Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Négyszögjel generátor
Lapozás: OK   4 / 4
(#) proli007 válasza tyraw hozzászólására (») Dec 15, 2014 /
 
Hello! Az nem mindig célravezető, ha az információt csak csepegtetjük.. Egyébiránt ez időzítési feladat, nem négyszöggenerátor, még ha "négyszögjelet" is kell előállítani, akkor sem. A téma, nem tartozik ebbe a topikba.
(#) tyraw válasza proli007 hozzászólására (») Dec 15, 2014 /
 
Bocsánat, elsőre úgy gondoltam ide való lehet. Mágnesszelepem még nincs, azt most készülök venni hozzá. Nem kritikus, hogy ne legyen a kettő egyszerre nyitva vagy zárva, szimplán kerülendő.
proli: amit csináltál kapcsolást, ha a 2 vezérelt körön a fázis-0-t felcseréled, akkor a triak hátlapjára kikerül a fázis? Csak hogy érdemes lenne-e csillámlapozni
(#) proli007 válasza tyraw hozzászólására (») Dec 15, 2014 /
 
Alapvetően tetszőleges, hogy a Triac-os kapcsolást hogyan kötöd be. Mert az sorban van a terheléssel (szeleppel). De a Triac-ot a hűtőbordától (ha szükség van egyáltalán rá) illik elszigetelni. Akár fázis, akár nulla van rajta..
(#) fecameca hozzászólása Ápr 1, 2015 /
 
Sziasztok. Létezik valami, amivel 1 MHz feletti négyszögjelet lehet előállítani? Valami olyasmi, mint az 555, csak azt próbáltam, olyan 250 kHz felett vége. 1,1 MHz-es piezót kellene valamivel meghajtani, de az önrezgő kapcsolások gyengék, kvarot meg csak kerek 1 MHz-re lehet kapni, ami nekem kell, az pedig 1064 kHz körül rezonál.
(#) Medve válasza fecameca hozzászólására (») Ápr 1, 2015 /
 
Szia, Schmitt-trigerrel például. 74HC14.
(#) pucuka válasza fecameca hozzászólására (») Ápr 1, 2015 /
 
Két nagyobb frekis tranzisztorral készíts egy teljesen hagyományos astabil kapcsolást. Jó kapcsoló tranzisztor, pl. 2N2222, BSY18, stb, de lehet nagyfrekis tranzisztorral is. BFxxx
De egy CD4093 -ból vagy CD40106 -ból. (kapcsolás az adatlapon)
(#) fecameca válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 1, 2015 /
 
A tranzisztorokkal is az a gond, hogy néhány pF kondenzátorok kellenek bele. Ilyen kis kapacitásokkal már nehezen kézben tartható a frekvencia, vagy be se rezeg, bár igazán nagy frkvenciás tranisztorokkal még nem próbáltam. A schmitt- trigger IC-s variáció egy próbát megér, de ha nem hajtja ki az IRF 540-et, akkor az se ér semmit.
(#) pucuka válasza fecameca hozzászólására (») Ápr 1, 2015 /
 
Az a néhány pF az 100 pF nagyságrendű. Meghajtó, meg mindíg kell, csak nézd meg egy FET bemeneti kapacitását. De miért nem jó a meghajtónak egy tranzisztor? Az inverteres IC ben van elég szabad inverter, amit használhatsz meghajtónak.
De néztem, az 555 -ből is ki lehet csikarni az 1 megát.
A hozzászólás módosítva: Ápr 1, 2015
(#) fecameca válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 2, 2015 /
 
Idézet:
„De néztem, az 555 -ből is ki lehet csikarni az 1 megát.”
Erre csak azért válaszolok, mert tegnap sikerült kigyújtanom egy 555-öt. 1: 500 kHz fölé csak 12 Volt feletti tápfeszültségen hajlandó menni. 2.: Az összes ellenállás a max. frekvenciára kell állítva legyen, ugyanis tovább tekerve a frekvencia ismét csökken, annak dacára, hogy veszélyesen nagy áramok kezdenek el folyni. ( A 6-7 és 7-8 lábak közé kb 600 ohm-ra állított trimmer potenciométerek kellenek. 3. Az 555. 2-6 láb és a test közé egy 30 pF trimmer kondenzátor kell, a frekvenciát azzal lehet állítani. A veszélyesen magas hőmérséklet miatt talán veszek inkább az előzőekben felsorolt schmitt-trigger IC- valamelyikéből.
(#) ktamas66 válasza fecameca hozzászólására (») Ápr 2, 2015 /
 
(#) pucuka válasza fecameca hozzászólására (») Ápr 2, 2015 /
 
Azért írtam, hogy "csikarni". Az 555 sokmindenre jó, de erre nem nagyon.
A hozzászólás módosítva: Ápr 2, 2015
(#) fecameca válasza ktamas66 hozzászólására (») Ápr 2, 2015 /
 
Ez nagyon tetszik, csak az ezer forintos ára nem annyira. (Az 555 az csak 50 Ft.) Az 5 Voltos tápfesz sem olyan nagy baj talán, mert ilyennel már sikerült közvetlenül meghajtanom az IRF 540-et, csak az a baja, hogy fix 1 MHz, nem lehet áthangolni 1,064 MHz-re-lásd a képen.
A hozzászólás módosítva: Ápr 2, 2015
(#) Medve válasza fecameca hozzászólására (») Ápr 2, 2015 /
 
Idézet:
„A schmitt- trigger IC-s variáció egy próbát megér, de ha nem hajtja ki az IRF 540-et, akkor az se ér semmit.”
Nem fogja kihajtani, de ha ez kell, akkor kell még egy FET meghajtó IC(?) is.
A hozzászólás módosítva: Ápr 2, 2015
(#) pucuka válasza Medve hozzászólására (») Ápr 2, 2015 /
 
Azoknál ritkaság, hogy elmegy 1 MHz -ig. Kéne rendes FET meghajtót építeni.
(#) ktamas66 válasza fecameca hozzászólására (») Ápr 2, 2015 /
 
HC4060, lehet a kvarcot is el lehet hangolni annyival (valami 16MHz körülit).
Használ logikai FET-et.
A hozzászólás módosítva: Ápr 2, 2015
(#) Sick-Bastard hozzászólása Szept 11, 2016 /
 
Üdv!

Topi által írt Segéd órajel Generátor cikkében szereplő kapcsolás módosításával akadt egy kis gondom.

A cikkben szereplő CD4069-es IC-t egy 74HC04-esre cseréltem. Böngészgetéskor azt az infót szűrtem le, hogy a 74HCU04 jobb lenne, de nekem csak ez van kéznél.
A Mhz-es kristályokkal nincs is gondom (eddig), azokkal megy. Feszültség 3,3V.

A gondom az RTC-hez használt 32,768kHz-es kristály. Ezt nem tudtam működésre bírni.
Ezekkel az értékekkel próbáltam (C1 = C2 = 22pF):
R1 = 1; 6,8; 13,6MOhm
R2 = 100, 200, 330, 680kOhm

Vagy 26-27Mhz-et kapok, vagy ~410kHz-et.

Mit rontok el?
(#) Sick-Bastard válasza Sick-Bastard hozzászólására (») Szept 18, 2016 /
 
Üdv!

Néhány próba - pihenés ciklus után a következő jött be:
R1 = 6,8MOhm vagy kimarad.
R2 = 200kOhm
C1 kimarad.
C2 22pF.
Egy fontos információ ami lemaradt: próbapanelen van összerakva.

A multiméter szerint stabil 32,76kHz-et kapok(ezredeket nem mér) 47%-os kitöltés mellett.

Kérdésem, hogy a C1 és R1 hiánya miért oldotta meg a problémát?
(#) steelbird válasza Sick-Bastard hozzászólására (») Szept 18, 2016 /
 
Szia.
A cikkben található kapcsolás MHz -es tartományra van tervezve, nem kHz -esre.
Kb. század része a frekvencia, az erre a frekvenciára készült kristályok máshogy viselkednek, más értékű alkatrészekkel lesz csak jó a kapcsolás.
Itt találsz két kapcsolást 32kHz -re: Link Link
(#) Sick-Bastard válasza steelbird hozzászólására (») Szept 22, 2016 /
 
Köszönöm a linkeket.
Sajnos nincs bennük képlet, amivel kiszámolhatnám a pontos értékeket, de irányadásra megfelelőek.
Következő: »»   4 / 4
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem