Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NiMh akku-töltő
 
Témaindító: bolcsy, idő: Máj 2, 2006
Lapozás: OK   1 / 54
(#) bolcsy hozzászólása Máj 2, 2006 /
 
Sziasztok!Nemreg kaptam 2 drb 2100mAh Ni-MH sony akkut. Szeretnek toltot kesziteni hozza amely nem is olyan kolcseges es lehetoleg egyszeru is legyen Valami egyszerubb kapcsolasa ha van vkinek szivesen elfogadom
Elore is koszonom!
(#) szabi83 válasza bolcsy hozzászólására (») Máj 2, 2006 /
 
hi nekem is kellene vmi egyszerű kapcs
95 -s rtékben van egy nagyszerű csak az ni-cd hez van, abban lm324 van és 6vról megy 4 elemet tud tölteni, és auton leáll a töltés, ha kész..

hát nekem is ilyesmi kellene nem PIC-es !!

üdv
(#) eSDi válasza szabi83 hozzászólására (») Máj 2, 2006 /
 
NiCd-esel simán lehet NiMH-is tölteni. kompatibilisek egymással. Akkor jó egy töltő ha tud kisütni is. mert ha ki van sütve az akku töltés előtt akkor nem fog egy idő után behalni.
(#) eSDi válasza szabi83 hozzászólására (») Máj 2, 2006 /
 
Ide írom mert privátban valami oknál fogva nem tudok visszaírni.

A kisütés azt jelenti hogy az akksit addig terheljük egy bizonyos árammal amíg a kapocsfeszültsége el nem éri az 1V-ot. Ez azért jó mert ha ez nem történik meg akkor az akkuban mindíg benne marad a kapacitásának egy kis része. Ha rátöltsz akkor az akksi pedig emlékezni fog az előzőleg belepumpált töltésre és nem lesz hajlandó annál tovább feltöltődni és előbb vagy utóbb nem tudod majd teljesen feltölteni az akksit. Ez főleg NiCd akksiknál vehető észre, ezt hívják memória efektusnak.

ennél jobban sajnos nem tudom elmagyarázni....
(#) PCB válasza eSDi hozzászólására (») Máj 3, 2006 /
 
(#) Chip válasza eSDi hozzászólására (») Máj 3, 2006 /
 
Szia!

A NiCd ok töltése teljesen más (sokkal egyszerűbb), mint a NiMH(ez kimondottan bonyolult)!!

Ha megtalálom a leírást természetesen ideírom majd,de addig is érdemes google-el körülnézni.
(#) eSDi válasza Chip hozzászólására (») Máj 3, 2006 /
 
Nee! Szinte tök ugyan az a karakterisztikája!!!
csak annyi a külömbség hogy NiCd akksiknál a toltés elején fellépehet a cellarészegségnek nevezett jelenség! Ennyi! És nekem is van leírás mind a két fajtáról!

Én most építettem egy Profi PIC-es NiCd-NiMH gyorstöltőt, (saját fejlesztés) egy azon programmal el van intézve mind a két fajtának a töltése.
De azért kiváncsian várom hogy szerinted mi a bonyolult a NiMH töltésében.
(#) eSDi válasza bolcsy hozzászólására (») Máj 3, 2006 /
 
Ez a lehető leg egyszerűbb töltő. Kisütni nem tud!
12 órát rajtahogyod az akksit és tuti hogy fel van töltve.

Ennél már csak bonyolultabbal vannak. De a kisütést azt mindenképpen ajánlom.

12htolto.gif
    
(#) Chip válasza eSDi hozzászólására (») Máj 3, 2006 /
 
Ha van hasznnálható egyszerű kapcsolás, akkor hurrá!

(,...de az egyszerűbb(-eljárás) a kapacitás és élettartam rovására egyszerűbb!)

Magyarul nem találtam részletes leírást,de angolul annál inkább.
http://www.mpoweruk.com/chargers.htm
+ a fileok.
(#) eSDi válasza Chip hozzászólására (») Máj 3, 2006 /
 
Idézet:
„(,...de az egyszerűbb(-eljárás) a kapacitás és élettartam rovására egyszerűbb!)”


Ebben teljesen igazad van!

itt a két leírás a NiCd és NiMH akkukról

Ni-Cd.pdf
    
(#) PCB válasza eSDi hozzászólására (») Máj 3, 2006 /
 
Szia !

Kicsit tul dimenzionáljátok a Ni-MH akku töltését.
1000 féle töltőt árulnak 1000Ft -tól 7000 Ft -ig és
kis kivétellel mindegyik teljesen egyszerű, minden extra nélküli.
És mégis 1 - 2 évig birja az akku bárhányszor töltöd fel.
Tovább meg egy AA akkunak nem is kell működnie.
(#) szabi83 válasza PCB hozzászólására (») Máj 3, 2006 /
 
1-2 évig , de valaki mondjuk minden nap használja, minden nap tölti akkor lehet nem lesz 1-2 évig jó
(#) PCB válasza szabi83 hozzászólására (») Máj 4, 2006 /
 
Szia !

pl: vezeték nélküli telefonokatban is ilyen van, és töltöttségtől függetlenül van aki a töltőre van aki melléje teszi, és évekig működnek az aksik.
Aztán nézd meg az ilyen telefonok bázisában milyen "preciz" töltők vannak.
(#) szabi83 válasza szabi83 hozzászólására (») Jún 12, 2006 /
 
ekkora fatális tévedést! az a HE 95 ujságban volt!

visszont kellene nekem Ni-MH-s gyorstöltő max 1-2 óra tőltési idővel "rendelkezik/en", nem kell kísűtés, mert ezt csak 1-2napig használnám(kirándulásideje alatt, kocsiban)
van 4 db 1800mAh és 2db 2300mAh -s cerka aksim
érdemi kapcsrajzot még nem találtam, hol ott a gugli a barátom

üdv
(#) csiga123 hozzászólása Júl 12, 2006 /
 
Hello!
Van egy nici-d akumlátorom.
8.4v-os és 900mAh-es. A gyári töltő 300mAh-val tölt szal kicsit több nid 3 óra a töltési idő. Lehet venni hozzá töltőt amivel 1.5 óra alatt fel lehet tölteni de nagyon drága
Lehet csinálni olyan töltőt ami 900mAh-val tölt??
Köszi.
(#) huba válasza csiga123 hozzászólására (») Júl 12, 2006 /
 
persze hogy lehet, de az a kerdes hogy megéri-e. Mivel az akkuk altalaban nem szeretik az ilyen gyorstoltest. Haromfele toltesi mod letezik:
1.Normal 14 ora alatt (a te esetedben kb.70mA)
2.gyorstoltes 6ora alatt(itt 225 mA.)
3.Shokk(v mi) amivel egy ora alatt telik fel 900mA

Persze ha gondolod kuldok egy kapcsolasi rajzot amit regota hasznalok.

Egyebkent minek az akuja s miert kel ojan gyorsan feltoltsd
(#) csiga123 válasza huba hozzászólására (») Júl 12, 2006 /
 
Hello!
eggy rcmodell aksia,és idegesíthogy 3 órát kell várni a töltéssel.
3 aksimvanaz 9 óradeszaraxik a töltő vmikor 4-4.5 óráig tölt egyet.
szal erre kéne.
Köszi!
Akkor léccivesküld arajzokat.
cső!
(#) Sebi válasza csiga123 hozzászólására (») Júl 12, 2006 /
 
Lehet, hogy az akkuid normál töltésre készültek, ezért nem szeretik a nagyobb áramú (gyors) töltést.
Az ilyen akkuk az 1C (tehát amperóra kapacitással megegyező) töltésnél nagyon melegszenek, néha fel is robbannak!
A gyorstöltésre gyártott aksikban más típusú katalizátor gátolja a gázképződést (ezért bírja), de 10-15 gyorstöltési ciklus után célszerű ezeket is C/10 14órás töltéssel regenerálni a hosszabb élettartam érdekében.
(#) Programmer válasza Sebi hozzászólására (») Aug 2, 2006 /
 
Van egy töltőm aminek a köv. az adatai : output 5.6 V 2.1 A NIMH akkukra. A tötltő igazából 4 db 1.2 voltos akkuhoz van de kimértem és töltésnél az akku sarkain 1.4 volt körüli érték volt. A kérdésem az lenne hogy tölthetnék e vele 1.5 voltos akksikat? A tötltőbe megy egy dugasztáp ami adja a töltőnek a 12 V egyenfeszöltséget. Úgy esetelg működne hogy adnék neki 12 helyett 13at?
(#) Lucifer válasza Programmer hozzászólására (») Aug 3, 2006 /
 
Szia!
1,5 Voltos akkut??
ilyenre gondolsz:
http://www.pureenergybattery.com/index.html
Ennek ha jól tudom valami spec töltő kell.
Más 1,5 Voltos akkuról nem tudok.
Amúgy egy tipp: az ilyen 12 -voltos dugasztápos töltőket szeretem: lehet őket hajtani szivargyújtóról, kocsiban egy átalakító kell csak.
(#) diablo hozzászólása Aug 10, 2006 /
 
Automata ceruza akkutöltő (NiMH-hoz) kapcsolási rajz ügyben tudna nekem valaki segíteni?
A követelményem:
- szabályozható töltőáram min. 1A-ig (potival)
- az üzemmódokat (töltés, csepptöltés) LED-ek jelezzék
- a feltöltődés után automatikusan váltson át csepptöltés üzemmódra
Már mindenhol kerestem ilyet, de csak gépkocsi aksihoz, vagy csak 150mA-es töltőket találtam.

Előre is köszönöm
(#) Moderátor hozzászólása diablo hozzászólására (») Aug 10, 2006
 

HASZNÁLD A KERESŐT!!!



Ha a téma nem is éppen "automatás töltő" akkor sem kellene újjat nyitni több tuccat ilyen topik van!!
(#) szabi83 válasza diablo hozzászólására (») Aug 10, 2006 /
 
[link=http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_1070.html]http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_1070.html[/link]
ebben a témában van pic-es töltő, amilyen neked is kellene...

üdv minden jót
(#) diablo válasza szabi83 hozzászólására (») Aug 10, 2006 /
 
ÜDV!
Tisztában vagyok a fórum szabályzatával! Ne oktass ki!
Ha elolvastad volna a fórumokat, akkor te is észrevehetted volna, hogy ilyen töltő sehol sincs (még a linkek között sem). Egy komoly univerzális automata töltőt szeretnék (töltés, gyorstöltés, csepptöltés, kisütés, gépkocsi aksiról is működjön...), ezért csak azoknak a hozzászólását várom, akiknek van ilyen kapcsolási rajza LEÍRÁSSAL (pl. vett egy ilyesmi, drága töltőt→ elromlott→ szétszedte→ csinált róla kapcsolási rajzot). Mert manapság már egyik készülékhez sem adnak rajzot. Ha senki sem ért hozzá, akkor inkább lehet, hogy tervezek egyet ami megfelel a követelményeimnek.
ÜDV!
(#) Krisz03 válasza PCB hozzászólására (») Dec 25, 2006 /
 
PCB!
Ezen a linken található kisütő áramkört hogyan lehetne átalakítani úgy, hogy két db sorbakötött 1.2V 2100mAh-s NiMh akksit süthessek ki vele? Próbálgattam már Multisim-ben a zenert, meg a rajta lévő ellenállásokat cserélgetni, de nem sikerült. Ez így meg 9.3V-nál "leáll".
Előre is köszi!
Krisz
(#) Krisz03 válasza Krisz03 hozzászólására (») Dec 25, 2006 /
 
Ja, az még kimaradt, hogy a tranzisztorokat BC182-vel illetve BD243-mal helyettesítettem.
(#) Sempy hozzászólása Dec 25, 2006 /
 
Utána kellene ennek egy kicsit olvasni... Szóval a cellafesz, amire ki kellene sütni az 0,8V/cella. A töltési idő az aksitól függ, nem lehet minden akksit gyorstölteni, pláne nem 10-perc alatt...

A memória effekt:
Ha nem sütöd ki a cellát 1V alá, akkor a cella úgy fog viselkedni, hogy terhelésnél 1V-ot elérve letörik a kapocsfeszültség, és nagyon kis áramot tud leadni 1V alatt. Ez rátöltésre is igaz. Ezért is kell 0,8V ról álandó árammal tölteni, aztán jöhet némi csepptöltés, de az is inkább szintentartás végett.

Élettartam:
A kémiai sérülések miatt hal meg az aksi... Ha sokkolod, kristályok nőnek az elektrolitban, ami fémesen nem érintkezik sem az anóddal, sem akatóddal, így le sem tud bomlani... Szép lassan elfogynak a növeszthető-lebontható kristálymolekulák, csökken a kapacitás, előbb utóbb meghal az aksi.
És még a zárlatról nem is beszéltem.

Ha jól akarod használni, sokáig, építs komoly töltőt.

Komoly töltő cellánként kezeli az aksit. Ami pakkban kezeli, az csak tönkreteszi. Asszimetrizálódik a pakk, és szép sorban meghalnak a cellák.....

Nézd meg ezt.... Ha komolyan akarsz vele foglalkozni
http://www.oshonsoft.com/picchargerlcdpro.html

Kicsit egyszerübb:
http://www.oshonsoft.com/picchargerlcd.html
(#) Krisz03 válasza Sempy hozzászólására (») Dec 25, 2006 /
 
Húú, hát nekem már magas. Gondolkodtam már rajta, hogy belekezdek a PIC-elésbe, de asszem ez még várat magára.
Nekem csak annyi kellene, hogy a nem teljesen lemerüt akksit (fényképező) úgy rakhassam a saját töltőjébe (ami sajna nem tud kisütni), hogy lehetőleg hosszú élettartamú legyen.
Tegnap kipróbáltam ezt, de itt folyamatosan rajta kellett hagynom a műszert, hogy lássam mennyire van már lemerülve. Annál a LED-esnél meg csak egyszer kellene ezt így kivárni, aztán tudnám, ha a LED elalszik, kész a kisütés.
Igazad van abban, hogy külön kellene meríteni az akksikat (tapasztaltam, hogy nem egyformán merülnek).
Keresgéltem guglival, és találtam egy olyat, hogy sorba az akksi, 1N4004, és egy megfelelő értékű és teljesítményű ellenállás. Így 0.7V-ig (a dióda nyitófeszéig) merül az akksi. Mi lenne ha egy ilyet használnék? Vagy a 0.7V már kevés (esetleg mélykisülés)?
(#) Sempy hozzászólása Dec 26, 2006 /
 
0,7V-már kevés... 0,8Vaz alsó határ, ez alatt már sérül az aksi...
Pont ezért nem jó a pakkot meríteni, mert az egyik cella még 1V, a másik már rég 0,6... Asszem láccik a gond
(#) Sempy hozzászólása Dec 26, 2006 /
 
Kicsit szétnéztem...
íme egy jó kisütő... Formázáshoz kitünő, impulzusszerűen kisüti az R1-R2 feszültségosztón beállított értékig. A beállítása kicsit mókás, de nem lehetetlen Egyszerű felépítés, ráadásul pakkra van tervezve dehát erre van szükséged Persze azt nem tudom, nálunk mennyire könnyen beszerezhető a MAXIM 921-ese... Rereferencia-feszültségforrás, meg smidthtrigger van más tokban is. Bár lehet hogy külön tokban.

Link:http://www.hagtech.com/pdf/battery.pdf

FONTOS... Azért, hogy a pakkon belüli asszimetriát elkerüld jó lenne legalább 5-10 alkalmanként cellánként formáznod. így kevésbé megy tönkre.
Következő: »»   1 / 54
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem