Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   10 / 250
(#) gcsaba válasza Dudus hozzászólására (») Jún 16, 2009 /
 
Nem. Eredetileg is arra voltam kíváncsi, hogy maga az hogy szimmetrizálás mit csinál fizikailag. Fázist fordít e vagy eltol vagy mi a különbség egy szimmetrizált vagy nem szimmetrizált tápvonallal táplált dipole között. Az swr-es kérdés csak az után jött, hogy Dudus ezt írta: "és ez az illesztetlenség zavarokat, reflexiót elvesző teljesítményt, és esetleg tönkremenő végfokot jelent."
(#) gcsaba hozzászólása Jún 16, 2009 /
 
Na akkor most megkavarodtunk kicsit.
(#) Dudus válasza gcsaba hozzászólására (») Jún 16, 2009 / 1
 
Nézz meg egy félhullámú dipólt. A betáplálásnál áram maximum van és feszültség minimum. A két pontot ellen fázisban kell táplálni, hogy az antenna megfelelően legyen gerjesztve. Ha aszimmetrikusan táplálod akkor a következő probléma áll elő. Egy ideális koax-ban az energia a dielektrikumban terjed, bármilyen furcsa is a vezetőben és az árnyékolásban nem. Ha ezzel táplálod direktben a dipole-t, akkor az antenna árama a koax árnyékolásán áramot fog hajtani amitől az sugározni kezd. Torzítva a sugárzási karakterisztikát, hiszen az antennán innentől már csak kis része sugárzódik ki a teljesítménynek a többi a koax árnyékolásán.

Kis képzelettel kb. úgy fogd fel, mint egy hídba kötött erősítő és a hangfal alkotta párost. Ha a hangfalat ami legyen 8 Ohm két hangszóróból rakod össze , sorba kötve 2 db. 4 Ohm-ost, akkor a közös pontjuk egy virtuális földpont lesz, aminek nem változik a potenciálja. Ha ide kötnéd az árnyékolást, akkor azon nem folyna áram, így nem okozna zavart és el tudná látni a feladatát.

A szimmetrizálás tehát létrehoz egy olyan kimenetet, ahol a két kimeneten a jel 180 fokra van egymástól pont mint egy középleágazásos transzformátornál . És kialakít egy földpontot, ami a tápvonal árnyékolása lesz ( a középleágazás a szekunderen).

Nehéz ezt jól elmagyarázni

(#) gcsaba válasza Dudus hozzászólására (») Jún 16, 2009 /
 
Köszönöm szépen! Így már értem! Akkor ezek szerint nekem sugárzik a koaxom is. Akkor tényleg muszály lesz megcsinálni azt a szimmetrizálót. Már csak huzalt kell hozzá szereznem ami sajna nem egyszerű. Kíváncsi leszek, hogy milyen hatássla lesz a vételre és hogy engem hogy fognak meghallani. Mégegyszer köszönöm a magyarázatot!
(#) HA3GX hozzászólása Júl 26, 2009 /
 
Leendő Rádióamatőr társak!

2009 Októberében Rádióamatőr vizsga indulna Siófokon, ha a vizsgázók létszáma még egy 4-5 emberrel gyarapodna. Akit érdekel kérem jelezze!
(#) DRoland válasza HA3GX hozzászólására (») Júl 26, 2009 /
 
Hello!

Én is készülök a vizsgára, csakhát nekem Siófok messzebb van mint Pest
(#) Simon Balázs hozzászólása Aug 13, 2009 /
 
Hy! Valaki használ morse runnert? Nem tudom, hogy mire való és hogy kell használni, ebben kérnék segítséget.
(#) HA3GX hozzászólása Aug 22, 2009 /
 
Sziasztok!

A Rádióamatőr vizsga "Alap" vizsgafokozat minek felel meg? E, B, A Harec?
(#) Rumcájsz válasza HA3GX hozzászólására (») Aug 22, 2009 /
 
Bocsi de nem A, B, C Harec van? Lehet hogy tévedek de 23éve tettem akkori RH-C-t.
VY 73 es mni DX !
(#) gg630504 válasza Rumcájsz hozzászólására (») Aug 22, 2009 /
 
(#) gg630504 válasza Rumcájsz hozzászólására (») Aug 22, 2009 /
 
2000. május 16-án, 2003. január 1-jén és 2006. május 25-én egyre újabb rendeletek váltak hatályossá.
http://wiki.ham.hu/index.php/Rádióamatőr_rendelet
73!
(#) HA3GX hozzászólása Aug 23, 2009 /
 
Sziasztok!

Hogy kell a csatolt képen kiszámítani a feszültségesést? Az 1-es és 2-es pontok közötti feszültségesésre lennék kíváncsi.
Valaki legyen szíves írja le a kiszámítás menetét. Meg szeretném tanulni.
Köszönöm.

rajz.JPG
    
(#) Ballage válasza HA3GX hozzászólására (») Aug 23, 2009 /
 
5V

Az R1 és R2 párhuzamban vannak kötve, tehát helyettesíthetők egy 500 ohmos ellenállással, R3-R4 páros szintén. Ennek eredménye egy 500-500 ohmos osztó, aminek mindkét tagján azonos feszültség esik, amelyek összege a telep feszültségével egyenlő, tehát mindkét feszültség a telepfesz fele, ami 5V.
(#) Dudus válasza HA3GX hozzászólására (») Aug 23, 2009 /
 
Egy kérdést egy helyre! Már kaptál választ!
(#) HA3GX válasza Ballage hozzászólására (») Aug 23, 2009 /
 
A másik kérdésem a feszültségosztó lett volna... Tehát 100Ohm hatására 1V-ot esik?
(#) gg630504 válasza HA3GX hozzászólására (») Aug 23, 2009 /
 
A teljes ellenállás 500+500 = 1000 ohm, ezen oszlik el 10 volt. Azaz 100 ohmonként 1 volt, igen.
(#) HA3GX hozzászólása Aug 24, 2009 /
 
Sziasztok!

A Yaesu FT-7800-nak hogyan kell előhívni a Szervíz (service) menüjét?
(#) HA3GX hozzászólása Aug 31, 2009 /
 
Sziasztok!

Szükségem lenne 3 blokvázlat rajzára ill. azok részeinek megnevezésére. CW-SSB, AM, FM. (vevők)

Illetve, hogyan kell kiszámolni lépésről lépésre a következő feladatot?
"Adja meg egy feszültségosztó ellenállás értékeit, ha az Ube/Uki=2/1 és az osztó bemenő ellenállása 400kOhm!
Köszönöm.
(#) DRoland válasza HA3GX hozzászólására (») Aug 31, 2009 /
 
Hello!

Rádió vevők! (én ebből tanulok)
(#) HA3GX válasza DRoland hozzászólására (») Aug 31, 2009 /
 
Köszönöm Roland. Mikor lesz a vizsgád?
(#) DRoland válasza HA3GX hozzászólására (») Aug 31, 2009 /
 
Még nem tudom, most fogom csak elküldeni a jelentkezési lapot.
(#) DRoland válasza HA3GX hozzászólására (») Aug 31, 2009 /
 
És ha jól tévedek, akkor 2 db 200kOhm-os ellenállás sorosan.
(#) DRoland hozzászólása Aug 31, 2009 /
 
Mivel a feszültségosztó 2 db ellenállás sorosan Bővebben: Link
(#) gg630504 válasza HA3GX hozzászólására (») Aug 31, 2009 /
 
Ube feszültség esik (R1+R2) ellenálláson.
Uki pedig R2-n.

Az áram azonos, tehát a U arányos R-rel.
Ube / Uki == (R1+R2) / R2 == 2 / 1 == 2
Ebből az látszik, hogy a két ellenállás összege duplája, mit az alsóé.
Ez akkor lehet, ha a két ellenállás megegyezik.
Másrészt a bemenő ellenállás Rbe == R1+R2 == 400 kohm ( az ohm mértékegység kisbetű ).
Tehát R1 == 200 kohm == R2 == 200 kohm.

De megoldhatod a
a) (R1+R2) / R2 = 2
b) R1 + R2 = 400 kohm
egyenletrendszert is.
(#) pucuka válasza DRoland hozzászólására (») Aug 31, 2009 /
 
Üdv!
Csak egy apróka észrevétel:
A csatolt dokumentumban az FM vevő bolokksémájában AGC szerepel, a valóságban ilyen nincs, mert értelmetlen. Minden rendes FM vevőben igen jelentős amplitúdó határolás történik, és ez a tény feleslegessé teszi a az AGC-t. A zajzár is azért működik, mert vivő nélkül a nagy erősítés miatt nagy a zaj is, ami a határolás miatt lecsökken, ha megjelenik a vivő. Így a zaj kb. 4 kHz feletti összetevőinek megléte, vagy nemléte működteti a zajzárt.
A bemenő fokozatnál lehetne értelme, de ott meg a nemlineáris volta miatt rontja a bemenőfokozat intermodulációs tulajdonságait, és ezért ott sincs.
(#) ha1drp válasza pucuka hozzászólására (») Aug 31, 2009 /
 
Azon lehet vitatkozni, hogy szükség van-e rá, de bizony van ilyen. A nagyfrekvenciás jelet diódával egyenirányítják (AM) majd ez a feszültség vezérli az AGC kört. Probléma éppen a szabályozási tartomány kiterjesztése. Gondolj csak az autórádiónak micsoda szintkülönbségekkel kell megbirkóznia.

Idézet:
„A bemenő fokozatnál lehetne értelme, de ott meg a nemlineáris volta miatt rontja a bemenőfokozat intermodulációs tulajdonságait, és ezért ott sincs.”

Egyetértek. Bár erre is van megoldás: "PIN dióda"

Idézet:
„4 kHz feletti összetevőinek megléte, vagy nemléte működteti a zajzárt.”

Inkább az AM demodulált jel vezérli, de ez is erősen konstrukció függő.
(#) pucuka válasza ha1drp hozzászólására (») Aug 31, 2009 /
 
Hát ez az. Az autórádióban többnyire "kétnormás" AM - FM KF erősítő van, nem is igen határol. Az autórádióhoz hasonlóan a rádiótelefonokban is (és a csak FM (fiM) üzemmódú amatőr készülékeknél is) probléma a bemenőjel dinamikája, mégsem használnak AGC - t, mert sokkal fontosabb a vevő gyors feléledése mint a lassú szabályozás. Ráadásul, a rádiótelefonoknál, még a jelszintek is sokkal kisebbek mint az autórádióknál.
A PIN dióda valóban megoldás lehetne, de azért ez is eléggé nemlineáris elem, ami szintén rontja egy érzékeny vevő dinamikus, nagyjelű, és intermodulációs tulajdonságait. (lehet, hogy van, de én még nem láttam alkamazni, még amatőr készűlékekben sem, legalább is nem csillapítónak, de antenna átkapcsolónak igen, de ez más tészta)
Az igazság az, hogy a zajzár mint fogalom, az FM vevőknél terjedt el, a kombinált KF -el rendelkező készülékek, (amilyenek a több üzemmódú amatőr készülékek, CB -k is) szokás az AGC re bízni a "zajzár" funkcióját, de ez nem az. A kizárólag FM (vagy inkább fázismodulált, de ez ebből a szempontból mindegy) készülékekben igazi zajzár van, nem is rontja a vevő érzékenységét.
Megvizsgálhatod sok Yaseu, Icom, Motorola, Storno, de még BRG adóvevőt is egyikben sem találsz AGC -t, és a zajzár is zajleválasztón keresztül működik.
És bocs, hogy a rádióamatőrők topikjában nem gondoltam az autórádiók viselkedésére. (de azt is kitárgyalhatjuk)
Egyébként a belinkelt pdf ben még találtam hibát, mégpedig az érzékenység definícióját. Régen amikor még csak jellemzően AM készülékek voltak ez a definíció volt, de ez FM, készülékek esetében (és a csak tunerek esetében is) nem használható, az érzékenység helyes definíciója egy adott kimeneti jel/zaj viszony eléréséhez szükéges bemeneti jel teljesítmény (feszültség)
de nem akarok szőrszálat hasogatni, de a szabványban is így van bár fejből nem tudom a számát
(#) gg630504 válasza HA3GX hozzászólására (») Aug 31, 2009 /
 
FM vevő blokkvázlata Régebbi tesztlapról:
(#) gg630504 válasza HA3GX hozzászólására (») Aug 31, 2009 /
 
Na még egy:
(#) pucuka válasza gg630504 hozzászólására (») Szept 1, 2009 /
 
OK. Rendben van, de pont ez ellen ágálok. Minek egy FM vevőben AGC? Ha valaki ezt nekem kifejtené, és mutatna olyan (kizárólag) FM vevőt amiben van AGC.
mert egyszer valaki valamikor elrajzolta, azóta szentírás?
Következő: »»   10 / 250
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem