzászólására (») Jún 2, 2021 / 3
 
Szia. A mellékelt képen lévő áramkört megépíted, és nem kell galvanikus kapcsolat, amit egyébként is nehéz jól kivitelezni.

Én csináltam ebből párat

Mivel adott volt a készülékház így csak ezt a párforintos áramkört kellett beépíteni. Na és a lényeg: A készüléház (amit galvanikus kapcsolat NÉLKÜL egyszerűen csak felakasztod a karámvezetékre ) nem más mint a kerékpároknál használt villogó hátsó világítás. Az elemtartó adott, a benne lévő elektronikát kidobod és beleteszed ezt. Van egy müanyag füle ( legtöbbnek ) és azzal szépen fel lehet akasztani. Annyira minimálisat fogyaszt hogy az elemeket nem cserélték egy ismerősömnél kb 3 éve- A kapcsolás egyébként valamelyik fórumtárs ötlete. Talán itt meg is találod a képgalériában.
A hozzászólás módosítva: Jún 2, 2021
(#) kozso31 válasza engineerman hozzászólására (») Jún 2, 2021 /
 
Szia:Esetleg valami olyan nem létezik,hogy ne keljen elem bele?Természetesen jónak tűnik ez is,csak gondoltam van valami ami egyszerűbb,nem mintha bonyolult lenne csak nem kéne elemtartó mi egymás.Nem csak egy db kellene vagy kettő mert ha beválik a gondolatom akkor 50-100 db-ról lenne szó.
(#) Cavalier válasza kozso31 hozzászólására (») Jún 2, 2021 / 1
 
Szóval terméket szeretnél készíteni, de mások oldják meg helyetted? Okos, így kell ezt.
Amúgy glimmlámpa a barátod.
(#) engineerman válasza Cavalier hozzászólására (») Jún 3, 2021 /
 
Háát ez ilyen

De a forumot látogatók jó része így csinálja. És bosszantó módon olyanok akik fel sem regisztráltak az oldalra.. ( természetesen tisztelet a kivételnek )
Találkoztam már saját tervezésű trafóval, elektronikával.. De hát hagy csinálják..


De amugy a Glimmlámpát azért sem írtam neki, mert max 2-3000 villanás után 50% csökken a fényereje, és utána szépen elhalálozik. Folyamatos üzemnél érdekes modon nem ilyen rövid életűek, de az impulzus üzemet nemigen bírják. Hosszú távra nem alkalmas. A villanypásztor feszültség "teszterekben" egy ellenállás hálóval oldják meg, és kell a galvanikus kapcsolat a a talaj es a vezeték között. Még ezek a teszterek is olyan egy -két éves haszálat után elszállnak. Gondold csak el meddig bírná ha másodpercenként villanna...
(#) Cavalier válasza engineerman hozzászólására (») Jún 3, 2021 / 1
 
Tudom, nekem volt egy ilyen létrás felrakva fixre a pásztoromra, elég hamar elkezdett ködösödni, vagyis párologni a fém belül. Mondjuk nem ebbe halt bele, hanem amikor feltekerte a damilos fűkasza.
Terméknek viszont jó, elfogy, lehet újat venni, vagy adni bele "pótizzót" öccázé'.

Nyilván ami az interneten van, az mindenkié, szerintük. Írtam már itt is párszor, hogy a rádiótechnikás gyújtásra rárajzolt villanypásztor tervemet is különböző "gyártók" árulták mindenfelé, pedig közel sem egy Nobel díjas alkotás, de a legjobb az volt amikor viszontláttam a rádiótechnikában, később meg a CMOS monostabilos riasztót is amit szintén csak itt raktam ki.
(#) engineerman válasza Cavalier hozzászólására (») Jún 3, 2021 /
 
Idézet:
„Mondjuk nem ebbe halt bele, hanem amikor feltekerte a damilos fűkasza.”


Ez igy lefekvés előtt óriási poén volt
Következő: »»   270 / 287
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem