Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanymotor bekötése
 
Témaindító: kozmaj, idő: Jún 28, 2006
Lapozás: OK   338 / 342
(#) kadarist válasza Potyerr hozzászólására (») Nov 19, 2023 /
 
Szia! Van ennek valamilyen bekötési pontja a motoron vagy egyből a tekercseléshez megy ez a háromeres vezeték?
(#) erbe válasza Potyerr hozzászólására (») Nov 19, 2023 /
 
Először is cseréld ki a kábelt 4 eresre! Akkor lesz kék-barna-fekete-zöldsárga. Onnantól folytassuk!
Egyébként a fekete lenne a közös (nulla), a fázist egyikre, a kondit onnan a másikra. Forgásirány váltáshoz váltod a színt. Jelenleg a kék-sárga(zöldsárga) cserélhető.
(#) Potyerr válasza kadarist hozzászólására (») Nov 20, 2023 /
 
Szia! Egyből a tekercseléshez megy Bár mostanra kiderítettem én is, a fekete a közös és állandó kondis
(#) proli007 válasza Potyerr hozzászólására (») Nov 21, 2023 /
 
Hello! István azért írta, hogy a vezetékszínek valami értelmes formát vegyenek fel. Plusz legyen védőföld is a motoron. De ha Neked így jó, akkor a kondit a kék és zöldsárga közé kötöd.
A feketére adod a nullát. A fázist pedig hol a kékre, hol a zöldsárgára kapcsolod, akkor jobbra-balra fog forogni.
Mert egy ilyen áttételes motor általában kétirányba forgatható és nem tartós üzemre gyártják.
(#) Potyerr válasza proli007 hozzászólására (») Nov 25, 2023 /
 
Sajnos nem tudom a vezetéket cserélni, be van a tekercseléshez kötve, annyira nem akarom bontani, földet perszefogok neki adni, de azt bárhova tehetem a motoron. Nem tartós üzem alatt mire gondolsz? A kondival még kisérletezek, 8 mf és jelenleg nem melegszik állando terhelés alatt, bár 5-10 perc járatásnál többet nem ment
(#) proli007 válasza Potyerr hozzászólására (») Nov 25, 2023 /
 
Nem akarom elhinni, hogy gyártó ilyen kábelt tenne egy motorjára. De attól még működhet.
A tartós ütem alatt arra gondolok, hogy állandóan hajt valamit, mint pld egy szivattyú. Szerintem ez csak egy kis szervo motor, ami ide-oda mozgatott alkalmanként valamit. A tartós üzemű motoroknak általában hosszú teste van. Ha nem melegszik, meg nem morog nagyon akkor lehet benne bízni, hogy jó értékű a kondi.
(#) Potyerr válasza proli007 hozzászólására (») Nov 25, 2023 /
 
Én se, biztos, hogy valaki ezt már átdrótozta, és húsdarálónak használta
(#) HiMen hozzászólása Nov 30, 2023 /
 
Volna egy ilyen labor motorom. Áttétel van rajta, a fenekén pedig az a nagy henger talán egy fék?!
Négy vezeték lóg ki belőle. Hogy kellene működésre bírnom?
(#) HiMen hozzászólása Nov 30, 2023 /
 
A képen még össze vannak szigszalagozva a vezetékek. Azért írtam, hogy 4 vezeték lóg ki belőle, mert kibontás után csak 4 bekötött maradt, a rajz szerint.
(#) rectamas válasza HiMen hozzászólására (») Nov 30, 2023 / 1
 
Tachogenerátor?
(#) HiMen válasza rectamas hozzászólására (») Nov 30, 2023 /
 
Azt nem tudom. Húsdarálóhoz szeretném felhasználni.
Véletlenszerűen kötöttem a vezetékeire hálózati feszültséget, de csak zúg, nem forog...
(#) granpa válasza HiMen hozzászólására (») Nov 30, 2023 /
 
Nem tudom, hogyan sikerült új témát indítani azonos címmel. Pedig élő téma az (és még 3, ahol ez a kérdés feltehető).
(#) Hutty válasza HiMen hozzászólására (») Nov 30, 2023 / 1
 
Kellene még valahova 3 µF kondenzátor, a típustábla szerint.
(#) HiMen válasza Hutty hozzászólására (») Nov 30, 2023 /
 
Igen, gondoltam, de vajon hova ?
(#) Ódenka válasza HiMen hozzászólására (») Nov 30, 2023 / 1
 
Piros (fázis v. nulla)
Kondi zöld-barna közé
Nulla v. fázis -> zöld v. barna

Még azt is kideríteni kell, a fék alapból tart-e, vagy amikor vezérlést kap.
Ha az első varia, akkor azt elektromosan ki kell oldani.
Ezt a féket célszerű lenne leszerelni, kiiktatni, darálóhoz úgyse kell...
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2023
(#) HiMen válasza Ódenka hozzászólására (») Nov 30, 2023 /
 
Köszönöm!!!
Igazad van, akár fék akár tachogenerátor, nemigen lesz rá szükségem.
A 3 µF kondenzátor szerinted is elegendő hozzá? (egyéb infó? pl. elektrolit vagy sem vagy valami egyéb paraméter fontos még?)
(#) Ódenka válasza HiMen hozzászólására (») Nov 30, 2023 /
 
A 3 µF nagyon kevésnek tűnik, inkább 13...
Szerintem üzemi, tehát polarizálatlan, üzemi kell rá. Ha kevés a kondi érték, gyenge lesz, ha sok, leégetheti egy idő után a motort.
Lehetne számításokba mélyedni, én próbálgatnék néhány értéket.
Én valamikor régen egy 250W-os 4 pólusú (ca. 1400 ford) 3 fázisú motort áttekertem egy fázisra, ahhoz 30 µF kellett, szintén valami kézrátételes jóslási alapon...
(#) Hutty válasza Ódenka hozzászólására (») Nov 30, 2023 / 1
 
Egy 77 wattos motorra ( 0,35A - 220V ), kb. egy grundfoss szivattyú 90W/2µF, a 3 µF bőven elegendő lesz.
(#) HiMen válasza Hutty hozzászólására (») Nov 30, 2023 /
 
Basszus, most látom a fotón, hogy az adatlapján rajta van: capacitor 3 MFD
(#) Hutty válasza HiMen hozzászólására (») Nov 30, 2023 /
 
Ja, én sem a kisujjamból szoptam.
Tudnál mérni ellenállást a motor csokijában, fehér-fehér-kék között?
(#) VIM válasza HiMen hozzászólására (») Nov 30, 2023 /
 
Szia! Szerintem ez a motor még egy "nyolcast" sem visz el még a hajtásházat figyelembe véve sem. Ha mégis darálót szeretnél hajtatni akkor használj kézi pisztoly vagy fúró-csavarazógép hajtást motorral együtt. Abban benne van a hajtás nyomatékhatárolója is. Persze "combos" tápegységet igényel.
(#) HiMen válasza VIM hozzászólására (») Dec 1, 2023 /
 
Hú, az baj.
220V x 0.35A = 77 W az tényleg elég kevésnek tűnik...
A 12V -os csavarozó azért mégsem, amikor van hálózati feszültség is. Talán egy régi mosógépmotor megteszi húsdarálóhoz.

De azért már ezt is rendberakom. Jó lesz korongozóhoz (agyagozó koronghoz).
(#) FeketeVipera hozzászólása Dec 3, 2023 /
 
Sziasztok!

Hozzám került egy érdekes homlokkerekes hajtóműves hajtóműves fékes villanymotor, aminek a kábelezése feladja a leckét. Egy Dahlander motornak nézem, de olyan alacsony a második fordulatszáma, amit háromfázisú aszinkronmotoron én még nem láttam. Ugyanakkor nem teljesen értem, hogy a lüftermotor (ventillátormotor) hogyan manifesztálódik. A fék miatt gondolom nem lehet a tengelycsonkon venti, így egy külön motorral rendelkező ventillátor lenne valahol a ház végében? Ugyanakkor a műgyantával kiöntött alkatrész mibenléte sem egyértelmű, távolról nézve elsőre szilárdtestrelé jutott eszembe. Ti hogyan ugranátok neki a bekötésének? Adatlapot nem találtam, viszont a vezetékek elég jól fel vannak címkézve UVW1/2 szerint, az viszont első blikkre nem egyértelmű, hogy delta vagy csillag a bekötése. Bármit mérni még nem tudtam rajta. Köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Dec 3, 2023
(#) VIM válasza FeketeVipera hozzászólására (») Dec 3, 2023 / 3
 
Szia! Ez a pdf talán segít a bekötésben. A 9. oldaltól kezdődik ...
A hozzászólás módosítva: Dec 3, 2023
(#) erbe válasza FeketeVipera hozzászólására (») Dec 3, 2023 /
 
Nem Dahlander. Független tekercselésű. Mint pl. az automata asszinkron mosógépmotor.
(#) erbe válasza FeketeVipera hozzászólására (») Dec 3, 2023 /
 
Folytassuk! A ventillátor 220 V-ról működik, amit külön szálakon kell a vezérlésnek biztosítania, hogy bármelyik tekercs működése esetén feltétlenül üzemeljen. A blokk lehet egyenirányító. A fék szintén 220V, az is működhet arról. Meg kell nézni, hány szál jön be! A ventillátor ház hiányzik, azt neked kell megoldanod.
Delta vagy csillagon nem kell filózni, azon nem tudsz változtatni, mert belül kötötték össze.
Most nézem, hogy Kobold motor. Célfeladatra készült varrógépeken láttam ilyeneket.
A hozzászólás módosítva: Dec 3, 2023
(#) KipKap hozzászólása Jan 7, 2024 /
 
Sziasztok!

Van egy 1 fázisú villanymotorom, az alábbi ábrán látható módon bekötve. Nem tudom viszont, hogy a vezetékek végei hogyan csatlakoznak a hálózati feszültégre, mert az egész eltűnik egy vezérlésben. Jól gondolom, hogy a kék a nulla, a barna vagy a piros a fázis attól függően, hogy melyik irányba akarom forgatni a motort? Ez egyébként egy szárítógép motorja.
Köszönöm a segítségeket!

motor.jpg
    
(#) erbe válasza KipKap hozzászólására (») Jan 7, 2024 /
 
Jól tudod.
(#) KipKap válasza erbe hozzászólására (») Jan 7, 2024 /
 
Köszönöm szépen!
(#) Villanymozdony hozzászólása Jan 11, 2024 /
 
Sziasztok!
Adott egy egyfázisú, kétsebességes 0,27/0,65 kW villanymotor. Mosógépben volt, illetve van még egy ilyen mosógépem, amit tuningolni szeretnék.
Lassú fordulaton 12 pólusú, gyors fordulaton 2 pólusú, kb. 2900 fordulattal. Megoldható frekvenciaváltóval a motor gyorsítása? Ha egy háromfázisú kimenetű frekiváltót tennék a motor 3 vezetékére, kiállna hibára, vagy vinné? 0,75 kW frekiváltót tennék rá.
A kondenzátort kidobnám, arra a 3 fázisú táplálás miatt nincs szükség.
Működőképes megoldás?
A hozzászólás módosítva: Jan 11, 2024
Következő: »»   338 / 342
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem