Fórum témák
» Több friss téma |
Ez a pákahegy mennyire működne ponthegesztő csúcsként? Talán van tiszta réz felülettel is.
Pákahegyet nem fogsz kapni tiszta rézből .Azért van rajta bevonat mert "megeszi" a rezet a forrasztóón, egyszerűbb lenne ha színesfémboltban vennél 5-6mm vastag rézrudat feldarabolnád és fúrógépbe fogva smirglin kihegyeznéd .
A hozzászólás módosítva: Feb 25, 2024
MOT tafó, 2 menet 80mm2 keresztmetszetű szekunder, NY-D01 vezérlő 01 99 állásban ezt produkálja.
Terhelésnél megnő a hegesztés ideje. Orosz fórumon azt ajánlják, hogy tegyek egy 10-20 ohm + 470 nF kondit ( snubber áramkörnek) a trafó primerjével párhuzamosan mert valamiért túlgerjed és megnő az idő, emiatt éget. Szerintetek ez lehet megoldás? Köszi a válaszokat!
Szevasz!
Ha a második időt visszaveszed 40-50-re milyet hegeszt? Üdv. M.
A második érték a teljesítmény és akár mennyire állítom sajnos nem 20 msec lesz az idő, hanem jóval több és éget. Csak terhelés nélkül tartja 01 állásban a 20 milisecundumot. Gondolkodom rajta, hogy kisebb keresztmetstettel áttekerem 4 menetre a secundert.
A hozzászólás módosítva: Márc 6, 2024
Végre sikerült, és az orosz szakiknak igazuk volt!
Beraktam egy 220nF-20 ohm RC tagot a trafó primerére párhuzamosan és láss csodát minden tökéletesen működik!
Üdv!
Én is beleraktam, mind a nagykönyvben írva úgy üzemel. Kösz a megoldást.
Sziasztom.
Kérdezném, hogy az alábbi akkumulátoros verziót valaki használja-e? Leírása kínai, abban az áll, hogy ha pl. 45-60Ah savas akkumulátorral akarjuk üzemelni akkor toldjuk meg az akkumulátor pozitív saruja felé menő kábelt 1,5 négyzetméteres ![]() ![]() Köszi. A hozzászólás módosítva: Máj 23, 2024
Mondom, rákeresek még mielőtt rákérdeznék...
![]() Össze-vissza, szét égettem mindent is, teljesen véletlenszerűen akárhova is állítgattam az időzítéseket, 10-ből 7-8 oks, de a többi az kiégetett mindent is, ![]() ![]() Már ott tartottam, hogy dobom a projektet és előre veszem a kondis csaplövő projektemet, és inkább szélesebben skálázhatóvá teszem azt. De ezt az R-C tagos megoldást kipróbálom még ![]() Köszi szépen ![]() ![]()
Szia!
Most kezdtem el ismerkedni a témával, te próbáltad a trafós és a törpefeszültségen kapcsolt nagy áramú módszert is. Eredményben ugyanazt tudják? Nekem a trafó szimpatikusabb ha nem kell más hozzá, mint egy ilyen vezérlő: NY-D01 Próbáltál más menetszámokat és feszültségeket is? Milyen áttétel az ideális? Mikrosütő trafónál 2-3-4 menet? Nem rántja meg túlságosan a hálózatot és veri le a kismegszakítót?
Szia,
Én is a trafósat preferálom inkább! Most egy 1000VA-es trafóst használok 2 éve már, 2menettel (3V) és 116mm2-es szekunderrel, 35mm2-es, 40cm-es munkakábelekkel. Elég jól működik, szinte nem is melegszik.
Ez az! Nem szabad sajnálni belőle a rezet. Mondja egy ...>
![]()
Szekunder: 2 menet + 10cm kivezetés kb. 0,79m/116mm2=0,000122 ohm
Munkakábel: 2x 40cm/35mm2 = 0,000408 ohm Pontozóelektródák: 2x D4mm/L20mm = 0,0000569 ohm Acélszalag két pontban kb. 0,01 ohm Átmeneti ellenállás a pontozásnál: kb. 0,025 ohm Az átmeneti ellenállás a legnehezebb becsülni, mert legfőképp az erőtől függ, de az anyagminőségtől és a találkozástól is. Ezek alapján minimum egy nagyságrenddel, de akár kettővel is kisebb a vezetékezés ellenállása mint az akkucellán az a pár milliméter, vagyis elméletben nem éri meg kínlódni a maximális keresztmetszetű szekunder elkészítésével. A menetszám viszont annál inkább számít, úgy rémlik kb. 260 menetes a mikrosütő primer. Ebből 1,77V lesz a szekunder 2 menetnél, ez viszont csak 50A. Valószínűleg még kisebb az acéllemezek ellenállása, de ha hasonlóval számolunk 12V-os autóakkuval (+10mohm belső ellenállás), akkor az már 260A körül van. Ennyivel alulmaradna a trafós pontozás? Nekem úgy tűnik, hogy a 3-4 menet sokkal jobb lenne, ez még nem az a határ, ahol a szekunder ellenállás saját magát korlátozná.
Nem értem, hogyan számolod a szekunder kábelen az áramot.
Az átmeneti ellenállást valóban nehéz számolni, mert ahogy kezd olvadni az anyag, az átmeneti ellenállás megszűnik. Ahogy az olvadás megindulásával a hegesztendő szalag vezetőképességéhez az alaplemez vezetőképessége is hozzáadódik, tehát az a 0,01 Ohm is csökken. Mondjuk ennek a kiszámítási módszere is érdekelne. Érdekes módon többen is, akik vastagabbra cserélték a szekundert és rövidebbre vették a külső vezetékszakaszt, mind arról számoltak be, hogy lényegesen erősebb lett a trafó. Közben meg 600 A-es hegesztőáramokat mértek. Maximális áramot meg a primer-szekunder áttételből illik számolni. No meg MKH vezetékkel sem illendő trafót tekercselni, mert túl vastag a szigetelés. Csupasz rézsodrony bélésselyem szigeteléssel (bevált) utólag lakkozva. Prespán a menetek közé és a vasmag felől. A kábelt így jobban be lehet igazítani a tekercselési térbe. Szögletesíteni.
Arra nem gondoltam, hogy egy pillanatra lecsökken az ellenállás az olvadáskor. Így akkor összevethető nagyságrendbe kerül a szekunderrel és érzékelhető lesz a különbség.
Becsültem az acéllemez ellenállását egy másfél mm-es átmérőjű pontban és 0,1mm-es vastagsággal. Nem kell olyan komoly, melegedni meg a ms-os időtartam miatt gondolom úgysem fog. Megpróbálok 3db 70-es mkh-t belegyömöszölni.
Én 3 menet 35mm² kábelt fűztem be, ami saját szigetelésében van. Megfelelő.
Ha nagyobb keresztmetszetet akarsz, azt csak szigetelés lebontással, és véknyabb szigeteléssel fogod tudni megoldani szerintem. Ui.: Az SSR -t ne nézd, mert már nem az a fajta van benne. A hozzászólás módosítva: Kedd, 19:44
A hegesztőáramnak nem a tizedmilliméter vastag acéllemezen (nikkel?) kell átfolynia, hanem a hegesztési pont mögötti alaplemezen ponttól-pontig. Ami általában vastagabb, mint a ráhegesztett lemezke.
Ha nincs elvagva az osszekoto lemez (a hegeszto elektrodak kozotti reszen) akkor reszben a lemezen es maga az akkucella lemezen is folyik az aram!
Csak az az áram hegeszt, ami keresztülfolyik az egyik hegesztési ponton és a cella fedőlemezén keresztül tér vissza a másik ponton keresztül. Ami a felhegesztendő lemezen át folyik és elkerüli a hegesztési pontokat, csak a lemezt melegíti. Emiatt nem is baj, ha a kivezetés anyagának jelentős ellenállása kerülő útra kényszeríti az elektronokat.
Ez egy ősrégi mikróból van, amikor még volt anyag a gépekben. Pár milliméterrel nagyobb a szabad keresztmetszet, mint manapság a nagyobb trafókban.
Amivel nem számoltam, hogy befűzés közben a külső erek jobban megfeszülnek, ezért a vezeték függőleges irányban ellaposodik, annyi sem fér bele, mint ami az átmérőből szerkeszthető. A fenti keresztmetszetbe kényelmesen belefért mkh-ból 2db 95-ös, 2db 70-es, 3db 50-es épphogy vagy 6db 35-ös. Megcsináltam 3x50-al, bár a 2 párhuzamos 35-ös is jó opció, mivel kétoldalról két szemes saruval rácsavarozható egy rézsínre. Elvileg az induktív terheléseket feszültségmaximumnál illik kapcsolni, olyan vezérlést használsz, ami szinkronizál a hálózathoz, vagy van ilyen SSR? Csak fojtóval tudom megmérni a szekunder feszültségét, mert üresen is egyből leveri a B10-et.
Ezt elhanyagoltam, valamivel kisebb lesz az ellenállás mint az érintkezés helyén. De ezzel nyilván csak több, vagyis több feszültség és kevesebb rézkeresztmetszet kell.
Végső soron a feszültség hajt áramot. Ha megteheti, akkor a trafó meg kiszolgálja a primer oldalon felvett árammal. De ha áramváltó lenne, akkor is mondjuk lead 500A-t, az áttételem fojtóval mérve (196V/3,22V) 60,9 az a primer oldalon 8,2A + veszteség. Azt tudjuk, hogy kb. hány amper kell csúcsban a jó pontozáshoz? Zoly15 által említett lemez is jó ötlet, igaz hogy a felső lemezt melegíti minden áram, de elég jelentős a cella anyagába nem bejutó és rosszul hasznosuló. Vannak 0,1 / 0,15 / 0,2-es nikkelezett acéllemezek, melyiket érdemes használni?
Saját tervezésű arduino vezérlés (majd lövök egy képet róla) nullátmenethez szinkronizálva.
Jelenleg nekem is nullátmenetnél kapcsol, de én is gondoltam már rá, hogy próbálni kellene a csúcson való bekapcsolást is. Ugyan még a programon némi faragás szükséges, mert csak a lemezeket próbáltam egymásra pontozni, de azt viszi simán, cellán bevallom még nem teszteltem. Ki kell tapasztalni a megfelelő impulzusszámot, merthogy nekem arra szabályoz. Van egy 0-50 közt állítható tartomány. (Persze ez a firmwareben akár módosítható, ha szükséges, pl vastagabb lemezekhez.) ![]() Plusz buktató lesz nálam, hogy én nem nikkel szalagot, hanem rezet akarok rápontozni a cellákra. ![]() Első ránézésre az "erejével" nem lesz probléma. A hozzászólás módosítva: Csü, 21:00
|
Bejelentkezés
Hirdetés |