Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Ultrahangos autóriasztó AVR-el
Lapozás: OK   1 / 1
(#) puli122 hozzászólása Márc 5, 2010 /
 
Sziasztok!
Végigolvasva az ultrahanggal foglalkozó témákat, nem találtam erre vonatkozva összefoglaló infót.
A feladat az lenne hogy egy ultrahangos riasztó modult kellene összehoznom autóba. A jelet egy AVR ( pl:mega8 ) fogadná egy ADC lábon, és ez is vezérelné az UH hangszórót.
Szerintetek EZ és a párja teljesítményben elég ? ( vagy esetleg sok is ? )
Az első felmerülő probléma hogy az adót 12Vról hajtanám, de ugye a mikróvezérlő kimenete csak 5V-os. Így valami tarnyót kell alkalmazni. Az elképzelésem az adó, képen létszik. Jó ez így ? Az adónak 40Khz kell.

A vevő rész már kicsit bonyolultabb. Ahogy nézegettem szkóppal, kb 0.1-0.5V-os jelem van a vevőn. Ezt kéne egyenirányítani pufferelni, meg erősíteni kb 2.5 V köré. Ez menne az AD átalakítóra, és ennek a változását figyelném ( végülis az amplitúdót ). Valahogy jólenne majd az erősítés változtatásával az érzékenységet állítani, potival.

Hogy tudnám ezt megoldani?
Előre is köszi...

ado.JPG
    
(#) gabi20 válasza puli122 hozzászólására (») Márc 5, 2010 /
 
Ez az adó megfelel, de váltakozóárammal kell vezérelni, pl.így (kép)

kep.JPG
    
(#) puli122 válasza gabi20 hozzászólására (») Márc 5, 2010 /
 
Ezt néztem a cikkedben de nem nagyon értem hogy mért kellenek ezek a kapuk.

Ha csak rákötöm egy függvénygenerátorra az adót, 40 Khz-es négyszögjelet adok neki, akkor tökéletesen működik
(#) gabi20 válasza puli122 hozzászólására (») Márc 5, 2010 /
 
Az a lényeg, hogy az adóra olyan jelet kell kötnöd, amelynek a polaritása is változik (-5V...+5V) - ilyen jelet tud előállítani a függvénygenerátorod. Az AVR - el viszont csak olyan jelet tudsz előállítani, hogy : 0V...+5V , ezért kell használni valami olyan áramkört ami ebből váltóáramot állít elő :yes: .
(#) puli122 válasza gabi20 hozzászólására (») Márc 5, 2010 /
 
Értem.
Csak az a gondom hogy én 12V-ról hajtanám az adót. Ezt hogyan tudom megoldani ezzel a kapcsolással ? Vagy ez a rész így egy az egyben jó nekem is ? Rajzolsz nekem egy kaprajzot az adóra, az Avr kimenetétől az adóig ha szépen megkérlek ?

A másik gond a vevő rész, nekem végülis egy kb 2.5 V-os Dc szint kéne, aminek a változását figyelem, föl vagy le.
Hogyan tudom ezt megoldani ?
(#) puli122 hozzászólása Márc 8, 2010 /
 
Szóval a megoldandó feladat pontosan: adott egy autó aminek a belső terét kellene figyelni ultrahang technikával. Ugye az autóban 12V van, ígyhát erről üzemelne a kapcsolás. Az AVR elé persze kell egy 7805 de az nem nagy cucc.. Viszont az UH adót tálán érdemesebb lenne meghajtani a 12V-ról. Illetve mint kiderült már, az nem is jó a plsz minus táp miatt. Az adó adatlapja 20 V vrm max-ot ir. És 40Khz-es négyszög jel kell neki. Ezt elő tudom állítani a Mega 8-el de nem tudom hogy lehet ezt megoldani hogy jó legyen az adónak.

A másik a vevő oldal. A végeredmény ott az lenne, hogy egy 2,5 V-körüli DC jelet kapcsolok az AVR ADC lábára a vevőröl, és annak a változását figyelem, és ha egy bizonyos százaléknál nagyobb az eltérés, akár le akár föl, akkor működésbe lép a riasztó.

De ezt sem tudom hogy lehetne megoldani

köszi előre is
(#) Bell válasza puli122 hozzászólására (») Márc 8, 2010 /
 
A folyamatos ultrahang előállítása nagy energiafelhasználással járna, ezért praktikusan 1:10 arányú 40 KHz-es aplitudó impulzusmodulált jelet küldünk az adóra.

Ez a 4KHz -es moduláció 7,5 cm hullámhossznak felel meg a hangok birodalmában. Ennek a hullámhossznak a negyed része határozza meg a rendszerünk felbontását, érzékenységét.

A vevőt úgy helyezzük el az adóhoz képest, hogy a lehető legtöbb ablak- és ajtó felületről kapjunk visszaverődést.
A vevő jelét erősítjük, amplitóhatároljuk, egyenirányítjuk, kiszűrjük belőle a 40 KHz-es vivőt.
Az így kapott 4 KHz-es négyszögjelet és az eredeti modulálójelet egy fázisdetektorral öszehasonlítjuk.
A fáziskülönbség közel állandó lesz mozdulatlan utastér esetén, de a jel útjában fellépő néhány cm-es elmozdulás nagyértékű fázisugrásokat eredményez, amit akár AVR-el, akár egyszerű csúcsegyenirányítás után riasztó működtetésére használhatunk.

Figyelhetjük a változás nagyságát, a változás sebességét, vagy mindkettőt.

Az érzékenység beállítása úgy történik, hogy megengedünk egy maximális eltérést, amit figyelmen kívül hagyunk.

A fázismoduláció alkalmazásával nem lesz kritikus az elhelyezés és nem szükséges az érzékenységet rendszeres állítgatni.
(#) alpy hozzászólása Márc 20, 2010 /
 
Egy kapcsolási rajz, esetleg programkód is jól jönne most nekem. Én hasonló dolgot szeretnék megvalósítani, de inkább PIC-el, más funkciókkal is felvértezve.
(#) Bell válasza alpy hozzászólására (») Márc 20, 2010 /
 
Nem tudok sem rajzot, sem kódot adni.
Javaslom, ne mondj le az alkotás öröméről. Ha belegondolsz, PIC -el ez alapfokon nem túl bonyolult feladat.
Az ultrahangos kisérletekhez nagy előny egy szkóp, jó ha két sugaras.
(#) puli122 válasza Bell hozzászólására (») Márc 21, 2010 /
 
Az ultrahangos távolságmérős cikk szerzője ígért nekem kapcsrajzot, az jól jöhet. Szkópom meg van AVR vagy PIC, itt végülis mind1...
(#) alpy válasza Bell hozzászólására (») Márc 21, 2010 /
 
Az alapelvet sem igazából értem az a gond. Biztos vagy benne, hogy ahogy leírtad, tényleg úgy működik?
Ki tudnád fejteni bővebben egy picit?
(#) Bell válasza alpy hozzászólására (») Márc 21, 2010 /
 
Nincs ilyen garantáltan működő, utángyártható piacképes készülékem, de a terv lényegét leírtam.

Más célra, 20 KHz környékén működő analóg rendszert építettem régen, ami nagyon jó játék volt.
Azt gondoltam tovább, mikor megláttam a topic címét.

Konkrétan mi az, amit nem értesz? Kérdezz és megpróbálok válaszolni.

(Az alapelv: a megfigyelt tér viszhangjának a fázisát figyeljük. Ha bármi elmozdul, ez a fázis megváltozik. Az amplitudóval az a baj, hogy mindig állítgatni kell az érzékenységet.)
(#) Bell válasza puli122 hozzászólására (») Márc 21, 2010 /
 
A távolságmérőt úgy ahogy van, érdemes lenne erre a célra kipróbálni. Ha elég a reflektált jel, sinen vagyunk.
(#) alpy válasza Bell hozzászólására (») Márc 21, 2010 /
 
Az nem világos, hogy miért kell a moduláció? A visszajövő 40KHz fázisát nem elég nézni?
(#) Bell válasza alpy hozzászólására (») Márc 21, 2010 /
 
A 40 KHz 8,5 mm -es hullámhossz. Túl érzékeny lesz szerintem. Ha a szél picit mozdít a gépen, már riaszt.
Legegyszerűbb megmérni.
(#) puli122 válasza Bell hozzászólására (») Márc 22, 2010 /
 
Szerintem fölösleges a fázis figyelésével szórakozni. Nagyon megbonyolítja a kapcsolást, meg a kezelést. Jobb úgy az tény, de szerintem az autóba elég az amplitúdót figyelni. Nézed a bejövő jelet, egyenirányítod puffereled, erősíted, amiből már egy jól mérhető DC szint lesz, amit figyelsz a mikrovezérlőben lévő AD átalakítóval.
Ha megváltozik a tér, változik az amplitúdó.
Az érzékenységet meg egyszerüen az erősítés mértékével beállítod (akár poti, hogy utólag is lehessen állítani)
szerintem... de javíts ki ha tévedek
(#) Bell válasza puli122 hozzászólására (») Márc 22, 2010 /
 
Próbáld ki.
Bármit megváltoztatsz, utánna kell igazítani az érzékenységet.
A bonyolultság a megvalósítástól függ.
(#) gabi20 válasza puli122 hozzászólására (») Ápr 4, 2010 / 4
 
Üdv! Készítettem egy kapcsolást (kép), valahogy így gondoltam. Az ATmega8 - at nem rajzoltam be mert nem tudom hogy melyik kiezetést melyik portra akarod kötni.
A CD40106 áramkört +12V táplálhatod.

kapcs.JPG
    
(#) puli122 válasza gabi20 hozzászólására (») Ápr 4, 2010 /
 
Köszi, ez nagy segítség
A kapcsolás adó részét értem is, csak azt még el tudod mondani hogy a vevőnél milyen jelet kapok ? Szóval hogy mit kellene figyelnem az avr-el ? Ez egy sima DC jel lesz ?
(#) gabi20 válasza puli122 hozzászólására (») Ápr 4, 2010 /
 
A kimeneten analóg jelnek kell lennie, szóval ezt rákötheted AD átalakítóra. Az analóg jel nagysága attól függ, hogy milyen mértékben verődnek vissza az ultrahangok.
(#) puli122 válasza gabi20 hozzászólására (») Ápr 4, 2010 /
 
Köszi

Elkezdem összerakni egy próbapanelen, aztán ránézek szkóppal a kimenetre, kíváncsi vagyok hogy néz ki.
Biztos lesz még kérdésem hozzád az építés során

(természetesen a pont a tied )
(#) gabi20 válasza puli122 hozzászólására (») Ápr 4, 2010 /
 
Majd írd meg hogyan működött és kösz a pontot
(#) Patryk91 hozzászólása Ápr 17, 2014 /
 
Sziasztok!

Az lenne a problémám, hogy adott egy ultrahangos szenzor autóba és nem tudom, se a lábkiosztást, se működési elvét és leírást se találok róla sehol.

http://www.bardiauto.hu/webshop/felszerelesi-cikkek/elektromos-fels...000.39

Pontosan egy ilyen darab, az lenne a kérdésem, hogyha a lábkiosztásokat tudja valaki, azt megköszönném és hogy ez használható-e külön is vagy csak egy meglévő rendszer részeként.

A választ előre is köszönöm!
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem