Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kismotorok tekercselése
Lapozás: OK   12 / 12
(#) Ódenka válasza oatis hozzászólására (») Feb 9, 2023 /
 
A kefés motor előtti zavarszűrő rendben?
Forgórész vizsgáláshoz a 2 szeletenkénti, közti induktivitás mérés a legjobb szerintem.
(#) oatis válasza Ódenka hozzászólására (») Feb 9, 2023 /
 
A zavarszűrőt bevallom nem mértem meg, szemrevételezve rendellenesség nem látszik rajta.
Idézet:
„Forgórész vizsgáláshoz a 2 szeletenkénti, közti induktivitás mérés a legjobb szerintem.”

Ez hogyan zajlik? Leírnád?
Egy tekercs induktivitását méred a kivezetésein?
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2023
(#) Gafly válasza oatis hozzászólására (») Feb 9, 2023 /
 
A kipontozás nagyon régi módszer. Tulajdonképpen az egymás melletti kommutátor szeleteket mérjük meg, ahol számottevő eltérés van, ott valami probléma van (szakadás, menetzárlat). Jobb váltakozó feszültséggel csinálni, mert egyenáram esetében a menetzárlatra nem annyira szignifikáns az ellenállás változás két szelet között...
(#) oatis válasza Gafly hozzászólására (») Feb 9, 2023 /
 
Akkor két szelet közé, előtét ellenálláson keresztül váltakozó feszt kapcsolsz mondjuk egy kisebb trafóból pl. 9 voltsból (néhány 100 mA-t) és leméred multiméterrel? Bocs a lámáskodásért...
(#) Massawa válasza oatis hozzászólására (») Feb 9, 2023 /
 
Ha nincs a gépben elektronika ( fordulatszabályzo), akkor akár 24 voltrol is mennie kell.
(#) Gafly válasza oatis hozzászólására (») Feb 9, 2023 / 1
 
Valahogy ahogyan mondod, de van nálam sokkal okosabb is (lásd csatolmány).
Pici feszültségnél/ellenállásnál és nagy áramnál négypontos elrendezés fontos!
(#) Ódenka válasza oatis hozzászólására (») Feb 9, 2023 /
 
Idézet:
„A zavarszűrőt bevallom nem mértem meg, szemrevételezve rendellenesség nem látszik rajta.”

Itt az ideje.
A kommutátor szeletek közti induktivitás mérés már 1 menet zárlatát is indikálja. A szomszédom sokáig DCR méréseket csinált, ami sajnos végzetes esetekben, amikor már jóformán szemmel is látható volt, mutatott értékelhetőt. Aztán a tanácsomra vett egy kis LRC mérőt és a mérések eredményesek voltak.
(#) dszilagyi hozzászólása Okt 10, 2023 /
 
Üdvözlet mindenkinek! Motor tekercselésben újonc vagyok - ha jól vettem ki a hozzászólásokból, akkor illik kétszeresen zománcozott huzallal tekercselni a motorokat, igaz?

Elvben el tudom képzelni, hogy mik a legrosszabb dolgok amik történhetnek, ha egyszeres szigetelésű huzallal dolgozom, de gyakorlati tapasztalatok érdekelnének inkább. Meg tudnátok osztani, hogy milyen hibák merültek fel később, amikor ilyet csináltatok (ha csináltatok egyszeres zománcozású huzallal motor tekercselést)? Egy RS550-es motort tekercselnék újra, és azon hezitálok, hogy az itt-ott esetleg sérült szigetelésű, de egyébként jó állapotú huzalt tekerjem vissza, kockáztatva a menetzárlatot, vagy inkább használjam az egyszeresen zománcozott új huzalt, ami kéznél van?
(#) Ódenka válasza dszilagyi hozzászólására (») Okt 11, 2023 /
 
Üdv!
Utóbbit gondolom jobb megoldásnak. Én csak drágán tudtam venni a közelmúltban 1x-eset, csakis azért, mert a hely miatt az volt a jobb - kimenő trafó.
(#) dszilagyi válasza Ódenka hozzászólására (») Okt 11, 2023 /
 
Köszönöm a válaszod! Kimenő trafót én is biztosan 1x-el csinálnék. De egy pár 10k fordulatos forgórésznél azért nagy lehet a mechanikai igénybevétel. Továbbra is tanácstalan vagyok...
(#) Ódenka válasza dszilagyi hozzászólására (») Okt 11, 2023 /
 
Akkor bemész a boltba, ahol annyi 2z-s van, hogy el is adnak és olyant kell venni, nincs mit tenni.
(#) dszilagyi válasza Ódenka hozzászólására (») Okt 12, 2023 /
 
Itt a bökkenő: melyik boltba? Mert 1 kg-ot nem vennék (vagy többet) 3x38 menetért, az elektronikai üzletek meg, amiket szoktam nézni, csak 1z-t árulnak... Ha esetleg ebben tudsz segíteni, az sokkal előbbre vinne. Kb. 10m huzal kell...
(#) Ódenka válasza dszilagyi hozzászólására (») Okt 12, 2023 /
 
Én a TME-nél vettem régebben, de már nem kell több. Én nem is tudok 2z-st, az orosz, bolgár huzalok mint 2z-sek.1968-ban voltam, kezdtem a tekercselést tanulni, még csak nem is láttam 1z-st, mert nem tudom, minek is kellenek általánosan? Olyanom van pl. aminek a felső, zöld bevonata hő hatására összeragad és fazon tekercseket lehet vele csinálni, ez viszonylag sérülékeny, de az alatta levő zománcot csak a TNT viszi le. Milyen huzal kéne?
(#) Ge Lee válasza dszilagyi hozzászólására (») Okt 12, 2023 /
 
Ha jól tudom (nekem is tekercselő mondta) 1Z-set már jó régóta nem gyártanak sehol, tehát amit a boltban kapsz az nagy eséllyel 2Z-s (értelmes webshopban oda is van írva). Vannak boltok ahol lehet venni kis kiszerelést, az más kérdés, hogy néha többe kerül mint máshol az 1kg. Keress fel a közeledben egy motortekercselőt, nem hinném hogy ne adna 10 méter huzalt. A bontott huzalt le kell adni, visszatekerni azt nem érdemes, elöregedett rajta a lakk, előbb utóbb töredezni fog stb.
(#) dszilagyi válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 16, 2023 /
 
Ez itt például egyszeres: https://arwill.hu/termekek/vezetekek-kabelek/tekercsben/zomancozott...17998/

Máshol is az volt, ahol kérdeztem - ott nem volt kiírva. Csak 1-2 helyet találtam, ahol ki is volt írva hogy 2Z, de ott nem adnak el kis mennyiséget. Egyelőre visszatekertem az eredetit, meglátjuk meddig bírja. A következő az lesz, hogy elmegyek egy tekercselőhöz, ha kell... De azért jobb lenne, ha nem kellene!

Köszönöm a hozzászólásokat!
Következő: »»   12 / 12
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem