Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Crystal radio - detektoros rádió
Lapozás: OK   148 / 152
(#) Gafly válasza fgyj hozzászólására (») Máj 16, 2022 /
 
A "kanyaroszkóp" Csabán ott lesz, hozhatjátok Granpa okleveles detektorminősítőnek a példányokat.
Nem vicc, tényleg lesz saját stand erre célra.
Hozzatok minél több nézni/minősíteni valót.
(#) Solymossi hozzászólása Júl 27, 2022 / 2
 
Sziasztok hogyan állnátok hozzá ennek a super selectnek? A furnér megmenthető?
Továbbra is igényelek detektoros alkatrészt főleg papírbakelitet korlátlan mennyiségben...
(#) bigrobi válasza Solymossi hozzászólására (») Júl 27, 2022 / 2
 
Hát fához nem értek, de szép csak a furnir ha menthető vagy újra furnérozni.
(#) electroman12 válasza Solymossi hozzászólására (») Júl 29, 2022 / 2
 
Szia, én azt csinálnám, hogy a furnért kicsit megcsiszolnám aztán modell gipszel kijavítanám a hibákat és ugyan ilyen sötét lakkal/lazúrral lefesteném.
(#) Solymossi válasza electroman12 hozzászólására (») Aug 2, 2022 /
 
Köszi a tanácsot! Azon gondolkodtam amit egy rádióamatőr ismerősöm mondott: keresek egy korabeli, ugyanilyen vastagabb furnérlemezt, majd megcsiszolom és politúrozom... Bár nem tudom ez mennyire reális/megoldható.
(#) granpa válasza Solymossi hozzászólására (») Aug 2, 2022 / 4
 
Leszereled a rajta lévő dolgokat, lehántod a furnért és egy azonos nagyságút ráragasztasz. Ha nagyon korhű akarsz lenni, meleg enyvvel. Finoman megcsiszolod, vékonyan (híg) lakkozod, majd újra csiszolod és lakkozod. Politúrra ne is gondolj. Én még megtanultam, de már nem csinálnám.
(#) sany válasza Gafly hozzászólására (») Aug 7, 2022 /
 
Végre találtam én is "kanyaroszkóphoz" két tekercses trafót, ami teljesen független egymástól. De sajnos 2x12 V-os. Ez szerintem sok. De feszültség osztóval levinném a feszültséget 2-3 V-ra. Kipróbálom jelentkezek.
A hozzászólás módosítva: Aug 7, 2022
(#) sany válasza Gafly hozzászólására (») Szept 26, 2022 /
 
Na végre a "kanyaroszkóp"-hoz találtam megfelelő trafót, 2 x 6V-ost. De viszont azt a hozzászólást amikor leírod nekem, hogy készítsem el nem találom, ebbe a topikba nincs. Esetleg emlékszel melyik topikba írtad le? Átnézem.
A hozzászólás módosítva: Szept 26, 2022
(#) sany válasza sany hozzászólására (») Szept 26, 2022 /
 
Csak meglett.
(#) Gafly válasza sany hozzászólására (») Szept 27, 2022 / 1
 
Sajnos ma éjszaka, ahogyan lázasan forgolódtam, rá kellett jönnöm, hogy igazán jó ez sem lészen.
Az a része működik, ha a a vizsgálandó kétpólus szakadás, azt tudja. De ha rövidzár, akkor elvi okokból sem lehet függőleges a vonal, csak ferde.
(#) sany válasza Gafly hozzászólására (») Szept 27, 2022 / 1
 
Majd próbálkozok.
A jó öreg puskás már megvan hozzá.
(#) sany válasza Gafly hozzászólására (») Szept 27, 2022 /
 
Igazad van ebből nem lesz függőleges vonal. Illetve, ha függőleges, akkor nincs kitérés, úgy mint nálad is volt.
(#) sany válasza sany hozzászólására (») Jan 2, 2023 / 1
 
Visszatérés a "kanyaroszkóphoz".
Ma átnéztem néhány HE újságot. A 2004/3. számban találtam egy kapcsolást 555-össel, ami DC ±5 V-ot állít elő.
Átalakítással, és persze egyenírányítás nélkül lehet jó lenne nekem? Mondjuk feszültség osztóval beállítanám a megközelítőleges AC 3V -ot. Igaz a freki miatt lehet értelmezetlen lenne a szkópon a jel.
Próbalkozzak?
A hozzászólás módosítva: Jan 2, 2023
(#) Gafly válasza sany hozzászólására (») Jan 2, 2023 /
 
Ez a háromszög/fűrészjel miatt kellene?
Nem az az elvi baj, hanem az, hogy a kapocsfeszültség mérésnél benne van az áramméréshez használt ellenálláson eső feszültség is, azaz a kettő együtt jelenik meg és így rövidzár esetén egy ferde vonal jelenik meg, és nem egy függőleges. Ami nem baj (tudjuk hogy ilyen), csak ronda...
Más is kínlódik ezzel...
BSS tollából:
Trafóval.
Vicces megoldás.
(#) sany válasza Gafly hozzászólására (») Jan 2, 2023 /
 
Idézet:
„Ez a háromszög/fűrészjel miatt kellene?”

Azért is.

Néztem már megoldásokat. Már gondolkoztam korábban a trafó nélküli megoldáson. Köszi az ötleteket. A vicces megoldás ismerős, de hasznos.
(#) Gafly válasza sany hozzászólására (») Jan 2, 2023 / 2
 
Erről mi a véleményed?

Elvileg tudja azt, hogy szakadásra (majdnem) vízszintes vonal, rövidzárra meg függőleges, vagy megint benéztem valamit .
Első körben azt az speciális esetet kellene kipróbálni, amikor U1 = U1 ebben az esetben R1 = R2.
Egyszerűség kedvéért Rk = 0. Később ezzel lehet majd beállítani a maximális mérőáramot, Imax = U1 / (Rk + Rs).
Mindentől függetlenül kötelezően (R1 és R2) >> Rs. Ez minél jobban teljesül, annál kevésbé lesz ferde az alapvonal.
Hasraütésre 100 Ohm és 100 kOhm (ámbár a konkrét érték elsőkörben mindegy, csak az arányok).
A hozzászólás módosítva: Jan 2, 2023
(#) sany válasza Gafly hozzászólására (») Jan 2, 2023 /
 
A legjobb! Köszi!
(#) sany válasza Gafly hozzászólására (») Jan 10, 2023 /
 
Próbálkozok, próbálkozok ám. Elsőre vizszintes vonal megvan.
U1=U2= ~ 6 V
R1=R2= 10 kΩ
Rs= 68 Ω
Rk= 0 Ω

Dióda helyén szakadás -> vízszintes vonal
Dióda helyén rövidzár -> két irányban cikk-cakkban nyújtott vonal

Kép lesz majd...
(#) sany válasza sany hozzászólására (») Jan 10, 2023 /
 
Képek.
Nincs cikk-cakk, érintkezési hiba volt.

Tehát:
Szkóp: Voltcraft EO-211
Beállítás:
X --> 0,5 V/T ( konstans )
Y --> 2 V/T

Trigger AUTO
AC on

Vízszintes vonal a szkópon, dióda nincs ( szakadás).
Függőleges vonal a szkópon, rövidzár dióda nélkül Direktbe kötve.
Kiugró vízszintes vonal 1N4001 dióda behelyezve.

Eddig jutottam.
A hozzászólás módosítva: Jan 10, 2023
(#) Gafly válasza sany hozzászólására (») Jan 10, 2023 /
 
Ügyes vagy.
Akkor az elv jó (frászt hoztad rám azzal a cikk-cakkal, azt hittem megint benéztem valamit ), már csak "finomítani" kell.
Kíváncsi vagyok a többiek mit szólnak hozzá, addig nem is sorolom, hogy én miket látok rajta.
(#) sany válasza Gafly hozzászólására (») Jan 10, 2023 /
 
Még majd visszatérünk a cikk-cakkra.
(#) sany válasza Gafly hozzászólására (») Jan 10, 2023 /
 
Ilyen ábra is van. Vajon kitaláljátok, hogyan?
(#) kaqkk válasza sany hozzászólására (») Jan 11, 2023 /
 
Fordítva kötötted be a diódát
(#) gg630504 válasza sany hozzászólására (») Jan 11, 2023 /
 
i)
Trafó középkivezetés föld szkóp földre.
-U X-re.
+U Y-ra.
ii)
Szkóp fűrész kimenet szkóp X-re.
Rajzprogrammal vízszintes tengely körül tükrözés.
(#) sany válasza gg630504 hozzászólására (») Jan 11, 2023 /
 
Nincs semmi manipuláció.Dióda nincs.
Nagyon érdekes a Gafly-féle kapcsolás. Megnézzem majd Ge diódával is mit mutat, mert azzal még nem néztem.
A hozzászólás módosítva: Jan 11, 2023
(#) Gafly válasza Gafly hozzászólására (») Jan 11, 2023 /
 
Pár dolog akkor (néhányra van logikus magyarázat), meg lehet vitatkozni is:
- Az egész el van fordulva pár fokot.
- Függőleges tengelyre tükörszimmetrikus, jobb oldalon kellene felfelé kanyarodni a dióda jellegörbéjének.
- Hurok van rajta, nem ugyanazon a vonalon jön és megy a sugár.
- A görbe nem zárt, a vízszintes tengelyen hirtelen vége van az egyik irányban.
- A vízszintes osztás nem 0,5 V/osztás, hanem inkább 0,25 V/osztás. Igazán jó lenne mindkét tengelyen kerek osztás, például 10 mA/osztás.
- Csúcsáram majdnem 90 mA, ami érzékenyebb eszköznek sok (mondjuk 1N4001-nek pont jó).
- Függőleges tengely DC állásban legyen inkább, akkor nem csúszkál az alapvonal.
Hirtelen ennyi.
(#) sany válasza Gafly hozzászólására (») Jan 11, 2023 /
 
Speciális eset. Csak hasra ütés szerűen t
ettem be az mostani ellenállás értékeket. A vizsgálandó dióda elé, tettem egy 33 Ω-os soros ellenállást ( Rk). Így az áram, ha jól számoltam, kb. 30 mA lesz. A fokot az R1 és R2 ellenállás adja. Holnap beteszek egy kicsit magasabb értékű potmétereket az R1 és R2 helyére. Az X bemenet fixen 0,5 V/T fogad, gondolom így osztja le. A hurok megoldva, érintkezési hiba volt.
Valóban az ábra nem úgy néz ki, mint nálad.
A hozzászólás módosítva: Jan 11, 2023
(#) Gafly válasza sany hozzászólására (») Jan 12, 2023 /
 
Várjuk az újabb képeket.
Nem kell mindenhová trimmer.
R1, R2, Rs és Rk között (szigorú) matematikai összefüggés van, amit érdemes betartani a megfelelő működéshez (különben úgy jársz mint én a KF szűrővel az Orionban annó ).
A hozzászólás módosítva: Jan 12, 2023
(#) sany válasza Gafly hozzászólására (») Jan 12, 2023 /
 
Idézet:
„R1, R2, Rs és Rk között (szigorú) matematikai összefüggés van”

Tudom ezek az értékek a kulcsok, illetve a köztük lévő arányok.
(#) sany válasza sany hozzászólására (») Jan 12, 2023 /
 
Ez az ábra úgy jött, hogy konstans ellenállás helyett, az R2-t 10 kΩ-os potméterre cseréltem, és a diódát kihagyva közvetlen egy 33 Ω-os ellenállást (Rk) iktattam be az áramkörbe. Nem tudom eldönteni, hogy pontosan mit is mutat ez az ábra. De mindenesetre az R2 értékének csökkentésével megfordul 90°-ot.
Kísérletezés folytatódik.
Következő: »»   148 / 152
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem