Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Forrasztópákák - melyik miért jó
Lapozás: OK   2 / 191
(#) vega55 válasza Norberto hozzászólására (») Jún 5, 2007 /
 
Minek irogatok itt feleslegesen...
(#) mokus válasza vega55 hozzászólására (») Jún 5, 2007 /
 
Köszönöm szépen ez tényleg hátrány!
De megpróbálok együttélni a gondolattal, hátha nem lesz sok rossz napja a pákának Amúgyse játszom én spec IC-kkel, max PIC-ekkel és AVR-ekkel a jövőben.
(#) Norberto válasza mokus hozzászólására (») Jún 5, 2007 /
 
Az lesz akkor a legjobb, ha a páka fém elejének a tövébe (nem a melegebbik végéhez!) erősítesz egy vezetéket, aminek a másik végét pl. hozzákötöd egy földbe leszúrt ékhez

A radiátor-rendszert nem merem ajánlani, mert ha netán véletlenül valami hiba csúszik a rendszerbe, akkor az összes, radiátorra támaszkodó szomszéd így fog kinézni.
(#) PCB válasza Norberto hozzászólására (») Jún 5, 2007 /
 
Szia !

Idézet:
„Az lesz akkor a legjobb, ha a páka fém elejének a tövébe (nem a melegebbik végéhez!) erősítesz egy vezetéket, aminek a másik végét pl. hozzákötöd egy földbe leszúrt ékhez”


Ez az ESD -s védelem a javából

Csak így tovább

Üdv!
(#) mokus válasza Norberto hozzászólására (») Jún 5, 2007 /
 
Éket nem lehet földbe leszúrni, csak rudat
Csak nem ennyire hülyék a tervezői, hogy ilyenre nem gondoltak...
De max rákötöm a földpontra a konektorban, az úgyis egy 3 méteres gömbvasban végződik ami a pincében van leszúrva.

háll' Istennek nincs a szomszéddal közös radiátorunk a családi ház jellegéből adódólag
(#) Norberto válasza PCB hozzászólására (») Jún 5, 2007 /
 
...de látod, én gondoltam rá...és adtam ötletet (ha nem is a legjobbat), te meg csak kritizálsz és ötletet nem adsz...

No komment...

És neked is csak így tovább

Inkább ne írtál volna semmit ide...
(#) mokus válasza Norberto hozzászólására (») Jún 5, 2007 /
 
ne vitázzatok pls!
Max megsütök pár dolgot, egyefene belefér--->tanulópénz.

Ha meglesz szétszedem és bele lehet kukkantani a belsejébe, onnan minden kiderül mit terveztek bele a tisztelt gyártók. Meg lesz deguss-nak is egy új cikke
(#) PCB válasza Norberto hozzászólására (») Jún 5, 2007 /
 
Szia !

1946 ban alapították "OK Machine and Tool Corporation"
néven.

1989 óta fejleszt forrasztó eszközöket.
--------
JBC kb: 1933 óta van a piacon.

JBC pákákat részemről azért nem ajánlottam mert
még magyarországon lévő elektronikai gyárakban sincs
3db -nál több valszeg. Ha jól tudom 250.00 -től van már
JBC forrsztó állomás.

De javíts ki ha tévednék!

Üdv!
(#) lgyk válasza vega55 hozzászólására (») Jún 5, 2007 /
 
"Ez akkor jelenthet gondot, ha nincs a paka lefoldelve a velejeig, akarom mondani a csucsaig bezarolag."

Hát, nem igazán láttam még annyira gagyi pákát, hogy ne lenne leföldelve a vége. A hegy meg általában fémes kapcsolatban van a fém végével, tehát ha a páka fém része földelt, akkor a hegy is. Szerintem érintésvédelmi okokból nem is nagyon forgalmazhatnak olyan pákát, amin kint csücsül a 220.

Ha mégis van feszültség a hegyen, akkor (bár áram alatti vagy bekötött panelt nem illik forrasztgatni) egy olyan áramkört forrasztva, ami kapcsolatban van valahogy a földdel... A hatás elképzelhető...
(#) PCB válasza Norberto hozzászólására (») Jún 5, 2007 /
 
Szia !

Miről is van szó ?

Mi az ESD

Idézet:
„és adtam ötletet (ha nem is a legjobbat)”


Ez igaz, de én ilyen ötleteket legfeljebb akkor adok ha kinoznak.

Üdv!

Inkább ne írtál volna semmit ide... erről megoszlanak a véleményeink !
(#) Norberto válasza PCB hozzászólására (») Jún 5, 2007 /
 
Idézet:
„magyarországon lévő elektronikai gyárakban sincs
3db -nál több valszeg.”


Ezt honnan szeded? De ezt most halál komolyan kérdezem...

Ez olyan, mintha azt mondanám, hogy Magyarországon a jelenlegi tanyákon nincs több összesen 10 db tehénnél...(annak ellenére, hogy nem tudom, összesen hány tanya és tehén van valójában...)

Mondhatnám, de akkora iszonyat baromság lenne, hogy nem merném élesben csak úgy leírni...

Ja igen...mellesleg, ahol én is dolgozom (nem a putriban Kínában!), ott minimum 20-25 ilyen forrasztóállomás dolgozik...minden egyes nap...

És EZ CSAK EGYETLEN hely Magyarországon...

Ezen kívül van külön Magyarországi képviselete is...és nyilván nem 3 db pákáért "üzemelnek"...


Idézet:
„Ha jól tudom 250.00 -től van már
JBC forrsztó állomás.”


Csak 120 ezer
(#) lgyk válasza PCB hozzászólására (») Jún 5, 2007 /
 
Nem azt írta, hogy ESD-jelenségről van szó, hanem azt, hogy a nem ESD-védett IC-k tönkremehetnek.

Egyébként elektrosztatikus jelenség tkp. egy feltöltött kondenzátor is...

A dokumentumban lsd. 5. oldal, töltésfelhalmozódás lehetőségének csökkentése földeléssel.

Szóval, mi is a probléma?
(#) Norberto hozzászólása Jún 5, 2007 /
 
Miért a JBC forrasztóállomásai a legjobbak a világon?

A pákahegy a bekapcsolás után az üzemi hőfokot 2 másodperc alatt éri el.
Így a világ leggyorsabb pákahegy-utánfűtésével és a legkisebb hőmérsékleteséssel való forrasztás képességével rendelkezik.

Több forrasztás esetén is képes tartani az üzemi hőfokot.

A munka megszakítása nélkül csatlakoztathatók a különféle hegytípusok.

A tartóba helyezett páka azonnal „sleep” állapotba kerül.
A hegy élettartama így 3-5-szörösére nő.

Mikroprocesszorral vezérelt elektronika figyeli mintavételezéssel a hőgörbét, és állítja a fűtés erősségét.

Programozható a „sleep” hőmérséklet, maximális hőmérséklet, és több más paraméter, továbbá használati statisztikákat is mutat.

Ólommentes forraszanyagokkal 400 °C alatt, általánosan 350-370 °C környékén jó eredménnyel lehet forrasztani.

A gyorsabb felfűtés lehetővé teszi, hogy ne egész nap bekapcsolt pákák égessék üzemi hőfokon a hegyet.

Könnyű és kényelmes használat, a legkisebb pákanyél a forrasztástechnika piacán.
(#) Norberto hozzászólása Jún 5, 2007 /
 
Idézet:
Hogyan lehet védekezni az ESD ellen?

A megoldás a feltöltődés elkerülése érdekében az lehet, hogy olyan anyagokat használunk, melyek elvezetik a feltöltődés okozta elektromosságot.”


Még egyszer hangsúlyoznám, elvezetik...

Felmerül a kérdés: hova vezetik?

● égbe?

- Neeeeem...

● vízbe???

- Neeeeem, az se jó megoldás...

● netán földbe??

- Igen, ez a helyes és legjobb út! Én is pont ezt tanácsoltam...
(#) vega55 válasza lgyk hozzászólására (») Jún 5, 2007 /
 
Idézet:
„Hát, nem igazán láttam még annyira gagyi pákát, hogy ne lenne leföldelve a vége.”


Akkor nezd meg a "600" Ft-s 230V-os 100W-os pakaformedvenyeket, amik lapos villasdugoval rendelkeznek!! Szerinted az hol van foldelve ??

A hegy es a paka egyeb fem reszei nincsenek garantaltan femes kapcsolatban, mivel a magas ho miatt kepzodo oxid, es egyeb retegek konnyen megakadalyozhatjak ezt...

Idézet:
„Szerintem érintésvédelmi okokból nem is nagyon forgalmazhatnak olyan pákát, amin kint csücsül a 220.”


Hat...erosen tulbecsulod a bevizsgalasok hatasossagat a pl kinai gyartoknal...

Tehat megegyszer. A fesz kijuthat a paka csucsara induktiv, kapacitiv, statikus, es galvanikus(!) formaban is. Ez nem vicc...
Az elteres csak a mennyisegben van, es ha nincs elvezetve a toltes, akkor garantaltan hazavagja az erzekenyebb IC-k nagy reszet...
(#) PCB válasza Norberto hozzászólására (») Jún 5, 2007 /
 
Szia !

Idézet:
„- Igen, ez a helyes és legjobb út! Én is pont ezt tanácsoltam...”


Az irány jó csak az eljárás nem :no:
----

Idézet:
„Ja igen...mellesleg, ahol én is dolgozom (nem a putriban Kínában!), ott minimum 20-25 ilyen forrasztóállomás dolgozik...minden egyes nap...”


Mint írtam csak valószínűsítettem mert ahol eddig én dolgoztam az sem "putri"jellegű volt, de nem nagyon szeretik a drága dolgokat megvenni.

Másrészt volt szerencsém plusz 2 hazai és 2 külföldi elektronikai gyár életébe betekintenem.
Ott is wellereket használnak és Metcalt.

Tehát összességében két munkahelyem és a látogatott
+ 2 hazai = 4 hazai elektronikai cég (ami valójában külföldi) látottak alapján feltételeztem amit irtam.

Mivel nálatok van 25db az arányok nagyon nem változnak, 100 JBC-re jut 3000 Weller meg 2500 Metcal.

Olyan sok elektronikai gyárat meg nem tudsz magyarországon, hogy ez jelentősen változna.


Üdv!
(#) Norberto válasza PCB hozzászólására (») Jún 5, 2007 /
 
Idézet:
„Az irány jó csak az eljárás nem”


Mi lenne a helyes eljárás? De tényleg érdekel...

Most nem a tökéletesen ESD védett munkahely megteremtésére gondolok, hanem arra az egy szem dologra, ami itt is felmerült korábban (azaz a pákahegy "feltöltődik")!
(#) Norberto válasza PCB hozzászólására (») Jún 5, 2007 /
 
Egyébként érdekes, amit az árról írtál!

Most nézegettem a netet, s lám, mire leltem:

Metcal MX-500P nagykeráron 650 USD, azaz 120 ezer Ft (volt 2004-ben)...ez azt jelenti, hogy végfelhasználóknak kb. manapság adják annyiért...

Szóval érdekes részlet, hogy elérhető árúként meg lett említve a Metcal
(#) (Felhasználó 1947) válasza Norberto hozzászólására (») Jún 5, 2007 /
 
Szia !

Ha jól tévedek, 1995-ben.

Üdv ! Luki
(#) (Felhasználó 1947) válasza Norberto hozzászólására (») Jún 5, 2007 /
 
Szia !

Szerintem te vagy a magyarországi JBC képviselet embere.(Poén volt)

Szóval:
Annó 1985-ben (Általános 5. oszt ) kezdtem pillanatákával.1991-ben : weller hőkapcsolós.(TCP)
1996: Ersa MS-8000, 1997: Weller EC 2002,(A mai napig megvan)2000-től Metcal MX-500/ Metcal SP-200.
(Hiba nélkül megy azóta mindkettő)
a melóm során még használtam: (ez mobiltelcsi szervizt jelent)
-Hakko,Pace, SŐT!!! JBC pákát is.
szóval lenne egy kis rálátásom a dologra.
De mindegy, mert én nem meggyőzni akarlak, csak azt akarom mondani, hogyha valakinek nincs kedve vágigjárni az utat az alaptól a legjobbik pákáig,
megteheti hogy választ egy középkategóriásat.
(Ezért indult a topik!)


Üdv ! Luki

(#) PCB válasza Norberto hozzászólására (») Jún 5, 2007 /
 
Szia !

Azért lett megemlítve mert használtan 30.000 -től lehet venni.
Ha újonan veszel hasonló kategóriás pákát, akkor egyiket sem lehet megemlíteni mint elérhető árú.

Újonan csak a kinai bóvli elérhető, de ez újkorában sem összehasonlítható bármelyik 100 éves Weller vagy Metcal
pákával.

Üdv!
(#) cooler15 hozzászólása Jún 5, 2007 /
 
Sziasztok...
Úgy döntöttem veszek egy ilyen Solomon
pákát.
Csak az a gondom, hogy nem tudom milyen a csatlakozó a végén és, hogy hol tudok olyat venni...meg mi a bekötése.
Jah és hát mivel van trafóm ezért szeretném megcsinálni hozzá a szabályzót, és az érdekelne, hogy ezzel a Solomon pákával nem tudnám e valahogy összehozni...vagyis arra gondolok, hogy valami kókány de "pákabarát" megoldással beüzemelni azt és azzal csinálnám meg a panelt...remélem értitek mire gondolok...
sajna nincs lehetőségem kölcsönpákát kérni.. :no:

(#) Norberto válasza cooler15 hozzászólására (») Jún 5, 2007 /
 
Én úgy látom, 5 pólusú Tuchel-csatlakozó lengedezik a végén...simán lehet kapni hozzá ellendarabot!
(#) Tom025 válasza cooler15 hozzászólására (») Jún 5, 2007 /
 
Szia!

Ez a kapcsolás at általad belinkelt pákával van elkészítve, a leírásban szólnak a bekötéséről is. Ez egyébként sima tuchel csati, régi keverőkben használtak ilyet, és igen, könnyen be lehet szerezni az ellendarabot!

Üdv, Tom
(#) sniperx hozzászólása Jún 6, 2007 /
 
Üdv!

Én ERSA Digital 80 A típust hasunálok évek óta a melóban. Szerintem nagyon jó cucc, pontos a szabályzása is.

Amúgy az ESD vitához még egy gondolat: az ESD védelem nem ugyanaz, mint a védőföld!!!
Az ESD védelem úgy van kialakítva, hogy egy nagyobb értékű ellenálláson keresztül, LASSAN sül ki a töltés.
Ez azért lényeges, mert a hirtelen kisülés (amit a direkt földelés okozna) tönkretenné az erre érzékeny alkatrészeket. (sajnos szinte naponta van szerencsém ESD védett helyen javítani...)

Üdv:
sniperx
(#) Sonix válasza sniperx hozzászólására (») Jún 6, 2007 /
 
Az ERSA-ról én is hasonló véleménnyel vagyok! Volt szerencsém használni egy ideig több típust is (sajna pontos típusra nem emlékszem) és nagyon jó volt vele dolgozni.
Árban sem olyan "vészes", legalábbis nem drágább, mint a hasonló minőségű márkák termékei.
Az ESD-ről annyit, hogy maga a páka védelme még semmire sem elég. :yes:
100%-os ESD védelmet nem is lehet elérni. Egy ESD-s cipő vagy papucs kb 10%, egy csukló-boka pánt kb. 30%.
Ehhez jön még az ESD-s padló és szék, a póló vagy köpeny, az ESD-s asztalborítás és szerszámok, eszközök, és a megfelelő páratartalom. Ha minden előírás be van tartva, az ESD védelem akkor is max. 90%-os lehet.
(#) sniperx válasza Sonix hozzászólására (») Jún 6, 2007 /
 
ESD téma: így igaz!
A területre be sem lehet vinni semmit, ami nem esd védett.
(még egy nylon zacsit sem)
Azt a 90%-ot kicsit keveslem azért... (ezek alapján minden 10. cucc sérülne??? :eek2: )
Amúgy ha köpeny + cipő van az emberkéken akkor a pántok már nem kellenek. (és persze minden egyéb fent felsorolt feltétel be van tartva)
(#) Sonix válasza sniperx hozzászólására (») Jún 6, 2007 /
 
Nálunk bizony kötelezően kell csukló pánt is!
Van egy cég ami ESD felülvizsgálattal foglalkozik, hasonlóan mint a műszereket kalibráló cégek. 3 havonta jönnek mérni, és oktatják az új dolgozókat ESD ügyben. Egy ilyen oktatáson mondta a faszi, hogy kb. 90%. Természetesen lehet, hogy egyik pillanatban 99,9%, máskor meg csak 60%-os a védettség. :yes:
De a pákákra visszatérve, szerintem egy amatőr célra vásárolt pákánál nem elsőrendű szempont az ESD, mivel a védettség többi fontos elemét úgysem lehet otthon megteremteni. Illetve meglehetne, csak iszonyatosan sokba kerülne!
Azt mondta az ESD-s fickó, hogy bármennyi pénzt áldozna a cégünk erre, ő biztosan el tudná költeni.
(#) mokus válasza Sonix hozzászólására (») Jún 7, 2007 /
 
Olvasom az érveléseiteket és ezek szerint akkor otthoni körülmények közt majdnem lutri eséllyel menne működő elektronikákat építeni, mert Semmi nem ESD védett?

Szerintem kicsit túl van ez misztifikálva itt. Sokaknak (szerintem senkinek, elnézve a műhelyek topikot*) nincs semmi ESD védelme mint ahogy nekem sem mikor pillanatpákával a műanyag asztalon szörfölök, mégsem sikerült még a magam hülyeségén kívül elrontani egy IC-t sem.

Bárki bármit mond, megrendeltem a nyamvadt pákát, legalább lesz mivel összerakni a fentebb említett solomon páka meghajtására alkalmas forrasztoállomást

*tegye fel a kezét aki csuklópánttal, bokapánttal ESD-sruhában és cipőben forrasztgat _otthon_.
(#) Sonix válasza mokus hozzászólására (») Jún 7, 2007 /
 
Senki sem mondta, hogy ha nincs ESD védelem akkor lutri lenne az otthoni építgetés! :no:
Amit írtam azt a termelésben előírás szerint alkalmazott védő intézkedésekről írtam. Ezt egyszer okosok kitalálták, és azóta alkalmazni kell, mert különben megvonják a cég engedélyeit.
Sőt! Én is azt mondom, hogy otthon erre semmi szükség! :yes: Felesleges pénzkidobás volna, inkább költsük azt a pénzt alkatrészre vagy szerszámra.
Ezért írtam azt is, hogy otthonra vásárolt pákánál nem az ESD a lényeg, sokkal inkább a pótalkatrészek hozzáférhetősége és ára. Szerintem!
Következő: »»   2 / 191
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem