Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Varázsszemes kivezérlésjelző
Lapozás: OK   5 / 14
(#) CIROKL válasza pcroland hozzászólására (») Dec 26, 2010 /
 
Az első trafónak nem 6 voltosnak kell legyen , ez inkább 6,5 Volt -nak kell lenni , a második pedig
8 Voltos így kb meglesz a szükséges táp . 20 -20 Wattos trafó elég mind két példányra , de ez a megoldás szerintem a lehető legrosszabb . ettől minden egyéb más jobb .
A legegyszerűbb az lenne ha erre a célra legyártott trafót kerítenél , csináltatnál !
A cső mint mondottam az adatlapon lévő 250 Volt közelében érzi jól magát , vagyis ott világít rendesen ettől már ha eltérünk egy csöppet akkor azt egyből észrevenni az ernyőképen ., minimálisan ellehet azért olyan 10 Volt kb ami még nem jelent sok fényerő csökkenést .
A cső ára az sok dologtól függ , és sajnos ténylegesen kevés van már belőle , ami még új vagy keveset használt . Az egyik ismerősöm vásárolt egy használt piacon egy dobozzal igaz potom pénzért ,de most jön a csattanó a nagy doboz csőből egyetlen egy sem működik !
(#) CIROKL válasza CIROKL hozzászólására (») Dec 26, 2010 /
 
ITT van egy - két olyan miben vannak varázsszemek , hisz én is a rabja vagyok ezeknek a csodáknak .
(#) pcroland válasza CIROKL hozzászólására (») Dec 26, 2010 /
 
Én nagyapám régi orion rádióját szedtem szét.Keveset használták aztán elromlott.kipróbáltam és zümmögött nem lehet vele fogni semmit,de a zümmögésre mozgott a csík két irányból egymás felé.Az a gond,hogy 6.5V-os trafót nem tudok szerezni.És szerintem elég lenne ha mindkét trafó 3-4VA(W)lenne.Szerinted jó lenne az amit bakos13gab küldött?
(#) CIROKL válasza pcroland hozzászólására (») Dec 26, 2010 /
 
A 3-4 va -es trafó az ide karcsú , már leírtuk neked a cső fűtése az 6,3 Volt 300 mA ami önállóan ettől több és még kell az anód feszültség számára is egy pár mA .
De ha azt a régi rádiót szétszedted akkor abban van trafó amit ehhez föltudsz használni /az a nagyobbik /.
Amit a Gábor linkelt az is jó de igazából az Nixie csövekhez lett kitalálva , még nem próbáltam soha ,nem -e szól bele a hang képbe ?
(#) bakos13gab válasza pcroland hozzászólására (») Dec 26, 2010 /
 
Na akkor tisztázzuk a dolgot, mert ez már picit zavaros.

Trafóból olyan kell, hogy:
230V primer és 6,3V szekunder a fűtésnek és még egy szekunder (250/1,4) az anódnak, ami kb. 170-180V, amit ha egyenirányítasz, akkor kapod meg "újra" a 250Vdc-t. Ilyen trafót nem nagyon fogsz manapság találni (esetleg börzén) ekkora teljesítményre meg főleg. Aki ilyet épít, az általában az erősítőben csináltat egy ekkora tekercset vagy leágazást a végfokozat anódtápjában (nekem is van ilyen trafóm). A két trafós megoldás elég ergya, de jobb híján próbára megteszi. Sajnos, ha nem tudsz tekerni, akkor drága mulatság egy újat csináltatni neki, mert bár húsz watt, de nem sokban fog különbözni egy nagyobb trafótól árban.
Én a DC-DC konverteres megoldást erősítőben még nem alkalmaztam, csak deszkaként, de működtette a csövet. Azonban CIROKLnek igaza lehet, ha bekötöd egy hangfrekis rendszerbe, lehet nem fog neki örülni a többi egység és a hangba is beleszólhat (bár ha jól sejtem több tíz kilohertzen megy és amúgy is külön táp, csak a rács találkozik a hanggal. Ekkor érdemes lehet az előerősítő részt más táppal csinálni, ami alapból 27Vdc környékén van).
(#) szamóca válasza bakos13gab hozzászólására (») Dec 26, 2010 /
 
Ott van a rajzon minden adat, minden amivel működésre lehet késztetni a csövet. Minden hozzászólásbán ezt írjátok le. Az egyszerű DC-DC tápok pedig nagyon nem jók erre a célra. Én megépítettem az IN-13 ra a kivezérlésjelzőt, aminek egyszerű 555 + FET-Induktivitás transzvertere van, és ha bekapcsolom, minden hangszóróban hallani a ciripelést. Tehát nem érdemes foglalkozni vele.
(#) JZoli válasza pcroland hozzászólására (») Dec 26, 2010 /
 
Te az a rádió, ha még meg van annak a hálózati trafója jó lenne neked ehhez a csőhöz. És már meg is oldódott a probléma!
(#) pcroland válasza CIROKL hozzászólására (») Dec 26, 2010 /
 
A régi rádió nincs meg.Mondtam nagyapámnak "ne dobd ki,mert még kellhet",azt mondta úgyse használtam volna....de még van belőle 9 cső.És miért szólna bele a hangba?rákötöm az mp3-at akkor gnd megy a cső gnd-jére és a tápfesz-re és a másik megy a bemenetre.És ha nem jó 4 wattos trafó akkor,hogy jó ez a kis dc-dc átalakító?És tehetek a 250V-ra egy bazi nagy kondezátort puffernak.
(#) CIROKL válasza pcroland hozzászólására (») Dec 26, 2010 /
 
A hangzásba bele tud szólni mint Szamóca is leírta ezért a DC-DC az ide nem nyert , főleg azzal csak az anódfeszültséget oldanád meg .
Utoljára mondom a 4W -os trafó sem jó , anno már mondtam ez nem játék itt nem lehet szórakozásból építeni ilyen dolgot , ennek a komolyságát légy szíves vedd figyelembe !olvass még utána és ha minden tiszta akkor visszatérhetünk ennek a dolognak az építésével kapcsolatos dolgaira! Sajnos még ez irányban a tudásod nem igazán széleskörű ezért a megépítését nem ajánlom a magad és más testi épségéért !
A 250 Voltra nem kell "bazi nagy puffer" bőven elegendő már a 47 uf is .
(#) pcroland válasza CIROKL hozzászólására (») Dec 26, 2010 /
 
Jó na! Komolyan veszem,be lesz dobozolva Akkor ha teszek kondit az áramkörbe az elég a hang kitisztítására?
(#) lui144 hozzászólása Jún 2, 2011 /
 
Üdv mindenkinek! 6U5/6G5-höz tud valaki valamilyen bekötési rajzot? Neten sehol nem találok sehol hozzá bekötési rajzot, de fel szeretném használni kivezérlésjelzőhöz.
(#) _BiG_ válasza lui144 hozzászólására (») Jún 2, 2011 /
 
Itt rengeteg cső rajza megvan és egyebek is: Frank's electron Tube Data sheets

Javaslom az itt nem talált típusok esetén a jobb fölső "VADEMECUM" feliratra klattyintani és ott további csőadat özön vár (ekvivalens típusok is!)

Nem tudom, te mivel keresel, de én beírtam a kérdéses cső típusát a gugliba, és azonnal hozta a jó találatokat.
(#) lui144 válasza _BiG_ hozzászólására (») Jún 5, 2011 /
 
Köszi az oldalt, de sajnos nem találtam meg azt amit kerestem volna, vagyis, hogy hogyan is kell bekötni azt a majdnem 70 éves működőképes varázsszemet. Vagyis az anódra mekkora ellenállás kell és hogyan kössem össze. Addig az adatlapból kiderül, hogy az 1-es és a 6-os láb a fűtés, az 5-ös a katód, a 3-as a rács. A 2-es és a 4-es lábra kell gondolom kötni valamekkora értékű ellenállást. Gondolom ezt a két lábat kellene összekötni. Ezt nem tudom hogy hogyan.
(#) pucuka válasza lui144 hozzászólására (») Jún 5, 2011 /
 
A bekötés egyszerű. Az anódra egy 1 Mohm -os ellenállás, az ernyőt pedig a + tápra közvetlenül. A többit leírtad.

6U5.JPG
    
(#) _BiG_ válasza lui144 hozzászólására (») Jún 6, 2011 /
 
Sajnálom, de ha kicsit kitartó vagy, megtaláltad volna.

Konkrétan a 6U5-nek 4 adatlapja is fent van az oldalon,
és ezek közül az RCA adatlapban ott van a kapcsolás is. Mellesleg az ilyen egyszerű varázsszemek meglehetősen egykaptafa-kapcsolást követnek.

Mellette egy nagyon szép diagram, hogy szinte műszer pontosságú ernyőképet tudj beállítani.
(#) lui144 válasza _BiG_ hozzászólására (») Jún 6, 2011 /
 
A kapcsolási rajz tényleg ott van azt is néztem, de ellenálásértéket nem közölt az adatlap. Mert ha közölt volna akkor oké, de nem közölt.
(#) lui144 válasza pucuka hozzászólására (») Jún 6, 2011 /
 
Köszi ezt majd kipróbálom. Remélem működni fog vele.
(#) _BiG_ válasza lui144 hozzászólására (») Jún 6, 2011 /
 
Bocsi, csak a szemed nem bökte ki (az RCA adatlapból): "Series Triode-Plate Resistor..... 1 megohm"

De a képet is mellékelem. Tessék alaposan végignézni az adatlapokat, azért vannak, hogy segítsenek :nezze:

Sok sikert!

6U5.jpg
    
(#) frecsko hozzászólása Jún 16, 2011 /
 
Sziasztok.
Csodaszép ez a varázsszem. Főleg sötétben. Köszi Müszi a cikket.
(#) Müszi válasza frecsko hozzászólására (») Jún 16, 2011 /
 
Hát még az EM80 milyen szép, de a 84 se kutya, gratula! :kalap:
(#) Csupasz hozzászólása Jún 16, 2011 /
 
Sziasztok
Meg tudná valaki mondani, hogy a 6E5S orosz csövet kb. hány fokig lehet kinyitni?Én kb.30 fokra tudom kinyitni, és keveslem.Vagy ennyi?
Üdv:
Csupasz
(#) frecsko válasza Müszi hozzászólására (») Jún 16, 2011 /
 
EM 80-as lesz a következő kísérleti alany. Abból is van itthon 4 db
(#) lui144 válasza Csupasz hozzászólására (») Jún 17, 2011 /
 
A 6E5S varázsszemet nem nagyon lehet tovább kinyitni mivel az a legelső varázsszemek egyike.
(#) _BiG_ hozzászólása Jún 17, 2011 / 4
 
Tessék lelkendezni, egy fontos szakirodalmat megosztok véletek, fogyasszátok egészséggel!
(#) Csupasz válasza lui144 hozzászólására (») Jún 17, 2011 /
 
Köszi, akkor nem is próbálkozom tovább...
Üdv:
Csupasz
(#) _BiG_ válasza lui144 hozzászólására (») Jún 17, 2011 /
 
És gondolod, mert régi, akkor szorul a zsanér?

Mellékelek egy adatlapot, azon rajta van hogy a 90o-hoz mekkora negatív rácsfeszültség tartozik, a különböző üzemekhez (bal alsó táblázat).
Gondolod, hogy ezt írnák, ha nem "nyitható" ki jobban az ernyőkép, mint 30o?

6e5s.GIF
    
(#) frecsko válasza _BiG_ hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 

Ha van még ilyen nyalánkságod oszd meg velünk
(#) Csupasz válasza _BiG_ hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Szia
Próbáltam többféleképpen, de nem tudtam...
Tudnál valami konkrét kapcsolást mutatni?
Egy 555 1Hz jelével kellene nyitogatnom...
Üdv:
Csupasz
(#) _BiG_ válasza Csupasz hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Szervusz!

Nem tudom, konkrétan miként vezérled a csövet (egyáltalán, tudod-e miként is működik a varázsszem). Azt jó tudni, hogy milyen előfeszültséggel és vezérlőjellel lehet a legjobb eredményt elérni. Mondjuk ezért is jó böngészni az adatlapot.

De itt egy megoldás csatolva, amit egy régi újságban (Rádió Technika 1943) találtam. Régi csőhöz régi megoldás

De a varázsszem működése se legyen titok, a Rádióvilág 1947-ből a segedelmet megadja, lásd a mellékelt file-t.
(#) Csupasz válasza _BiG_ hozzászólására (») Jún 19, 2011 /
 
Szia
Sok helyen utánaolvastam, az adatlap is ismert...
Éppen ezért kérdeztem, mert konkrét kapcsolást nem találtam, és az átalakított / átszámolt / kapcsolásokkal jött a 30 fokos ernyőkép.
Viszont azt még most sem tudom, hogy a 90 fok az 2x90 /180?/, vagy 2x45? Még nem láttam működni ezt a csövet.
Üdv:
Csupasz
Következő: »»   5 / 14
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem