Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » AVR - Miértek hogyanok
 
Témaindító: pakibec, idő: Márc 11, 2006
Témakörök:
WinAVR / GCC alapszabályok:
1. Ha ISR-ben használsz globális változót, az legyen "volatile"
2. Soha ne érjen véget a main() függvény
3. UART/USART hibák 99,9% a rossz órajel miatt van
4. Kerüld el a -O0 optimalizációs beállítást minden áron
5. Ha nem jó a _delay időzítése, akkor túllépted a 65ms-et, vagy rossz az optimalizációs beállítás
6. Ha a PORTC-n nem működik valami, kapcsold ki a JTAG-et
Bővebben: AVR-libc FAQ
Lapozás: OK   1 / 837
(#) pakibec hozzászólása Márc 11, 2006 / 3
 
Sziasztok!

Elég sok szó esett a PIC-ekről, de véleményem szerint kevés az avr-ekről. Gondolom ennek több oka is van, nyilván a többség jobban ismeri a PIC-eket. Ezt a topicot azért nyitom, hogy osszuk meg a tapasztalatokat az Atmel-ek programozásával kapcsolatban is.

http://avr.tavir.hu/ jó kiindulási alap, ezt nagyjából átolvasgattam és vettem néhány Atmelt: AT90S1200 és ATmega8-at.

Tapasztalataim:
A leírás szerint a 2. ic nagyon okos kis darab, így inkább ezzel foglalkoztam. STK200/300-as programozó hamar megépíthető és tökéletesen müxik, sosem ront, nem kell 14V...stb. Ami még nagyon tetszik, hogy megépítettem az első kapcsolást (led villogó) és le sem húzom a progikábelt, csak átküldöm a PC-ről a módosított programot és már látom is az eredményt.

A bascom-mal basic-ből lehet programozni, én már a C64 óta nem használtam basic-et, de meglepően hamar visszajött. Sokminden van alapból benne, pl. teljes LCD vezérlés, de akár néhány távirányító (pl. Sony) parancskódjai is.

Szóval nekem eddig nagyon tetszik.

Ennyit bevezetésnek, akkor néhány kérdés:
-Hogyan tudom beolvasni egy port állapotát? (nem bitenként, hanem egyben, hogy egy dec. számot kapjak? A valtozo=portX valahogy nem megy.)
-Az S1200-assal nem sokra jutottam, nem sikerült változokat deklarálni, gondolom, mert a "dim" az SRAM-ba akarta tenni, ami nincs. Hogy lehetséges ezt megkerülni?

Előre is kösz a válaszokat!
Üdv!
(#) jon@ válasza pakibec hozzászólására (») Márc 12, 2006 /
 
Szia

A porton lévő érték a PINx regiszterból olvasható ki, ez a regiszter azt hiszem csak olvasható.
A helpben a config direktívát kell kikeresni és ott a config port, ott van példa is, tehát "változó = PINB" például. A 90S1200 al még nem volt dolgom.
(#) pakibec válasza jon@ hozzászólására (») Márc 12, 2006 /
 
Köszi!

Igen, ezt ismerem, de gondoltam, talán létezik egyszerübb módja is. (Csak mert a 8 bitet kellene beolvasni, és a végén egy dec számot kapni, persze a PINx.bit-tel is megoldható, csak több lépésben).

Egyébként tesztelgetem az analog digitális konverziót, nagyon látványos. Az egyik csatornát potival állítva, és 7segmens kijelzőn leolvasva az eredményt.

Ez az első "komolyabb" progi, amit teljesen önállóan írtam. A kijelző vezérlésével küzdeni kellett, hogy szép legyen (4 digit). Érdekes azt is figyelni, hogy változik a potenciál egy lebegve hagyott lábon...

A következő project, hogy ezt tovább építem egy hőmérővé és akkor már beleírom a forrasztópáka szabályozást is, és végre lesz digitális pákám

Üdv!
(#) Pavel válasza pakibec hozzászólására (») Ápr 9, 2006 /
 
Hi!

Lenne egy kérdésem: Linux alatt szeretném programozni az AVR mikromat, de valahogy nem igazán sikerül!! Pontosabban a avr - re nem tudom rátölteni a progit!!! Mikor áttöltés után visszaolvasom a progit, akkor valami eszméletlen hülyeség az egész!!!!! pedig a kioplvasás jól működik, mert win alatt felprogiztam , utána linux alatt kiolvastamn akkor jól olvasta vissza, tehát biztos hogy az írás nem műxik valamiért, már több progit is kipróbáltam, és mindegyikkel ugyan az az eredmény!!!! Valaki tudna nekem ebben segíteni!!! A válaszokat előre is köszönöm!

ui: stk200 letöltőkábelt használok

Üdv: Pavel
(#) Csuszka válasza Pavel hozzászólására (») Ápr 9, 2006 /
 
Sziasztok!
Ha v-ki nulláról szeretne indulni , az honnan tud valami segédanyaghoz jutni?
(#) Pavel válasza Csuszka hozzászólására (») Ápr 9, 2006 /
 
Én is most kezdem az AVR - s pályafutásom( aPIc nem jött be )!! Én az ATMEL oldalárol letöltöttem egy doksit (kinéztem magamnak egy avr típust (atmega8535 és ennek letöltöttem az adatlapját)), szerintem elég jó segfítség, mert vannak benne mintaprogramok is (bár nem túl sok)!! A programozás legegyszerűbben BASIC - ben töténik!! Netről letölthető a BASCOMAVR ebben is van eg ycsomó mintaprogi! Az AVR - hez nem kell égető, csak egy letöltőkábel szükséges, a neten vagy mint KANDA programozó vagy mint STK200 találod meg a rajzot (1 db DB25 csatlakozó, meg 5 szál vezeték ez nekem nagyon szimpi az ávr -ben). Ha ppedig valahol megakadsz akkor.........fórum (ezért van ) Sok sikert

ui: Ez is egy jó segítség lehet avr.tavir

Üdv: Pavel
(#) gtk válasza pakibec hozzászólására (») Júl 8, 2006 /
 
Sziasztok!

Az lenne a kerdesem,hogy AVR hasznalatkor(nem programozas) rajta lehet hagyni az STK200/300-as programozo csatlakozokat?vagy le kell valasztani?

En ugy latom hogy pufferrol jon minden,tehat ha ennek is van nagyimpedancias 3. allapot es a progi ezt NEM iraskor kikapcsolja,akkor maradhat ,nem?
(#) pakibec válasza gtk hozzászólására (») Júl 8, 2006 /
 
Rajta lehet hagyni. Csak akkor kell lehúzni, ha direktben lpt-ről progizod (puffer nélkül) és utána használni akarod.

Üdv
(#) MaSTeRFoXX válasza pakibec hozzászólására (») Júl 8, 2006 /
 
Megjegyezném, ha valaki BASCOM-mal akar AVR-t programozni, akkor egy gyógyított verzióját le lehet tölteni a honlapomról link


Én is támogatom az AVR-es topicot
(#) gtk válasza pakibec hozzászólására (») Júl 9, 2006 /
 
Koszi a megerositest!

C-ben milyen kornyezet van AVR programozasra?Mert nekem inkabb az menne es az asm.

gyogyitott
Udv.
(#) MaSTeRFoXX válasza gtk hozzászólására (») Júl 9, 2006 /
 
C-re én WinAVR-t ajánlom, googliba beirva megtalálod. Bár sose használtam még ...
(#) Gory válasza gtk hozzászólására (») Júl 9, 2006 /
 
Hello!

Én egy éve nyomulok AVR-ekkel. Atmega128, Atmega16 és attiny2313 amiket eddig programoztam. Assemblyben meg C-ben írok mindent, mikor melyik kell. C-hez a WinAVR nevű ingyenes cucc kell, meg az AVRStúdió. Egy makefile-t kell beállítani a proci tipusával meg a forrásfájlokkal. Assemblyhez elég az AVR stúdió.
Ajánlom figyelmetekbe az ICD2-höz hasonló AVR ICE DEBUGGER-t. A gyári is csak 8 ezer (szemben a pic-ek debuggerével), de othon 2-3 ezerből is összebarkácsolható. Nagyon hasznos eszköz.
A másik tapasztalatom az ATMEl kontrollerekkel hogy az adatlapjuk alapján mindent meg lehet csinálni akár nulla előzetes ismerettel is, pl egy soros port vezérlés vagy AD átalakítás. Én egyébként SPI-on programozom a dolgokat, de a debuggerrel JTAG-en is lehet, sőt fejlesztés alatt nem is kell beégetni csak a debugger emulálja a működést.
(#) gtk válasza Gory hozzászólására (») Júl 9, 2006 /
 
MaSTeRFoXX, Gory koszi!
Bar en teljesen kezdo vagyok ebben a temaban,de minel elobb szeretnek foglalkozni ARV-el.
Ami nekem elso latasra megtetszett az az AVR/AD .

Udv.
(#) MaSTeRFoXX válasza Gory hozzászólására (») Júl 9, 2006 /
 
Az alábbi link nagyon hasznos lehet az AVR-eseknek, akik EAGLE-val tervezik a NYÁK lemezt.
Ez egy AVR library, szinte az összes AVR-t tartalmazza.

[link=http://www.embedit.de/index.php?option=com_docman&task=docclick&Itemid=32&bid=10&limitstart=0&limit=10]http://www.embedit.de/...[/link]
(#) vegyészmérnök válasza MaSTeRFoXX hozzászólására (») Júl 23, 2006 /
 
Sziasztok! (Lehet hogy nem igazán ide illik, de nem akarok új topikot nyitni.) Kaptam két darab AT89C2051 mikrokontrollert és ezeket szeretném programozni. Szeretnék építeni egy (egyszerű)programozót, + szoftvert letölteni hozzá. Körülnéztem már az interneten (googli a barátom ). Amiket láttam, azokhoz egy másik, már programozott AT89C2051 kellett. Találtam egy igen egyszerű programozót is ("BlowIt" névvel), azzal viszont nem lehet visszaolvasni a programot. Ha valaki készített már programozót AT89C2051-hez, kérem ossza meg velem a tapasztalatait!
(#) gtk válasza vegyészmérnök hozzászólására (») Júl 23, 2006 /
 
Ez nem jo?---LINK---
(#) Gory válasza gtk hozzászólására (») Júl 23, 2006 /
 
Szerintem ez nem lesz jó neki, ugyanis ez SPI buszos letöltő, azon a kontrolleren meg nincs SPI. Sőt gyakorlatilag semmi sincs rajta. Én nem használnék olyan tipust semmi pénzért.
EsetlegEZ?
(#) gtk válasza Gory hozzászólására (») Júl 23, 2006 /
 
Igaz!
Ez jonak tunik,es nyakterv is van,meg minden.
(#) vegyészmérnök válasza gtk hozzászólására (») Júl 23, 2006 /
 
Ezt a programozót én is láttam már, de kicsit bonyolultnak tűnik. Nem csináltam még két oldalas NYÁK-ot ezért nem szeretnék addig belevágni, amíg nem biztosít valaki arról, hogy biztosan működik. Vagy nem használ(t) senki AT89C2051-et?
(#) Gory válasza vegyészmérnök hozzászólására (») Júl 23, 2006 /
 
Szerintem itt mindenki PIC-ezik néhányunkon kívül. Ha AVR-t akarsz használni és valami ilyen kis lábszámút, akkor vegyél attiny2313-at(kb 400Ft), és építsd meg azt az égetőt amit gtk linkelt be, azok közül is az alsót. Ezt a fajtát ember nem használja.
(#) MaSTeRFoXX válasza vegyészmérnök hozzászólására (») Júl 23, 2006 /
 
Én még ezekről a 8051-es (AT89...) magú mikrovezérlőkről nem sokat hallottam... Csak annyit hogy léteznek...Nem egy új keletű dolog....
(#) vegyészmérnök válasza MaSTeRFoXX hozzászólására (») Júl 23, 2006 /
 
Szívesen elcserélném őket újabb fajtákra valakivel, aki gyűjti az ilyen régiségeket... :vigyor3:
(#) MaSTeRFoXX válasza vegyészmérnök hozzászólására (») Júl 24, 2006 /
 
Én meg elcserélném fehér színű A4-es papírlapomat, hasonló színű AUDI-ra
:vigyor3:
(#) vegyészmérnök válasza MaSTeRFoXX hozzászólására (») Júl 24, 2006 /
 
Végülis egyesek fizetnek azért, hogy az autójukat átvegyék a bontóban... A működőképes Skodánkat 0 Ft-ért vették át...
(#) Moderátor hozzászólása vegyészmérnök hozzászólására (») Júl 24, 2006
 
Khm! Uraim! Kissé OFF-ba ment a beszélgetés!
(#) gtk válasza vegyészmérnök hozzászólására (») Júl 24, 2006 /
 
Hat ha mar megvannak az IC-k es van idod, meg turelmed, akkor epitsd meg a Gory altal belinkelt egetot.ugy,hogy attervezed szimpla nyakra.(De a Tiny pl. tenyleg jobb valasztas lenne...)
(#) gtk válasza Gory hozzászólására (») Júl 26, 2006 /
 
Az egetoben LS244 helyett lehet hasznalni LS245 -t?(En ugy gondolom hogy igen,helyesen bekotve,de sosem art a megerosites!)
(#) sportcipo válasza gtk hozzászólására (») Júl 26, 2006 /
 
a mega64-et lehet normálisan kapni? vagy csak ilyen smd-ben?
(#) Gory válasza sportcipo hozzászólására (») Júl 26, 2006 /
 
Én úgy tudom a mega32 a legnagyobb ami DIP tokos. A többi az mindenféle egzotikus smd.
(#) pakibec válasza Gory hozzászólására (») Júl 26, 2006 /
 
Sziasztok!

Nem akarok új témát nyitni, ezért itt kérdezem meg. Egy mega8-as avr tápellátását a lehető legegyszerübb módon szeretném biztosítani 220 V-ról. Természetesen a biztonság fontos szempont, nem lenne jó ha tűzveszélyt jelentene.

Trafó túl nagy, kapcsoló üzemű táp szintén nagy lenne. Így arra gondoltam, hogy egy diódával egyenirányítom, ellenállással és Zener diódával 5 V-ot csinálok belőle, majd egy kondival kisimítom.
(Rajz mellékelve) A teljesítményeket még nem számoltam ki, de az AVR-es kapcsolás 100mA alatt fogyasztana.

Megfelelő teljesítményú alkatrészekkel lehetséges lenne így az avr tápját megoldani?

Üdv

rajz.jpg
    
Következő: »»   1 / 837
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem